witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak!

galeria
Rzepak PT 302
predator    0

rozmowy sa nagrywane w BASF i moze dlatego tak mowi jak w etykiecie jest napisane czyli to 15cm.pod pszenice wykonuje orke bo sie troche boje. pod rzepak jary talerzowka i uprawowo siewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

siejąc rzepak jary nie tracisz zmianowania ;) fakt plony nie są za wysokie ale jeżeli miałbym wybierac pomiędzy jęczmieniem a rzepakiem jarym to wybrałbym rzepak ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

czy przymrozki rzędu do -2..-3 nad ranem mają w obecnej fazie rozwojowej rzepaku jakiś negatywny wpływ ?? do ilu wytrzymuje stopni wytrzymuje rzepak wiosenne przymrozki jakie zapowiadają na najbliższy wekend no i choćby na dzisiejsza noc :) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dobra mam do przesiania ozimy więc chyba pierwszy raz zdecyduje się na jary, rzepak miał przerwać monokulturę zbożową więc niech tak zostanie i tak zarobku już nie będzie chyba. Teraz mam pytanie dałem wapno na jesieni latem pod orkę siewną, potem lubofos pod rzepak 350 kg i 100 kg polifoski 6, przed wschodami metazanex, w październiku leopard i sparta, na wiosnę 220 kg saletrzaku 14 dni temu moje pytanie jest takie:

- czy to przeorać ( ze zwględu na ochornę herbicydową jaka była) czy wystarczy gruber głębiej, obsada 10-15 sztuk ale gruby korzeń ozimego

- jaki jest termin siewu rzepaku jarego

- lepiej mieszańca czy liniówka gleba 4 a i b lekka i średnia

- czy dawać jeszcze jakieś nawożenie ?

przed plonem było pszenżyto(tzn. przed ozimym rzepakiem ktory jest do przesiania, a wcześniej trawa z koniczyną przez 5 lat

proszę o pomoc na jesieni wyglądał tak teraz 1/4 pola żyje tam gdzie bylo najbardziej mokro jedynie reszta obgniła korzeniem i nie startuje http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/320356-rzepak-pionieer-w31/

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zapytam z ciekawości, gdzie tu monokultura zbożowa i dlaczego po niezłym przedplonie jakim jest mieszanka trawy z koniczyną zasiałeś pszenżyto zamiast pszenicy?

Co do uprawy, to gruber spokojnie wystarczy, gdyż ew.pozostałości herbicydu(o ile w ogóle będą) nie będą miały wpływu na roślinę następczą, która również będzie rzepak tyle że jary.

Co do sensu siania jarego, to jest to wysoko ryzykowna uprawa i jeśli faktycznie posiadasz obsadę 15 sz/m2 ozimego to "gra nie warta jest świeczk"i.

Takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Rzepak jary bardzo słabo znosi wszelkie susze. W tej chwili jest już dość sucho na polu, a może być jeszcze gorzej. Lepiej chyba poważnie zastanowić. Trafiło mi się uprawiać rzepak jary w suche lata i było tragicznie. Więcej go nie sieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

W czasach kiedy nie było takiego popytu na rzepak uprawialiśmy tylko zboża przez kilkanaście lat. Na przemian sialiśmy pszenicę, żyto i mieszankę (jęczmień-owies) , plony były na poziomie 4-5t/ha. Także trudno mówić w twoim przypadku o monokulturze... Ja bym na Twoim miejscu zdecydował się jednak na zboże jare(jeśli masz nasiona), Sam rzepaku jarego nie siałem, ale przez kilkadziesiąt lat swojego życia nie spotkałem z ani jedną pozytywną opinią na temat jarej formy rzepaku. Wręcz przeciwnie- wszyscy którzy mieli z nim do czynienia wystrzegają się go jak diabeł święconej wody. Mój wujaszek ma podobny problem i przesiewa zbożem jarym a na co mu braknie zboża będzie przesiewał gorczycą pod przeoranie. Nie chce się pchać w zbędne koszty a rok i tak jest jest już stracony...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

źle się wyraziłem rzepak miał obsadę 10-15 sztuk ponieważ po siewie poszła ulewa i tak powschodził, tam gdzie tyle roślin zostało zywych nie zgnitych od mrozu zostawiam ale to 1/4 pola 2,8 ha, drugie pole jest w monokulturze zbożowej 2 razy ozime raz jare tam zostało poniżej 10 sztuk zywych i nadal gnije, mało tego ten co przezył ma zdrowy korzeń i nie rozwija się. nie siałem pszenicy ponieważ na paszę było przeznaczone pszenżyto, pszenicy już miałem i tak za dużo nasiane a zazwyczaj sprzedaję nawdwyżkę. ziemia była podkwaszona dlatego nie ryzkowalem pszenicy. teraz już sam nie wiem co zrobić. jakbym miał na całym polu 10 sztuk żywych na m2 to bym sie nie zastanawiał i zostawił ale na połowi epola praktycznie nie ma nic


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki19903    0

Chłopaki mam problem;/ Zgłoziłem szkode 1 marca w P.. i do tej pory nikogo nie było;/ dzwonie codziennie do nich i cały czas zwodzą, że sprawa jest w toku i w ciągu kilku dni ktoś przyjdzie. Co robić?;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

W jakiej firmie?

Po za tym jak się nie mylę mają 14 dni na przyjechanie i oględziny

U mnie ubezpieczyciel był tydzień po zgłoszeniu sprawy a dzisiaj przyszło pisemko że mają dużo zgłoszeń, i jeżeli terminy wymagają siewu czegoś innego to siać ale trzeba zostawic na polu poletko o jakiś tam wymiarach aby mogli na jego podstawie szkodę oszacować.

 

Concordia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

W HDI podobnie. Minął dopiero niecały tydzień od zgłoszenia szkody, a ubezpieczyciel zezwala na przesiew po zostawieniu małego poletka.

luki19903

 

Jeśli masz w PZU to jeszcze poczekasz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

W jakiej firmie?

Po za tym jak się nie mylę mają 14 dni na przyjechanie i oględziny

U mnie ubezpieczyciel był tydzień po zgłoszeniu sprawy a dzisiaj przyszło pisemko że mają dużo zgłoszeń, i jeżeli terminy wymagają siewu czegoś innego to siać ale trzeba zostawic na polu poletko o jakiś tam wymiarach aby mogli na jego podstawie szkodę oszacować.

 

Concordia

tak samo u mnie likwidator był po 5 dniach od zgłoszenia teraz dostałem pismo o możliwości likwidacji z pozostawieniem poletek


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki19903    0

Tak w PZU. Mało tego najlepsze jest to, że ja zgłosiłem pierwszy bo na początku marca, a inni tydzień temu i w tą niedzielę wszystkich był likwidator, a tylko u mnie nie;/ masakra. Zostawiam te poletka, ale mam nadzieję, że dostane odszkodowanie...bo z nimi to niewiadomo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

u mnie w dwóch tygodniach HDI się zmieściło, przyjechali miałem 4 działki 2 do zaorania 2 zostawiłem już pszenica zasiana. Niewiem chyba 33% wypłacą.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tydzień temu do PZU w niedziele zgłosiłem i gość przyjechał w piątek. Dużo do likwidacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

najbliższe dni pogodowe zapowiadają się nieciekawie... czy oby takie przymrozki do -4 nad ranem nie zniszczą plantacji rzepaku w obecnej fazie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Jeśli rzepak miał już uszkodzony korzeń i szyjke korzeniową, to napewno mróz pogorszy kondycję uprawy. Jeśli jednak rzepak nie zostal wcześniej uszkodzony przez mróz, w obecnej fazie nie powinno mu zaszkodzić o ile jest to rzepak ozimy.


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fan64    0

Ja dziś zgłosiłem szkodę do PZU.

Straty rzepaku oceniam na 30%, nie są równomierne lecz występują placowo.

Jak likwidują tego typu uszkodzenie plantacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

w innej firmie część pola zostałaby wyłączona i cos byś dostał napewno


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

tata mnie dzis poinformował że HDI przelało 33% za zaorany rzepak.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

PZU właśnie u mnie tak zrobiło. Sporządzili mapkę z częściami pola gdzie rzepak jest gorszy i tam oszacowali szkodę całkowitą. Wypłacają tylko 25 % sumy ubezpieczenia... Ja już podziękuję temu ubezpieczycielowi!!


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

tata mnie dzis poinformował że HDI przelało 33% za zaorany rzepak.

jesteś poewny ze jest to 33% ja w innej firmie mam tylko 27% i nie wiem jak z wkładem własnym jeszcze zadne pismo nie przyszło a o tej firmie na P to szkoda klawiatury

 

Ja pryskałem Metazanex 1,5l+Kilof 0,1l ,cały rzepak wymarzł,będe siał pszenice,konieczna jest orka czy mogę jechać gruberem?

 

I na samosiewy pryskałem Targa 0,5l+ Biopolan 1l.

co do targi to środek na samosiewy więc 6 tygodni już dawno mineło więc możesz zboże siać

co do metazchloru który zawiera metazanex tak samo możesz siać zboża

co do kilofa który zawiera jak wiemy chlomazon tu sprawa sie trochę komplikuje on rozkłada sie dość długo w ziemi około 6-8 miesięcy pszenica jara to przezyje z jęczmieniem może być trochę gorzej tak czy siak u nas robią róznie głęboko gruberują albo orzą ja jednak po chlomazonie jestem zwolennikiem orki takiej około 15 -20cm chlomazon znajduje sie w wierzchniej warstwie gleby tak do około 5 cm więc gruber napewno jej nie odwróci a jak siejesz jęczmien to tylko orka według mnie napewno będzie lepsza niż agregat

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

HDI- oszacowanie strat maksymalne, tj. 33%, bez jakichkolwiek wątpliwości czy chodzenia po polu i znajdywania żywych roślin (tak było z poprzednim ubezpieczycielem). Nie namawiam, lecz radzę spróbować zmienić firmę PE. Zobaczycie różnicę w postaci zaoszczędenia nerwów oraz ewentualnie grubszego portfela...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj