witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
masa24    2344

jak to jest sola potasowa i stosowaniem jej wiosna.  czy np zastosowanie jej teraz ma jakis sens?  czy juz za pozno?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

A jak działa fluroksypyr na tasznik pospolity i inne dwu liscienne w tak obniżonej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę o poradę w sprawie siewu rzepaku jarego. Jestem początkującym pszczelarzem. Dopiero nabywam wiedzę agrotechniczną. Jedyne co to mam za sobą bardzo udany siew gryki z ręki na 2 arach. W tym roku na areale (3-4 ary) chcę wysiać rzepak jary. Mam zamiar wysiać go w przyszłym tygodniu lub na początku kwietnia. Po rzepaku planuję posiać grykę lub facelię błękitną. Czy jeżeli będę miał trochę szczęścia i skoszę rzepak już z końcem lipca to czy facelia\gryka wysiane zaraz po rzepaku zdążą zakwitnąć? Czy zdążą też dojrzeć?

 

Co radzicie? A może podzielić całość i wysiać pół rzepaku jarego i pół facelii\gryki w takim terminie aby zapewnić ciągłość pożytkową?

 

Mam jeszcze jeden pomysł. Mógłbym nie czekać za dojrzewaniem rzepaku i skosić go po kwitnieniu i wówczas posiać po nim facelię\grykę. Czy dobrze wnioskuję, że siew tych roślin przypadałby wówczas na połowę czerwca?

 

Gryka wysiana w zeszłym roku 10 czerwca nie zdążyła jednak dojrzeć. 20 września było mokro i padało. Wnioskuję zatem, że o pewnej dojrzałej gryce mogę zapomnieć. Do tego każdy miał porozbierane maszyny i gryka została na polu. Jutro będzie zaorana.

 

Kolejne pytanie: Czy osypana zeszłoroczna gryka nie poprzerasta rzepaku sianego gęsto z siewnika ręcznego? Czy rzepak tak posiany ją zagłuszy?

 

Trzecia opcja mimo, że dobra dla ciąglości pożytku uniemożliwia mi pozyskanie jakiegokolwiek ziarna bo rzepak teoretycznie byłby skoszony tuż po kwitnieniu, a facelia siana zaraz po mogłaby nie zdążyć dojrzeć. Będzie dużo kwiatu ale zero ziarna.

 

CO PORADZICIE? :-) 

 

Pozdrawiam i proszę Was o wskazówki :-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szlachcic666    13

rzepak jary w lipcu chcesz kosić?? nie ma szans chyba że tak jak piszesz po kwitnieniu na zielonke, na nasiona się nie wyrobisz jary zejdzie z pola optymistycznie pod koniec sierpnia,początek września, więc jeśli chcesz ciągłość kwitnienia a do tego zebrać jakies nasiona to tylko dwie działki na jednej gryka na drugiej rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Panowie czy na ziemiach klasy 3,4,5 da radę uzyskać plony powyżej 3,4t/ha żeby  się to opłacało ? W mojej okolicy , nawet w promieniu 30km nikt nigdy nie siał rzepaku więc   się zastanawiam czy nie spróbować od sierpnia.

Pola po wapnowaniu , ph 5,9-6.8 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Panowie czy na ziemiach klasy 3,4,5 da radę uzyskać plony powyżej 3,4t/ha żeby  się to opłacało ? W mojej okolicy , nawet w promieniu 30km nikt nigdy nie siał rzepaku więc   się zastanawiam czy nie spróbować od sierpnia.

Pola po wapnowaniu , ph 5,9-6.8 

jaki plon na tych glebach osiągasz ze zbóż ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja mam niewielką działkę 1.4ha z glebami od 4b do nawet miejscami pozaklasowych(piasek) większośc w okolicy 5 i rzepakiem osiągam tam 3.5-4.4t/ha w zależności od roku. Głównie dostęp do wody decyduje o plonie. Ziemia zadbana, ph ponad 6 i koło 15 lat nie zbierana słoma. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

 

Proszę o poradę w sprawie siewu rzepaku jarego. Jestem początkującym pszczelarzem. Dopiero nabywam wiedzę agrotechniczną. Jedyne co to mam za sobą bardzo udany siew gryki z ręki na 2 arach. W tym roku na areale (3-4 ary) chcę wysiać rzepak jary. Mam zamiar wysiać go w przyszłym tygodniu lub na początku kwietnia. Po rzepaku planuję posiać grykę lub facelię błękitną. Czy jeżeli będę miał trochę szczęścia i skoszę rzepak już z końcem lipca to czy facelia\gryka wysiane zaraz po rzepaku zdążą zakwitnąć? Czy zdążą też dojrzeć?
 
Co radzicie? A może podzielić całość i wysiać pół rzepaku jarego i pół facelii\gryki w takim terminie aby zapewnić ciągłość pożytkową?

 

z rzepaku jarego może nie być żadnego pożytku nie warto go siać może zjeść go robactwo , a do tego z 4 ar to nie wiem czy pół ula się wyżywi . zasiej facelię jest to na pewno sporo lepszy pożytek i po przekwitnięciu jeszcze raz facelię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

jak ile? Jdenostkę siewną na 3 ha, 40-50 szt na ha mieszańca 50-70 szt liniowego. wszystko jest w etykiecie. Wagę opakowania na 3 i wio w pole.

Siałem kilka lat starym poznaniakiem rzepak. Da się bez problemu uzyskać od 1.5 kg/ha wysiew tylko trzeba koło napędowe pośrednie obrócić o 180 stopni i oczywiście zmienić koła wysiewające na te do drobnego wysiewu. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siać rzepak ? bo zapowiadają deszcze na zachodniopomorskim choszczno :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja dzisiaj posiałem... Powiat drawski...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolpol17    1

Panowie do kiedy mażna najpużniej posiać rzepak na dolnym śląsku? W teori wiem a jak  w praktyce to wygląda bo umnie susza i nie mogę pola doprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Na Mazurach jeszcze sporo osób sieje w tym roku. Południowy zachód śmiało do 5-8 września...

Oddam "dobrym ludziom" nasiona DEMO rzepaków - zostały mi jeszcze dwa woreczki - Copernicus na 1 ha i Einstein na 2ha. Jeśli komuś potrzeba i chce to wysiać na poważnie to napiszcie do mnie wiadomość.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Nie sprzedaje demówek, jeśli takowe mam to wolę żeby ktoś wypróbował i był zadowolony = kupił z przekonaniem daną odmianę za rok :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

3,4t? na takiej ziemi plon powyżej 4t to nic nadzwyczajnego - przynajmniej u mnie

 

opiszesz pokrotce agrotechnike jaka stosujesz?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jesli nie ma skupow kolo cb w promieniu 25 km to lipa . mozesz probowac ten rzepak sprzedac golebiarzom albo w neta poscic jakis handlarz co po rynkach jezdzi i do golebi sprzedaje to moze kupi . to co u was w okolicy sieja jak rzepaku nie sieja ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj