Zaloguj się, aby obserwować  
ltz55aluki

problem z rzepakiem

Polecane posty

ltz55aluki    0

witam

mam nastepujacy problem z rzepakiem;

posialem niecalem 2 ha rzepaku na 4klasie ziemi na fakturze pisze ze musze zawiesc im 2 t rzepaku.Gdy go posialem po jakims czasie pojechalem go opsyskac nastepnie po kilkunastu dniach pojachelm go poogladac to zauwarzylem zołte ilscie na czesci pola tam gdzie jachalem I opryskiwaczem... ( czesc pola byla zółta czesc zielona)

dzis jak bylem go zobaczyc to tak powiem jakis rzepak jest ale obraz ogolenie marny łodyga zielona lisci praktycznie brak nie wiem co jest przyczyna moze zbyt mokre pole nie wiem... wszystko jest ubezpieczone i teraz pytanie do was czy ten rzepak oplaca sie trzymac czy go zaorac i posaic cos innego?? czy to gdzies zgloscic i czekac az przyjda i oni go poogladaja (moze dostane jakas kase za to ze wymokl czy cos tam:)) nie wiem jak to jest bo ta rosline sialem I raz

prosze o jakas rade i dziekuje z gory wszystkim ktorzy zechca posiwcic troche swojego cZasu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

generalnie uwaza sie ze jesli jest ok. 30 roslin na metrze kwadratowym to oplaca sie go zostawic. jesli masz zolte liscie, ale lodygi sa zielone to go zostaw, odbije. zawsze traci prawie wszystkie liscie na wiosne. a czym go pryskales i kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ltz55aluki    0

generalnie uwaza sie ze jesli jest ok. 30 roslin na metrze kwadratowym to oplaca sie go zostawic. jesli masz zolte liscie, ale lodygi sa zielone to go zostaw, odbije. zawsze traci prawie wszystkie liscie na wiosne. a czym go pryskales i kiedy?

 

 

na jesien go opryskiwalem

ale czym to nie pamietam jutro ci napisze jakie srodki dokladnie..ok?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

ltz55aluki    0

a wiec tak:

Command 480 EC

Metazanex 500SC

i jakis srodek na chrzeszcze czy cos..

 

do I opryskiwacza wujek wlal wszystko i po opryskaniu ta strona pożółkła..

do II sam wlewalem i nie dalem tego na chrzaszcze i ta strona byla zielona ale czemu to nie wiem..

moze dlatego ze opryskiwacz nie byl wyplukany?? ale gdzie tam jakby tak bylo to tylko czesc by pożółkła a nie wszystko co bylo pryskane I raz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

no z tego co napisales to ciezko rzec jaka jest przyczyna. moze to COS NA CHRZASZCZE, moze zla dawka... dobrze zeby rzepakowi specjalisci sie tu wypowiedzieli. roznica zolte-zielone jest jakby odcieta nozem? czy po prostu miejscami sa zolte plamy? moze przyczyna jest nie w srodkach a w nawozeniu i zawartosci skladnikow w glebie. co bylo przedplonem dla tego rzepaku? na calej powierzchni przedplonem byla jedna roslina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ltz55aluki    0

na calym polu byla pszenica..

na sciernisko rozwiazlem wapno..

jesienia byla straszna roznica i to tak jak mowisz jakbyly bylo odciete nozem jedno od drugiego..

teraz ta strona co byla zielensza jest troche lepsza od tamtej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek13    0

jeśli pryskałeś Command 480 EC po kilku dniach od posiania do spaliłeś go ponieważ command-em pryska się od razu po siewie na czarną to jest moje zdanie czemu liście robiły się żółte.Kolego to porób zdjęcia i je pokarz to zobaczymy jak on wygląda. ale dziwi mnie tylko jedno czemu pół pola jest zielone a pół żółte (tak jak pisałeś)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ltz55aluki    0

ok ok:)

a gdzie mam te fotki wrzucic??

nie wiem czy to wogole oplaca sie trzymac moze lepiej zaorac i posiac cos innego...

Edytowano przez ltz55aluki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek13    0

@ltz55aluki kolego wyślij mi te zdjęcia na gg: 10837913 albo na e-mali filip-los@o2.pl. Postaram się pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKujPom    0

Mam podobnie jak @ltz55aluki . Rzepak źle przezimował, jakieś 70% powierzchni do zaorania. Pola mam mozaikowate wiec wyobrażacie sobie jak to teraz wygląda...Szkodę już zgłosiłem. Planuję podorać te wymiękliska jak tylko obeschną i da się wjechać tak aby pozostawić te miejsca gdzie rzepak jest w dobrej obsadzie(pole będzie wyglądało jak puzzle).

 

Jest tylko jeden problem- po siewie pryskane było pole metazanex + kalif(ta sama substancja czynna co command).

O ile metazanex jest tolerancyjny na następstwo to kalif już taki nie jest ...

Ojciec chce zasiać jęczmień jary z grochem , a ja proponuję gorczycę(ta sama rodzina co rzepak więc może kalif nie zaszkodzi).

Czy ktoś kiedyś siał Jęczmień po kalifie bądź commandzie? czy ryzykować z tym jęczmieniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrpawlak101    6

Mam podobnie jak @ltz55aluki . Rzepak źle przezimował, jakieś 70% powierzchni do zaorania. Pola mam mozaikowate wiec wyobrażacie sobie jak to teraz wygląda...Szkodę już zgłosiłem. Planuję podorać te wymiękliska jak tylko obeschną i da się wjechać tak aby pozostawić te miejsca gdzie rzepak jest w dobrej obsadzie(pole będzie wyglądało jak puzzle).

 

Jest tylko jeden problem- po siewie pryskane było pole metazanex + kalif(ta sama substancja czynna co command).

O ile metazanex jest tolerancyjny na następstwo to kalif już taki nie jest ...

Ojciec chce zasiać jęczmień jary z grochem , a ja proponuję gorczycę(ta sama rodzina co rzepak więc może kalif nie zaszkodzi).

Czy ktoś kiedyś siał Jęczmień po kalifie bądź commandzie? czy ryzykować z tym jęczmieniem?

a może rzepak jary bo ja tak chyba zrobię bo mi też wyginoł ale to tylko kawałeczek na poczatku pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKujPom    0

Rzepak jary jest podobno bardzo zawodny i słodyszek bardziej go atakuje(później) i ciężko by było jeździć i szukać w tych kawałkach słodyszka.

 

Wyszedł jeszcze jeden problem: mam program rolnośrodowiskowy (działki, zmianowanie te sprawy) i co teraz zrobić z takimi polami jak są "powycinane" tu to a tu tamto - zgłosić jakieś zmiany czy coś? Nie uśmiecha mi się dzielić małej już działki na mniejsze i do każdego kawałeczka pisać ... Orientuje się ktoś co w takim przypadku zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Skoro o problemach rzepaku to zadam pytanie-zauważyłem, że rzepak pęka i wygina się w kształt litery "S". Pewnie są to objawy chowacza ale czy tak szybko byłoby to widoczne? Pryskałem na niego 19 kwietnia, fakt może trochę późno. Czy te objawy też mogą być od tego, że roślina szybko rośnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

@wyrebski1o ile te pęknięcia są pionowe i stosunkowo proste i dość sporo nawozisz azotem to myślę że zbyt szybko rośnie rzepak, o ile jest to co ja myślę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj