witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ptaszyna    170

a jak przeliczyc żeby nie siac na kilogramy tylko na obsade? mam policzyc 100ziaren i je zważyć? posiadam siewnik amazonke d7.  

Jak kupujesz kwalifikowany materiał to na każdej paczce jest napisane, waga i ilość nasion (mtn oczywiście też), np: 9 kg i 1,5 mln nasion czyli na 3ha. Wystarczy podzielić kilogramy przez hektary i masz dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

 musisz znać mtn 1000 nasion ustalasz sobie obsadę dla danej odmiany np 50 sztuk na metrze i liczysz wg wzoru

 

 

50szt  X mtn /podzielić siła kiełkowania = optymalny wysiew

 

czyli licze 1000 ziaren, warze je,  ustlam sobie obsade, siłe kiełkowania  to moge policzyć poprzez wysianie próbnie 100 ziaren i przeliczenie po wschodach ile ich jest?

poźniej podstawić do wzoru

dobrze to rozumuje? :D

 

 

Jak kupujesz kwalifikowany materiał to na każdej paczce jest napisane, waga i ilość nasion (mtn oczywiście też), np: 9 kg i 1,5 mln nasion czyli na 3ha. Wystarczy podzielić kilogramy przez hektary i masz dawkę.

No tak to już po łatwiźnie, na 99% bede siał ze swoich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Jak kupujesz kwalifikowany materiał to na każdej paczce jest napisane, waga i ilość nasion (mtn oczywiście też), np: 9 kg i 1,5 mln nasion czyli na 3ha. Wystarczy podzielić kilogramy przez hektary i masz dawkę.

 

 

Niee zawsze wychodzi jednostka na 3ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Dokładniej przeczytaj, jest to przykład co jest napisane na paczkach, czyli waga, ilość sztuk nasion i mtn. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

tak jak napisałeś żeby sobie dzielić paczke na 3 ha  to raz zasiejesz 50 sztuk na a raz 80

trzeba korzystać z wzoru jaki podałem

 

ilość sztuk na metrze x masa tysiąca nasion

siła kiełkowania nasion                      =ilość wysiewu na ha

a jak ktoś chce niech korzysta z kalkulatora http://www.hr-strzelce.pl/index.php/kalkulator-wysiewu

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Ja zawsze tym wzorkiem obsadę wyliczam. Nie obchodzi mnie waga paczki ani ilość nasion, tylko zk i mtn oraz obsada jaką potrzebuje. 

40 mieszaniec

50-60 populacja 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Nie zgodzę się z wami do końca, też jestem w miarę dokładny, różnie przeliczałem i doszedłem do wniosku że: mtn mnożona przez ilość 1.5mln nasion (takie opakowania są najczęściej) nie pokrywa się z wagą która jest podana na opakowaniu. Sprawa jest prosta, w opakowaniu jest masa 1.5 mln żywach nasion plus tych niezdolnych do kiełkowania. Dlatego jak opakowanie ma 1.5 mln nasion (żywych) to jego wagę trzeba podzielić na trzy i wtedy mamy teoretyczną obsadę 500 tyś roślin na ha. Jest to robione dla nas żeby było łatwo i prosto. Jak ktoś stosuje siew punktowy to wiadomo że trzeba zwiększyć ilość wysiewu o odsetek martwych nasion. 

Pisząc to zakładam cały czas obsadę  500tyś/ha bo taką stosuję i na razie nie planuję schodzić niżej. Od dwóch lat sieję tylko mieszańce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Czy to dobrze że długo zielone? Też tak myślałem, ale gdzieś się doczytałem że nie ma się z czego cieszyć.

Problem ze zbiorem jest jakby nie było bo co kosić stojący/pochyły, a co leżący. Jeszcze pod "włos" to idzie  :mellow:

 

czemu jest źle jak długo zielony?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Jakie tu co niektórzy piszą bzdury. Z 1,5mln żywych nasion robi im się nagle więcej. Ilości żywych roślin w paczce nikt nie zmieni. Jeżeli chcemy obsadę 50 sztuk to znaczy, ze można obsiać 30000 m^2 czyli trzy hektary. Opuszczając jednostki to po prostu 1,5mln/50=30000=3ha. Wagę paczki dzielimy na 3 i wiemy ile kg siać na hektar. W paczce są nasiona niezgodne do kiełkowania. Dlatego wysiewając 55szt wschodzi 50roslin. Jezeli ktoś liczy z MTN musi uwzględnić siłę kiełkowania, która nie podawana jest na paczce.

 

nigdy z samego MTZ i liczby nasion kiełkujących nie wyliczymy masy paczki bo znajdują się tam także ziarna niezdolne go kiełkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Od kiedy to nie ma zk podane na paczce?? Jeszcze z tym się nie spotkałem u siebie.

Co do 1.5mln nasion to tomek73 juz gdzieś pisał że się nie zgadzało mu już nie raz chyba   :o

 

 

 

czemu jest źle jak długo zielony?
 

 

Nie powiem bo nie pamiętam, źródła także :mellow: . Dobrze byłoby żeby ktoś coś powiedział na ten temat. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Jakie tu co niektórzy piszą bzdury. Z 1,5mln żywych nasion robi im się nagle więcej. Ilości żywych roślin w paczce nikt nie zmieni. Jeżeli chcemy obsadę 50 sztuk to znaczy, ze można obsiać 30000 m^2 czyli trzy hektary. Opuszczając jednostki to po prostu 1,5mln/50=30000=3ha. Wagę paczki dzielimy na 3 i wiemy ile kg siać na hektar. W paczce są nasiona niezgodne do kiełkowania. Dlatego wysiewając 55szt wschodzi 50roslin. Jezeli ktoś liczy z MTN musi uwzględnić siłę kiełkowania, która nie podawana jest na paczce.

 

nigdy z samego MTZ i liczby nasion kiełkujących nie wyliczymy masy paczki bo znajdują się tam także ziarna niezdolne go kiełkowania

 

to nie jest do końca tak jak piszesz  bo to się sprawdza gdy chcesz mieć 50 sztuk na metrze

uwierz mi ja paczką kolumba obsiewałem ponad 4 ha  wyliczając  obsadę na około 38-40 sztuk

mało tego znam człowieka  co wysiewa odmian mieszańcowych około 1.5 kg przyjmuję obsadę 25-30 sztuk i w zależności paczką jedzie ponad 5 ha 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pytanie czy wcześniej nie było tam rzepaku.Mam obsiany jeden kawałek rzepakiem gdzie nigdy wsześniej go nie było i obsada wyszła według  normy jaką przewiduje jednostka siewna na 3 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

to nie jest do końca tak jak piszesz  bo to się sprawdza gdy chcesz mieć 50 sztuk na metrze

uwierz mi ja paczką kolumba obsiewałem ponad 4 ha  wyliczając  obsadę na około 38-40 sztuk

mało tego znam człowieka  co wysiewa odmian mieszańcowych około 1.5 kg przyjmuję obsadę 25-30 sztuk i w zależności paczką jedzie ponad 5 ha 

 

Ale wy wprowadzacie jakieś udziwnienia. Jednostka to jednostka tam zawsze jest określona liczba nasion, 1,5mln, oczywiście czasem więcej. 

Jezeli chcę osadę 27 roślin to robisz analogicznie do tego co napisałem wczesniej

 

1,5mln/27=5,55ha

 

wagę opakowania dzielisz na 5,55 i masz wagę nasion, które należy wysiać na 1 ha. Co ci się nie zgadza w tym co piszę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Ale wy wprowadzacie jakieś udziwnienia. Jednostka to jednostka tam zawsze jest określona liczba nasion, 1,5mln, oczywiście czasem więcej. 

Jezeli chcę osadę 27 roślin to robisz analogicznie do tego co napisałem wczesniej

 

1,5mln/27=5,55ha

 

wagę opakowania dzielisz na 5,55 i masz wagę nasion, które należy wysiać na 1 ha. Co ci się nie zgadza w tym co piszę?

 

Waga jednostki 11.2kg

Ilość nasion 1.5mln

mtn 5g

zk 96

 

zakladana obsada 40szt

 

obsada x mtn/zk = kg       40 x 5 / 96 = 2,1kg

 

 

 

ilość nasion / obsade = ha       1500000 / 40 = 3.75ha

 

11.2 / 3.75 = 3kg

 

 

Gdzieś się pomyliłem?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

idąc twoim tropem, obliczmy wagę jednostki na podstawie MTN, liczby nasion i siły kiełkowania

 

5 x 1,5 / 96 = 7,8125 kg a napisałeś, że twoja jednostka ma 11,2 kg to powiedz mi teraz kto się myli w swoich obliczeniach? Firma czy Ty?

 

Ptaszyna ma 100% racji.

 

Etykieta rzepaku Pamela. Tu to chyba nawet nie ma słowa o sile kiełkowania ani o masie jednostki. A tu jak zastosujesz swój wzór?

 

post-3888-0-25467500-1453720587_thumb.jpg

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Dorzuciłem do porzedniego posta etykietę

 

Prawdopodobnie gdybyś nie brał danych z pamięci to oba wzory wyliczyły by to samo a tak to cały post jest bez znaczenia.

 

Problem zaczyna się gdy masz etykietę bez tych wszystkich danych.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

To samo mogę powiedzieć o @Cihu że ma 100% racji. Firmy nasienne idą nam na rękę i ułatwiają nam życie, i nie trzeba kombinować jak koń pod górę. Jak jest podane na paczce że ma 1.5 mln żywych nasion i waży tyle a tyle, to wystarczy podzielić tą wagę przez ilość ha (najczęściej 3) aby uzyskać żądaną obsadę.

@thug najpierw sam podałeś obsade 50szt a potem zaczołeś kombinacje.

Nie trzeba na siłę sobie utrudniać, ale może nie wszyscy lubią jak jest łatwo i prosto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Widzisz Ja się z brakiem zk i mtn na etykiecie nie spotkałem odkąd siejemy raps (zawsze kwalifikat) także problemu takiego nie miałem, ale dobrze wiedzieć.

 

@ptaszyna ja tu nie widzę utrudnienia żadnego jeśli mam wszystkie dane, ba nawet jest prościej bo moja obsada dla mieszanca to 30-40sz a nie 50szt (co jest za dużo na mieszanca w optymalnych warunkach) 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Spokojnie ten "mój" wzór może być użyty przy każdej obsadzie. Swoją drogą Pamela do tego roku miała obsadę zalecaną 75sztuk. Jednostka wychodziła na 2 hektary. W tym sezonie zalecają już 50sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Widzisz Ja się z brakiem zk i mtn na etykiecie nie spotkałem odkąd siejemy raps (zawsze kwalifikat) także problemu takiego nie miałem, ale dobrze wiedzieć.

 

@ptaszyna ja tu nie widzę utrudnienia żadnego jeśli mam wszystkie dane, ba nawet jest prościej bo moja obsada dla mieszanca to 30-40sz a nie 50szt (co jest za dużo na mieszanca w optymalnych warunkach) 

 

Tomek  tak jak napisałeś popieram

ale nich każdy robi jak sobie uważa


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

e tam każdy swoje. Chciałbym zobaczyć wasze etykiety. Wtedy moglibyśmy podyskutować. Być może oba sposoby są dobre. Na pewno nie przy nasionach LG bo tam podawana jest tylko ilość nasion w paczce. Thug wylicz ile kilo mam siać Pameli z etykiety, którą wrzuciłem wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj