witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

chyba że o strip-tila ci chodzi wtedy ujdzie, tylko czy układ korzeniowy rozrośnie się tak że da odpowiedni plon, bo ile razy swojego przekopałem w poszukiwaniu korzeni to zawsze rozrasta się ile tylko może ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

albo też o tego Horscha co był w Sitnie za Classem Xeroionem ;) Przyjrzałeś się może ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

oglądałem, ciekawy sprzęt :) aczkolwiek tam łapy były co 30cm. dodatkowo aplikował nawozy przy rządku sianej rośliny co powodowało, że roślina nie musiała mieć silnego układu korzeniowego, rozsianie nawozów rozsiewaczem powoduje (albo powinno) że nawóz jest rozłożony równomiernie na polu i rzepak zamiast spokojnie rosnąć (jak i każda inna roślina) musi walczyć o te składniki, takie jest moje zdanie :)

Ja wolę dokładnie spulchnić glebę tak aby system korzeniowy mógł spokojnie się rozrosnąć, bo wtedy susza jest mu mniej straszna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

amen :P Akurat łączenie kilku przejazdów w jeden mi się podoba bo zamiana samego pługa na agregat średnio bo ogromnej różnicy nie zauważe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A mógłby mi ktoś napisać jak sieje odmiane Monolit. chodzi mi o obsadę i rozstaw rzędów. I jeszcze jakie środki polecacie do jesiennego odchwaszczania. Sieje rzepak pierwszy raz i dlatego tak sie wypytuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Koledzy mam pytanie-czy warto robić podorywkę (zabieg pożniwny) przed oraniem na rzepak? Chodzi mi o to, że np schodzi z pola pszenica i czy mogę od razu orać pod rzepak czy jeszcze zerwać ściernisko? Jak Wy robicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

miał ktoś w tym roku rzepak Bellevue jak to w praktyce wygląda jak sypał jak zimotrwałość itd z góry dzięki za odp,a i który lepszy Vision czy Bellevue jeśli chodzi o dln ślask do kolegi powyżej my oramy na raz jak tylko pszenica zejdzie aby obniżyć koszty


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Raczej zawsze podorywka chyba że za późno już jest to od razu orka. U nas Bellevue najlepszy rzepak z tych co mieliśmy. Ale plonu w tym roku jeszcze nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroon    1

miał ktoś w tym roku rzepak Bellevue jak to w praktyce wygląda jak sypał jak zimotrwałość itd z góry dzięki za odp,a i który lepszy Vision czy Bellevue jeśli chodzi o dln ślask do kolegi powyżej my oramy na raz jak tylko pszenica zejdzie aby obniżyć koszty

 

Moim zdaniew VISION dużo lepszy, w zeszłym roku 4,51t/ha w tym jeszcze rośnie więc nie wiem jak u mnie wypadnie ale u znajomego było 4,08t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Na glebach słabszych też VISION będzie lepszy od Bellevue ?

Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1307

@wyrebski1 jak mam mało czasu na uprawę,to nawet dzień przed oraniem śmigam ścierniskowym,żeby wymieszać resztki bo jak zaorasz na raz to robi się tak zwana poduszka ze słomy,a tego rzepak nie lubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

koledzy czy ktos sie dowiadywal jakie sa ceny nasion rzepaku ? odmian liniowych bo podobno znajomy mi mowil ze ok 700 zl za 10 kg...;/

Edytowano przez agronomek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Bellevue podobno zalecają na gleby mozaikowate. U mnie ta odmiana znacznie lepsza od Herkulesa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

koledzy czy ktos sie dowiadywal jakie sa ceny nasion rzepaku ? odmian liniowych bo podobno znajomy mi mowil ze ok 700 zl za 10 kg...;/

u nas np. liniowy Californium jest w cenie 360zł/opakowanie (czyli około 10kg)

mieszańce już droższe, np Visby 730zł/opakowanie

Edytowano przez BARABUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroon    1

U mnie liniowe od 380 do 490zł jednostka a mieszańce od 750zł jednostka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

a co powiecie o odmianie scherlock KWS? zna może ktoś orientacyjna cenę nasion??

odświeżam temat :rolleyes:

Edytowano przez ciastek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy oplaca sie posiac rzepak na ugorze , (nie obrabiany jakos 7 lat)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg mnie jak najbardziej. Wyprawisz sobie pole w pierwszym roku. Tyle że oczywiście będzie cięższa walka z chwastami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

oglądałem, ciekawy sprzęt :) aczkolwiek tam łapy były co 30cm. dodatkowo aplikował nawozy przy rządku sianej rośliny co powodowało, że roślina nie musiała mieć silnego układu korzeniowego, rozsianie nawozów rozsiewaczem powoduje (albo powinno) że nawóz jest rozłożony równomiernie na polu i rzepak zamiast spokojnie rosnąć (jak i każda inna roślina) musi walczyć o te składniki, takie jest moje zdanie :)

Ja wolę dokładnie spulchnić glebę tak aby system korzeniowy mógł spokojnie się rozrosnąć, bo wtedy susza jest mu mniej straszna

 

Horsch Focus TD redlice uprawowo nawozowe (głębokość pracy do 35cm) były co 35,3cm. Redlica może dozować nawóz na dwóch głębokościach 5-10cm i 20-25cm. Talerzowe redlice siewne są co 35,3cm lub co 17,6cm w rozstawie zbożowej.

 

JJ pisałeś gdzieś wcześniej że po kilku latach uprawy bezorkowej system korzeniowy roślin sięga na mniejszą głębokość jak kiedyś. Wynika to zapewne z faktu , że te niższe warstwy gleby, gdzie korzenie już tak się nie rozrastają są znacznie uboższe w składniki pokarmowe, a szczególnie fosfor :) Bo nie jesteś w stanie siejąc rozsiewaczem nawóz, a później mieszając glebę gruberem na 25cm na tą głębokość go wprowadzić ;)

 

TopAgrar 8/2011 ,,Nawożenie i siew naraz'' s.94

W doświadczeniach N.U. Agrar zwyżka plonu rzepaku w przypadku głębokiego nawożenia fosforem i potasem pod korzeń wynosiła między 4 a 7 dt/ha w porównaniu z płytkim wymieszaniem tych składników, a w przypadku zbóż odnotowano wzrost plonów na poziomie między 4 a 11 dt/ha. Płytkie wymieszanie fosforu i potasu natomiast nie wpłynęło na zwyżkę plonów, lub spowodowało tylko ich nieznaczny wzrost, ponieważ zasobność górnej warstwy gleby (10cm) była jeszcze dostatecznie wysoka.

W doświadczeniach przeprowadzonych z kolei przez Instytut Turyński na stanowiskach o niskiej zasobności w fosfor w całej warstwie ornej, głębokie nawożenie pod korzeń za pomocą grubera było zdecydowanie bardziej efektywne niż rozprowadzanie nawozu tradycyjną metodą - powierzchniowy wysiew rozsiewaczem do nawozów. Okazało się, że do uzyskania zwyżki plonów na poziomie 11 dt/ha potrzeba 50% zalecanej ilości fosforu, a w przypadku tradycyjnej metody nawożenia potrzeba do tego celu aż 150% zalecanej ilości fosforu. Dodatkową zaletą takiego wprowadzenia składników pokarmowych jest także łarwiejsze ich pobranie przez rośliny ze względu na ich większą koncentrację.

Edytowano przez LowRider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

Do usunięcia bo już znalazłem dane o które mi chodziło/ - Sorry!

Edytowano przez Kuba87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

zniwa mokre w tym roku i nie zdaze zrandapowac niektrorych pol bo pokazuje sie miejscami perz. bede sial rzepak i chcialem czyms prysnac powschodowo na perz i pytanie czym najlepiej i jak to wychodzi cenowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

Witam mam glebe III klasy i dobre 4 lata nie dawałem wapna. Niedawno mierzyłem ph i wyszło mi 6,5. Czy dawać jakieś wapno pod rzepak? przedplonem była pszenica.

Dodam że siew rzepaku bede wykonywał bezorkowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matteo    0

Witam FisKars odczyn masz chyba ok :) bo ja robiłem próbki gleby i przy odczynie 6.89 napisane było wapnowanie zbędnie to tyle zrozumiałem z tej analizy. Koledzy ktoś podpowie jak czytać te próbki bo mam zawartość P2O5 12,3 średnia K2O 11,0 niska Mg 3,2 niska i to wszystko jest w mg na 100g gleby. Jak to ugryść <_< ile trzeba wprowadzić nawozu by było ok pod rzepak. A i jeszcze zrobiłem na próchnicę i wyszło zawartość 1,47 to dużo czy mało. Pomóżcie :( prozę bo teraz to już wcale nie wiem jak nawozić pod rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Mam pytanie odnośnie uprawy rzepaku,ziemia 3b i 4a ph po żniwach 2010 4,67 po tamtych żniwach dałem 2,5 t/ha wapno magnezowo tlenkowe posiałem owies z jęczmieniem jeszcze nie zebrane.W tym roku mam takie samo wapno i chciałem posiać rzepak,czas jest krótki mam zamiar na ściernisko posiać wapno i polifoska 8 następnie kultywator,orka z przedpłużkiem agregat uprawowy bierny i siew rzepaku.Może ktoś pomoże, czy dobrze planuję,może nawóz po orce przed siewem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj