Skocz do zawartości

Polecane posty

JD1188    71

Ja w tym roku kupiłem 3 worki 25 kg granulatu na ślimaki, rozsiewacz ustawiłem 4kg/ha i pola bardziej zagrożone ślimakami całe objechałem a te mniej zagrożone tylko w koło. Fakt faktem że tanio nie było ale przynajmniej spałem spokojnie a rzepak elegancko rośnie   

warchest    46

a jak sprawdzic czy te slimaki sa ? dziury w rzepaku sa a jak dokladnie jsprawdzic czy to slimaki czy co innego

Soulshakin    79

Albo kupić pułapki na ślimaki (maty) albo samemu zrobić np obrócona podstawkę pod doniczke i wsypać moluskocyd i sprawdzić za 2-3 dni, 2-3 ślimaki to próg szkodliwości.  Kilka takich pułapek i masz pogląd na liczebność ślimaków. Albo wizualnie widać braki w obsadzie szczególnie od miedzy, drogi lub podorywki. Zawsze można też profilaktycznie od brzegów pola posypać odrobinę.

Jak mały rzepak to nawet nie zobaczysz dziur bo rzepaku nie będzie.

Wiadomość z agroFakt.pl

panczo1922    68

koledzy czym najlepiej podgonić rzepak??? Bardzo słabo rośnie..

prawda jest taka że jest to na dzierżawie gdzie wiadomo brakuje wszystkiego ale czy można mu jakoś doraźnie pomóc?

jak dam w oprysku 15kg/ha mocznika + MgSo4 to coś pomoże czy nie ma sensu? pod korzeń dostało 400kg NPK 8-20-30

Problemem tez jest to że jest bardzo sucho, ale dla porównania rzepak siany tego samego dnia na "swoim" polu jest co najmniej jeszcze raz taki.

tomek73    189

Koniecznie Bor i jakiś stymulator, np Terra sorb od Osadkoskiego, można Plontar z Intermagu.

W tamtym roku Terrasorbem ładnie ruszyłem, w tym też będe nim jechał.

rogerr33    0

Witam 

Mam taki problem w rzepaku mam jakieś skakające owady gdy poruszę roślinkami to skaczą szukałem szkodników występujących w rzepaku ale nie ma podobnych co to może byś jakie mogą być zagrożenia dodam że teraz nie mam jak wykonać zabiegów. proszę o pomoc.

rogerr33    0

Jaka szkodliwość bardzo uprawa zostanie uszkodzona jeżeli oprysk wykonam dopiero w przyszłym tygodniu ok czwartku?

Michalmeer    366

Teraz już nie watro , za duże ryzyko czy przezimuje ..

dzisiaj moje odmiany skaracałem ,no i na choroby grzybowe i dodatkowo na robaczki bo pojawiły sie

pep14    1

Proszę o radę. Na początku połowa rzepaku mi się powschodziła bo ulał ją deszcz, więc dwa tygodnie temu przesiałem. Ładnie zaczął się pokazywać koło wtorku, dzisiaj idę pole prawie gołe. Myślę że to sprawa mszyc bo widać w tym co zostało małe dziurki w liściach. Pryskać nie zdążyłem bo prawie cały tydzień padało. Rzepak był pryskany Borra 500 i Command. W związku z tym moje pytanie. Czy ma sens przeoranie tego i zasianie zboża ozimego, czy trzeba czekać do wiosny.

warchest    46

a jak rzepak ma 7 8 lisci i tak za gesty nie jest to czym go skracac i grzybowke dac jaki srodek

Tomek90    196

A co tebukonazol teraz zdziała? Ten triazol na ~4 liście średnio sie stosuje aby byl efekt w hamowaniu. Tylko caryx solo chyba.

tomek73    189

Raczej koniecznie skracać. Tebu do 4 liścia, można z CCC bardzo ładnie działa, potem Caryx, pozostaje, tubu już nie ma sensu dawać.

losktos    120

no właśnie jak to jest z tym skracaniem,czy jest konieczne?

w dzisiejszych czasach raczej tak, bo jak stożek pójdzie w górę to praktycznie po rzepaku

Krassus    95

Pół Polski nie skraca rzepaków na zimę i według waszych teorii co roku powinniśmy mieć 50% wymarznięć a jakoś tego nie ma. Wszystko zależy od zimy. Jak będzie mroźna i bez śniegu to i najlepsze skracanie nie pomoże.

Krassus    95

Myślę, że tak. Ludzie dopiero co uczą się używania chemii w zbożach a myślisz, że w rzepaku jest inaczej i każdy tak o niego dba? Wielu odchwaściło i do wiosny już nie zaglądają. Gdyby tak każdy dbał, to średnia według GUS powinna być ponad 4t/ha a teraz chyba delikatnie powyżej 3 jest a jeszcze wcześniej to 2,5t.

warchest    46

a jak caryx to do 8 liscia mozna stosowac maksymalnie czy do 9 tez jeszcze i jak tak to w jakiej dawce ?

milanreal1    290

Myślę, że tak. Ludzie dopiero co uczą się używania chemii w zbożach a myślisz, że w rzepaku jest inaczej i każdy tak o niego dba? Wielu odchwaściło i do wiosny już nie zaglądają. Gdyby tak każdy dbał, to średnia według GUS powinna być ponad 4t/ha a teraz chyba delikatnie powyżej 3 jest a jeszcze wcześniej to 2,5t.

W Polsce rolnicy średnio przeprowadzają 2,2 zabiegu opryskiwaczem w rzepaku od siewu do zbioru. Czyli jeżeli mamy takich co robią około 10, to są pewnie też tacy co zrobią tylko odchwaszczanie i to pewnie wiosną galerą co już jest zbędne praktycznie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrofoto
      Kiedy rozpoczynacie żniwa 2015? Jak pogoda w Waszych regionach? Kiedy spodziewacie się początku żniw? Pierwsze zdjęcia w galerii z tego roku już są, tyle że z Węgier, a kiedy u nas?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Żniwa rzepakowe trwają ale już za kilkanaście dni zaczną się przygotowania pod nowy sezon i siew rzepaku. W związku z tym, że nie można stosować zaprawa posiadających substancje czynne: imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów, należy pomyśleć o monitorowaniu upraw rzepaku od razu po siewie. Pozwoli to na szybkie wykrycie szkodników i wykonanie zabiegu chemicznego. Do tego zadania wykorzystujemy żółte naczynie, wabiące szkodniki. 
      Macie już jakieś doświadczenie z taką pułapką?

Zdjęcie zrobione wiosną tuż po wznowieniu wegetacji, jesiennych obserwacji do tej pory nie prowadziłem.

• Przez eurasty
      Witam jestem poczatkującym rolnikiem z Dolnego Śląska mam zamiar w tym roku po raz pierwszy zasiać 4.5 ha rzepaku. Chciałbym abyście podzielili się za mna swoim doświadczeniami w uprawie tej rośliny( odmiana, nawóz, oprysk, plon,opłacalnośc, nakład) posiadam gleby I,II,IIIa. Jestem nastawiony na plon powyzej 4 ton czy to realne?
    • Przez Welson
      Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?
    • Przez Walter1944
      Witam forumowiczów,
      jaki środek polecacie na samosiewy rzepaku w truskawce, które są bardzo uciążliwe.
      Pozdrawiam