witek

Rzepak

Polecane posty

Lotka83    0

U mnie Visby 720 zł netto.

Butisan Star 970 netto za 10 litrów

Edytowano przez Lotka83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

kiedy zamiarujecie zacząć kosić pszenice

 

Temat dotyczy rzepaku !!!

 

ZAMIARUJECIE ??? :lol:

Edytowano przez murtek3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszbor    0

jak przestanie padać deszcz :) na razie od miesiąca pada :(

Edytowano przez lukaszbor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

kiedy zamiarujecie zacząć kosić pszenice

 

Temat dotyczy rzepaku !!!

 

ZAMIARUJECIE ??? :lol:

jeszcze rzepaku nie "zamiarują " kosić u nas a co dopiero o pszeniucy myśleć


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Czy cena 50 zł/t słomy rzepaczanej jest dobra? Ile ton takiej słomy wychodzi z ha gęstego rzepaku, aczkolwiek wysoko koszonego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z pszenicy po 180-200 chcą a rzepak 50. Trochę to śmieszne. JA osobiście nic nie sprzedaję bo co później do ziemi włożę .Pozbędę się materiału na próchnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

panowie, jestem calkowicie zielony jesli chodzi o technologie uprawy rzepaku ;) chcialbym dowiedziec sie tylko jakie są koszty uzyskania średniego plonu rzepaku w porównaniu uzyskania sredniego plonu do pszenicy ozimej.

np. koszty uzyskania średniego plonu pszenicy to 100% - wzorzec.

a jak to procentowo wyglada w rzepaku w stosunku do pszenicy?

nie chodzi mi o dochód z ha, tylko koszty uzyskania średniego plonu - w pszenicy mozna przyjac ze bedzie to ok 6t - jesli nie zgadzacie sie, prosze o wase sugestie.

 

oczywiscie zdaje sobie sprawe z roznych warunkow, gleb i roznej intensywnosci upraw w kraju. Ale mysle ze da sie to usrednic.

dzieki, pzdr.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

70zł/t to jest mniej niż sama wartość NPK w słomie, więc absolutnie nie warto, mój sąsiad kupuje słomę po 100zł/t (na opał) a swoją z rzepaku zostawił na polu, każda tona słomy z rzepaku to 17kg samego potasu, czyli już ponad 50zł + 7kg N czyli prawie 30zł, do tego dużo wapnia, magnezu i substancji organicznej,

 

rzepak opłacało się siać (nawet w monokulturze) kiedy stosunek ceny rzepaku do pszenicy przekraczał 2, teraz jest poniżej dwóch, więc przy średnim plonie rzepaku 3t i pszenicy 6t, zważając na wyższy nakład na rzepak co najmniej o 30% nie warto się na nim specjalnie skupiać (jeśli płodozmian tego nie wymaga), na przykład w zeszłym sezonie zebrałem 2,2t rzepaku a pszenicy ozimej średnio 6t, a w tym plon mam jednakowy 0t ale na pszenicy mniejszy nakład, ponadto rzepak bardzo zachwaszcza pola (szczególnie w okopowych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Witam w zeszłym roku na jednej działce spaliłem sobie rzepak herbicydem zbożowym (resztkami) nic z niego nie było, miałem teraz tam jęczmień jary już skoszony ładnie sypał, w tym rzepaku było bardzo dużo rumianu, mogę swobodnie zasiać rzepak w tym sezonie czy będzie nasilenie rumianu? Oprysk planuje Commandem Top 375.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brus87    0

Mam ponad 3h laki i chce ja zlikwidowac za poczet zasiewu rzepaku.

Co musze zrobic i jesdnoczesnie przygotowac ziemie pod zasiem?

orka, randapowanie itp. prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

lepiej to zaoraj na zime i posiej mieszankę lub sam owies.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Czy cena 50 zł/t słomy rzepaczanej jest dobra? Ile ton takiej słomy wychodzi z ha gęstego rzepaku, aczkolwiek wysoko koszonego?

Bardzo śmieszną cenę podałeś. Z hektara u mnie było około 10 kulek 120x120 słabo zbitej.

Od 50-100 zł za kulkę słomy pszennej,jęczmiennej, itp. 400zł/tonę , 300-400zł/hektar. Za słomę z rzepaku brałbym 250-300zł/hektara czyli za około 10 kulek czyli 25-30zł za kulkę. Mała kostka 2,5-4,5zł, na przyczepę 4,5 tonową wchodzi około 150 balotów przy 5 warstwach. Zaznaczam że tam gdzie mieszkam jest obecnie spory deficyt słomy.

Tak to mniej więcej wygląda w moich stronach.

Edytowano przez szymon17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

czy kosił ktoś kiedyś rekordem rzepak bez zmiany sit na drobniejsze ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

U mnie było tak właśnie koszone Rok temu. Rzepak był dość ładny i oczywiście dosuszany glifosatem. Sąsiad kosił rekordem ze stołem do rzepaku na zwykłych zbożowych sitach. I góra i dół były pozamykane a wiatrem sterowana była czystość ziarna. Nie wyszło to najgorzej, zanieczyszczenia chyba 2,5-3 % średnio wyszły. W tym roku kupił sita otworowe (coś koło 450 zł) i zanieczyszczenia spadły do 1.5 %.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Ja w tym roku jd 952 na zwykłych sitach żaluzjowych miałem 0,5% zanieczyszczeń. Rzepak był pryskany glifosatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Wszystkim, którzy zamierzają rozpocząć uprawę rzepaku lub zwiększyć jego areał (a widzę, że jest takich sporo) zalecam baaardzo dokładnie przeczytać wszystkie tematy o cenie ziemniaków.Za rok to samo może być z rzepakiem i podobnie zacznie się szukanie winnych niskiej ceny. Oczywiście mogę się mylić, ale na wszelki wypadek zmniejszam areał rzepaku z 90 ha do 50.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja również proponuję zapoznać się z rynkiem ziemniaków oraz rzepaku, proszę przy tym zauważyć, że rynek ziemniaków jest zamknięty i w praktyce ogranicza się do rynku krajowego co przy malejącej konsumpcji i dużych wahaniach podaży i tym samym cen rodzi właśnie takie kwiatki, natomiast rynek rzepaku jest rynkiem światowym i to nie polska kształtuje na nim podaż ani cenę, ponadto produkt w przeciwieństwie do ziemniaków jest homogeniczny (kupi go każdy), popyt i podaż są w miarę stabilne (brak sezonowych wahań cen jak np na rynku ziemniaka, gdzie cena spadła z sezonu na sezon o 90%), także raczej proponuję zejście z produkcji ziemniaków i siew rzepaku, gdzie przychód jest taki sam albo i większy a koszty produkcji (z pominięciem magazynowania i przygotowywania do sprzedaży) są o połowę mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Skoro na przyczepę wchodzi 5 ton zboża to jak to wygląda z rzepakiem ?? będzie ważył dużo mniej czy jak ??;) podzielcie się waszymi spostrzeżeniami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Oczywiście, że mniej. Na moją przyczepę wchodzi ok 6- 6,7 t rzepaku. Dla porównania pszenicy jest przeważnie ok 1-2 t więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Gęstość rzepaku to ok. 660kg/m^3 (żyta 700-800kg/m^3, pszenicy 700-830kg/m^3). Co do wartości w nawiasie nie jestem do końca pewien. Jest wiele czynników które wpływają na gęstość, ale to całkiem inna historia... Zmierz przyczepę i pomnóż przez gęstość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Po raz pierwszy chcę zasiać rzepak, chciałbym się zapytać czym kierujecie się przy wyborze odmiany rzepaku? Mieszaniec czy odmiana liniowa? Przerażają mnie ceny mieszańców więc postawię chyba na liniową. Rzepak będzie rósł na stanowisku po pszenicy/jęczmieniu jarym, przedsiewnie zamierzam go nawozić około 410kg/ha polifoski 6, klasa gleby IIIb/IVa kompleks pszenno buraczany, PH raczej w normie, wapnowane kilka lat temu, pszenica w tamtym roku sypała na przyzwoitym poziomie przy nie wielkim nawożeniu a tegoroczny jęczmień też nieźle sypnął a on jest wrażliwy na niskie PH. Może jakieś rady ? Byłbym wdzięczny :)


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Koszt mieszańca w porównaniu do liniówki jest wyższy o ok 100zł/ha. Mieszaniec da na pewno, jeżeli obędzie się bez śniegu w maju czy gradobicia, co najmniej 10-15% więcej plonu z hektara. Jak dla mnie zakup liniówki się właśnie nie opłaca. Jeżeli siejesz wcześniej niż w zaleceniach, to dla niektórych odmian można zmniejszyć obsadę roślin nawet do 35 roślin/m^2, co jeszcze bardziej obniży koszty (ale trzeba pamiętać o skróceniu roślin, aby wykształciły więcej rozgałęzien bocznych i mniej wyniosły stożek wzrostu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj