witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karol19    25

u mnie rzepak jest cały fioletowy i moje pytanie czy jest to spowodowane suszą, czy jest to jakaś choroba albo brak jakiegoś składnika,czy taka barwa bedzie miała wpływ na wzrost wiosenny i plon rzepaku ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

na moje wychodzi brak fosforu i oczywiscie za bedzie skutkowac obnizka plonu a tak dla pewnosci zbadaj zasobnosc gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

fioletowe liście to niedobór fosforu, nie oznacza to jednak że nie ma go w ziemi, przy niskich temperatur bardzo spada pobranie fosforu i mogą takie zjawiska wystąpić, teraz dokarmiać już raczej nie ma sensu, lepiej zrobić próbę i na wiosnę zająć się uzupełnianiem składników.

 

Ps. może to odbić się na plonie ale jak dobrze "pomożesz" rzepakowi na wiosnę to nie powinno być drastycznych różnic w plonie. Chyba że nastawiasz się na plony rzędu 4t/ha to może być trudniej to osiągnąć.

Edytowano przez lukaszek410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a moglibyście się wypowiedzieć, jakie nawozy w celu wyeliminowanie niedoboru fosforu najlepiej będzie na wiosne zastosować? jak narazie to u mnie tylko na kawałku 1,5ha które dzierżawię występuje fiolet na polu, ale dobrze wcześniej juz wiedziec co i jak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

najszybciej to dolistnie zasilisz ale nie teraz tylko na wiosnę. Na wiosne bez znaczenia jaki dasz nawóz fosforowy(czy fosforat pojedynczy czy potrójny) bądź jakiś wieloskładnikowy, ważne aby zaspokoił potrzeby rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

ciekawe jak w tym roku rzepak przetrwa zimę , ma ktoś jakieś przypuszczenia , sąsiad mówi że po zeszłorocznej zimie aż tak tragicznie ze stratami nie było , ciekawe jak będzie w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Będzie dobrze :) Najwyżej sie pszenice jarą zasieje jeśli nie przetrwa i i tak będzie dobrze :) Trzeba liczyć koszty i być optymistą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

w tym roku ma być podobno zima łagodna więc inni mówią że rzepak dużych strat nie będzie miał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Z tego co widze po polach to większość ma takie rzepaki (fioletowy kolor) niedobór fosforu i też trochę brak wody, teraz zaczyna się już niby zima i "porządne zamiecie śnieżne" :D wczoraj pogodę oglądałem od dawna i się uśmiałem "zamiecie śnieżne". No, ale deszcz pada, śnieg ma od weekendu i następny tydzień, ale z tego co słyszałem to zima i śnieg ma się w tym roku do połowy maja przeciągnąć :/ ? Najgorzej właśnie z rzepakami co z nimi będzie, jakie to żniwa bd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jeśli w żniwa nie posypie to jakoś zbierzemy. Ale zobacz jakie ceny są rzeaku. Gdzieś słyszałem że do 2200 dochodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Te ich prognozy długoterminowe można sobie między bajki włożyć przecież zapowiadali długą śnierzną zimę już od października i co do tej pory pogoda wiosenna. Nie potrafią przewidzieć pogody na dwa dni do przodu więc spokojnie jakoś to będzie. Jeśli się nic nie zmieni to można zapomnieć o cenie 1900 w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ale czy taka pogoda jest taka korzystna? Będzie ciężej walczyć z patogenami jeśli nie wymrozi. A rzepaki u niektórych jak widze fioletowe całkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Tak tylko te ceny to wyjściowe są progonozowane, nie myśl, ze w żniwa taka bedzię, wyjadą z 1900zł, a wypłacać zaczną od 1500zł za najlepszą jakość, a po 10 godz czy 2 dniach spadnie do 1200zł i to bedzie super cena...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z tego co widze po polach to większość ma takie rzepaki (fioletowy kolor) niedobór fosforu i też trochę brak wody, teraz zaczyna się już niby zima i "porządne zamiecie śnieżne" :D wczoraj pogodę oglądałem od dawna i się uśmiałem "zamiecie śnieżne". No, ale deszcz pada, śnieg ma od weekendu i następny tydzień, ale z tego co słyszałem to zima i śnieg ma się w tym roku do połowy maja przeciągnąć :/ ? Najgorzej właśnie z rzepakami co z nimi będzie, jakie to żniwa bd.

 

O tym teraz nie myśl, pomysł jak rzeczywiści tak będzie w maju itd. Martw się tym co dzieje się teraz, a trochę się dzieje mimo że słabo to widać, już niektórzy na śląsku mówią że rzepaki ruszyły i głodują z powodu braku N. Ja takiego problemu nie mam z rzepakiem bo rzepaku nie mam, ale np żyto na stanowisku po qq obficie nawożonej obornikiem tez już ruszyło. Na reszcie pol jest spokojniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Rzepak co kilka dni troche cieplej to stawia liście. I trafiają się żółte obeschnięte liście. Brak azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

wilgoć się nieco poprawiła w grudniu w centrum łódzkiego 50 litrów spadło na m2 ale w listopadzie 0 nie wspominająć o dwóćh przelotnych deszczach z paziernika i września. Teraz przydałby się przymrozek żeby ziemia zmarzła do 15 cm i na to okrywa śnieżna


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

w drugiej połowie stycznia to bedą siarczyste morzy tylko nie wiadomo jak będzie z okrywą snieżną to jest temperatura na wysokości 2 metrów o godzinie 18 w przyszłą środę http://www.wetter3.de/animation.html

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidziel    0

Witam. Jestem zielony w tym temacie i mam do was takie pytanie bo pierwszy raz mam zamiar siać rzepak i nie wiem na jakim polu będzie najlepiej czy na mokrym czy na suchym pola mam 1 i 2 klasę, jaka odmianę siać. Czy da rade zasiać siewnikiem zbożowym amazone? I czy opłaci się siać bo nie mam stołu do rzepaku czy kombajn musi mieć specjalne sita? Jaki nawozy najlepiej stosować pod rzepak? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Siej z powodzeniem a na temat nawożenia to bardzo dużo jest już tu napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

teraz będziemy mieli test dla rzepaku kilka lub kilkanaście dni z bardzo solidnym mrozem nawet na zchodzie czyli u nas będzie dwucyfrówka szkoda ze nie ma okrywy śnieżnej


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

to żaden test... w tamtym roku było gorzej bez okrywy śnieżnej do minus 20 stopni i z silnym wiatrem rzepak przetrwał to i w tym roku nie będzie problemów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Czyżby? Na Pomorzu w ub. roku w połowie lutego było 10 st mrozu i wiatr bez okrywy śnieżnej. Efekt ? Setki hektarów trzeba było przesiać a ci którzy liczyli że jednak coś będzie z tego co niby przetrwał ; nie było sensu kosić. Teraz nie ma śniegu rośnie prędkość wiatru i już jest 5 st mrozu a to ponoć dopiero początek syberyjskich mrozów. ;[

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj