witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
anto    14

trochę się zagalopowałeś  realny spadek plonu może wynieść 80% a nie 80% wyda z pierwszego

w f1 wszystkie cechy plonotwórcze nakierunkowane są na pierwsze pokolenie

zawsze sianie f1 z własnych nasion będzie się wiązało ze spadkiem plonów, o ile to wszystko zależy, pytanie nawet jakby osiągnąć w drugim roku 2,5 3 tony z hybrydy to po co to siać jak populacja w drugim roku siewu praktycznie nie spada także hybryda do siewu tylko raz

 

robiłeś doświadczenia?

link z opracowaniem ?

 

informacja podana na seminarium Top Agrar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nawet jakby udało się osiągnąć plon  w granicach 80 % co może być bardzo cięzkim zadaniem  o czym pisałem wcześniej jaki jest sens siania

skoro na populacji będzie lepiej

nie nie robiłem doświadczeń  ale moi koledzy z działu badań już tak na poletkach

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

nawet jakby udało się osiągnąć plon  w granicach 80 % co może być bardzo cięzkim zadaniem  o czym pisałem wcześniej jaki jest sens siania

skoro na populacji będzie lepiej

nie nie robiłem doświadczeń  ale moi koledzy z działu badań już tak na poletkach

 

dlatego  nie ma sensu siania mieszańca w 2 pokoleniu. tak ja to rozumie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

populacyjna

 

nawet jakby udało się osiągnąć plon  w granicach 80 % co może być bardzo cięzkim zadaniem  o czym pisałem wcześniej jaki jest sens siania

skoro na populacji będzie lepiej

nie nie robiłem doświadczeń  ale moi koledzy z działu badań już tak na poletkach

jeden doktorek z UP w Lublinie kiedyś na zajęciach opowiadał nam jak przywiózł x lat temu pewną odmianę rzepaku z Anglii. Kiedy był na Wyspach nie mógł się nadziwić że rzepak mógł plonować w przedziałach 4,5-5 t (u nas 3-3,5 t było wyczynem) Jednak po posianiu i zbiorze szybko ostudził swój zapał :) zebrał coś ok 1 t/ha - wtedy dowiedział się ze był to mieszaniec :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Wytłumaczcie mi jak przygotowywane są do sprzedaży mieszańce. Co sprawia że tylko w pierwszym roku daje ona wysoki plon?

Na mój chłopski rozum ktos musi to posiać przecież na rozmnożenie. Nie wyobrażam sobie że wszystko co trafia na sprzedaż pochodzi z laboratorium.

 


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Ja pryskam wszystko na dojrzewanie i potem sieje swoje nasiona i jak wspominałem w tym roku dal plon 4.3t/ha, wiec nie widze sensu kupowania nasion z centrali i placenie tysiącami :) Sieje około 4-4.5kg/ha i jest bardzo gesty :P Co roku zmniejszam o te 0.5kg, ale wydaje mi się, że optymalna to 4kg/ha dla swoich nasion. Zaczynałem swoimi nasionami od 6 kg/ha, ale wtedy był bardzo gesty i dal cos około 3.7-3.8t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja podchodzę do sprawy inaczej.

Koszt zakupu jednostki dobrej hybrydy to ok 250-270 zł/ha. Właśnie tydzień temu sprzedałem rzepak i po obecnej cenie to wartość ok 150 kg rzepaku. Ja na oryginalnych nasionach za ubiegły rok miałem plon dokładnie 4.96 t/ha, znajomi co siali swoje nasiona ledwo do 4 dociągali. Więc odejmując  te 150 kg lekko zostaje mi na plusie 600-800 kg rzepaku na hektarze razy 1750 daje mi dodatkowe 1000 -1200 zł/ha. Warto czy nie warto? Skoro ktoś twierdzi że nie warto jego sprawa.
Na koniec napiszę wam coś takiego. Dwa lata temu troszkę źle ustawiłem siewnik i zabrakło mi nasion na ok. 60 arów. Sąsiad miał własne nasiona (odmiana Equiste) po pierwszym sezonie. Pole mam długie ponad kilomert i właśnie tych jego nasion wsiałem taki pasek 2 siewniki czyli 6 m. Rzepak oczywiście był i nawet bardzo ładny ale jak kosiłem (specjalnie zostawiłem ten pasek do porównania) to do pełnego zbiornika musiałem pojechać ponad 150m dalej jak na tym sianym z zakupu. co daje plon ok 18% niższy.Ten sam kawałek, to samo nawożenie ta sama ochrona. 

Nikt mnie nie przekona do siania własnych nasion rzepaku. 

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Daj spokój i tak nie przekonasz tych co sieją własnymi nasionami. 

Tak wogóle jak ktoś sieje na kg to dziwie się że osiąga 4t i wyżej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dokładnie. 400 - 500 tys szt na ha. Ja już na niektórych odmianach schodzę do około 2 kg. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Ze swojego doświadczenia powiem że już dość dawno przestałem siać na kilogramy, tylko właśnie na obsadę czyli 500tyś sz/ha plus 10% na straty. W tym roku (czyli 2015) siałem 3 odmiany i jednostki ważyły od 8 do 12 kg na 3 ha. Siałem więc od 2,8 do 4,3 na ha a obsada taka sama. Obsadą trzeba się kierować, nie kilogramami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

W moim przypadku w paczce było 7 kg a wysiałem 1,3 kg na ha i przyznam ze na dobre to wyszło


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Podstawowe pytanie, czy ktoś  z was liczył nasiona.

Bo na 100 % nikt nie liczył i nie będzie.

Ja 90 % sieje mieszance.

Na ten rok posiałem 38 sztuk strip tillem i wyszło mi równy 1 kg. Gdzie indziej siałem moim siewnikiem i siałem 2,4 kg czyli posiałem 91 sztuk/m.Tak powinno się siać liniówkę a nie mieszaniec. Liniówki siałem 2,8. miało wyjść 60 sztuk. Dobre co. 

Rzepaki są u mnie w sam raz lub za geste.

Dwa lata temu u znajomego był przypadek że siał 27 sztuk i nagle odmianę z KWS siewnik zaczął mu wysiewać 0,5 kg, nie wiedział co się dzieje, więc wsiał jeszcze raz  między redliny. Po wschodach okazało się że dobrze było z tym 0,5 kg. po prostu nasion KWS nie policzył i tak wyszło, a siewnik punktowy musiał wysiać tyle co było ustawione  na sztuki nie kg. Odmiana to była Alwaro jak się nie mylę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w tym roku siałem 2 odmiany: populacyjna Pamele i mieszańca SY Cassidy. Obie paczki po 1,5 mln nasion. Pamela coś ok. 7,5 kg paczka, a Cassidy prawie 13 kg.

Paczkę wysiewałem na 3-3,5 ha. Jak widać kilogramy to nie wszystko.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Alvaro to nowość i dostępna od tego roku. także pewnie co innego posiał. 

A jaki jest rozstaw rzędów w stripie

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

tak sobie obliczam i przy rzepaku który ma MTN 5g/1000 nasion x 100 = 500g i 100000 nasion i razy obsada ile chcesz jak zalecają 50 sztuk to wychodzi 2,5kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek37    37

no tak a jak siejecie 2 kg a rzepaku zejdzie jak by nasiał 10 kg ( samosiewy ) to co robicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Strip still ma rozstaw rzędów co 45 cm ta jak buraki.

Raczej Alwaro, bo on miał  poletka doświadczalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

no tak a jak siejecie 2 kg a rzepaku zejdzie jak by nasiał 10 kg ( samosiewy ) to co robicie ?

 

Samosiewy zwalczasz jak w każdej innej roślinie, zasada ta sama. Różnica w tym że raps czy gorczyca są bardzij upierdliwe, że tak powiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

no tak a jak siejecie 2 kg a rzepaku zejdzie jak by nasiał 10 kg ( samosiewy ) to co robicie ?

Pierwsze to nie siać za często (sieję co 4 lata). Drugie to po omłotach nic nie robić tylko czekać na deszcz i dopiero po kilku dniach ruszyć ściernisko. W uprawie bezorkowej to chyba jeszcze prościej bo go nie przyorzesz tylko wszystko musi powschodzić w pierwszym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

W rzepak po skoszeniu z podorywką wjeżdżam po minimum 2 tygodniach od skoszenia.

Poplon powschodzi na  2-3 cm  wtedy go zniszczę, i w połowie września  do końca agregat pod siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj