witek

Rzepak

Polecane posty

milanreal1    319

jak juz to actarą zaprawiac

Dokładnie, już słyszałem ze w którymś z krajów UE nie przejmują się żadnymi zakazami i zaprawiają rzepak actarą. W sumie to ta sama substancja co była w cruiser.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Panowie, jaką mi radzicie odmianę, najlepszą na gleby mozaikowate IVa, IVb i V monolit mi dał 4t/ha, a odnośnie siewu to maiłem zasiane ok 6 ha kupnego monolitu a resztę swój nie zaprawiony zero różnicy w plonie, byle nie siać częściej niż co te 3 lata (rzepak, pszenica, jęczmień, rzepak) a ten swój siałem chyba z 4 kg/ha oczywiście przewiany,

 

z hybrydowych jaka najlepsza odmiana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

no właśnie, że pola mam przerzepaczone bo nie zawsze wychodzi co 3 lata. Np w tym roku sporo mam po pszenicy gdzie przedplonem był rzepak. Może faktycznie zaprawić jakoś tą actarą, jak by to zrobić tzn jaka dawka na kg nasion i ile wody

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak juz to actarą zaprawiac

 

 

Jakieś proporcje są Ci znane?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Możesz spróbować choć nikomu się nie przyznawaj, nie wiadomo co jeszcze nam UE wymyśli czego Piorin będzie przestrzegać.

 

Jakieś proporcje są Ci znane?

Przeliczając na ilość taką jaka była w zaprawie cruiser wychodzi ok 16-17g actary/kg nasion.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

czyli gdy wycofali crusera to teraz na jesieni będziemy pryskać od robaka kilka razy? przykładowo zaraz po siewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

z tego co patrzyłem to actara jest w formie granul do rozpuszczania więc trzeba by dodać wody i pytanie ile. Czytając opis cruisera to zalecają 11,25ml na kg nasion ale zaprawianie techniką Syngenty cokolwiek to znaczy. W domowych warunkach to raczej tylko betoniarka jest do dyspozycji. Jakaś inna zaprawa Chinok 20ml na 1kg czyli chyba gdzieś w tych granicach trzeba by sie trzymać może nawet nieco więcej i od razu wysiewać

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Ja nie zaprawiałem, ale faktycznie jak siejesz co dwa lata to nieciekawie kiła może wystąpić, ale jak tu nie siać jak rzepak najbardziej opłacalny, albo nie chyba teraz to żyto jest najbardziej opłacalne....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Dokładnie, już słyszałem ze w którymś z krajów UE nie przejmują się żadnymi zakazami i zaprawiają rzepak actarą. W sumie to ta sama substancja co była w cruiser.
i dobrze.

 

PS. prestige forte 370 FS ma dwie substancje czynne - jedna bardzo znana z innych zapraw, w zeszłym roku zaprawiany rzepak (monolit) niewiele różnił się od tego kupionego w sklepie (na próbę wziąłem odmianę starter) jeżeli idzie o plonowanie oraz wygląd jesienią.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

szkoda, że sobie nie zostawiłem własnego rzepaku to bym spróbował. Ciekawe, że mimo wycofania zapraw jakoś ceny nasion nie spadły, a to przecież kilkadziesiąt zł na worku wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Możesz spróbować choć nikomu się nie przyznawaj, nie wiadomo co jeszcze nam UE wymyśli czego Piorin będzie przestrzegać.

 

 

Przeliczając na ilość taką jaka była w zaprawie cruiser wychodzi ok 16-17g actary/kg nasion.

Zalecali 315 g substancji czynne w ochronie rzepaku na 100kg czyli 3,15 g na 1kg

Actara ma 25% substancji czyli na 1000g ma 250g substancji czynnej, z proporcji wychodzi 1000 - 250g , x - 3,15

x=(1000*3,15)/250= 12,6g Actary

 

 

Najgorzej że koszt zaprawiania (30zł na 3kg nasion + robota) jest z 4 razy niższy niż koszt oprysku (licząc że min 1 zrobimy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

nic tylko kupować i zaprawiać...

Poważnie nad tym się zastanawiam...

z jakiej paki mam ponosić jeszcze wyższe koszty produkcji podczas ochrony??? Jakoś na Ukrainie mogą nawet cyjankiem zaprawiać swoje nasiona a i tak UE to kupi po atrakcyjnych cenach...

żyjemy w kolejnym socjaliźmie pod nazwą UE.

Nikt mi nie wmówi że to chodzi o zdrowie...

tu chodzi o nabijanie kabzy takim gigantom jak Syngenta, BASF, etc itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, bede sial pierwszy raz rzepak i juz nie rozumiem. Gdy kupie jednostke rzepaku to nie bedzie ona zaprawiona? Jak walczyc z insektami? kilka razy trzeba bedzie pryskac? Prosze o wytłumaczenie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Zaprawiona będzie tylko fungicydem, insektycydem już nie, a on zapewniał długą ochronę tanim kosztem. I teraz jak posiejesz to musisz pilnować czy ci nic nie zżera rzepaku, ba nie musi tak być ale może. Perytroid działa kontaktowo czyli insekt musi byc "trafiony" , a jak wyjdą następne do zabawa zaczyna się od początku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na sam start pod górke od razu, a nie ma mozliwosci zastosowac srodka np.nurelle aby zagazowac ? chcialem zastosowac insektycyd dopiero z toprexem i odzywkami w fazie 4 lisci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

no w tym roku z tą słomą to masakra, gruberem nie szło zrobić bo zabijało i przed orką bronami musiałem rozwlekać najgorzej tam gdzie położone.

 

Talerzówką idealnie się słomę niszczy i zakrywa.. Te talerze idealnie rozcinają ziemię, wymieszają słomę nie ma prawa nawet wyskoczyć z ziemi taki ciężar, i żadnego zatykania.

Edytowano przez Famer21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

wiem, trzeba ją jeszcze tylko mieć ;) . Z tego co wiem to pchełki atakują tworzące się listki 10-12 BBCH i wtedy trzeba je zwalczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Dziś byłem na polu gdzie zasiany jest już rzepak. Po siewie zlał bardzo deszcz. Dziś patrzyłem, że ziemia jest bardzo zaskorupiona. Ze względu, że pierwszy raz mam zasiany rzepak, powiedzcie mi czy, bardzo utrudni to wschody rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Sąsiad kiedyś miał taka sytuację to połowa wcale nie wzeszła... Ale to po ulewie konkretnej było... co nie zmienia faktu że deszcz teraz by ci się przydał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

u nas też już kiedyś przesiewali z tego powodu ale to naprawdę musi być nieprzeciętne oberwanie chmury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Czy niezuzyte nasiona mozna przechowac1 rok i zasiac w nastepnym, tak npjak sie robi z burakiem cukrowym.Mamdoobsiania na 1 raz 2ha kupiłbymjednostke na 3ha a reszte zostawil na nastepny rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

spokojnie przechowasz nasion do nasepnego roku, ja siałem w tym roku nasionami które lezały 2 lata i wszystko ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj