witek

Rzepak

Polecane posty

sim200    3

U mnie parę lat temu przemarzł, ale nie orałem go, coś koło 2 ton sypnął. To było w tym roku co rzepak był po blisko 2 tyś zł za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

więc jakie wnioski wyciągnołeś w tym roku?

Podstawowy wniosek to nigdy więcej odmiany Alvaro. Wracam do DK Equiste i może jakaś nowa odmiana na eksperyment. 

Drugi wniosek to siać jednak w terminie nawet w okresie suszy.

Trzeci to pryskanie na tzw "płatek" Zawsze pryskałem pod koniec kwitnienia i było ok choć ślady na plantacji zostawały. W tym sezonie opryskałem wcześniej czyli dokładnie jak pierwsze płatki opadały i same problemy. I grzyb przyatakował i pryszczarek. A nigdy dotąd z tym problemów nie było. No plus że śladów nie było wogóle. 

Czwarty wniosek to pierwszy raz zamiast gligosatu na dosuszenie poszedł zamiennik reglone. I od razu wpadka. Suszy pięknie i szybko ale trzeba się jednak stosować do etykiety czyli 500 - 600 l cieczy na ha a nie 300 njak poszło u mnie. 

Takie tam wnoiski z jednego sezonu....


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam30    1

Dziś skoszony rzepak plon 3,8 wilgotnośc 11,1 nie doszuszany i nie sklejany pełna ochrona  i nawożenie na 4,5 tony ale cuż na pogode nie ma się wpływu I  śmietke  najwazniejsze ze dostał  bez żadnej nawałnicy , Myśle ze jak na ten rok to tragedi   nie ma choć widziałem piękne  rzepaki w tym roku .Według mnie dopóki nie wrócą zaprawy przeciwko śmietce to   rekordów plonu nie będzie .

Edytowano przez adam30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Wilgotność 12,7 % mam na przyczepie od wczoraj próbe z hektara 3t , niedesykowany koszony o 11 godzinie przy pochmurnej pogodzie, Czy jak bedzie reszta koszona w pełnym słoncu to wilgotnosc momentalnie zejdzie mi do 10%

Czy czekac jeszcze z nim  kilka dni -tylko strasznie leci bo straki wszystkie suchutkie ale łodygi zielone.

Co radzicie bo na skupie do 12 procent biora. Wyschnie on troche czy moze jeszcze mu dojdzie wiecej jak polezy z tydzien , a moze zmieszac go z tym który bede kosił pózniej ?

Edytowano przez Poznaniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

U mnie po kosztach :( albo i strata.... Chyba że sprzedam na kg dla gołębi :mellow:  bo jeszcze stoi na przyczepie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

jaki rzepak polecacie na 4 b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

DK Equiste koszowy 22.07. 4,0t hektara, 8,3 wilgotność, nie klejony nie dosuszany. Jak na tę warunki uważam rok za udany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Podstawowy wniosek to nigdy więcej odmiany Alvaro. Wracam do DK Equiste i może jakaś nowa odmiana na eksperyment. 

Drugi wniosek to siać jednak w terminie nawet w okresie suszy.

Trzeci to pryskanie na tzw "płatek" Zawsze pryskałem pod koniec kwitnienia i było ok choć ślady na plantacji zostawały. W tym sezonie opryskałem wcześniej czyli dokładnie jak pierwsze płatki opadały i same problemy. I grzyb przyatakował i pryszczarek. A nigdy dotąd z tym problemów nie było. No plus że śladów nie było wogóle. 

Czwarty wniosek to pierwszy raz zamiast gligosatu na dosuszenie poszedł zamiennik reglone. I od razu wpadka. Suszy pięknie i szybko ale trzeba się jednak stosować do etykiety czyli 500 - 600 l cieczy na ha a nie 300 njak poszło u mnie. 

Takie tam wnoiski z jednego sezonu....

 

Mówisz nigdy więcej Alvaro a znam 4 osóby co w tamtym roku ponad 5t/ha, u jednej 5.6 średnia z niecałych 50ha, także tutaj ciężko trafić. Sam się zastanawiałem nad tą odmianą ale mi akurat działki klasowo nie pasują w tym roku. 

Siac w terminie to nie wniosek tylko fakt  :)

Płatek hmm widzisz ja z kolei jestem za pryskaniem na początku kwitnienia, dochodzi równo i bez desykacji, nie leży w ścieżkach.

 

To z tym reglone to nie popaliło czy jak?? Mniej wody, większe stężenie to powinno parzyć lepiej (przynajmniej tak przy glifosacie jest) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z odmianami jest różnie, bywa ze przy 20 km jest róznica w plonie. U mnie lisek ładnie sypał a kalifornie nie sprawdzała się, a u kuzyna odwrotnie.

Alvaro w tym roku siałem ale w mieszance z dwoma innymi, w Strip Stilu wydał 3,7, i taka średnia w gospodarstwie wyszła, jak  na okolicę to raczej super bo i po 1,5 kosili. Najlepiej sypnął Reskator na 2 klasie 3,85 z na innym kawałku 200 metrów dalej, ale powschodził 2 tygodnie później wydał 3,65.

Na płatka oprysk spóźniony o tydzień połowa maja, i to był sztrzał w 10, bo ci co pryskali za szybko lub  w terminie po koszą  2 tony, albo mniej, tak grzyb zaatakował że tragedia.

Reglone i zamiennikami,  pryskałem 3 razy i 200 litrów dawałem i super efekt, po 3-5 dniach kosiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jaki rzepak polecacie na 4 b

 

Monolit nie będzisz żałować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ale ma jedną zasadniczą wadę jak dla mnie, wysoko i nad wyraz podatna na wyleganie, u nas to już kawały opowiadają o tym jej wyleganiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

W takim przypadku proponujemy odmianę Chrobry - jest to właśnie ulepszony Monolit - ma znacznie grubszą łodygę.

A z tym wyleganiem Monolita nie jest aż tak tragicznie :)


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Dzis skoszony rzepak Quartz plon 3,4t/ha wilgotność 7 % siany na 3-4 klasie. Jak na pierwszy raz i takie jesienne warunki jestem zadowolony bo plon o 100 kg niższy niz na 1 klasie :) u znajomych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

alvaro bardzo dobra odmiana, z oka około 5,1-5,4 t ale wymieszałem w silosie z inną odmiana wiec dokładnie sie nie dowiem, po sprzedaniu części rzepaku średnia z całego gospodarstwa zapowiada sie w okolicach 4,4t, Po ilości w silosach liczyłem że srednia bedzie wyzsza ale po sprzedaniu części widze ze przyjąłem za dużą gęstość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

to moze z drugiej beczki:)  czym odchwaszczaliscie wasze rzepaki i jak sie to sprawdzilo?  mi chodzi po glowie butisan i iguana bo jest na to promocja. za taki pack daja 3 litry caryxa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

alvaro bardzo dobra odmiana, z oka około 5,1-5,4 t ale wymieszałem w silosie z inną odmiana wiec dokładnie sie nie dowiem, po sprzedaniu części rzepaku średnia z całego gospodarstwa zapowiada sie w okolicach 4,4t, Po ilości w silosach liczyłem że srednia bedzie wyzsza ale po sprzedaniu części widze ze przyjąłem za dużą gęstość.

Proponuje najpierw zważyć a później prawić o rekordowych plonach na ten rok co podałeś. Na oko kolega pokazywał mi zdjęcia na 1.2 klasie wysoki 2m i na oko powinien sypać 5T a jak się okazało sypał po 2,5T więc bez bajek proszę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

całość rzepaku w silosach - objetosc  silosu łatwo zmierzyć,,,z nich sprzedane 3 auta których wage znam i zmierzyłem ile objetośi ubyło,, wiem ile objętości ubyło, wiem ile zostało wiec po przeliczeniu ile razy więcej objetosci mi zostało znam tez wage niesprzedanej części, oczywiście nie co do kg ale w miare dokładnie. Całość tonażu przez ilosc hektarów i tadam 4,4t. A skoro średnia wyjdzie około 4,4 t to alvaro 5t  przebił spokojnie, miałem tez 2 działki marathona 5 t przebite na bank, jednak najwieksza ilość działek nie przekraczała 4,5t a pare na granicy 4t. Jak sprzedam całość pochwale sie dokładną średnią, w tamtym roku pomyliłem sie w szacowaniu sredniej 160kg dwa lata temu o 200. A co tego ze w tym roku sie nie da, przedstawiciel handlowy przyniósł mi wczoraj wiadomość  ze u rolnika 20 km dalej koszą srednio 4,8t WAŻONE tylko rzepak w działkach 20ha i w większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

moze zapomniałeś sprzedać z tamtego roku rzepak i stąd taki plon Ci wyszedł :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

Mam takie pytanie ,już nie długo znów zasiewy i teraz jak radzicie sypać polifoske i sól potasową przed orką czy przed uprawą , rzepak ponoć ma głębokie korzenie więc chyba sięgnie , jak będzie lepiej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

siej na ściernisko dużo lepiej się jeździ i nie trzeba się tłuc po skibach i bryłach, rzepak musisz tak do wytworzenia głębszego korzenia przed zimą co jest korzystne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sap    5

mam problem z makami w rzepaku. w tym roku chce wprowadzic navigator w ochronie i teraz pytanie do tych co go stosowali. mam 2 propozycje
1)to chlomazon 0,15 i metazachlor 1,6 po siewie a nastepnie po wschodach poprawka navigator 0,2
2)to chlomazon po siewie 0,15 i po wschodach 1,6metazachlor i 0,2 navigator.
ktora kombinacja bedzie lepsza. ewetualnie inne propozycje ze szczegolnym uwzglednieniem maku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1305

Zastosuj moje rozwiązanie,po siewie daj 2l Colzoru Trio ,a po wschodach 0,2l Navigatoru ,może to nie tanie zestawienie ,ale o maku i tobołkach można zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    585

Adriana ,zbiór 30 lipca, częściowo zasuszony,plon lekko ponad 4,2 t z ha.Dzień wczesniej padało ale wilgotność 8,6%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam na działce plac 15a na której porosły mi samosiewy rzepaku, a w tym roku ma być tam normalnie posiany rzepak. Jaka jest możliwość wystąpienia kiły, jeżeli wegetacja samosiewów trwała 2-3 miesiące ?

Edytowano przez Mateusz19980916

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj