Skocz do zawartości

Polecane posty

ansu    73

Jeśli chodzi o rzepak nigdy nie siałem a zamierzam z ochroną i nawożeniem jakoś dam sobie radę tylko, co do uprawy ziemi i siewu mam wątpliwości.

Uprawa to po żniwach, gdy zostaje słoma to nawozy agregat ścierniskowy orka uprawa i siew (jakoś dużo tego bebłania w ziemi) czy może jak mokro to tylko 2x agregat ścierniskowy i siew (gorczyca schodzi elegancko może i rzepak) a może orka razówka uprawa i siew?

Kiedy tak naprawdę w okolicach Lublina przypada optymalny termin siewu i w jakiej ilości?

piootr    3

Optymalny w lublinie jest do 15 sierpnia , ja też sieje pierwszy raz i też jestem spod lublina kupiłem na 8 ha 40 kg a mam zamiar wysiać koło 4kg , też myślałem o sianiu ścierniskowym ale przed nim zrobiłbym głęboszem ale chyba zorze i wtedy posieje

czars    0
A co powiesz jak u mnie w byłym PGR sieją pszenicę oz i rzepak na przemian od 10 lat. Nawet w tym roku pod 4 t zebrali ale nawozu to mu napekali grubo ponad 200kg N. A ochrona to u mnich taka sobie nawet specjalnie z robalami nie walczą 2x na słodyszka i na chowacze. Na pryszczarka nie jadą.

Niektórzy ryzykują i uprawiaja w dwupolówce z dużym nawożeniem wapna. Najlepiej nadaje się do tego tlenkowe( 1.5t/ha) które po wymieszaniu z glebą wysusza profil zabijając mikroflorę (w tym zarodniki kiły). Wszystko do czasu. Niech trafi się mokra jesień a następnie wilgotna wiosna a pojawia się problemy. Grunt zostana wyłaczone z produkcji na kilka lat. Wiele zależy też od mikroklimatu. U nas jest dość sprzyjajacy. Sąsiad ugorawał 30ha przez 5lat po tym jak sie bawił w gorczycę na zielona masę (jeszcze przed Unią - zero dopłat). My natomiast mamy poplony ścierniskowe (gorczyca). Na wiosnę mieliśmy siać jeczmień ale nie wyszło i pojechaliśmy rzepakiem jarym. W obniżeniach terenowych nadmiernie uwilgotnionych pojawiły się bulwy kiły na szczęscie tylko przy korzeniu głównym. Nie będzie to miało większego wpływu na plon ale mamy informację że presja zarodników jest duża.

Poprostu dmucham na zimne. Pozdrawiam.

Wiadomość z agroFakt.pl

griga    140

Kiedy dajecie nawóz pod rzepak?? My od wielu lat dajemy na podorywke, zaraz przed orką. Jakoś Tato widzi w tym pozytywny wpływ ;) No i kolein sie nie robi zbędnych po orce :-)

piootr    3

ja posiałem dzisiaj po zaoranym a wieczorem poleciał deszczyk i spoko jutro agregat i siew

Grześ    3

A ile u was kosztują opryski. Dziś gości proponował mi Alanex+Kalif za 88zł na ha.

piootr    3

Pisałem że poleciał mi deszczyka na zasiany rzepak a dzisiaj zobaczyłem że konkretnie mi ubił pole woda nawet stała zejdzie rzepak ? bo nie wiem czy nie pobronować a dzisiaj znowu dolało

luk2782    19

jak zejdzie woda i bedzie skurupa to wały najlepiej pierscieniowe albo cambrige ale napewnio nie brony siewki rzepaku sa deliktne

piootr    3

Ja dzisiaj kosiłem pszenice obok pola co posiałęm tydzien temu i rzepak spoko poschodził tylko sporo samosiweów zbóż

Grześ    3
Ja dzisiaj kosiłem pszenice obok pola co posiałęm tydzien temu i rzepak spoko poschodził tylko sporo samosiweów zbóż

Spokojnie niech wszystkie powschodzą daj im z miesiąć od siewu i potem jakiś grminicyd i z głowy jak masz na tym polu perz to zwiększ dawkę i też z głowy. A przy okazji pomyśl o hamowaniu rzepaku. Ja może jutro zacznę siać bo narazie to jeszcze mokrawo. Dziś jechałem jednemu siać to było tak na 80% do siewu.

piootr    3

wiesz ja zaszedłem na tą część pola co nie byłem a tam byłą łąka i 2 lata temu dziadek zorał i miałem problemy z chodzeniem bo mokro a przy budynkach suszej bo widziłem jak kiprowałem pszenice , mocno zastanawiam się coby nie posiać prosto na ściernisko , posiałem 4,5 kilo i wygląda że będzie za gęsto

Grześ    3

Ja dzis wysiałem 3,6 kg. Tylko był krótkawy kawałek i dużo zawracania. Jutro jadę na pola o długości 550m to lepiej bedzie się jeżdzić. Jak wyjdzie tyle samo to nic nie bede zmieniał a jak bedzie mniej to będzie trzeba zwiększyć ilość wysiewu. Przy takiej wilgotności gleby 3,6 kg wystarczy.

piootr    3

Ja mam 2 działki jedna 3 ha około 1000 mdługa i jedna koło 60 m szeroka pow 1,7 ha do zasiania ale na tej 3 ha jęczmień jeszcze rośnie a na drugiej mokro bo glina a nie chce mi się 5 korpusu odkręcać

luk2782    19

ja tez mam do posiania rzepak dzis zaorałem kawałek gliny ale strasznie mokro az wał cambela mi zakleiło moze jutro posiej tam gdzie sucho a te 25arów gliny zostawie i zasieje pózniej.

zorak    2

Wczoraj (24 sierpień) byłem u kolegi na wiosce obok po talerzówkę i akurat siał rzepak ale jakim zestawikiem hehe. Deutz Agrotron 175 koni i do tego agregat uprawowo-siewny z unii 4 metry zawieszany. Kurcze że nie miałem ze sobą aparatu bo wrażenie taki zestawik robi niezłe. Agregat - wałek wyrównujący, 3 rzędy zębów, wałek kroskil, wał ugniatający, siewnik, parurki. Siał 3 kg na hektar a wydajność :) jak byłem o godz 16 to miał już zasiane 28 ha :) Średnia prędkość jazdy 12 km/h.

Grześ    3

To ja dziś posiałem 8 ha ale w trakcie zaczoło padać i koniec. Ja sieję 3,6kg/ha w godzinę a prędkość zawrotna jak dla mojej 914. Jutro sprawdzę z jaką jeżdżę. Ale przynajmniej jeszcze je opryskałem. Jechałem Treflan 0,5l+Alatrif 6l na ha. Jestem ciekaw jak to zadziała. 2 lata temu poskutkowała podobna mieszanina. U mnie znajomy ciaga ZTS 16245 4 metrowego amazona ale na bronie wahadłowej. Tylko że zetorek ma z przodu kastę z 0,5m3 pojemnosci i jest pełna piachu. Aż się serce kroi jak to widzę.

Grześ    3

Normalne ogómienie ale pewnie jak wpuści ją w ziemię to ziemię wyrówna jak włóką :-) tylko wtedy przy Polskich łożyska siadały.

damian9871    0

znam gościa co wjeżdża na pole z wahadłową i mówi że tego to nawet włączać nie warto i tak za wiele nie zrobi

piootr    3

To chyba gość bredzi ja sporo lat robiłem wahadłuwką a ona ma ok 3m i ciągałem ją 360 na 3 dymiła ale szła jak kupiłem 1014 to nim na 2 szosowaj jeździłem troche ale rwała mi się oś zaczepowa a póżniej kopiłem WICHERA i brona poszłą w odstawke

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrofoto
      Kiedy rozpoczynacie żniwa 2015? Jak pogoda w Waszych regionach? Kiedy spodziewacie się początku żniw? Pierwsze zdjęcia w galerii z tego roku już są, tyle że z Węgier, a kiedy u nas?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Żniwa rzepakowe trwają ale już za kilkanaście dni zaczną się przygotowania pod nowy sezon i siew rzepaku. W związku z tym, że nie można stosować zaprawa posiadających substancje czynne: imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów, należy pomyśleć o monitorowaniu upraw rzepaku od razu po siewie. Pozwoli to na szybkie wykrycie szkodników i wykonanie zabiegu chemicznego. Do tego zadania wykorzystujemy żółte naczynie, wabiące szkodniki. 
      Macie już jakieś doświadczenie z taką pułapką?

Zdjęcie zrobione wiosną tuż po wznowieniu wegetacji, jesiennych obserwacji do tej pory nie prowadziłem.

• Przez eurasty
      Witam jestem poczatkującym rolnikiem z Dolnego Śląska mam zamiar w tym roku po raz pierwszy zasiać 4.5 ha rzepaku. Chciałbym abyście podzielili się za mna swoim doświadczeniami w uprawie tej rośliny( odmiana, nawóz, oprysk, plon,opłacalnośc, nakład) posiadam gleby I,II,IIIa. Jestem nastawiony na plon powyzej 4 ton czy to realne?
    • Przez Welson
      Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?
    • Przez Walter1944
      Witam forumowiczów,
      jaki środek polecacie na samosiewy rzepaku w truskawce, które są bardzo uciążliwe.
      Pozdrawiam