witek

Rzepak

Polecane posty

16HDR008    0

Witam

 

Pomyślalem o ponadplanowym zwiększeniu zasiewu rzepaku ozimego tego roku i tu pojawia się problem do rozwiązania.

Na początku listopada w pszenicy ozimej stosowałem Glean w pełnej dawce 25g/ha. Wiosną "pszenica" została zaorana i przesiana jarą.

Czy teraz gdy mija 9 miesięcy mogę zasiać rzepak? Czy środek jeszcze działa i uszkodzi młode rośliny? Dodam że w ulotce Gleanu jest napisane że po upływie 9-ciu miesięcy można siać, jednak doradcy od Osadowskiego odradzają.

Proszę o info. Może ktoś już to praktykował i napisze jakie były efekty. Jak wy byście postąpili? Siać albo nie siać? Oto jest pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Nie pamiętam aby były jakies przeciwwskazania jesli minęło faktycznie 9 miesięcy od zastosowania. Tu zakładam, że dwa razy wykonana jest uprawa tj. wiosną i teraz przed siewem rzepaku. Sam Glean nie powinien stanowić zagrożenia. Mineło 9 miesięcy od zastosowania i dodatkowo wymieszano glebę co powinno zminimalizowac ewentualne zagrożenie. Ale dobrze byłoby dowiedzieć się jeszcze u producenta


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

16HDR powiem tak, miałem rzepak w tym roku po życie ozimym które opryskałem wiosną Gleanem dawki już nie pamiętam ale była taka jak zalecają na wiosne rzepak plonował normalnie i nie zauważyłem nic niepokojącego w rozwoju, jednak doglebowo go nie stosowałem przed rzepakiem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brus87    0

Witam, jest ktos na forum z lubelszczyzny?

Bo chcialbym sie dowiedziec gdzie moge kupic rzepak ozimy pod zasiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Żniwa rzepaku na poletkach doświadczalnych BASF zakończone. Tak jak wszędzie, również u nas przyszła pora na podsumowania. Na naszej stronie plonowanie rzepaku z podziałem na odmiany, w technologii ochrony BASF http://www.agro.basf...wanie_2011.html


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brus87    0

Jest ktoś z lubelszczyzny? Gdzie moge kupić nasiona rzepaku ozimego?

Jakas hurtownia czy coś? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Polecam Sklep Swicia w Lublinie naprzecow Makro. Dzwoniłem, pytałem mają spory wybór odmian i juz ściągnęte wszystkie środki. Ceny raczej niskie. Sam jutro jadę na zakupy.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Też zaglądam do Progres-Chemu, chyba najlepiej zapoatrzony w Lublinie, a nasiona rzepaku kupowalem dziś w centrali nasiennej na Łęczyńskiej :)


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ja kupowałem u Świcia w Podhajcach (nie daleko Łaszczowa) i w Zimnie ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Jakie odmiany macie zakupione, planujecie zakupić, polecacie odmiany. Póki co mam 5 kg sherlocka..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja mam Casoara na ten rok. Zawsze sieliśmy Californie ale podobno ten Casoar to to samo co California tylko że lepiej sypie i próbujemy w tym roku ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

a co polecacie na oprysk na chwasty doglebowy? Ostatnimi latami pryskałem Rapsan + Command czy jest coś tańszego a skutecznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Tomek a jak by tak zamienić Galere na navigatora to by było 4 substancje a koszt taki sam. Co myslisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Mam galere to ją daję.Nawigator też mogło by być. Butisanu powinno się dać z 1,8 litra ja dawałem 1-1,2 i byłem zadowolony.

Kolega pryskał połową dawki zalecanej, ale trochę mu rumianu wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

czy na zimę można pryskać odżywkami i czy powinno się pryskać na zimę odżywkami proszę o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

Właśnie dostałem rzepak Monolit. W worku 2 miliony nasion worek waży 13kg i jest na 3 ha. Z tego wynika że mam go siać 13/3=4.3kh na ha? Mtz= 6,1g kiełkowanie na poziomie 94%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

no to grube nasiona, ja siałem turana f1 , 1,5 mln nasion waga 6,5 kg, czyli norma wysiewu niecałe 2,2 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Właśnie dostałem rzepak Monolit. W worku 2 miliony nasion worek waży 13kg i jest na 3 ha. Z tego wynika że mam go siać 13/3=4.3kh na ha? Mtz= 6,1g kiełkowanie na poziomie 94%

 

dokładnie tak. Nasiona naprawde grube muszą być.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie -jestem początkującym rolnikiem z wielkopolski i chciałbym zasiać rzepak ,czy ktoś mógłby napisać co po kolei robi począwszy od uprawy pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Najpierw wysiew nawóz P i K (najlepiej pod orkę) Co do rodzaju nawozu to jest ich wiele.. Może być Polifoska 6, Lubofos itp. Dawka zależnie od gleby - dla Polifoski 6 300-400 kg/ha

Później orka, dokładna uprawa i siew. Z tym że najlepiej wszystko zrobić zaraz po sobie. Orka zaraz uprawa i siew. Nie można przesuszyć gleby! Będzie problem ze wschodami.

Po siewie najlepiej jest wykonać oprysk herbicydowy (można też na wiosne ale zabieg jesienią jest o wiele skuteczniejszy) Środków jest wiele: Butisan Star, Butisan + Command itd..

I pozostaje obserwować plantacje. W fazie 4-6 liści dobrze jest opryskać środkiem o charakterze regulatora wzrostu. Masz wtedy zarówno ochronioną roślinę pod względem chorób grzybowych i zabezpieczony stożek wzrostu przed nadmiernym wyrośnięciem (co powoduje problemy z przezimowaniem) Co do preparatów polecam Toprex lub innym środek zawierający tebukonazol.

Można też dokarmić rzepak dolistnie przy widocznych niedoborach, no i przy wystąpieniu szkodników... wiadomo co robić ;)

 

Na jesień to by było chyba tyle. Jak o czymś zapomniałem to koledzy zaraz dopiszą :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj