witek

Rzepak

Polecane posty

lukaasz    2

Dzisiaj będąc na polu zauważyłem, że strąki w rzepaku robią się żółte, pękają i czubek także żółknie. Co może być tego przyczyną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Pryszczarek, a konkretnie jego larwy. Rozerwij pare łuszczyn i poszukaj małych białych larw. Ja wczoraj opryskałem część Proteusem a część Mospilanem ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolo87    0

Witam wszystkich.Mamy z mężem problem z rzepakiem ozimym.Aczkolwiek w naszym rzepaku pojawiły się jakieś dziwne chwasty tzn wysokie takie jak rzepak liściaste z łebkami fioletowymi.Mówią nam że to "wyczka"ale nie ma nigdzie w necie żeby cokolwiek takiego jak wyczka istniało.A na polu aż fioletowo jest od tego.Prosze o pomoc bo już sami nie wiemy co mamy robic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To może poszukaj pod nazwą "wyka" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jahu    0

U mnie niektóre pola rzepaku ozimego jeszcze całkiem żółte. Co może być przyczyną tak długiego kwitnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Zniszczone stożki wzrostu po zimie. Dużo azotu w formie amonowej. No i oczywiście pogoda.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jahu    0

Z tymi zniszczeniami zimowymi to się zgodę, bo kawałek, gdzie nie był silnie zniszczony już przestał kwitnąć. A co rozumiesz jako "dużo" azotu amonowego? No bo w sumie, żeby nawozić azotem nieamonowym to trzebaby mocznikiem, a chyba chodzi o to, aby na wiosnę rzepak dostał azot szybko i stosuje się saletrę (amonową, bo innymi się nie nawozi). Saletrzakiem i saletrą kędzierzyńską nawoziłem dość wcześnie w sumie 2 dawki ok 200kg N/ha, przedplon pszenica i mieszanka zbożowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mocznik to nawet jeszcze dłuższa historia. Bo on musi sie przekształcić w tą forme jeszcze. No w saletrze czy saletrzaku masz pół na pół ale już np w siarczanie amonu sama amonowa. Też zależy od fazy kiedy takowy nawóz był dany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

Nie wie ktoś kto będzie w okolicach Przemyśla skupował rzepak w tym roku. Bo w tamtym każdy wie jak było z BODACZOWEM.

A tak przy okazji to da mi ktoś może linka do tematu : "Uprawa Pszenicy ozimej i jarej" bo się oszukałem i nijak nie mogę go znalezść odkąd wprowadzili te ulepszenia. Jak na mój gust powinien być przyklejony w produkcji roślinnej no ale go tam nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

Witam wszystkich.Mamy z mężem problem z rzepakiem ozimym.Aczkolwiek w naszym rzepaku pojawiły się jakieś dziwne chwasty tzn wysokie takie jak rzepak liściaste z łebkami fioletowymi.Mówią nam że to "wyczka"ale nie ma nigdzie w necie żeby cokolwiek takiego jak wyczka istniało.A na polu aż fioletowo jest od tego.Prosze o pomoc bo już sami nie wiemy co mamy robic.

Pewnie chodzi Ci o bławat http://x.garnek.pl/ga1974/7a37a1520b10d6a1782046a3/blawat.jpg

Ps. ponoć dobry sok z niego jest B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kramer    0

Nie wie ktoś kto będzie w okolicach Przemyśla skupował rzepak w tym roku. Bo w tamtym każdy wie jak było z BODACZOWEM.

A tak przy okazji to da mi ktoś może linka do tematu : "Uprawa Pszenicy ozimej i jarej" bo się oszukałem i nijak nie mogę go znalezść odkąd wprowadzili te ulepszenia. Jak na mój gust powinien być przyklejony w produkcji roślinnej no ale go tam nie ma.

 

Niech mi moderator wybaczy że nie w temacie ale forum jest po to aby sobie pomagać wklejam link do forum o pszenicy w temacie o rzepaku

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/80-pszenica-ozima-i-jara/page__st__3180

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

Dzięki Kramer ale między czasie wpadłem na pomysł że wyszukam temat przez GOOGLA no i znalazłem bo przez forum i wyszukiwarkę nie dawało rezultatów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubem993    0

ja zasiałem dopiero 1 raz i na 30 ha mam duzy i bardzo rozwiniety a na 90 mały i dotego niejest zbyt wyrazny dopiero pierwszy raz sieje rosliny na polu jestem młodym rolnikiem . :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

co masz duży? a co masz mało wyraźny? :D ja cię nie móc zrozumieć, o co ci chodzić? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czy ktoś ma jakieś informacje gdzie będą skupować Rzepak w tym roku w okolicach Przemyśla, Jarosławia w woj. podkarpackim?

 

 

Witam.

 

W Wierzawicach pow. leżajski na spichlerzu brali rzepak w tamtym roku bez umowy i płacili najlepiej w okolicy. Jak chcesz to ci napisze do nich numer tel na priv. Mozesz pytać w Białobokach w gm.Gać. Ale tam chyba tylko kontraktowany biora. A w Jarosławiu to nie wiem na jakich zasadach skupuja i czy wogóle to robią.

 

Pozdrawiam


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

miszka powiedz czemu mi rzepak kwitnie, dodam ze ozimy :D .Ciągle.

 

moj też kwitnie, moim zdaniem to nic dobrego, nie którzy na tym forum twierdzą że im dłużej kwitnie tym większy plon, byłem na spotkaniu i mądre głowy tłumaczą to tym że przemarzł, u mnie troszke to inaczej wygląda, mój przestał kwitnąć w czasie suszy, przyszły opady i zebrało go znowu na kwitnięcie, myślałem że nie będe musiał go desykować tak równo skończył kwitniecie, a tu niespodzianka :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

a ja mam pytanie jak długo działa proteus 110 od na słodyszka ? zastosowałem na rzepak jary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Tak tez było u mnie.Przekwitł 2 dni deszcz spadł i znów zółto. Po zakwitały wszystkie slabsze pędy. Chyba desykacja bedzie, choć nie chcem, ale muszem. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Ja nie wiem czemu tak sceptycznie podchodzicie do desykacji .... taki rzepak o wiele lepiej sie wymłaca kombajn go po prostu połyka i idzie jak przecinak! nie to co w takich zielonych patykach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Prosta odpowiedź co do desykacji. Przy tym zabiegu masz od 500 do 700 kg strat w plonie wszystko w zależności jaki opryskiwacz szerokość i prześwit i w jakiej porze dnia i nocy to robisz. W tym roku i ja nie wykluczam desykacji, ale to jest zło konieczne, dzisiejsze odmiany rzepaku bardzo ładnie i równo same się dojrzewają więc po to tracić kg na przyczepie. Kolejna sprawa po desykacji masz dużo suchszy rzepak ok 7 % a czasem spadało mi w dni słoneczne do 4 % co przekłada się na większą ilość połówek w zbiorniku a w skupie na zanieczyszczenia, przy rzepaku nie desykowanym 11 % wilgotności nasiona są całe, a ze względu że przepisy skupowe się zmieniły i podniesiono próg do 11 % ja nie widzę sensu w desykacji.

 

Oczywiście wszystko zależy od stanu plantacji w tym roku po zimie rzepaki w większości przypadków będą nie równe, a druga sprawa to przebieg pogody w lipcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Co do takich strat to wątpie żeby aż takie były. Przy zwykłej 60 są straty dlatego lepiej wynająć ciągnik do desykacji. Ja trochę pryskam na usługach 24 metrowym.

U mnie w tamtym roku wyszło 200 kg więcej niż u innych rzepaku po desykacji.

Ważny jest termin zabiegu.

A co koszenie to już całkiem inna bajka, zwłaszcza Bizonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj