Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak!

galeria
Brazzil
szymon17    1

Nie prawda kolego Alio. Ja mam doświadczenie i tak samo słusznie kolega miszka31 zauważył że się mylisz. Musisz czytać więcej etykietki środków ochrony roślin.

lukejro    158
Napisano (edytowany)

6km ode mnie też spadł spory grad. Niby coraz bliżej żniw a jednak jeszcze daleka droga....

Edytowano przez lukejro

Wiadomość z agroFakt.pl

jakub2812    9

Jaki oprysk poloecacie jak rzepak kwitnie na robaki zeby nie zrobić pszczołom krzywdy xD... dodam że wiem o Mospilanie ale jescze inny jest podobno lepszy??

Vril    1

Przed chwilą wróciłem z lustracji rzepaku i jest kiepsko .Trochę słodyszka siedzi na kwiatach ale to podobno dobrze.

Dużo pędów gdzie nie ma łuszczyn a jak są to większość w kolorze brunatno-fioletowym :(

Nie wiecie może co to jest ?

Dodam że było pryskane na grzyba oraz 3 razy na robaka.

seat    1
Napisano (edytowany)

Powiedzcie dlaczego u mnie niema prawie wcale pędów bocznych, pąki są malutkie i są uschnięte.

Edytowano przez seat

silva    18

Musisz coś więcej napisać na temat rzepaku, głównie jakie nawożenie itp.

Jak zasieje rzepak w rejonie gdzie nikt w okolicy go nie sieje to będzie dobre czy złe rozwiązanie?

magik0578    5

jak jest dobra ziemia to siej jak najbardziej a pszczoły przylecą.;P

jak jest dobra ziemia to siej jak najbardziej a pszczoły przylecą.;P

silva    18

A różna 3,4kl. Tylko stanowisko po łubinie będzie.

Vril    1

zimno !

Też o tym myślałem .W mojej okolicy praktycznie wszystkie uprawy stoją w miejscu jak zaczarowane -nic nie rosną .

losktos    120

@silva na 3-4 klasie sobie rzepak poradzi, a z tym że nie ma innego rzepaku w okolicy to plus dla Ciebie bo będziesz miał mniejszą presję szkodników, o ile nie ma innych roślin kapustnych ;)

solek01    30

Nie wiem gdzie wy mieszkacie ale u nas przeważie klasa 3a i b to uważa sie gleby za bardzo dobre i wszysko sie uprawia

i plony zadowalające.

majzol    0

rzepak słabiutki, pryskane 3 razy na słodyszka, ale za wiele to nie pomogło. plaga normalnie. na pedzie głownym i bocznych nei ma za wiele kwiatów. cały wigor poszedł po tych mrozach :/

na granicy kujaw i wielkopolski, wszystko łądnie rośnie, a najlepiej chwasty ;)

Alio    61

U mnie lubelskie rzepak rośnie bardzo ładnie, ale mnóstwo kwiatów opada nie zapylonych. Zupełny brak pszczół. U was też tak jest? Pełnia kwitnienia i normalnie cisza w polu:(

BARABUS    6

hm.. u nas juz praktycznie przekwitł, zdarzają się niezawiązane łuszczyny ale nie ma tego dużo, pszczoły też są, albo raczej były bo już niewiele im zostało bo prawie wszystko już opadło, kwestia kilku dni i będzie zielono a nie żółto

silva    18

Kurcze szła dzis orka na świeżo kupionym polu i strasznie ciężko. U siebie jak jeździliśmy ciągnikiem 8km/ha to tu 5 to już dobrze miejscami. Nie wiem co to za ziemia. Strasznie ciężka. Mam nadzieje że łubin ją rozluźni troche przed rzepakiem.

Z innej beczki. Byłem niedawno na polu rzepaku z dziewczyną i chyba naprawde wysoki był tam rzepak bo jak weszliśmy w łan to dziewczyna rzekła: ALE ON DŁUGI!!

Oby mi go tylko przed zbiorem nie wyłożyło. :)

A tak wogóle jak radzicie sobie w bardzo wysokich rzepakach? Bo właśnie na jednym kawałku mam tak że lance mi zaczepiały a jeszcze pąk wierzchołkowy całkiem nie jest rozwinięty.

Alio    61

Ja miałem takie problemy rok temu, ale teraz opryskiwacz po przeróbce i podnosi mi lance na 2.60. Problemów nie ma już żadnych.

Co do rozluźniania gleby to nie wiem jak jest z łubinem, ale na pewno świetnie to robi gorczyca, tyle że jak planujesz w tym roku tam rzepak to gorczyca na pewno odpada. A myślałeś, żeby przed łubinem dać pełną dawkę 40l EM-ów na ha? Jednym z objawów ich działania jest właśnie rozluźnienie gleby, Staje się bardziej pulchna i łatwiej się rozsypuje. Zauważyłem to u siebie a i inni też zwracają na to uwagę. Dodatkowo znacząca wzwyżka plonów, najbardziej buraków cukrowych, mniej zbóż a nie wiem jak z rzepakiem.

atomik    145

heja, trochę spóźniłem się z opryskiem na słodyszka i zeżarł mi sporo kwiatu ale to co zostało jeszcze nie kwitnie, region centrum Polski odmiana Pioneer W31, możliwe że tak późno ?

miszka31    29

Kurcze szła dzis orka na świeżo kupionym polu i strasznie ciężko. U siebie jak jeździliśmy ciągnikiem 8km/ha to tu 5 to już dobrze miejscami. Nie wiem co to za ziemia. Strasznie ciężka. Mam nadzieje że łubin ją rozluźni troche przed rzepakiem.

Z innej beczki. Byłem niedawno na polu rzepaku z dziewczyną i chyba naprawde wysoki był tam rzepak bo jak weszliśmy w łan to dziewczyna rzekła: ALE ON DŁUGI!!

Oby mi go tylko przed zbiorem nie wyłożyło. :)

A tak wogóle jak radzicie sobie w bardzo wysokich rzepakach? Bo właśnie na jednym kawałku mam tak że lance mi zaczepiały a jeszcze pąk wierzchołkowy całkiem nie jest rozwinięty.

nie trzeba było babki słuchac , normalnie zastosować tebukonazol, ja swój na jesieni skracałem i na wiosne tez, na uwrociach gdzie dostał mniej po łbie tebukonazolem widać wyraźnie różnice w wysokości roślin, na płatek co zapodałeś?

LeF    24

Ja mam taki problem, zauważyłem że jakby najmłodsze łuszczyny się wykręcały ku górze. Nie pryskałem żadnym herbicydem w zbożach i nie ma opcji źle umytego opryskiwacza. Robiłem zabieg na płatka z udziałem Pictor 0,4 l/ha + Proteus 0,65 l/ha+ Agroleaf 4 kh/ha. W nocy temp spadła kiedyś tam do +3C a ostatnio to 5 do 6 C.

Jakie mogą być tego konsekwencje i jakie przyczyny??

silva    18

Nie nie to tylko na jednym kawałku oddalonym od domu gdzie prawie nie przemarzł. Normalnie zazwyczaj ze 120-170cm.

Na płatka jeszcze nie dane. Kwitnie na całego. Ale planujem Mirage jutro, pojutrze.

solek01    30

Czy ktoś ma jakieś informacje gdzie będą skupować Rzepak w tym roku w okolicach Przemyśla, Jarosławia w woj. podkarpackim?

losktos    120

Panowie sytuacja wygląda u mnie tak. Rzepak już praktycznie skończył kwitnąć, wykształcone łuszczyny ale jest problem.. W kilku łuszczynach znalazłem larwy pryszczarka, spotkałem też chowacza ale w bardzo małych ilościach (próg ekonomicznej szkodliwości raczej nie będzie przekroczony).. Zastanawiam się nad powtórzeniem oprysku. Pryskał ktoś nie dawno? Jaki środek polecacie? jak narazie zastanawiam się nad Proteusem albo Mospilanem..

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrofoto
      Kiedy rozpoczynacie żniwa 2015? Jak pogoda w Waszych regionach? Kiedy spodziewacie się początku żniw? Pierwsze zdjęcia w galerii z tego roku już są, tyle że z Węgier, a kiedy u nas?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Żniwa rzepakowe trwają ale już za kilkanaście dni zaczną się przygotowania pod nowy sezon i siew rzepaku. W związku z tym, że nie można stosować zaprawa posiadających substancje czynne: imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów, należy pomyśleć o monitorowaniu upraw rzepaku od razu po siewie. Pozwoli to na szybkie wykrycie szkodników i wykonanie zabiegu chemicznego. Do tego zadania wykorzystujemy żółte naczynie, wabiące szkodniki. 
      Macie już jakieś doświadczenie z taką pułapką?

Zdjęcie zrobione wiosną tuż po wznowieniu wegetacji, jesiennych obserwacji do tej pory nie prowadziłem.

• Przez eurasty
      Witam jestem poczatkującym rolnikiem z Dolnego Śląska mam zamiar w tym roku po raz pierwszy zasiać 4.5 ha rzepaku. Chciałbym abyście podzielili się za mna swoim doświadczeniami w uprawie tej rośliny( odmiana, nawóz, oprysk, plon,opłacalnośc, nakład) posiadam gleby I,II,IIIa. Jestem nastawiony na plon powyzej 4 ton czy to realne?
    • Przez Welson
      Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?
    • Przez Walter1944
      Witam forumowiczów,
      jaki środek polecacie na samosiewy rzepaku w truskawce, które są bardzo uciążliwe.
      Pozdrawiam