Skocz do zawartości

Polecane posty

Umnie taż rzepal dopiero wschodzi na jednym kawałku a pszenica to już ładnie na wierzchu stąd pytanie czy najpierw prysnąć na dwuliścienne czy na jednoliścienne ?

glicer    3

Ja dziś rzepak pryskałem perytroidem.Ku mojemu zdziwieniu na polu obsianym tegorocznymi nasionami pojawiła się mszyca

proxy8441    72

rzepak zasiany 25.08 już wykształca pierwszą parę liści właściwych, miałem siać dzisiaj ale nie wyszło słomę brałem, i siew już odpuszczam a rejon to śląsk, odpuszczam bo to nie ma sensu jakbym zasiał jutro to gdzieś koło 14.09 mogł bym się spodziewać wschodów a to jest zdecydowanie za późno. Ja nie ryzykuję nie sieje już w tym roku. Rzepak potrzebuje czasu aby wytworzyć piękną rozete która rokuje plon a takie "charczki" po 5-6 liści wchodzące w zimę z góra 0,5cm szyjką korzeniową w dodatku z obsadą ponad 60 roślin nie mają szans.

Wiadomość z agroFakt.pl

Nikita_Bennet    100
Ja dziś rzepak pryskałem perytroidem.Ku mojemu zdziwieniu na polu obsianym tegorocznymi nasionami pojawiła się mszyca
jakim? Bo sam się zastanawiam czy w tym roku nie prysnąć bo mało go posiane jest.

PawelWlkp    333

rzepak zasiany 25.08 już wykształca pierwszą parę liści właściwych, miałem siać dzisiaj ale nie wyszło słomę brałem, i siew już odpuszczam a rejon to śląsk, odpuszczam bo to nie ma sensu jakbym zasiał jutro to gdzieś koło 14.09 mogł bym się spodziewać wschodów a to jest zdecydowanie za późno. Ja nie ryzykuję nie sieje już w tym roku. Rzepak potrzebuje czasu aby wytworzyć piękną rozete która rokuje plon a takie "charczki" po 5-6 liści wchodzące w zimę z góra 0,5cm szyjką korzeniową w dodatku z obsadą ponad 60 roślin nie mają szans.

Kolego w tym roku taką pogodę na razie zapowiadają, że poradzi sobie bez problemu. Wschody będą szybkie bo ziemia nagrzana, mabyć ciepło i wilgotno także będzie rozwijał się bardzo szybko. Te wcześnie siane będą wymagały dwu krotnego skracania.

BENNY82    34

PawelWlkp świete słowa. ja siałem 15.08 i już sa 2 pary lisci a niektóre wschodzą dopiero skracanie 2 razy sie kłania

Cihu    123

U mnie po jednym i jedynym ulewnym deszczu zrobiło się takie klepisko, że z wysianych 70nasion/m^2 z trudem wzeszło średnio około 30 roślin/m^2. W najgorszym miejscu nawet 20szt. w lepszych 40szt. Na pocieszenie 30% pola obsada 65roślin. Chciałem to przesiewać na koniec sierpnia ale popryskane było comandem i nie chciałem sie pchać w dodatkowe koszta (nasiona). W dodatku czytałem, że rzepaki F1 (mój liniówka) przyzwoite plony uzyskują nawet przy 16 a nawet 8sztukach/m^2.

losktos    120

zgadza się ale ta obsada jest brana pod uwagę na wiosne, warunek żeby wszystkie rośliny utrzymały się przez zimie to możesz wyciagnąć całkiem przyzwoity plon

warchest    44

a jak mieszancowy rzepak slabo powschodzil to co bedzie jeszcze powschodzi czy taki rzadki moze byc i wyda dobry plon

losktos    120

a jak mieszancowy rzepak slabo powschodzil to co bedzie jeszcze powschodzi czy taki rzadki moze byc i wyda dobry plon

czy będzie jeszcze wschodził to tego nikt Ci nie powie. Ile jest roślin na metrze? Teraz pilnuj żeby żeby szkodniki go nie zżarły i aby zostało jak najwięcej

marek1977    27

U mnie siany 23 sierpnia ,a 24 ulewa około 80l na metr,potem słoneczko i wiadomo .Do dzisiaj wzeszło 10 roślin/m i myślę to jeszcze przesiać?,trochę ryzyko ,ale co zrobić.

Cihu    123

no to jeszcze gorzej niż u mnie... ale 10 sztuk to chyba za mało.

Wojtek987    61

U mnie siany 23 sierpnia ,a 24 ulewa około 80l na metr,potem słoneczko i wiadomo .Do dzisiaj wzeszło 10 roślin/m i myślę to jeszcze przesiać?,trochę ryzyko ,ale co zrobić.

To już nie licz że coś wzejdzie bo od 23 to kupa czau minęła. Wszędzie jest tak kiepsko czy tylko miejscami? Skoro na całej powierzchni tak wygląda to może nie wina ulewy.... (chyba że pole idealnie równe)

zigi79    0

pow. hrubieszowski dużo rolników już przesiewa rzepaki z powodu pchełki rzepakowej zjada prawie wszystko co wyjdzie z ziemi, są pola z obsada 1 rośliny na m2

marek1977    27

Pierwszy raz wysiałem 3,5kg,teraz dam 4kg ,pole było idealne,Miałem siać dzisiaj ,a tu leje jak scebra!!!.

solek01    30

3,5kg nic nie mówi bo miałem jednostkę na 3 ha co ważyła prawie 11 kg a teraz mam co waży 7 kg.

RYZYNH    3

Pryskaliście już na pchełkę ? Bo u mnie jej pełno, ogólnie problemy ze wschodami, obawiam się że ślimaki,podobno żrą wszystko co wyjdzie z ziemi . Okoliczna spółka przesiała już ok. 40 ha

panczo1922    68

Hola hola z tymi opryskami panowie... Przecież szanowna Bruksela chciała żeby było ekologicznie wycofując zaprawe w tym roku:-):-):-)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrofoto
      Kiedy rozpoczynacie żniwa 2015? Jak pogoda w Waszych regionach? Kiedy spodziewacie się początku żniw? Pierwsze zdjęcia w galerii z tego roku już są, tyle że z Węgier, a kiedy u nas?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Żniwa rzepakowe trwają ale już za kilkanaście dni zaczną się przygotowania pod nowy sezon i siew rzepaku. W związku z tym, że nie można stosować zaprawa posiadających substancje czynne: imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów, należy pomyśleć o monitorowaniu upraw rzepaku od razu po siewie. Pozwoli to na szybkie wykrycie szkodników i wykonanie zabiegu chemicznego. Do tego zadania wykorzystujemy żółte naczynie, wabiące szkodniki. 
      Macie już jakieś doświadczenie z taką pułapką?

Zdjęcie zrobione wiosną tuż po wznowieniu wegetacji, jesiennych obserwacji do tej pory nie prowadziłem.

• Przez eurasty
      Witam jestem poczatkującym rolnikiem z Dolnego Śląska mam zamiar w tym roku po raz pierwszy zasiać 4.5 ha rzepaku. Chciałbym abyście podzielili się za mna swoim doświadczeniami w uprawie tej rośliny( odmiana, nawóz, oprysk, plon,opłacalnośc, nakład) posiadam gleby I,II,IIIa. Jestem nastawiony na plon powyzej 4 ton czy to realne?
    • Przez Welson
      Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?
    • Przez Walter1944
      Witam forumowiczów,
      jaki środek polecacie na samosiewy rzepaku w truskawce, które są bardzo uciążliwe.
      Pozdrawiam