witek

Rzepak

Polecane posty

tomaszek767    11

Zastanawiałem się nad cylindrosporiozą ale w ognisku choroby powinny być widoczne takie kropeczki bynajmniej tak to widzę na zdjęciach w różnych poradnikach specjalistycznych a u mnie tylko kurcze tak jakby sama skórka liścia popękała i nie jestem do końca pewien czy to cylindrosporioza czy coś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

U mnie też trafiają się takie, lecz przy granicach z sąsiadami- myślę, że są opryskane. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

U Was rzepak też tak szybko poszedł do góry i już kwitnie? :) Ja byłem na wsi 1 tydzień temu to miał ok 30cm, byłem w tą sobotę 1.05.10 i rzepak już ma z 80cm ponad i kwitnie. Tak w ciągu tygodnia wyrósł? tygodniowe słońce, a teraz deszcze to jest ten złoty środek :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

dziś wyszedłem na pole i nie wierzę w to co widzę... rzepak leży po dwóch tyg. deszczu nie mam pytań o co chodzi..??? mam ktoś podobnie nawozenie azotem było w normie dwie dawki nie wiem nie mam słów do tego B) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

200kg saletry w pierwszej dawce i w drugiej 100kg mocznika gdzieś ok. tego dałeś? mam pytanie chciałbym tego roku zasiać 5 ha rzepaku tylko że poznaniakiem więc rodzi się pytanie sieje ktoś rzepak poznaniakiem? w tabeli jest minimalna dawka 7.5kg na ha siejąc 9 rurkami co 30cm a z tego co słyszę to sieje się od 3-3,5kg max proszę doradzcie coś i oczywiście zmienia się te kółecka na drobno nasienne i trybo na 36 zębów.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja pożyczyłem siewnik sąsiadowi to posiał poznaniakiem 1,5 kg.Okazało się że miał przymknięte zasuwki.

Co drugą lejkę się zamyka,zakłada się kółka do nasion drobnych i się robi próbę kręconą,jak za dużo wychodzi to można przestawić tryby na wysiew zmiejszony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

czyli Ty siejesz poznaniakiem, na tabeli jest napisane że ma się siać 9 lejek czyli liczyłem wychodzi że jedna sieje dwie zamkniete itd i piszą że co 30cm no wiadomo kółka do nasion drobnych plus te wypełniacze płaskie te kółka takie i piszą to trybo co łancuch chodzi na nim zmienic na większe to napisz ile na ha wysiewasz i na jakim przełożeniu np A-4. To Ty mówisz że mam siać co drugą czyli że jedna sieje jedna zamlnieta jedna sieje jedna zamknieta tak?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja sieje poznaniakiem co drugą lejkę, w sumie 13 lejek sieje, kółka do drobnych, skrzynia na wysiew normalny, A1-A3 ok 4-5 kh/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

dzieki a jest to prawda że trzeba go jeszcze przefachlować z zanieczyszczeń przed sprzedażą? chyba że jest w miarę czysty. to ciekawe dlaczego na tabeli pisze minimalna dawka 7,5kg jak da się wysiać4-5kg?

 

trzeba tam dać to kółeczko do drobnych + ten wypełniacz płaski z tego co wiem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

Poznaniakiem wysiałem 2,8kg/ha bo tak ustawiłem a można było tym rzepakiem najmniej wysiać 2kg. Kółka zmienione na drobne, wysiew zmniejszony, ustawienie skrzyni- nie pamiętam, siałem wszystkimi lejkami ale ja mam przerobiony na 3m wiec rozstaw rzędów 12,5 cm wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

aha ja mierzyłem te 13 lejek co drugą to jest co 21cm tego sie będę trzymał a co dowysiewu to pisze że normalny tak jak kolega @wyrebski sieje też tak mam zamiar tylko próbę zrobię przed siewem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekMi    0

Ja kiedyś siałem rzepak poznaniakiem.

Dlatego, że co drugi lejek jest zamknięty to te wagi co w tabeli wysiewu dzielisz przez 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

W moim Poznaniaku (na szczęście już go sprzedałem) minimalne ustawienie na rzepak to ok 3, 5 kg/ ha i to co drugi lejek. Był to siewniczek z 1990 r. Ale 2 czy 2, 8 kh/ ha- ciekawe :rolleyes: . No chyba, że jest to młodszy siewnik z bezstopniową skrzynią. Ja zasiałem rzepak Hassią każdy lejek 1, 38 kg/ ha i jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

Poznaniak z początku lat 80 (są lepsze niż te z 90 na to wygląda). A jak zamykacie ścieżki w poznaniakach w rzepaku bo mi przez zamykanie zasuwek nie wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Wszystko da się zrobić, tylko trzeba się dobrze w instrukcji obeznać :D mailem poznaniaka z lat 80 i skrzynie były lepsze i prostsze od tych z lat 90 (mam teraz takowy do siania ziół). ale raczej bym się przychylał pożyczyć od kogoś siewnik z tego 1000-lecia, lub zapłacić komuś za sianie agregatem.

A @proxy8441 jak dasz pod rzepak takie dawki azotu to go zagłodzisz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

@Łulasz82 ja w zbożach poznaniakiem zamykam 4 lejki 2+2 pryskam trzydziestką pasuje jak ulał a jeśli chodzi o które to zamykam podajże 6 i 7 następnie 19 i 20. A jak myślałem nad rzepakiem to jak będe siał te 13 lejek (co drugą) to tak: 1,3,5 siejesz 7 zamknieta potem 9,11,13,15,17 siejesz 19 zamknięta 21,23,25 spróbój tego roku tak zasiać i zobaczysz.

@darolee wiem że bym gi zagłodził to nie jest nawet minimum dawki azotu :D


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

pryskacie jeszcze rzepaki na coś? Jakieś choroby występują przez te deszcze czy powodzie? Dziwne jest to, że nie które rzepaki jeszcze kwitną u mnie w mieście widzę, że rolnicy mają jeszcze żółte pola...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

Umnie tey jeszcze widac na niektrych polach zołte kwiaty :) To chyba przez to ze nie było słonca? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

@Łulasz82 ja w zbożach poznaniakiem zamykam 4 lejki 2+2 pryskam trzydziestką pasuje jak ulał a jeśli chodzi o które to zamykam podajże 6 i 7 następnie 19 i 20. A jak myślałem nad rzepakiem to jak będe siał te 13 lejek (co drugą) to tak: 1,3,5 siejesz 7 zamknieta potem 9,11,13,15,17 siejesz 19 zamknięta 21,23,25 spróbój tego roku tak zasiać i zobaczysz.

@darolee wiem że bym gi zagłodził to nie jest nawet minimum dawki azotu :)

 

Które zamykać to nie jest problem. Problemem jest zamykanie podczas siewu rzepaku ponieważ zasuwki nie powodują przerwania wysiewu(trzeba by było wyłączać kółko wysiewające ale jak?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj