witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czyli wniosek z tego że jeśli liście po gnite są prawie wszystkie sercowe zielone tylko to wstrzymać się z siewem saletry? jakoś mi się nie wydaje żeby bez N to poszło do rośnięcia...

Sprawa w tym by nie wstrzymywać się, lecz dopasować dawkę do możliwości jej konsumpcji. Wyskakiwanie przed szereg z saletrą w lutym jest również średnim pomysłem, a stosowanie broszurowej dawki na pierwszy rzut na poziomie 120kgN często chybionym i niecelowym, gdyż autor , przeważnie przyjmuje najbardziej optymistyczne założenia,

i często zainteresowany jest jak największym zbytem własnego produktu, ew czerpie korzyści ze sponsoringu.

Moim zdaniem im krótszy będzie czas pomiędzy wysiewem a rozpoczęciem wegetacji tym efekt ekonomiczny korzystniejszy.

Co do przesiewu po Command-zie, nie widzę problemu by roślina tą było zboże. W tytoniu stosowane są dawki 0,8 l/ha , a okres pomiędzy stosowaniem w maju do zasiewu pszenicy to ok 5 msc i to najczęściej w warunkach suszy.

Uszkodzenia, jeśli w ogóle wystąpią znajdują się co najwyżej na uwrociach lub pasach nałozonej podwójnie substancji.

Nie widzę więc zagrożenia pzry użyciu w rzepaku dawki czterokrotnie mniejszej , okresu ok 7 msc pomiędzy opryskiem a zasiewem , oraz najczęściej dużo większym wymywaniu jesienią i wiosną.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 marca lecialem 400kg/ha mocznika:)

Brawo!

Dałeś ponad 180 kg N w jednej dawce i jeszcze mocznik, który przy tej temperaturze zadziała Ci za miesiąc( o ile zadziała ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli orzesz to spokojnie możesz siać wszystko ;)

 

no te 400 kg mocznika to trochę przesada <_<

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

w mnie rzepak ladnie sie trzyma, temp w nocy min -3, od czwartku noce na plusie w granicach 2,3, po kolejnych 4 dniach cieplej.

1 marca lecialem 400kg/ha mocznika:)

 

ludzie chociaz takich głupot nie wypisujcie , albo swoją głupotą sie nie chwalcie -400 kg mocznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

ja jutro polecę 100kg soli potasowej i 400kg saletrosanu... do czwartku mają być przymrozki, więc albo teraz albo za 2 tyg :) ze zbożami poczekam aż da się wjechać na pole bez przymrozków... czyli gdzieś za 2 tyg, będzie leciał RSM32 więc działanie będzie natychmiastowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Odnośnie następstwa roślin po rzepaku (oprysk command i fuego)- w zeszłym roku zmuszony byłem przesiać znaczną cześć i postawiłem na pszenicę jarą. Nawet nie orałem, tylko "przeleciałem" raz atlasem (agregatem). Jedynie na jednym kawałku na poprzeczniaku po ok miesiącu od siewu pszenica lekko zrobiła się zółta (wpływ na to miała również susza) po czym odbiła... Tak więc, pszenicę, jęczmień można siać śmiało po takich środkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

losktoś, nie dam boru i siarki oraz potasu, gdyż praktycznie co 3 sezon każde z moich pól jest nawożone dawką ok 2o-35 ton pomiotu kurzego.

Słoma jest przyorywana corocznie, zaś nawożenie przedsiewne rzepaku obejmowało również nawozy zawierające skladniki o których piszesz.

Badania gleby wskazują zas na wysoką zawartość makroelementow.

Srednie wyniki dla mojego gospodarstwa to ok19mg potasu na 100g/gleby, gdzie 20 mg to zakres bardzo wysoki, 22 mg fosforu gdzie 20 mg to również bardzo wysoko, oraz 6 mg magnezu czyli wysoko.. Ponadnormatywny wysiew jest wiec w takich warunkach marnotrawstwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

400 kg mocznika w pierszej dawce i taka ilość o my God ? gratulacje


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@xemit tak jak mówie wcale nie twierdze że źle robisz i może nawet to jak robisz bedzie lepszym rozwiązaniem niż moje ;) każdy zna swoje pola i wie czego brakuje i co trzeba dać, ja tu nie wiele moge powiedzieć bo wiem tylko tyle z tego co piszesz - a to jest za mało ;) dajesz azot na mineralizacje słomy?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

dobrze by było powtórzyć w drugiej dawce następnymi 400 kg mocznika, nie zapominając również o 500kg polifoski oraz podobnej ilości wapniaka-wydrwigrosza granulowanego .Tak nawożony rzepak będzie przykładem dla dystrybutorów nawozów, a zwiększony zbyt na trwale utrzyma tendencję wzrostową na składniki pokarmowe.

P.s

losktos,w pomiocie kurzym jest wystarczająca ilość azotu by słoma pierdziała z wrażenia, ba wystarczy sam jego smród.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Myślę, że przy tak skąpym nawożeniu(400kg mocznika w jednej dawce) nie można liczyć na wysoki plon i napewno nie osiągniesz średniej agrofoto(5t z ha). Żeby mój rzepak nie "głodował" to zasiliłem go saletrą już 1.5tyg temu!!! Dodam, że zrobiłem to na 3 oznaczonych działkach o łącznej powierzchni 3m2. Na dzień dzisiejszy zasilony rzepak wygląda na równie "głodny" jak pozostały którego nie zasilałem. hmmm Może xemit ma rację i jest to spowodowane tym, że dodatkowo nie zastosowałem wapniaka???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

"klauss jak uważasz ja czekam zbytnio mi się nie spieszy również wole zagłodzone oziminy niż wysypać pieniądze w błoto."

 

Ja już sam nie wiem co robić, u nas dziś w nocy (Lubelszczyzna) nadają do -11. Od czwartku ma być trochę cieplej. Na rzepak we wtorek lub środę posieje 150 200 kg saletry, co będzie to będzie, pierwszy rok go sieje, na pszenżyto chyba też sypnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

po dzisiejszych ogledzinach już takim optymistom nie jestem co prawda siarczan amonu został posiany to już na pewno z planowanym siewem saletry jutro dam sobie spokój, u nas w wielkopolsce cały tydzień na minusie więc ja dopiero wystartuje z saletrą około piątku i dam skromnie nie całe 130kg na ha saletry a drugą taką dawkę dam w tedy kiedy wegetacja ruszy i tutaj mam na myśli taką date jak 15 marca.Jak pisałem mimo że po zimie wyglądał całkiem dobrze to skala przemrożonych rozet rośnie sam czubek wzrostu po dotknięciu odpada boje się co będzie po tym tygodniu ,jednak jestem optymistą bo skoro przeżył taką zimę bez okrywy śnieżnej to i z tym sobie pewnie poradzi dodam że mam w tym roku mieszańca i siałem go około 2.5kg dlatego wygląda ta rozeta na bardzo dobrze rozwiniętą dlatego mam taką małą uwagę i sugestie warunki pogodowe są zbliżone wszędzie nie rozumiem dlaczego mimo takich cen co nie którzy posiali już dawno takie duże jednorazowo dawki już nie wspomne o tym moczniku .A zwłaszcza że tego azotu nasze rzepaki będą potrzebowały w dłuższym czasie bo po takim przedwiośniu będą długo chorowały POZDROWIENIA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

dziękuje za odpowiedzi w sprawie następstwa roslin po Commandzie.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

ubezpieczyłem w PZU i to był mój mały błąd w HDI było podobno o połowe taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak będzie cały rzepak do zaorania to sobie mogą przyjść nawet jak będzie już posiany jęczmień jary np rzepak przeorany plantacja zlikwidowana numery działek mają więc nikt nie będzie czekał az sie zjawią muszą wypłacic 27% lub 40% jak ktoś ma rozszerzenie ewentulnie mozna dla pewności udokumentować zdjęciami itp ja przynajmniej tak zrobie terminów technologicznych nikt nie oszuka


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
interes13    0

kolego 25% a 40% to jeżeli szkoda wystąpiła po 15 kwietnia czym bliżej żniw to procenty wzrastająco czyli przed żniwami grad

Edytowano przez interes13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

no nie wiem dokładnie muszę sie zagłebić ale u mnie jest 27 % nie 25


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj