witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
matyziak    6
Napisano (edytowany)

dostał tylko 300 kg polifoski 8, albo 6 nie pamietam, musze sprawdzic w tabeli nawozenia, a nie ma mnie teraz w domu. przedplonem była pszenica która dostała 150kg azotu, a dosc spłabo plonowała, bo mrozy ja uszkodziły, wiec moze stad troche azotu w glebie zostało. Ile dac soli potasowej na hektar?

 

PS. Pryskany był jeszcze tebukonazolem + bor

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Więcej niż 150kg nie dawaj. Tez zależy jaką masz zawartość w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Juz sprawdziłem i na rzepak sypałem poli. 6 wiec azotu wcale nie dostałe duzo. rzepak rosnie na klasie 3a/3b, a badań dawno nie robiłem. 100 kg/ha wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wystarczy, dałeś przecież 300kg polifoski 6 a tam jest 90kg potasu w czystym składniku. Jeszcze z tego nawozu z pewnością ten rzepak skorzysta :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Nad Tym czy skorzysta bym polenizował K szybko przemieszcza się w ziemi do tego intensywne i obfite opady deszczu jakie mieliśmy tej jesieni tylko przyśpieszyły wymywanie.

Osobiście jestem nastawiony na stosowanie Nawozów w formie nitrofosek ( po głównie wiosną).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Z tego co czytałem to kolega @matyziak nic nie wspomniał o gospodarce wodnej na jesieni w jego regionie. Jeśli było mokro to K się przemieszczał i rzepak faktycznie mało skorzysta, ale jeśli było ani mokro ani sucho tak w sam raz to jeszcze rzepak może skorzystać, przecież Polifoska tak szybko jak np saletra nie działa.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6
Napisano (edytowany)

Opady jakies rekordowe nie były. Ile rzepak pobiera potasu jesienia? Skoro potas jest tak łatwo wmywany w głab profilu to czemu większosć sieja go przedsiewnie jako jedyna forme nawozenia tym składnikiem?

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Chłopak to zależy od ziemie w cięzkiej ten potas bedzie się wolniej i mniej intensywniej przemieszczał, zostanie jego więcej więc dobrze zagospodaruje wodą, zaś na lekkich zostanie w znacznym stopniu wypłukany i przydałoby się nawozić tam wisoną jak nie całą to przynajmniej połowe dawki. Pytanie jaką masz glebę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@matyziak

Skoro opadów nie było nadmiernych, przy dawce 300kg Polifoski 6 ten nawóz dany przedsiewnie w powietrze przecież nie poszedł. Dawka solidna więc ja bym dał sobie spokój z tym potasem. Objawy nie doboru potasu czy fosforu charakteryzują się przebarwieniami liści przeważnie na fioletowy kolor, gdzie rzepak z różnych przyczyn nie mógł go sobie pobrać jesienią. U Ciebie na fotce nie widzę takich przebarwień, owszem rzepak jest wymordowany ale moim zdaniem szybka dawka azotu początkiem marca pobudzi go do życia :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Od kiedy potas szybko przemieszcza sie w glebie? Chyba jedynie na piaszczystych i lekkich glebach jest szybko wymywany..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

moze zwolennicy siania potasu wiosna przedstawia jakie sa kozysci .robilem doswiadczenia i nie bylo roznicy w porownaniu z dawka jesienna.klasa glegy 3a 4 b glinki.wyzocanie 200 zl na wiosne na potas mozna zamienic na wyzsza ochrone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Opady jakies rekordowe nie były. Ile rzepak pobiera potasu jesienia? Skoro potas jest tak łatwo wmywany w głab profilu to czemu większosć sieja go przedsiewnie jako jedyna forme nawozenia tym składnikiem?

 

Tak nas uczą i tak się robiło z dziada pradziada. Dzisiejsze realia wyglądają inaczej liczy się każdy grosz. P i K wysiewany jest w dawce dzielonej

jesień\wiosna bądz wyłącznie wiosną ale to już zależy od indywidualnej interpretacji.

W moim przypadku jest to w 100% wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

fosfor wiosna ?potas to jeszcze sie zgodze na glebach lekkich.nawozy sa tak drogie ze wysiewanie bez uzasadnienia nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242
Napisano (edytowany)

Tu nie chodzi o zgadzanie się po prostu jak zostaje więcej w kieszeni to znaczy ze jest dobrze.

Edytowano przez pawel6485

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

moze zwolennicy siania potasu wiosna przedstawia jakie sa kozysci .robilem doswiadczenia i nie bylo roznicy w porownaniu z dawka jesienna.klasa glegy 3a 4 b glinki.wyzocanie 200 zl na wiosne na potas mozna zamienic na wyzsza ochrone

 

Przeczytaj mój post ze zrozumieniem i wtedy zobaczysz czemu nie widzisz różnicy w stosowaniu potasu na swoich glebach :D

 

@losktos jeśli jesli do mnie twój post skierowany, to nigdzie nie napisałem że się szybko przemieszcza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Post był skierowany do mnie.

Z makroelementówe stosowanych przedsienie najbardziej ruchliwym pierwiastkiem jest K.

Dajmy na to ,że zastosujesz 300kg NPK-u jesienią w pszenice sianą do połowy pażdziernika pierwsze 6 tygodni będzie żyła z ziarniaka następnie wejdzie w stan spoczynku i wiosną z zastosowanych jesienią składników część bedze już niedostępna krótko mówiąc wypłukana jak dla mnie to jest strata pieniędzy.

Stosuje wiosna nitrofoski VIking 14-14-21 i widzę dużo lepsze efekty niż po nawożeniu jesiennym. Gleba są bardzo mozaikowate.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161
Napisano (edytowany)

rozum mam ale ty dalej nie przedstawiles mi kozysci ze stosowania potasu wiosna. usmieszki sa nie na miejscu.post na odp tomka

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

panowie, bodajże w topagrarze albo nowoczesnej uprawie był kiedyś test, w jakimś tam dużym gospodarstwie dość dużą działkę rolną przedzielili na pół, siali rzepak i pszenice bodajże, zrobili badania ziemi (wszystkiego było dużo lub bardzo) i przez kilka lat połowę nawozili zalecanymi dawkami npk a drugą tylko N, efekty były takie że plony się nie różniły a po tych kilku latach powtórzyli badania, okazało się że tam gdzie było nawożone nic się nie zmieniło, na drugiej o dziwo też właściwie niewiele, a dlaczego?? . Warstwa orna to są tysiące ton ziemi i składników mineralnych poza tym jest materia organiczna która się rozkłada, jeśli pole zawiera wszystko co potrzeba to czy nawóz wysiejemy wiosną czy jesienią ma bardzo małą różnicę, a nawozy co dajemy mają tylko uzupełniać to co wywozimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248
Napisano (edytowany)

Z kolei ja powiem że na glebach lekkich o odpowiedniej zasobności w K można lepiej zagospodarować wodą niżby dać go jesienia gdzie zostanie utracony/wymyty w jakimś stopniu. Masz gliny gdzie zbytnio nie tracisz tego potasu przez zime więc nie widzisz sensu stosowania K, ale jak ktoś ma lekkie gleby napewno jest lepiej stosować K na wiosne w całości lub w 50%, mówię tu oczywiście o dobrej zasobności w dany składnik.

 

@malkolm też jestem za tym że można zrezygnować z nawożenia P i K jak zawartość w glebie jest na wysokim poziomie, bodajże yacenty chyba ma zasiany rzepak w tym roku bez P i K to zobaczymy jak bedzie z plonem.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161
Napisano (edytowany)

O taka odpowiedz mi chodzilo malkolm.niestety tomek ma za malo argumentow aby mnie przekonac aby stosowac potas na glebach srednich wiosna

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja pod obecny rzepak dałem tylko około 150-200 kg polifoski 6, i tyle , i na przykład belevoe wyglądał przepięknie, bujny jak szlak, adriana trochę gorzej, mam dzierżawę na jeden rok więc inwestował nie będę nadmiernie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

tam jest 4 a i b, może coś troszkę 3, nie mam ani kawałeczka 2 niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Przecież klasa to nie wszystko jak odpowienia zasobność to można nawet i 100kg/ha np. polifoski 6. My w tym roku ~200kg/ha takowej na klasach 3-5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj