witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
slawek2209    161

widocznie bylem w bledzie sadzac ze na poludniu lubelskiego sa 2 klasy,robiles proby na zawartosc pk jesli ograniczyles nawozenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Panowie ja już 3 rok z rzędu nie sypie nic pod korzeń wszystko idzie wiosną. I jak na razie nie zamierzam zmieniać tej strategi...

Ziemie bardzo mozaikowate od I do V o różnych zasobnościach w składniki pokarmowe od wysokich do niskich.

Takie testy to tylko odzwierciedlenie jaka firma ma większy wkład finansowy w sponsorowanie.

Jest to interesujące ale nie odzwierciedla w 100% rzeczywistości najlepiej przekonać się na własnej skórze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

No paweł ale jak zaaplokować dla rzepaku fosfor z wiosny, przecież on potrzebuje wymieszania z glebą chyba że mówimy tu jakichś płynych nawozach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Pisałem wyżej wiosną idzie (nitrofoska nawóz stosowany pogłównie) YARA Viking 14-14-21 4q\ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie a 350kg polifoski 6 na ha na wiosne to dobra dawka dodam że pod korzeni było 200kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161
Napisano (edytowany)

350 poglownie?to chyba zart mam nadzieje.taka dawka to pod korzen

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pod korzeni był jeszcze obornik w ilośc 15 ton na ha plus 200kg polidapki siany buzino

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Jak dałeś pod korzeń to po co na wiosne znowu polifoska 6??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Teraz to nie mam pojęcia musisz poszperać w necie albo podzwonić po punktach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bo raczej na samym azocie nie bedzie zawsze dawalem ale na wiosne 350kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

No to niewiem co dawałeś bo polifoska 6 nie nadaje się do nawożenia pogłównego wiosna co innego ta nitrofoska ktorą stosuje pawel6485. Dałeś jesienia npk, teraz n i s.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

o widzisz jakos tak dawałem bo w oklicy tez tak dawali a czy to nie malo 200kg na ha kalsy ziemi 1do 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

bo raczej na samym azocie nie bedzie zawsze dawalem ale na wiosne 350kg na ha

Urośnie, urośnie. Ja zawsze pod rzepak dawałem na jesień tylko 250kg polifoski 6 a na wiosnę ok. 250-300kg saletry i plon w zależności od roku mieścił się w przedziale 3,8-4,2 t/ha(odm Californium ziemia III, IV klasa) Zrób sobie analizy gleby i wtedy będziesz wiedział czego twoja ziemia potrzebuje. Nawozy są za drogie żeby je sypać w ciemno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja jakoś zawsze dawalem 400kg N na ha saletry na wiosne dzielone na 2 razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w postaci do listnej juz chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Sorry za wprowadzenie w bład. Ta saletra to oczywiście jedna dawka a daje takie dwie... Razem wychodzi ok 550-600 kg saletry na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@paweł6485 strategia ta sprawdza się u Ciebie dlatego że stosujesz taką strategie co roku zapewne na każdym polu. P i K wykorzystywane są w ok. 50-70 % w 1 roku. Tak więc jeżeli tak stosujesz to masz odpowiednią zasobność składników w glebie i jest plon i strategia się sprawdza. Składniki wykorzystywane są w kolejnych latach, a stosowane w następnych latach wykorzystywane są dalej i ogólny bilans dla płodozmianu jest właściwy.

Co innego gdy sa braki składnika i siejemy np rzepak - taka strategia wtedy się nie sprawdzi. Rośliny nie będa miały składnika na czas.

Napewno będzie zniżka plonu.

P i K to składniki słabo przemieszczające się w glebie, wymagają wielokrotnego mieszania z glebą, wtedy są dobrze wiązane z koloidami glebowymi. Nie ma co mówić że "co z tego że dam nawóz pod np. pług jak to pójdzie w ziemie i roślina nie wykorzysta" a właśnie że wykorzyta. Korzenie np. pszenicy sięgają na głębokość nawet 120 cm.

Problem pojawia się na lekkich przepuszczalnych glebach. Wtedy występuje ryzyko wymycia i stosując wysokie dawki warto je podzielić.

Co do stosowania soli potasowej zarówno wiosną jak i jesienią to było już wiele badań na ten temat i wykazano że po stosowaniu takiej formy K rośliny lepiej radzą sobie w czasie suszy.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zielony bedzie do sierpnia albo i lepjej plon to z 5 ton da na tych ziemiach ja wreszcie bedzie do koszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

z tym że potas jest najbardziej wymywanym składnikiem to raczej by w to wątpił, magnez jest pierwiastkiem bardziej przemieszczającym się i wrażliwym na gospodarkę wodną...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@paweł6485 strategia ta sprawdza się u Ciebie dlatego że stosujesz taką strategie co roku zapewne na każdym polu. P i K wykorzystywane są w ok. 50-70 % w 1 roku. Tak więc jeżeli tak stosujesz to masz odpowiednią zasobność składników w glebie i jest plon i strategia się sprawdza. Składniki wykorzystywane są w kolejnych latach, a stosowane w następnych latach wykorzystywane są dalej i ogólny bilans dla płodozmianu jest właściwy.

Co innego gdy sa braki składnika i siejemy np rzepak - taka strategia wtedy się nie sprawdzi. Rośliny nie będa miały składnika na czas.

Napewno będzie zniżka plonu.

P i K to składniki słabo przemieszczające się w glebie, wymagają wielokrotnego mieszania z glebą, wtedy są dobrze wiązane z koloidami glebowymi. Nie ma co mówić że "co z tego że dam nawóz pod np. pług jak to pójdzie w ziemie i roślina nie wykorzysta" a właśnie że wykorzyta. Korzenie np. pszenicy sięgają na głębokość nawet 120 cm.

Problem pojawia się na lekkich przepuszczalnych glebach. Wtedy występuje ryzyko wymycia i stosując wysokie dawki warto je podzielić.

Co do stosowania soli potasowej zarówno wiosną jak i jesienią to było już wiele badań na ten temat i wykazano że po stosowaniu takiej formy K rośliny lepiej radzą sobie w czasie suszy.

No z P trochę przesadziłeś. Fosfor ulega sorpcji chemicznej więc jak 30% w I roku będzie wykorzystane to maks. Fosfor w glebie nie przemieszcza się praktycznie wcale, Potas już tak, szczególnie na glebach lekkich. Pojedyncze korzenie pszenicy sięgają do 2m, ale to rzadko.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a no faktycznie przesadziłem, chodziło mi o sam potas :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie jakim środkiem mozna zwalczać chwasty w rzepaku na wiosne oprucz galery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heniekii    2

galera tez bieze tylko do pewnego stopnia rozwoju chwastow i strasznie jest uczulona na zimne noce nie mowiac o przymrozku zawsze mialem z nia problem,a jakie chwasty chcesz zwalczyc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj