witek

Rzepak

Polecane posty

pabloooo    124

Dziś byłem na polu gdzie zasiany jest już rzepak. Po siewie zlał bardzo deszcz. Dziś patrzyłem, że ziemia jest bardzo zaskorupiona. Ze względu, że pierwszy raz mam zasiany rzepak, powiedzcie mi czy, bardzo utrudni to wschody rzepaku?

 

jak masz możliwość załóż za ciągnik jakiś lekki wal strunowy i pokrusz tą skorupę z góry, bardzo płytko , leciutko, wjedź w pole jak tylko da się wjechać i nie porobisz dużych kolein ;) . My tez już taka sytuacje mieliśmy i niestety czekaliśmy ze w samo wzejdzie, niestety rzepak nie mógł się przebić i kiełek rósł na okółko i plantacje musiałem zlikwidować. Ci co wjechali walem strunowym , rzepak wzeszedł idealnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kenu84    0

Od razu po orce uprawiacie i siejecie czy czekacie? Pytam bo u mnie może być taka sytuacja, że od orki do siewu może minąć 2-3 dni.

Edytowano przez Kenu84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

 

jak masz możliwość załóż za ciągnik jakiś lekki wal strunowy i pokrusz tą skorupę z góry, bardzo płytko , leciutko, wjedź w pole jak tylko da się wjechać i nie porobisz dużych kolein ;) . My tez już taka sytuacje mieliśmy i niestety czekaliśmy ze w samo wzejdzie, niestety rzepak nie mógł się przebić i kiełek rósł na okółko i plantacje musiałem zlikwidować. Ci co wjechali walem strunowym , rzepak wzeszedł idealnie

 

1. plantacja opryskana,

2. miejscami juz wschodzi wiec za dużo naniszczę,

3. siew około 80 nasion więc nawet przy wschodach 50% obsada nie będzie tragiczna.

 

Masakra ogólnie. Poczekamy zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ludwik1983    4

wysiałem dziś rzepak w ilości 3,25kg/ha gdzie jednostka ważyła 11,5kg odmiana brendy czy niezamało wysiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

szkoda, że sobie nie zostawiłem własnego rzepaku to bym spróbował. Ciekawe, że mimo wycofania zapraw jakoś ceny nasion nie spadły, a to przecież kilkadziesiąt zł na worku wyjdzie

Różnie Ci powiem, niektóre odmiany trochę spadły, niektóre pozostały na podobnym poziomie a niektóre chyba wręcz zdrożały.

Zalecali 315 g substancji czynne w ochronie rzepaku na 100kg czyli 3,15 g na 1kg

Actara ma 25% substancji czyli na 1000g ma 250g substancji czynnej, z proporcji wychodzi 1000 - 250g , x - 3,15

x=(1000*3,15)/250= 12,6g Actary

Najgorzej że koszt zaprawiania (30zł na 3kg nasion + robota) jest z 4 razy niższy niż koszt oprysku (licząc że min 1 zrobimy)

Brałem max dawkę do zastosowania dlatego wyszedł mi trochę wyższy wynik.

nic tylko kupować i zaprawiać...

Poważnie nad tym się zastanawiam...

z jakiej paki mam ponosić jeszcze wyższe koszty produkcji podczas ochrony??? Jakoś na Ukrainie mogą nawet cyjankiem zaprawiać swoje nasiona a i tak UE to kupi po atrakcyjnych cenach...

żyjemy w kolejnym socjaliźmie pod nazwą UE.

Nikt mi nie wmówi że to chodzi o zdrowie...

tu chodzi o nabijanie kabzy takim gigantom jak Syngenta, BASF, etc itp...

O zdrowie z pewnością nie chodzi, raczej to kolejny efekt głupoty eurourzędników i ekologów.

A czy to takie nabijanie kasy? Cruiser był syngenty, a rejestracje na pchełki, gnatarza itd. ma deltametryna czyli decis z bayera. Gdyby firmy na tym miały zarobić to już zawczasu by wprowadzili jakieś specjalne środki, oczywiście droższe. Ale ten zakaz ma trwać chyba tylko 3 lata.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja tam nie zamierzam jeszcze latać z opryskiwaczem na jesienie kilka razy

 

Jak siejecie rzepak co każdy lejek czyli 12cm czy co 24cm. Mam siewnik Amazone d7 i zawsze siałem co 24 ale widzę, że część rolników nowszymi siewnikami sieje co każdy lejek. Jak w tej chwili zalecają i czy takim siewnikiem da radę siac na wszystkie lejki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jak zaczynałem przygodę z rzepakiem to siałem co drugi lej. To się sprawdza w mieszańcach. Teraz sieję normalnie, każdą leją i jest też ok bo jak siałem co drugą to dużo nasion mi zostawało w skrzyni. Siewnik famarol.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Na jutro planowałem ruszyć z siewem...

Tylko ja mam jeszcze inną sytuację - Amazone D7/30e mam 35 lejków czyli rozstaw 8,5cm... pytanie siać w każdy czy co drugi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Dzis zaorałem pod rzepak noi troche slomy sie nie poprzykrywało czy to bedzie miało jakis negatywny skutek na wschody rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

dziś kupiłem materiał siewny i własnie gadali że nie zaprawiony wtf?

 

@ cihu, też tak miałem z 3 lata temu, ma ło co wyszło, ale nie wiem czy to dobra decyzja bronkować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Na jutro planowałem ruszyć z siewem...

Tylko ja mam jeszcze inną sytuację - Amazone D7/30e mam 35 lejków czyli rozstaw 8,5cm... pytanie siać w każdy czy co drugi?


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelo22    0

Witam. Mógłby Mi ktoś poradzić jak najlepiej zaprawić rzepak na robaka? Chciałem wsypać całe opakowanie tzn. 11 kg do jakiejś miski i wlanie odmierzoną ilość zaprawy i wymieszanie tego ręcznie. Czy tak będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelo22    0

Nie pamiętam teraz nazwy ale taka biała jak mleko w butelce 250 ml. Dawkowanie w granicach 10-15 ml na kg rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja będę robił własną zaprawę i raczej wpakuje to do betoniarki ale jak masz taką małą ilość to chyba zrób tak jak piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a zasailismy rzepak mieszancowy dk extorm i bylo na 6,20 2 paczki ale zostalo nam jeszcze okolo 60 dag to mi sie wydaje troche rzadko wyszedl jakies 2,10 na ha czy lepiej rzadziej siac taki mieszaniec czy gesciej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Mój hybrydowy zalecają 45szt/m2 a kiedyś liczyłem rośliny na polach takiego dużego gospodarstwa to mieli obsadę 27szt/m2 i plony ok 4 t/ha mieli, rzepak ma potężne zdolności do krzewienia , u mnie w jednym miejscu na glinie nie poschodził prawie wcale, ok 20szt/m2 a jak przyszło do młócenia łan zwarty, sypał jak normalnie, lepiej rzadziej niż za gęsto, no chyba że zima zrobi swoje ale to już nie od nas zależy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja jutro zaczynam, odmiany quartz i da vinci. Chcę wysiać jakieś 50 szt na metr tylko nie wiem czy próbować w każdy lejek czy jednak co drugi tak jak zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

A ja się 'pochwale' swoim osiągnięciem... Dzisiaj pierwszy raz w życiu sialem rzepak swoim sprzętem... Po wykonaniu próby kręconej byłem wręcz zdumiony z jaka dokładnością sieje ten siewnik... Co do grama wychodziło na próbie...:-) po skończonej pracy i zasianiu 3ha okazało się że ponad połowa nasion została w siewniku... Jak to możliwe zastanawiali się wszyscy... Okazało się że próba kręcona wykonywana była w funtach bo ktoś przestawij skalę na wadze... Teraz rzepak jest naflancowany... 20szt /m... Jutro jadę przesiewać:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Jeśli odmiana mieszańcowa i skiełkuje równo te 20 szt na metrze to nie ma co przesiewać. Będzie rzepak jak lala. Wiem z własnego doświadczenia. miałem nawet kiedyś obsadę średnio rzędu 15 szt na metrze i z tego plon koło 4.6T. Jeśli populacyjna to może być nieco mało.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Rzepak wczoraj zasiany-odmiana monolit i "pomylone gary"(Rohan+california). Dawno nie pamiętam abym siał w taką suszę- woj. kuj-pom. Jak tak dalej będzie to będą bardzo słabe wschody szczególnie na glinach. Jak jest tak sucho to lepiej trochę gęściej siać.

Monolit siany na 60szt/m2. Pod pług polifoska 8 i obornik. W tym roku nie pryskam zaraz po siewie ponieważ nie ma sensu pryskać gdy jest tak sucho. Pryskać będę Galerą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Dzisiaj zasiałem rzepak i niestety wyszło za mało... obsiałem 3 ha i zostało 1kg rzepaku, jednostka ważyła 9,5 kg wyszło jakieś 2.6 a powinno 3.2 czy bardzo będzie rzadki ? będzie coś z niego? planowałem 55 roślin na m2 a teraz nie wiem czy będzie 35 :( odmiana visby


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

według mnie pomyliłes sie o 10% zaokraglając wiec obsade bedziesz miał około 45 roslin na m2.Swojego visbiego siałem tydzien temu w takiej własnie obsadzie .Zaczyna wschodzic i powinno być dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

będzie w sam raz, ja osobiście jutro planuję siew a na jednym kawałku gdzie mam zamiar posiać to jeszcze żyto stoi oprócz żyta stoi jeszcze pszenica i łubin tragedia :(

ciężko miałem zebrać zboża żeby móc zaorać nie wspomnę o słomie która jest mi potrzebna. Leje średnio co dwa dni. Śląsk

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj