witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak!

galeria
Rzepak PT 302

Panowie, chcę w tym roku po raz pierwszy zasiać rzepak. Mam stanowisko po pszenicy, a przed nią rzepak. Czy nie odbije się na plonie taka mała przerwa?
No i jaką odmianę byście polecili z mieszańców na klasę IIIb?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras390    2

Witam ,pierwszy raz w tym roku mam maki w rzepaku i nie wiem  czy to wszytko poleci do zbiornika czy wyleci z tyłu za kombajnem ?

chyba ze wiatr dasz bo na ogól to samo troszke lżejszy

Edytowano przez juras390

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Mam jeden kawałek jakieś 6ha i na części 1-2 ha wyskoczyło mi sporo żyta po przedplonie. Niby wszystkie pola pryskałem na samosiewy ale wygląda, że musiałem jakiś omijak zrobić bo to pole bardzo nie foremne i rozlazłe. Wiem, że nic z tym już teraz nie zrobie ale czy na skupie mogą kręcić nosem na to? W sumie mam taką niby czyszczalnie do zboża coś ala petkus i od biedy mógłbym to przeczyścić ale wiadomo, że to dodatkowa robota. Będzie to kosił znajomy Megą ale wątpię czy da radę odczyścić choć trochę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Wzrost plonu nasion rzepaku na skutek zapylania kwiatów przez pszczoły sięga od 10 do 30 proc. (cytat z książki "Rzepak od siewu po zbiór")

Czy to jest niewielka rola... Każdy może policzyć.

W Niemczech za zapylanie rzepaku, sadu czy białej koniczyny pszczelarze inkasują 60-100 euro od rodziny  pszczelej.

Jeśli chodzi o niechęć pszczół do nowych odm. rzepaku, to też mam takie wrażenie, ale jak mówi przysłowie: "Na bezrybiu i rak ryba"

Książka z jakich lat?

I pewnie jeszcze cytowane za jakąś inną książką z lat 80tych.

Nie twierdzę że to źle bo wiele spraw agrotechnicznych w starych pozycjach jest na pewnych glebach do dziś istotne ale nasiennictwo naprawdę posunęło się na przód a mamy przecież odmiany roślin zagraniczne w dużej mierze.

W starych odmianach pszczoła to podstawa, dziś też ale w mniejszym stopniu.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawiusz    1

Książka z roku 2014.

Jeżeli jest to stara pozycja, to ja się poddaję.

Edytowano przez Slawiusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krol9    3

Ja zamierzam jutro zacząć pryskać. Pierwszy pójdzie Albatros następnie Sherloc a ostatni Monolit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ja wczoraj Monolit poleciałem Roundopem. Wydaję mi się, że chyba nie będzie za wcześnie. Dodam, że w okolicy byłem ostatni-większość już środa, czwartek popryskała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Środek Polski, powiat Łęczyca. Ostatni miesiąc 5 km ode mnie padało a u mnie nic, z każdym dniem rzepak schnął. Na przedniej masce było już pełno czarnych nasion w zakamarkach, a te nasiona w łuszczynach niżej prawie brązowe były.

Mnie ten termin też trochę dziwi, ale w zeszłym roku rzepak lepszy jak w tym i desykowałem 3 lipca, młóciłem 15 lipca wydajność 4,5 tony. Dodam, że pszenicę Arkadię młóciłem 18 lipca!(gleba 4b, lekko ponad 5,5 ton z hektara wilgotność 11,2%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Rzepak zwykły Monolit, 200 N w zeszłym roku. W tym roku poszło 215 N ale nie ma szans na taki plon chyba, pewnie coś koło 4 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Jaka jest wilgotnośc bazowa w skupie 7-9%? ile średnio mi obetną z ceny gdy mój wyjdzie np. 12%? Do jakiej wilgotności skupują?

Będę najmował usługę-  mam visbiego pierwszy raz , nie chciałem moim sprzętem go w tej fazie dusic i desykowac,  jestem laikiem w rzepaku ,  pole wydaje się czyste od chwastów tylko góra roslin dojrzała a  dół zielony , boje się  potem o wilgotnosc  bo podejrzewam ze kombajn przyjedzie na usługe w tym samym terminie co do sasiada a on ma zdesykowany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arion320    59

technologiczny jest 9% wilgotnosci i do 2% zanieczyszczen
skoro zalezy ci na wilgotnosci jak najmniejszej i nie masz wlasnego kombajnu to radze desykacje... straty beda niewielkie a potem bedziesz mial cyrk z mloceniem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dobrze Ci kolega Arion radzi, ja pomimo tego że mam swój sprzęt do koszenia to też 2ha zarośniętego przytulią, zdesykowałem w poniedziałek, rzepak już brązowy był i wydaje mi się, że po 20.07 będą żniwa więc chyba się nie pośpieszyłem.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie mam pytanie. Czy ktoś z was stosował i widział różnicę między zastosowaniem randapu a reglone? I drugie pytanie? Zwykły randap czy mocniejszy któryś przyśpieszy zbiór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

różnica jest taka że reglone 7 dni i zbiór więc mniejsze ryzyko straty plonu jeśli zastosujemy glifosat zbyt wcześnie

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Trzy lata stosowałem reglone, teraz z powrotem randap, ale oryginał  480 kupiłem.

Po reglonie 3-4 dni i kosiłem, niestety dołu nie zasuszał i ciężko szło, no i cena jakieś 90 zł/ha minimum.

Randapu będę dawał 2 litry po 26 kupiłem. Tanich zamienników nawet nie chce patrzeć, jak już to Klinik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@tomek73 dodawałeś do reglone sklejacz? Jak myslisz po jakim czasie 480 wysuszy rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dawałem sklejacz, ale czy to miało sens to nie wiem. 480 podejrzewam że w takim samym czasie wysuszy, może trochę szybciej, ale nie o to chodzi. bo szybkie zasuszenie nie jest dobre. Ja pryskam późno jak już prawie suchy jest wtedy dobrze działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

panowie a co za różnica czy to jest 360 czy 480 czy nawet roundup max

wszystko zależy od dawki jak dasz 480 dwa litry a zwykłego 2i pół to masz to samo wprowadzasz około 720 ml czystego glifosatu

przecież tam jest subst czynna glifosat i tyle

co innego jak porównujemy glifosat i dikwat


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

thug to fakt  że  nie mam różnicy  w   zawartości 480 czy 360,  tak samo jak glifosat, ale różnica w  cenie między Randapem a podróbką jest znacząca i tu wynika  o nośniku i działaniu. Randap działa dobrze.

W tamtym roku musiałem kupić Randap oryginał i zauważyłem różnicę w działaniu. Klinik jest też dobry. Wystarczy zważyć  opakowania i  wyjdzie duża różnica w  masie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Scieżki mam zielone zawsze po randapie je kosiłem a jak jest po dikwacie? Beda nadawały sie do koszenia czy bedzie duzo zielonego i wilgotność nabijać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj