Skocz do zawartości

Polecane posty

16HDR008    0

Witam

Pomyślalem o ponadplanowym zwiększeniu zasiewu rzepaku ozimego tego roku i tu pojawia się problem do rozwiązania.

Na początku listopada w pszenicy ozimej stosowałem Glean w pełnej dawce 25g/ha. Wiosną "pszenica" została zaorana i przesiana jarą.

Czy teraz gdy mija 9 miesięcy mogę zasiać rzepak? Czy środek jeszcze działa i uszkodzi młode rośliny? Dodam że w ulotce Gleanu jest napisane że po upływie 9-ciu miesięcy można siać, jednak doradcy od Osadowskiego odradzają.

Proszę o info. Może ktoś już to praktykował i napisze jakie były efekty. Jak wy byście postąpili? Siać albo nie siać? Oto jest pytanie.

BASF    19

Nie pamiętam aby były jakies przeciwwskazania jesli minęło faktycznie 9 miesięcy od zastosowania. Tu zakładam, że dwa razy wykonana jest uprawa tj. wiosną i teraz przed siewem rzepaku. Sam Glean nie powinien stanowić zagrożenia. Mineło 9 miesięcy od zastosowania i dodatkowo wymieszano glebę co powinno zminimalizowac ewentualne zagrożenie. Ale dobrze byłoby dowiedzieć się jeszcze u producenta

BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

proxy8441    72

16HDR powiem tak, miałem rzepak w tym roku po życie ozimym które opryskałem wiosną Gleanem dawki już nie pamiętam ale była taka jak zalecają na wiosne rzepak plonował normalnie i nie zauważyłem nic niepokojącego w rozwoju, jednak doglebowo go nie stosowałem przed rzepakiem.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Sprzedam zgrabiarkę taśmową SIP EKSAKT-3 cena 1199zł || Śrutownik bąk 7,5 kW, wirnik pionowy, boczny wylot, od góry zasypywany, niski, mało używany cena 1499zł

Wiadomość z agroFakt.pl

Brus87    0

Witam, jest ktos na forum z lubelszczyzny?

Bo chcialbym sie dowiedziec gdzie moge kupic rzepak ozimy pod zasiew.

BASF    19

Żniwa rzepaku na poletkach doświadczalnych BASF zakończone. Tak jak wszędzie, również u nas przyszła pora na podsumowania. Na naszej stronie plonowanie rzepaku z podziałem na odmiany, w technologii ochrony BASF http://www.agro.basf...wanie_2011.html

BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Brus87    0

Jest ktoś z lubelszczyzny? Gdzie moge kupić nasiona rzepaku ozimego?

Jakas hurtownia czy coś? :)

Alio    61

Polecam Sklep Swicia w Lublinie naprzecow Makro. Dzwoniłem, pytałem mają spory wybór odmian i juz ściągnęte wszystkie środki. Ceny raczej niskie. Sam jutro jadę na zakupy.

Sprzedam tegoroczne nasiona facelii tanio. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

Mathieu92    112

Też zaglądam do Progres-Chemu, chyba najlepiej zapoatrzony w Lublinie, a nasiona rzepaku kupowalem dziś w centrali nasiennej na Łęczyńskiej :)

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

losktos    120

Ja kupowałem u Świcia w Podhajcach (nie daleko Łaszczowa) i w Zimnie ;)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Famer21    6

Jakie odmiany macie zakupione, planujecie zakupić, polecacie odmiany. Póki co mam 5 kg sherlocka..

losktos    120

ja mam Casoara na ten rok. Zawsze sieliśmy Californie ale podobno ten Casoar to to samo co California tylko że lepiej sypie i próbujemy w tym roku ;)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

grego    218

a co polecacie na oprysk na chwasty doglebowy? Ostatnimi latami pryskałem Rapsan + Command czy jest coś tańszego a skutecznego?

proxy8441    72

ja pryskam Command Top 375 wychodzi w tym roku ok. 185zł/ha.

Sprzedam zgrabiarkę taśmową SIP EKSAKT-3 cena 1199zł || Śrutownik bąk 7,5 kW, wirnik pionowy, boczny wylot, od góry zasypywany, niski, mało używany cena 1499zł

farmermf    78

Tomek a jak by tak zamienić Galere na navigatora to by było 4 substancje a koszt taki sam. Co myslisz?

tomek73    195

Mam galere to ją daję.Nawigator też mogło by być. Butisanu powinno się dać z 1,8 litra ja dawałem 1-1,2 i byłem zadowolony.

Kolega pryskał połową dawki zalecanej, ale trochę mu rumianu wyszło.

Atsihosam    11

Właśnie dostałem rzepak Monolit. W worku 2 miliony nasion worek waży 13kg i jest na 3 ha. Z tego wynika że mam go siać 13/3=4.3kh na ha? Mtz= 6,1g kiełkowanie na poziomie 94%

pawelek98    36

no to grube nasiona, ja siałem turana f1 , 1,5 mln nasion waga 6,5 kg, czyli norma wysiewu niecałe 2,2 kg/ha

proxy8441    72

Właśnie dostałem rzepak Monolit. W worku 2 miliony nasion worek waży 13kg i jest na 3 ha. Z tego wynika że mam go siać 13/3=4.3kh na ha? Mtz= 6,1g kiełkowanie na poziomie 94%

dokładnie tak. Nasiona naprawde grube muszą być.

Witam panowie -jestem początkującym rolnikiem z wielkopolski i chciałbym zasiać rzepak ,czy ktoś mógłby napisać co po kolei robi począwszy od uprawy pola

losktos    120

Najpierw wysiew nawóz P i K (najlepiej pod orkę) Co do rodzaju nawozu to jest ich wiele.. Może być Polifoska 6, Lubofos itp. Dawka zależnie od gleby - dla Polifoski 6 300-400 kg/ha

Później orka, dokładna uprawa i siew. Z tym że najlepiej wszystko zrobić zaraz po sobie. Orka zaraz uprawa i siew. Nie można przesuszyć gleby! Będzie problem ze wschodami.

Po siewie najlepiej jest wykonać oprysk herbicydowy (można też na wiosne ale zabieg jesienią jest o wiele skuteczniejszy) Środków jest wiele: Butisan Star, Butisan + Command itd..

I pozostaje obserwować plantacje. W fazie 4-6 liści dobrze jest opryskać środkiem o charakterze regulatora wzrostu. Masz wtedy zarówno ochronioną roślinę pod względem chorób grzybowych i zabezpieczony stożek wzrostu przed nadmiernym wyrośnięciem (co powoduje problemy z przezimowaniem) Co do preparatów polecam Toprex lub innym środek zawierający tebukonazol.

Można też dokarmić rzepak dolistnie przy widocznych niedoborach, no i przy wystąpieniu szkodników... wiadomo co robić ;)

Na jesień to by było chyba tyle. Jak o czymś zapomniałem to koledzy zaraz dopiszą :P

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Żniwa rzepakowe trwają ale już za kilkanaście dni zaczną się przygotowania pod nowy sezon i siew rzepaku. W związku z tym, że nie można stosować zaprawa posiadających substancje czynne: imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów, należy pomyśleć o monitorowaniu upraw rzepaku od razu po siewie. Pozwoli to na szybkie wykrycie szkodników i wykonanie zabiegu chemicznego. Do tego zadania wykorzystujemy żółte naczynie, wabiące szkodniki. 
      Macie już jakieś doświadczenie z taką pułapką?

Zdjęcie zrobione wiosną tuż po wznowieniu wegetacji, jesiennych obserwacji do tej pory nie prowadziłem.

• Przez eurasty
      Witam jestem poczatkującym rolnikiem z Dolnego Śląska mam zamiar w tym roku po raz pierwszy zasiać 4.5 ha rzepaku. Chciałbym abyście podzielili się za mna swoim doświadczeniami w uprawie tej rośliny( odmiana, nawóz, oprysk, plon,opłacalnośc, nakład) posiadam gleby I,II,IIIa. Jestem nastawiony na plon powyzej 4 ton czy to realne?
    • Przez Welson
      Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?
    • Przez Walter1944
      Witam forumowiczów,
      jaki środek polecacie na samosiewy rzepaku w truskawce, które są bardzo uciążliwe.
      Pozdrawiam
    • Przez jastrzab901
      witam serdecznie. proponuje rozpoczecie tematu j/w.
      potrafi sie ktos wypowiedziec z wlasnego doswiadczenia?
      jak naklady wieksze-mniejsze? jaki plon? jakie odmiany? kiedy i ile siac? porownajmy do ozimgo..