witek

Rzepak

Polecane posty

Tomek90    2248

Oczywiście że można swój, nie ma różnicy, a niekiedy lepszy jest ze swoich nasion.

 

Może i lepszy ale badasz zk i mtn??

 

To czemu większość kupuje kwalifikowane nasiona? A od czego rzepak jest teraz zaprawiony? Bo od robaka już nie jest. Żeby siać swój to czym należy zaprawić?

 

Tak jak wyżej. Komu się chce badać zk i mtn do tego zaprawiać/czyścić, jak ludzie siejąc własne zboże tego nie robią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Znajomy siał swoim ale nie wiem czym zaprawiał. Dawał, raczej w ciemno 6kg na ha. Dużych osiągów nie miał. Ale więcej nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

No jak nie będą dopłacać do materiału siewnego (zboża) to większość będzie siać swoim. ja osobiście kupuje 2 odmiany pszenicy co roku na 2 ha , a resztę swoim obsiewam i mam zaprawione podobnie do kupionego materiału, przy plonowaniu nie widzę żadnych różnic. A co do rzepaku teraz nastała moda na mieszańce także nie nadaję się do ponownej reprodukcji. 

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justyna352    9

Panowie mozecie my wytłumaczyc w kwestji siewu, czyli czy mozna zasiac swoj rzepak oczyszczony czy kupiony kwalifikant?

 

W sumie pyt do Panów, no ale....

Jeśli chodzi o odmiany populacyjne, to jak najbardziej tak, natomiast mieszańca NIE, bo nie wyda nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Ja juz 4 rok posialem swoj rzepak. W zeszlym roku wydał plon 4.3t/ha bylem bardzo zdziwiony, bo nie miał praktycznie głównego pędu tylko milion bocznych :D Bo na wiosne sarny zjadły, a jelenie zdeptaly caaały rzepak na jednym kawalku 7ha. Myśleliśmy juz go orać, ale zdecydowalismy sie zostawic i wyszlo to na duuzy +++

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

W sumie pyt do Panów, no ale....

Jeśli chodzi o odmiany populacyjne, to jak najbardziej tak, natomiast mieszańca NIE, bo nie wyda nasion.

mieszaniec też wyda nasiona ,ale nie tyle co kwalifikat.Zniżka plonu będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

ja zaprawiam  dursbanem

W jakiej dawce ? i jak długo trzyma na robale ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja raczej swojego już nie sieje bo 90% to mieszaniec u mnie,a  jego drugi raz nie sieje się.

Ale pare lat temu miałem odmianę Mickey jakoś dostałem ją w promocji do innych nasion.

Akurat jej nie spryskałem i posiałem po raz drugi. Normalnie plonowała. 

Potem też coś pomieszałem i nie spryskałem jej i posiałem po raz trzeci, i o dziwo za 3 razem dała ponad 5 ton z 1 ha. Najlepiej ze wszystkich, żadna mi wtedy tyle nie dąła co ta Mickey 3 raz siana. Max 5 kg siałem, a tam gdzie plonowała  te 5 t to posiałem niecałe 4 kg.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

Niemcy robili doświadczenia i mieszaniec w drugim roku plonuje na poziomie 80-85%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Czyli w tym roku spróbuje 3ha słabej ziemi 4-5-6klasa swoim zasiać. Najwyżej się zaorze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Tylko nie pryskaj na dosuszenie. Jeśli to są populacyjne odmiany, to nie ma znaczenia, swoje czy kupne.

Ja podobnie miałem z pszenżytem, od sąsiada wziąłem do siewu (rok po centrali) i nie wiedziałem jaka odmiana. Kupowałem przez następnych 6 lat różne odmiany, aby trafić w taką, która by podobnie plonowała. Dopiero Borwo plonuje podobnie na moich ziemiach. Tak więc nasiona siane nawet 7 lat po centrali (łącznie z sąsiadem), potrafią przebić plonem nasiona kwalifikowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justyna352    9

Jak chcesz siać swój materiał to nie pryskaj desykantami, bo nasiona są w tym okresie jeszcze niedojrzałe i zahamujesz ich końcowy rozwój.

Edytowano przez justyna352

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ale błyskotliwa odpowiedź ;)  Po desykacji słabsza siła kiełkowania, zależy jeszcze jak "dojrzałe" są nasiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Niemcy robili doświadczenia i mieszaniec w drugim roku plonuje na poziomie 80-85%

 

trochę się zagalopowałeś  realny spadek plonu może wynieść 80% a nie 80% wyda z pierwszego

w f1 wszystkie cechy plonotwórcze nakierunkowane są na pierwsze pokolenie

zawsze sianie f1 z własnych nasion będzie się wiązało ze spadkiem plonów, o ile to wszystko zależy, pytanie nawet jakby osiągnąć w drugim roku 2,5 3 tony z hybrydy to po co to siać jak populacja w drugim roku siewu praktycznie nie spada także hybryda do siewu tylko raz


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek37    37

zaprawiam kupowany i swój rzepak 20mil dursbanu i 50 mil wody na 10kg nasion nie pryskałem na jesieni od pchełki bo niebyło potszeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

nie wiem jak z plonem mieszańca z własnych nasion ale kolega widział plantacje scherpy z własnych nasion a obok była z f1.i mówił że wyglądała tak samo .także może to tylko chwyt marketingowy aby siać nasiona hiper drogie a nie swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Quartz jest odmianą populacyjną? Ja w tym roku może spróbuje posiać swoim to napiszę opinie-za rok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wygląd rzepaku przed koszeniem i w czasie wegetacji o niczym nie świadczy, może być piękny i byle jak sypać, a  dziadostwo  sypnie więcej.

Ja tak w tym roku miałem, najładniejszy sypnął najmniej  gorsze sypały lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

skąd takie dane?

 

NU-AGRAR Niemcy prywatna firma doradztwa rolniczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj