Zaloguj się, aby obserwować  
ChudyxD

Obora Wolnostanowiskowa na głębokiej ściółce na 100 sztuk.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ChudyxD    16

Witam. Jestem nowym użytkownikiem www.agrofoto.pl. Od razu mówię szukałem podobnego tematu ale nie było tam wszystkiego o co mi chodzi. Razem z Tatą i Wujkiem zastanawiamy się nad budowa obory wolnostanowiskowej na głębokiej ściółce na 100 sztuk krów. W tej oborze były by tylko sztuki w pełnej laktacji. Areał będzie starczał na daną liczbę bydła. Chciałbym mieć halę udojową DeLavla 2*8- bok w bok , paszo-mat(nie wiem jak to się fachowo nazywa ale to najbardziej mnie interesuje. Zmniejsza nakład pracy itd.)Czy mogli byście mi powiedzieć coś więcej o tej oborze, jakieś fotki. Szczególnie bym prosił o wypowiedz tych rolników którzy korzystają z tej obory.

 

 

Z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witaj. Te paszo-maty twoje to są staje paszowe. Pamiętaj że z taką oborą musisz liczyć się w mln. U mnie w okolicy jest. Koszt budowy jej wyniósł 1mln. Hala to ja bym radził rybią ość. Mała tania i zwinna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

Witaj, rybia ość? nie pasuje mi a wiesz coś więcej o tej stacji paszowej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No wiesz stacja paszowa to nie taka tania rzecz. Cenowo nie orientuje się jaka cena ale kosmiczna. A jaką sumkę chcesz przeznaczyć na hale udojową? Jaka możesz dołożyć parę setek tyś. to polecam roboty udojowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Nie którzy nie wiedzą a się wypowiadają :P Stacja paszowa kosztuje 40 tysi i obsłuży około 40 krów. Co do obory moim zdaniem zmieścisz się w 600tyś zł. Plus koszt hali, rybia ość można kupić za około 70tysięcy. Jeśli nie chcesz takiej to skuś się na autotandem ale jej cen już nie znam. Co do wymiarów to obora powinna mieć wymiary 20x50 pamiętając że na krowę potrzeba w takim systemie utrzymania 6m2.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Ile masz ha? Ile z nich obsiewasz zbożami? Wiesz że na 100 szt na głębokiej ściółce potrzebujesz ok 1000 bel słomy rocznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

Na roboty się raczej nie skuszę ponieważ jak oglądałem filmiki to po każdym udoju jest myty sprzęt itd itd. Udojnia bok w bok raczej, a ha mi wystarczy na razie mamy 21 ale dwóch moich wujków rezygnuje z gospodarki i po jednym będziemy mieć 19 ha z kawałkiem ha a po drugim będziemy mieć 16 ha i swoje 21 ha = 55 ha powinno wystarczyć a jak nie to się jeszcze pomyśli.

 

A ma ktoś do sprzedania jałówkę HF 100% na ocieleniu bo brakuje mi jednej do wstawienia w stanowisko a moje nie dawno zacieliłem i jeszcze trochę czasu upłynie zanim się ocielą :)

 

A i na 21 ha zbożami obsiewam 10 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Na głębokiej ściółce idzie 4 bele na 100 krów i to nie zbędne minimum. 50ha ledwo Ci starczy na baze paszową dla tylu krów. Będziesz musiał kupić 1200 bel słomy. Wiesz ile to kasy? 25tyś zł lekko ręką trzeba wydać na samą słomę.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

To co radził byś mi stanowiska do tego trzeba pobudować zbiornik na gnojowicę płytę gnojową wyciąg bądź traktor i dzień w dzień :)

Edytowano przez ChudyxD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Jesteś z Łątczyna pow. ostrołęcki? Jeśli tak to masz małe szanse na zakup słomy w dobrej cenie. Ja radziłbym Ci oborę na gnojowicy. A to czy wybierzesz ruszta czy zgarniacz to już Twój wybór.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Sąsiad ma głęboką ściółkę na 60 sztuk to w ubiegłym roku zrobił z 800 bel to już napewno 2/3 zużył. Jeszcze jakby słoma była spod dachu to by na dłużej starczyło a taka mokra ze stogu to szkoda ścielić po godzinie jest to samo.

Tak więc zastanów się z tą głęboką ściółką bo słomy idzie bardzo dużo a ziemi za dużo nie masz więc wszystko będziesz musiał kupować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

W twoim przypadku tylko obora na rusztach ponieważ przy tej obsadzie i tych ha nie będziesz miał zboża ani ara.

Zalety i wady tej metody są Ci na pewno znane.

Na twoje ha będziesz miał zadurzą obsadę (100 krów razy 8tyś litrów=800tyś. litrów mleka rocznie. 800tyś/55 ha= 14,55 tyś. litrów na ha a produkcja przemysłowa mleka jest od około 10tyś litów) do tego trzeba doliczyć 40 sztuk młodzieży( 100 krów x 20%(współczynnik brakowania)=20 jałówek do wycielenia + 20 sztuk młodzieży do 1 roku.). Tak więc będziesz musiał zmiejszyć obsadę lub dokupić (wydzierżawić) ziemi i dodatkowo zaprzestać uprawy zbóż na rzecz pasz obiętościowych.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@slaw17 o co chodzi z tą produkcją przemysłową bo pierwszy raz słyszę?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

Macie rację zwiększę Ha a do tylu krów to tylko 2 byki większe 2 byki mniejsze (do rozpłodu) 10 jałówek na krowy i 10 mniejszych jałówek. Na rusztach nigdy w życiu. A na 100 krów ile przypada byków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie chciałbym nic mówić ale widzę kolego, że dla ciebie nic nie stanowi problemu :) Mało ha?? Nie ma problemu, masz wujka. Wujek odda ziemie, co za darmo ? A tak wogóle jake stado teraz posiadasz ? No chyba, że dla ciebie to nie problem zwiększyć stado i zrobisz to od tak ? Planujesz taką inwestycje, a zielonego pojęcia nie masz o tym ! Koszt samej budowy budynku z wyposażeniem jeśli zamknie się w 1 mln to będzie dobrze. Skąd środki na zakup gruntów, stada ? Osobiście pochwalam jeśli ktoś chcę się rozwijać, ale ludzie pomyśleć trzeba trochę skąd wziąć na to środki i czy to wogóle się opłaci, no chyba że w Lotto wygrałeś i nie wiesz co z kasą zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

Co wy się o moje pola przejmujecie dałem temat i jego proszę się trzymać przecież od razu 100 sztuk nie wstawi może mi to zająć kilka ładnych lat zawsze skąś będę miał te pole tyle ludzi z gospodarek rezygnuje albo na rentę odchodzą xD;)

 

 

 

A ma ktoś jakiś filmik zdjęcia tej stacji paszowej?

Edytowano przez ChudyxD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Chudy to chyba nie masz za wiele pojęcia o inwestowaniu dużych pieniędzy...o ile nie wyjmiesz tej bańki na oborę z kieszeni - a jak byś wyjął to tym bardziej gratuluje - a pewnie dostaniesz ją od banku, będziesz musiał mieć do tego 200tys własnych środków, które zapewne i tak będziesz musiał wziąć w kredycie komercyjnym, wiec szybko licząc: 800.000*2%=16.000 200.000*9%=18.000 800.000/15=53.333 200.000/8=25.000 16+18+53,3+25=112,3/12=9.358zł miesięcznie do banku musisz oddać! I co może z 30 krówek nadoisz mleka żeby to spłacać? Powodzenia :D Oborę się stawia po to żeby krowy w niej były a nie wiatr hulał. To właśnie nazywa się niedokończenie inwestycji! Kupę kasy wywalasz, a inwestycja się nie amortyzuje bo nie masz pełnej obsady. Myśleć a nie marzyć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@slaw17 o co chodzi z tą produkcją przemysłową bo pierwszy raz słyszę?

 

Pojęcie zasłyszane ale zaraz Ci wyjaśnie o co chodzi.

Do około 4 tyś. litrów z ha masz gospodarstwa które produkują mleko i mają wystarczająca bazę paszową (objętościowe i treściwe) poza tym mają nadprodukcję zbóż i mogą je sprzedać. Od około 5 do 9 tys. litrów/ha są gospodarstwa specjalistyczne gdzie cała powierzchnia gospodarstwa jest przeznaczona na zapewnienie bazy paszowej (objętościowe i treściwe) dla krówek i nadwyżki z tego tytułu nie istnieją. Gospodarstwa o produkcji około 10 tyś. litrów/ha przeznacza całą powierzchnię gruntów pod produkcję pasz objętościwych (pasze treściwe z zakupu).

Gospodarstwa (a praktycznie to już fabryki mleka) o wydajności pow 10 tyś. litrów na ha muszą kupić poza paszami treściwymi również pasze objętościwe ponieważ mają tak dużą obsadę krów na ha że obecna powierzchnia gospodarstwa nie pozwala na zapewnienie nawet pasz objętościowych.

 

Przedziały produkcji mleka na ha są orientacyjne ponieważ w różnych warunkach glebowych i klimatycznych różnie to wygląda.

 

@JoHnyD masz świętą rację!!!

 

@ChudyxD widzę że jesteś specjalistą w chowie krów ( 10 jałówek wysokocielnych na 100 krów to daję 10% brakowania rocznie) i będziesz tak prowadził stado aby krowa (statystycznie) doiła się przez 10 laktacji. Życzę powodzenia.Radziła bym Ci przeprowadzić całą analizę od podstaw a następnie zastanowić się jaką dużą i w jakim systemie wybudować oborę.

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankess    0

kolego ChudyxD może powiedz coś więcej o sobie to znaczy ile masz lat czy prowadzisz gospodarstwo ile masz krówek czy lubisz tą pracę bo o hektarach już troszkę powiedziałeś. mam kolegę który wziął 1 mln na budowę obory co prawda miał troszkę swoich krówek i jałówek ale jak już przyszło sie spłacać kredycik to sam powiedział że ciężko jest a to dopiero początek i weżmy też pod uwagę że mamy akurat hossę na mleko ale kiedy przyjdzie bessa to wolę nie myslec co będzie z nim bo nawet produkując przykładowo 60 tys litrów mleka miesięcznie spadek o 5 groszy to strata rzędu 3 tysiące a jeśli ci obetną o 20 groszy to już jest duży problem :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@slaw17 no dobrze mamy te przedziały. Ale co one daj? bierze je się pod uwage np przy przydzielaniu kredytów? Bo nie bardzo kumam po co może to być?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

elemer jak to po co? Sztuka dla sztuki, nauka dla nauki :D Po to żeby ładnie nazywać rzeczy :D Na studiach się już nie pierwszą taką rzecz słyszę i się sam siebie pytam po kiego to komu nazywać? Np "ewaporacja fizjologiczna" czyli że krowy chuhają :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@slaw17 no dobrze mamy te przedziały. Ale co one daj? bierze je się pod uwage np przy przydzielaniu kredytów? Bo nie bardzo kumam po co może to być?

 

Chciałem uzmysłowić ChudemuxD że stawiając oborę na 100 krów przy 55ha ziemi porywa się z motyką na słońce (w jego przypadku ok. 16tyś litrów na ha).

Ten współczynnik nie jest potrzebny do żadnych kredytów ale obrazuje nam intensywność produkcji mleka w danym gospodarstwie ( na jego przykładzie można porównać intensywność produkcji w gospodarstwch mającą kwotę mleczną w wysokości 100 000 kg i 1 000 000 kg).

JoHnyD Po części masz rację po części nie. Dzięki temu współczynnikowi udało się wychwycić że ChudyxD przeszarżował z obsadą krów na swoje ha. (no chyba że podpisze z jakimś gospodarzem umowę że będzie dla niego robił kiszonki na swoich gruntach ale w naszych realiach w to wątpię)


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Chciałem uzmysłowić ChudemuxD że stawiając oborę na 100 krów przy 55ha ziemi porywa się z motyką na słońce (w jego przypadku ok. 16tyś litrów na ha).

Ten współczynnik nie jest potrzebny do żadnych kredytów ale obrazuje nam intensywność produkcji mleka w danym gospodarstwie ( na jego przykładzie można porównać intensywność produkcji w gospodarstwch mającą kwotę mleczną w wysokości 100 000 kg i 1 000 000 kg).

JoHnyD Po części masz rację po części nie. Dzięki temu współczynnikowi udało się wychwycić że ChudyxD przeszarżował z obsadą krów na swoje ha. (no chyba że podpisze z jakimś gospodarzem umowę że będzie dla niego robił kiszonki na swoich gruntach ale w naszych realiach w to wątpię)

 

chyba nie wiesz co piszesz, skad bierzesz takie informacje?

 

sam posiadam 25ha qq, 25 traw i 70 mlecznych, 50 jalowek cielnych, 20 takich okolo 100-200kg i 30szt opasow i spokojnie wystarcza mi z tych ha ktore Ci wymienilem.

 

Poza tym mozna jeszcze zrobic u niego tak ze zasiac 5ha trawy sudanskiej ktora zawyzy mase objetosciowa.

 

Prosze nie wprowadzac nikogo w bład tylko podpierac sie faktami


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

weźcie sobie też pod uwagę, że hektar hektarowi nierówny. Na innych klasach bonitacyjnych będziemy mieli zupełnie inne i nieporównywalne wydajności. Trafi się suchy rok to i z 3 klasy wiele nie zbierzemy. Chudemu nie ma co wiele udowadniać, bo to raczej nieprzekonywalny osobnik ;) Zresztą chyba już do niego dotarło bo się nie odzywa :D Propo "przemysłowej" hodowli to co sądzicie o metodzie "amerykańskiej" w sensie że użytki są podzielone na dwa i na jednej części siejemy kukurydzę na drugiej lucernę i płodozmian co dwa lata? Możliwe do zrealizowania w polskich warunkach? Na ile sztuk przy takiej metodzie wystarczyłoby powiedzmy 100 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

chyba nie wiesz co piszesz, skad bierzesz takie informacje?

 

sam posiadam 25ha qq, 25 traw i 70 mlecznych, 50 jalowek cielnych, 20 takich okolo 100-200kg i 30szt opasow i spokojnie wystarcza mi z tych ha ktore Ci wymienilem.

 

Poza tym mozna jeszcze zrobic u niego tak ze zasiac 5ha trawy sudanskiej ktora zawyzy mase objetosciowa.

 

Prosze nie wprowadzac nikogo w bład tylko podpierac sie faktami

 

Po pierwsze to "szacun" za taką obsadę zwierząt i intensywność produkcji.

Po drugie zanim napiszesz "chyba nie wiesz co piszesz, skad bierzesz takie informacje?" przeczytaj poprzednie moje posty w tym temacie. Dla wyjaśnienia wskazałem ChudemuxD że taka duża obsada na jego ha może być później problemem w wyżywieniu krówek poza tym założył że wystarczy mu rocznie 10 jałówek na remont stada a to moim zdaniem trochę mało.

Po trzecie napisałeś że "sam posiadam 25ha qq, 25 traw i 70 mlecznych, 50 jalowek cielnych, 20 takich okolo 100-200kg i 30szt opasow i spokojnie wystarcza mi z tych ha ktore Ci wymienilem" a w stopce pod twoim postem masz podane 100ha, więc co uprawiasz na pozostałych 50 ha : buraki, rzepak, zboże na sprzedaż ( Tylko broń Boże nie pomyśl sobie że Ci zarzucam mijanie się z prawdą) ?Pytam tak z ciekawości.

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj