witek

Rzepak

Polecane posty

Maniek101    144

Jaki npk stosujecie? ja myśle nad polfioska 6 350kg/ha lub Lubofos pod Rzepak 500-550kg /ha co by było lepszym wyborem ten lubofos ma liczniejszy skład ale trzeba go wiecej sypać 3,5%N 10%P2O5 18,5%K2O 6%CaO 2,5%MgO 17%SO3 0,2%B

Edytowano przez Maniek101

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

Ja zawsze daje polifoske pod agregat. Fosfor może iść nawet do 40 cm, potas max 20. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszLak    0

urośnie jak masz w dobrej kulturze ta ziemie. Ja mialem w tym roku na IV, V i VI, kawałek razem miał 47ha, z czego 1/4 czyli okolo 12ha to IV klasa i wyszedł mi średnio 4,35 t/ha, a był to suchy rok ale było wszystko dopilnowane na tip-top. Jeżeli jest V klasa równa to może dać nawet koło 5 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja tam daje polifoske tylko się zastanawiam 6 czy 8. W tamtym roku poszło 250 kg 8 i efekt b. dobry, tylko ja zawsze ścinam słomę i mam dużą zawartość potasu, a małą fosforu choć ostatnio pod oziminy daje juz tylko 8 więc nieco sie proporcje mogły zmienić, bez badań ciężko powiedzieć. Kiedy zaczynacie orać? Ja często po 10 juz zaczynałem ale jest istna pustynia na polach, a deszczu nie zapowiadają wręcz przeciwnie do 20 dalej upały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dlaczego pod pług? Nie będzie nawóz wtedy za głęboko?

 

pod pług jest najlepiej ze względu na dobre wymieszanie nawozu z glebą i rozmieszczenie w całej warstwie ornej. A jeszcze lepiej jest dać na ściernisko, przemieszać agregatem i później orka

 

Ja zawsze daje polifoske pod agregat. Fosfor może iść nawet do 40 cm, potas max 20. 

 

to zależy na jakich glebach.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

da radę w ogóle posiać rzepak w takie posusza jak do końca sierpnia ma być po 30-35* i bez deszczu? wzejdzie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24nh    79

my zawsze sialismy nawoz na skibe, wtedy agregat i siew ale gdzies wyczytalem ze powinno sie fosfor i potas dac pod plug i mnie to zaciekawilo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

 nawet gruberem nie mozna zrobic a co dopiero orka pod rzepak jak deszczu nie nadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

jeśli masz dobrą zawartość fosforu to może być , dla dobrego efektu to około 600 kg trzeba było by dać na ha, ja bym zaproponował 100 kg fosforanu, 200 kg soli, 200 kg siarczanu magnezu i 100 kg mocznika, ewentualnie zamiast fosforanu 200 kg polifoski 8 i wtedy jak słoma z przedplonu nie była zbierana to obniżyć dawkę soli do 150kg na ha

na opolszczyźnie rzepaki na , 3 klasie sypały do 4 ton w tym roku

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

zależy gdzie, u nas ledwo przekraczało się 3 tony i to był niezły wynik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kapec22 Zadał dobre pytanie, czy warto siac rzepak w taką posuchę?

Jeśli siać to jak ułoży zabiegi uprawowe? Orka przed samym siewem czy normalnie kilka-naście dni wcześniej, uprawa agregatem i siew agregatem upr-siew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Orka i zaraz za orką jakiś agregat aby rozbić bryły których z pewnością będzie wiele. Bezpośrednio po orce pójdzie lżej. Siew odrazu po skończonej orce innego wyjścia nie ma. Później się modlić tylko o deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

A na glebie IV klasa, lekka, piaszczysta pod spodem glina jak posiać nawozy? planowałem dać polidap na ścierń, talerzówka i orka, a sól wysiać pod agregat. Czy lepiej obydwa nawozy pod pług?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jak tu siac rzepak jak taka susza w mazowieckim do keidy najpozniej mozna zasiac rzepak i jaki polecacie na pozne siewy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

W lubelskim też jak na razie susza. U mnie takie w miarę"normalne" terminy to 20-25 sierpień choć zalecany to 15. Na ten rok jako że sucho, szukałem odmiany tolerancyjnej na opóźnione siewy. Wybrałem nową odmianę Alvaro F1. Tania nie jest ale w doświadczeniach wypadała bradzo dobrze. Co do opóźnionych terminów to widziałem u mnie i po 1 września siane rzepaki i nie były najgorsze, ale przy tak późnych siewach konieczne jest jesienne odżywienie co najmniej raz lub a razy. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tadek07    0

Witam ,pierwszy raz w tym roku mialem bardzo silne maki . Pryskałem butisanem i commandem do trzech dni po zasiewie , slyszalem ale nie jestem pewny ze trzeba dodać 100 gram nawigatora do tych dwóch środków i to zalatwi maki i fiołki ? Czy wiecie cos na ten temat czy moze jest jakiś inny sposób bo w tym roku nakosilem po 1,5 tony tak zadusily maki rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj