witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Ja dawałem 400 kg polifoski 4 wiec w dostarczyłem 16N 48P 128K 8Mg 36S dawka startowa dobra , teraz już nic sie nie opłaca mieszać lepiej kupić juz NPK przy cenach czystego potasu i fosforu nie wychodzi taniej a tylko sie roboty dokłada . Mnie 400 kg nawozu kosztowało 700 zł wielkość składników napisałem , a jeśli chcesz mieszać to trzeba 200 kg soli juz masz 400 zl , 100kg fosforu to jest 180 zl do tego siarka magnez , a tak jedziesz zamawiasz , przywożą , sypiesz , rozsiewasz :) No ale tez zależy po ile kto ma nawozy i wgl :) jak tam sie komu chce

@panczo1922 dobre masz ziemie ze aby chcesz tyle składników dostarczyć , i czego az tyle fosforu do potasu ? czy masz ziemie mało zasobne w fosfor robiłeś badania? , A jeśli sie przerażasz kosztów to zostaw rolnictwo prosta zasada nie dasz nie masz tu i tu zaoszczędzisz ale pole też zaoszczędzi i efekt wyjdzie taki ze wyjdziesz na 0 albo na -

Siał ktoś z was Orlando F1 ,pierwszy rok sieje jak ta odmiana sie sprawuje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

ja w tym roku pierwszy raz siałem rzepak. wyszło 80kg P,136kg K i 36 kg S w przeliczeniu na 1ha, stosowałem fosforan amonu, sól potasową i superfosfat prosty.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja w tym roku sypnąłem Amofoske, na jednym kawałku 600 kg/ha a na drugim 500.. Skład 4 16 18 (24 CaO 11 S) ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

Edytowano przez d4r4s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

losktosteż ją sypałem tylko pod zboża, natomiast pod rzepak rozsiałem tą Amofoske pod rzepak 5-10-25 bodaj jeszcze chyba S i Ca a w tym roku mieszam.

 

Wychodzi mi to ok. 50zł taniej na hektarze w porównaniu z Polifoską 8, dużo do obsiania nie mam więc sobie pozwoliłem dodatkowo 10% Ca mam w suprze oraz S a na wiosne lece Saletrzakiem.

 

Dziś zaorane i cześć uprawione jutro cd. i siew oraz oprysk. panowie sucho strasznie ciężko się orało ciągnik jęczał a ziemia wyorywana tylko lekko wilgotna się nie przewracało tylko "cisło" masakra jak nie popada, ciekawe jak herbicyd doglebowy podziała. :( :(

 

d4r4 zobaczysz jak powschodzi policzysz ile bo niewiadomo co jeszcze się może zdazyc ale raczej bedzie za gęsto, skoro hektar to może po wschodach lekka bronka czy coś.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

ja w zeszłym sezonie miałem podobnie tylko wyszlo mi ok 8 Kg/ha B) i tak zostawiłem przez przymrozki wyleciało to co było za dużo i reszta została ładna, a kto zasiał normę to mu powymarzało, także to jedna wielka loteria, ale ja na twoim miejscu to bym to zostawił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

ja orałem 3 dni temu a wczoraj i przedwczoraj agregat i siew. Dziś skończone pryskać. Ziemia przy orce była elegancka, lepiej być nie mogło, Pod agregatem już była kicha. 1 słoneczny dzień i wokół traktora podczas roboty było siwo. Z opryskiem też poszaleliśmy bo innym traktorem robione i 1ha wyszło szpada(command) 0,27L i metazanex 2,2L;p może wzejdzie, oby!

Edytowano przez metiu20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

 

nic z tym nie rób.. 4 kg to jeszcze nie tragedia.. na wiosne coś na pewno wyleci, ja bym to zostawił ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Witam. Przed 12 skończyłem siać rzepak, chciałem jechać z opryskiem (Command Top 375cs) ale niebo robi sie co chwile granatowe i się rozjaśnia, nie wiem jak długo to wytrzyma, przeczekać z opryskiem czy moge jechać ? Jak on bedzie działał jeśli przyjdzie gwałtowana burza? Na opakowaniu w sumie nic nie pisze o czy przed czy po deszczu i ile przed czy po deszczu. Stosuje ktoś, stosował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

Ok dzięki koledzy, raczej powschodzi 100% dziś rzepak leży 3 dzień w ziemi i już puszcza kiełki i w dodatku popadał deszcz i ładnie na miękło bo jak siałem to była jedna wielka chmura kurzu wytworzona przez bronę :D z racji że rzepak jest siany bezorkowo ma bardzo dużo pokarmu na start bo przyszło 100kg saletry na rżysko i około 12tyś litrów wywaru czyli jakieś 420kg/ha NPK, jeśli obsada przekroczy grubo ponad 60 roślin na m2 to myślę nad przebronowaniem uprawy lekka brona około 2 tyg po siewie no ale w ten czas ruszona ziemia uaktywni chwasty ;/ albo chodzić i wyrywać nadmiar :lol: jak będzie na wierzchu zrobię zdjęcie i wstawię do galerii :)

Edytowano przez d4r4s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Ja się pospieszyłem. Dziś rano kończyłem pryskać, przed chwilą ostro lunęło. 10 minut padało i poszło, ale nie wiem co będzie z rzepaku. Może mnie ktoś uspokoić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

Nie tak dawno rzepak wysiewano w granicach 8kg/ha , ale zdarzało się przekraczać takie ilości i wysiew często zamykał się w 12-15kg/ha. Sam tak siałem i najwyższy plon jaki udało mi się osiągnąć to 4,4 t/ha odmiany Jet Neuf , oczywiście bez żadnej ochrony środkami przeciwgrzybowymi(za wyjątkiem zaprawy). Do dzisiaj nie udało mi się tego wyniku powtórzyć mimo extra odmian, super odżywek i podobno racjonalnych normach wysiewu (3-4 kg/ha).

Znany mi jest przypadek rzepaku pozostawionego na wiosnę , który był samosiewem. Jak wiadomo ilość skiełkowanych nasion takowego przekracza kilkunasto by nie powiedzieć kilkudzieśięcio krotność normy zalecanej kiedyś bądz obecnie na ha a plon tego rzepaku oscylował w granicach 3 ton/ha mimo braku orki, dużego zagęszczenia, żadnych nawozów P-K-S-B a jedynie wiosennej dawki N. W plantacji doszło do naturalnej redukcji liczby roślin i wszystko było O.K. Plon jest mi znany bo sam ten rzepak kosiłem i sam radziłem koledze by go pozostawił.

Więc nie przejmuj się tym tak bardzo wszystko będzie O.K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

Nie nie ;) tego gówna nie chcę:P widziałem po tym uprawy i według mnie to dziwnie przypala rośliny, ja mam trochę inny wywar a dokładnie melasa z buraków mieszana z wywarem z gorzelni ale nie z kuku z tego co wiem jedna cysterna 25tyś litrów zawiera 850kg NPK i wapń jeszcze tam jest i coś jeszcze a jedna cysterna kosztuję mnie 100zł i stosuję to już teraz 3 rok i żadnych nawozów prócz Saletry nie kupuje a efekty rewelacja tylko trochę zakwasza glebę ale ja i tak co roku daje wapno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten problem po mzasianiu hektara zobaczyłem ze za dużo wysiewa zmniejszyłem i na kolejne 3 ha było ok ale kij przez zime wypadnie troche i bedzie ok , gorzej u wujka bo tam miał mniejszy rzepak i na hektar wysiałem 5 kg a na kolejny hektar wysiałem aby 2 i troche bedzie chyba przypał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hopper5    85

Ja wczoraj zasialem rzepak,odmiana Viking-3,1kg/ha, nawożenie N-17,5kg/ha P-50kg/ha K-92,5kg/ha Ca-30kg/ha Mg-12,5kg/h S-85kg/ha, walce oraz oprysk Metazanex w dawce 1,6l/ha + command 0,15l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Nie tak dawno rzepak wysiewano w granicach 8kg/ha , ale zdarzało się przekraczać takie ilości i wysiew często zamykał się w 12-15kg/ha. Sam tak siałem i najwyższy plon jaki udało mi się osiągnąć to 4,4 t/ha odmiany Jet Neuf , oczywiście bez żadnej ochrony środkami przeciwgrzybowymi(za wyjątkiem zaprawy). Do dzisiaj nie udało mi się tego wyniku powtórzyć mimo extra odmian, super odżywek i podobno racjonalnych normach wysiewu (3-4 kg/ha).

Znany mi jest przypadek rzepaku pozostawionego na wiosnę , który był samosiewem. Jak wiadomo ilość skiełkowanych nasion takowego przekracza kilkunasto by nie powiedzieć kilkudzieśięcio krotność normy zalecanej kiedyś bądz obecnie na ha a plon tego rzepaku oscylował w granicach 3 ton/ha mimo braku orki, dużego zagęszczenia, żadnych nawozów P-K-S-B a jedynie wiosennej dawki N. W plantacji doszło do naturalnej redukcji liczby roślin i wszystko było O.K. Plon jest mi znany bo sam ten rzepak kosiłem i sam radziłem koledze by go pozostawił.

Więc nie przejmuj się tym tak bardzo wszystko będzie O.K.

 

 

Sam też doświadczyłem taki samosiew tylko nasz wiosną dostał siarkę i azot i plon też oscylował ok. 3t/ha (nie był też pryskany od chwastów i na kawałku 7 ha na 0,5 ha pokazała się przytulia w proporcji w nasieniu 50/50). Zostawiając to jesienią nie byłem pewny czy robię dobrze, ale okazało się trafną decyzją.

 

Ps. Lubię czytać Twoje posty.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Farmer 21 posiałem wczoraj rzepak i cześć opryskałem (Command Top), spowodu silnego wiatru nie dokończyłem oprysku mam zamiar dziś wieczorem lub niestety w poniedziałek byleby pogoda dopisała. Wczoraj na oprysk przyszło wieczorem ok. 4l/m2 tylko powierzchnię zrosiło bo susza straszna. W 2010r opryskałem też nim i przyszło sporo deszczu po czym wschody były opóźnione i chlomazon częściowo zachamował wzrost wykształcił skromnie te 5-6 liści jednak przezimował. zalecają na wilgotną glebe nim pryskac.

 

Posiany Californium i ok. 20% domieszki DK Casper MTN 4,6g wysiew 2,4kg co daje ok. 50 roślin/m2 z uwzględnieniem juz siły kiełkowania.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

U mnie 20 sierpnia posiany DK Equiste 2.5 kg/ha. Następniego dnia pryskanie Colzor Trio 2.5l/ha (boję się, że za mała dawka). Wczoraj już obserwowałem pierwsze wschody a dziś juz większość na [powierzchni.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Alio nie padał deszcz po oprysku? ile musi pogoda wytrzymać, żeby się nic nie działo? Ja pryskałem wczoraj rano command i metazanex, a na wieczór ostro lunęło. Ciekawe co to będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Nic być nie powinno. W ubiegłym roku pryskałem podobnie jak TY i zaraz popadał deszcz. Wtedy puściło mi komosę i to bardzo dużo tak, że musiałem poprawić FOXem powschodowo. Zobaczymy jak będzie w tym roku.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś chce pryskać al;e pogoda nie pozwala silny wiatr może coś sie wieczorem ustatkuję , ja bede pryskał kilofem i metazanex , w piątek siałem mam nadz ze pogoda pozwoli bo to juz ostatni termin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od wszystkiego :) czyli to co pisze na etykiecie ;] , Mam mały problem w piątek siałem rzepak ale nie miałem oprysku wiec postanowiłem dziś opryskać kupiłem go ale pojechałem na pole zobaczyć co i jak i okazało sie ze już rzepak zaczyna wychodzić , jeden oprysk metazanex moge nim pryskać jak rzepak bedzie miał 2 liście czyli bedzie dobrze ale 2 oprysk kilof juz jakie sa inne opryski które można stosować po wschodach rzepaku i mieszać z metazanex-em?

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj