witek

Rzepak

Polecane posty

BARABUS    6

o matko.... ja dopiero w środę/czwartek będę orał a potem siał.... więc może do soboty się uda skończyć :)

 

jednostka Adam F1 7,7kg.... masakra, tak jak VIsby, ale w zeszłym roku Kolumba bez problemu udało mi się wysiać w ilości 2,4 kg/ha więc i w tym się uda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja wczoraj trochę posiałem i jutro będę kończył.

Ale dlatego tak szybko bo na wczasy się wybieram w czwartek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy to tak szybko to ja nie wiem bo ten tydzień i następny to optymalny termin zasiewu rzepaku, w zależności od regionu Polski. Chociaż z tego co widziałem to i są rejony, w których sieje się rzepak 10 sierpnia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Kolego Barabus, Ja też jeszcze nie za orałem :) - mieszkam prawie w centrum Polski-tak wiec spokojnie zdążymy. U mnie sieję się od 25 sierpnia do 5 września. Zamierzam jutro zacząć orać. Ja sieje Amazone D8. Jakim siejesz siewnikiem kolego Barabus???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Centrum Polski i siew od 25 sierpnia do 5 września? Ja mam inne informacje i to znacząco odbiegające od Twoich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

U mnie na wschodzie zawsze sieję 11 sierpnia zaorane tydzień przed terminem później tydzień deszczu dzień w dzień i wczoraj próba siewu nawozów zakończona zrytym polem kiedy siew to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Rano orać , po południu siać. Ja tez jednej działki nie daje rady osuszyć, a druga zlana po siewie i chyba za tydzień siew jeszcze raz. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Zalecany termin dla terenu centralnego Polski to jest od 15 do 25 sierpnia. Radziłbym nie emocjonować się tak MTN-em kwalifikatu. Jak zaskorupi to i tak będzie koopa. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmaz    0

ja chciałem w tym roku zasiać ale boję się trochę o to bo u nas nie ma żadnych takich skupów tylko teresin i jeszcze rok poczekam może więcej się dowiem bo nie widzi mi się na rynkach po parę kg sprzedawać ;X

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

mnie dopiero mają wapno przywieźć i planuje go jeszcze rozsiać i zaorać może w tym tyg cos koło soboty zasieję jak nie to na nastepny tydzień, najpóźniejszy termin siewu rzepaku w Polsce jest do 25 sierpnia.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Panowie, totalnie już zgłupiałem czytając te wszystkie tematy szukając jednej rzeczy.

 

Nawozy potasowe i fosforowe dać przed orką, czy też po niej razem z azotem itd.?

Jak czytałem w różnych artykułach jasno napisane jest, by zrobić to przed orką, u mnie w okolicy mówią co innego, a jak to jest u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Po orce a przed agregatem. Jeżeli dasz potas przed orką, to roślina w razie mokrej jesieni i lekkiej gleby może go już nie zobaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Potas i fosfor przed orke.. Tak jest najwłaściwiej. Roślina znajdzie składnik, bez obaw. Jeżeli składniki będą za płytko to właśnie wtedy będzie problem bo korzeń rośnie w głąb ziemi i to na znaczną głębokość


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też zamierzam jutro siać nawóz okolice lublina pod orke i ok czwartku piątku siać rzepak ,z tym że troche płytsza będzie orka bo pod agregat(mam na zębach redlicowych ) troche sie boje ze za płytko będzie ziemia zmieszana z nawozem a ziemia to głownie mad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

ja zawsze siałem na orkę przed agregat, wszyscy u nas tak robią i jakoś zawsze było OK :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Centrum Polski i siew od 25 sierpnia do 5 września? Ja mam inne informacje i to znacząco odbiegające od Twoich.

 

Napisałem kolego "PRAWIE" w centrum Polski a do samego centrum to mam jeszcze daleko :)

Ci którzy rok temu siali 17-18-15 sierpnia w mojej okolicy to rzepaki urosły im do kolan do zimy (dwa razy nawet dawali na skracanie) i wszytko im wymarzło. W tym roku jak rozmawiam z tymi co tak szybko siali to mówią że nie będę tak sie spieszyć. Zasieją w okolicach 25.08-1.09.

 

Ja daję tak samo jak kolega Barabus

Edytowano przez szymon17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

I widzę tutaj tak samo zdania podzielone.

 

@synproboszcza, ja też z okolic Lublina, na lubelszczyznę już najwyższy czas po tym weekendzie.

Rzepak będzie w dwóch kawałkach, także postanowiłem zrobić pół na pół. Jeden kawałek przed orką, a drugi po. Zobaczę co z tym będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja 1 rok sieje i mam jeden kawałek 4ha wiec zobaczę ja bede dawał pod orkę bo rzepak ma głęboki system korzeniowy a orka też nie będzie jakoś zbytnio głęboka i stwierdziłem ze bedzię lepiej , a pod zboża daje po orce pod agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

sieje ktos rzepak po attribucie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

My na usłudze sialiśmy rzepak 30 września i był by ok gdyby nie został przypalony herbicydem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dużo zależy d pogody.

Może i wyglądał ok. ale na plon to nie ma co liczyć sianego 30 września.Sąsiad raz posiał 1 października i nawet nie powschodził.

Ja siałem raz 15 i plonu nie było a pięknie się zapowiadał.Raz podsiewałem 28 września , ale jesień była bardzo ładna i zrównał się z tamtym i różnicy nie było widać.

Teoretycznie każdy dzień spóźnienia po terminie to jest 50 kg zniżki plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ja zaś wyczytałem że każdy dzień zwłoki po terminie to aż 100kg zniżki plonu ale to wszystko teoria i z różnych źródeł czerpana ale napewno nie warto tego lekceważyć.

 

kapera pare postów wczesnie nie wiem czy w tym temacie czy innym ale opisywałem, miałem rzepak po attribucie i sekatorze (mieszanina) hmm ciężko cokolwiek stwierdzić ogólnie rzepak był ładny jednakże był zasiany na piasku wydał ok. 2t. Choć ten roko pokażał że rzepaki w dobrej kondycji po zimie odmiany populacyjnej na glebach IVb i V potrafią wydać około 4t oczywiście gdy opady dopiszą i cały szereg innych zagrożen.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś siałem polifoske pod orke na rzepak godne polecenia nawóz wcale nie ląduje tak głęboko jak by sie mogło zdawać a jak by nie patrzeć rzepak ma głeboki system korzeniowy , no ale zobaczymy za rok jaki bedzie efekt siania pod orkę zostawiłem poletko 8 na 8 bez siania nawozu pod orkę tam sypnę pod agregat , a w piatek siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

koledzy jaką dajecie dawkę startową pod korzeń?

Myślałem dać 27N 75P 80K...

tylko mam mały problem z fosforem bo w nawozach przeważnie jest go mało co znacznie podnosi mi koszty... Macie może na to jakieś dobre rozwiązanie? Jakąś sprawdzoną kombinację jeśli chodzi o mieszanie nawozów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ja będe w tym roku mieszał superfosfat wzbogacony 40% P2O5 dodatkowo jeszcze S i Ca oraz sól potasową.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj