Skocz do zawartości

Polecane posty

Dzisiaj sprzedałem Kolumba i 3,3t/ha co uważam za porażkę czytając jakie plony mieli inni w tym roku. W poprzednim roku o tonę więcej sypał. Najwyższa pora aby przejść na inną odmianę.

• Like 1

mrozon07    9

Dzisiaj sprzedałem Kolumba z 11 ha dwa tiry po 26 ton i 2 tony wywiozłem do pobliskiego skupu

Edytowano przez mrozon07

Wojtek987    61

Panowie mam pytanie - ile po obfitym deszczu (krótkiej ulewie) można kosić rzepak??? Nie mam wilgotnościomierza a planuję go przechować.

Wiadomość z agroFakt.pl

Soulshakin    79

Zależy od warunków (wilgotność powietrza, wiatr) oraz od rzepaku (czy desykowany, czy nie leży, od gęstości łanu).

U mnie przedwczoraj popadało na wieczór z -15 min grubego deszczu i przed nocą poprawiło z 30 min, a następnego dnia o 15 rzepak był już suchy 8,5% , a na skupie pokazało 7,6% (rzepak stojący, bez desykacji). Tylko ładnie grzało i był wiaterek to rzepak szybko schnął.

Mikua    9

co do siania to od paru lat siejemy na wszystkie rurki i jak na razie plon jest wspaniały

fotograf    0

Link do strony jest autorstwa naukowców z Kanady, (co prawda w języku francuskim).

Natomiast - duża ilośc wysiewanych nasion rzepaku zdarza się również w Polsce. Znam gospodarstwo pod Wrocławiem wysiewające 12 kg nasion odmiany populacyjnej. Uzyskują plony powyżej 5 ton z hektara.

szarywilk    62

Panowie ja bym tego roku nie rozpatrywał jeśli chodzi o ocenę technologii. Bo u każdego u kogo były odpowiednie(1/3 kraju) opady i w miarę ochrona - były plony na poziomie pod rekord świata - czyli okolice 6,1 tony.... bez względu na technologię uprawy czy gęstość wysiewu. U mnie wyglądał jesienią tragicznie - przez przedplon - żyto i brak opadu po siewie - sąsiedzi poorali podobne pola - a plon wyszedł pod 5 ton, czyli najlepiej w historii, kawałki wcześniej siane dużo lepiej. Morał tegorocznej historii jest inny - warto podlewać wszystko - rzepak też w przyszłym roku będziemy robić test.

panczo1922    68

Pier...nie o szopenie... U mnie ochrona na wysokim poziomie jak zwykle, nawożenie lepsze niż w zeszłym roku opadów nie brakowało, a plon najgorszy od 4 lat... Wytłumacz mi to... Bo ja nie znam odpowiedzi.

grego    218

nie wiem czy dobrze sobie przypominam ale czasem nie miałeś monolita położonego ?

Patryk3802    183

u mnie punktowy wyszedłe 4.5 t z ha

a koledze prawie ponad 6t z siewu punktowego tak pokazał komputer w kombajnie

Może jeszcze 15t/ha tak jak kukurydza mokra? Ludzie tyle zbierają pszenicy czy pszenżyta to co dopiero będzie tam pszenica sypała! Przy 8t/ha pszenicy bizon ma problem z omłotem i w rzepaku 4t/ha jest jeden wielki jęk. Nie wiem co by było w rzepaku tym co Ty piszesz.....

Jaką w tym roku praktykujecie technikę uprawy? w tamtym roku np u siebie robiłem orkę nocą z rana uprawa popołudniu siew + oprysk. Efekt na glinach mizerny glinę cięzko rozbić i tylko ubijała się. W tym roku chciałem już zacząć orki a siew koło 20 sierpnia.

Edytowano przez Patryk3802

grego    218

Ja jednak staram się wcześniej orać i pod koniec tygodnia już zacznę, siew nie wcześniej jak 25 sierpień. Kiedy zgruberować rzepaczysko, bo w tamtym roku pojechałem zaraz po zbiorze i wyrósł po kolana wypijając całą wodę. W tym roku chcę opóźnić zabieg szczególnie, że wilgoci nie brakuje więc do kiedy tak mniej więcej czekać? Te nasionka co co się osypały przy zbiorze juz skiełkowały i sie zielono zrobiło na polu

javorskyp    2

U mnie siew zwykłym siewnikiem co drugą lejkę i na polu, na którym rzepak najgęściej powschodził miałem plon 3600 kg/ha

Na drugim, gdzie posiałem o 0,5kg nasion więcej (ponieważ siałem dosyć późno, na początku września) na ha plon utrzymał się na poziomie 4050 kg/ha

Ostatnie pole gdzie rzepak był siany w standardowym terminie (jak i pierwsze pole) ale na cięższej ziemi, lekka glina. Wschody były słabe, ogólnie rzadki ale miał dużo rozgałęzień

Efekt zadowalający 4,5t/ha :)

Wszystko odmiana Adriana. Na wszystkich polach azot 150kg/ha

panczo1922    68

nie wiem czy dobrze sobie przypominam ale czasem nie miałeś monolita położonego ?

Miałem...

I to chyba był ostatni raz.

Teraz zastanawiam się nad visby, rohan,kolumb, może sherpa

milanreal1    290

Miałem...

I to chyba był ostatni raz.

Teraz zastanawiam się nad visby, rohan,kolumb, może sherpa

Bardzo dobre odmiany, w badaniach COBORU są zazwyczaj w czołówce plonowania.

grego    218

Ja też właśnie miałem pierwszy i ostatni raz tego nieszczęsnego monolita 3,5t z ha. @panczo1922 widzę, że idziesz w mieszańce ja raczej zostane jeszcze przy liniowych. W tamtym roku miałem brać Quartza ale jakoś mnie skusiło na tego Monolita, więc w tym roku chyba się na tego Quartza zdecyduje i może Adriane jak będzie . Moje pola nie są jeszcze gotowe aby dać plon powyżej 4t wiec w mim przypadku nie ma sensu płacić 2 raz tyle za nasiona mieszańcowe

Edytowano przez grego

Zenonim    47

A ja odradzam Adriane 50% leżała i plon aż 700kg gorszy od Marathonu. miałem brać Quartza a coś mnie skusiło na Adriane

panczo1922    68

Chciałem spróbować pierwszy raz jakiegoś mieszanca... Ale na dzierżawie chyba zostawię liniowego... Tylko teraz jaki?

Jakieś propozycje? Ziemia 4 kasa ale była zaniedbana...

lucas29    0

Polecam odmianę Rohan, nie wylega, równo dochodzi plon na poziomie 4,9t/ha,monolit idzie w tym roku w odstawkę

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrofoto
      Kiedy rozpoczynacie żniwa 2015? Jak pogoda w Waszych regionach? Kiedy spodziewacie się początku żniw? Pierwsze zdjęcia w galerii z tego roku już są, tyle że z Węgier, a kiedy u nas?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Żniwa rzepakowe trwają ale już za kilkanaście dni zaczną się przygotowania pod nowy sezon i siew rzepaku. W związku z tym, że nie można stosować zaprawa posiadających substancje czynne: imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów, należy pomyśleć o monitorowaniu upraw rzepaku od razu po siewie. Pozwoli to na szybkie wykrycie szkodników i wykonanie zabiegu chemicznego. Do tego zadania wykorzystujemy żółte naczynie, wabiące szkodniki. 
      Macie już jakieś doświadczenie z taką pułapką?

Zdjęcie zrobione wiosną tuż po wznowieniu wegetacji, jesiennych obserwacji do tej pory nie prowadziłem.

• Przez eurasty
      Witam jestem poczatkującym rolnikiem z Dolnego Śląska mam zamiar w tym roku po raz pierwszy zasiać 4.5 ha rzepaku. Chciałbym abyście podzielili się za mna swoim doświadczeniami w uprawie tej rośliny( odmiana, nawóz, oprysk, plon,opłacalnośc, nakład) posiadam gleby I,II,IIIa. Jestem nastawiony na plon powyzej 4 ton czy to realne?
    • Przez Welson
      Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?
    • Przez Walter1944
      Witam forumowiczów,
      jaki środek polecacie na samosiewy rzepaku w truskawce, które są bardzo uciążliwe.
      Pozdrawiam