Witus

Jaką kosiarke dyskową wybrać? [3m]

Polecane posty

Gramgro    14

Ja posiadam 2 samasze 3m już z 5 lat i prócz problemów na początku z kdtc (nie składała się dobrze) później nie było z nimi problemów. Jeśli chodzi o listwy to jedyny minus jest taki, że nożyki się tępią po stronie nie koszącej, tak jakby biły w bębny i zostają na nich wyżłobienia. Ja swoje myję co pokos lub dwa i nie miałem problemów z zapychaniem. Ciężko idą na małej torfowej trawie która jest sucha, wiecej niż 10km/h się nie da. Niedokaszają przy +-30km/h. Są ciężkie, znajomy ma lely 290cm i jest dużo lżejsza.Fakt że przez 4 lata może raz wymieniał noże, a ja ze 3 komplety, lecz do jego jeden nóż kosztuje to połowa kompletu do samaszu. Chodzi z nimi 130KM ale dawał radę nawet 80KM przez rok i w granicach 10km/h jeździł( duży problem ze stabilnością na zawrotach).
Co do firmy to gdyby były słabe kosiarki to nie szły by do USA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kupując kosiarke jaką przekładnie wybrać 540 czy 1000 ?

 

Napisz dokładniej w czym problem?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja zastanawiam się między samaszem ale pronar obie na centralnym 3m.

Moim zdaniem nie ma się nad czym zastanawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Pomiędzy 540 a 1000 jest tak, że przy 540 można pracować na eco i ciągnik ma lżej, ale jeśli kiedyś chcesz zaczepić 2 kosiarki to z przodu masz tylko 1000 wiec z tyłu też musisz mieć tyle. Jak masz troche zapasu mocy i eco lepiej wziąć 540. Jeśli i tak eco nie masz to lepiej 1000, mniejsze straty na przekładni są

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Nic bardziej błędnego.

Obroty wałka tylnego WOM nie są zależne od obrotów na przednim.

Jedynie ostatnie zdanie jest prawdziwe.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Up. Posiadam taką i polecam. Bardzo ,,lekka'' na ciągnik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dla małych "kosiareczek" obroty wałka WOM na poziomie 540 obr/min są wystarczające, natomiast dla większych, powyżej 3m tylko 1000 obr/min - ponieważ jest możliwość przeniesienia większych momentów obrotowych. Dla pośrednich kosiarek jest przeważnie możliwość zmiany obrotów lub zdarzały się przypadki z dwoma końcówkami wałków.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Zapodaj jakiś link.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To, że ktoś nie słyszał nie oznacza, że tego nie ma.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Widać pytający przeszarżował, poczekajmy na jego odpowiedź.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Może w domyśle chodziło o kosiarkę do URSUSA :) 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Też mam wrażenie, że chodziło o ciągnik URSUS.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90mateusz    7

Witam chce kupic kosiarke dyskowa o szerokosci 3m i nie za batdzo wiem co wybrac krone,kuhn,lely czy pottinger ? Moze uzytkujecie taki sprzet i cos powiecie na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shogun    54

Zastanawiam się nad zakupem kosiarki dyskowej ok 3m. Raczej będę celował w nową gdyż obecnie posiadam Lely i opiszę moje spostrzeżenia co do użytkowania jej przez 7 lat, kosząc ok 20ha rocznie (łącznie)

Model Lely Optimo 240C z kondycjonerem, bocznie zawieszana, zakupiona używana.

Konstrukcja przeniesienia napędu jest bardzo zachwalana przez producenta za niskie straty mocy. Faktycznie,jeżeli chodzi o przekładnie kątowe na każdym dysku sprawują się super i pomimo sporego wieku oraz przebiegu są w doskonałym stanie. Natomiast sposób przeniesienia napędu przez wałek, w tych modelach kwadratowy, w nowszych 6-cio kątny to jest nieporozumienie. Nie wiem jak w modelach z wałkiem 6-cio kątnym bo nie miałem styczności ale z powodu braku zabezpieczeń na dyskach po uderzeniu w przeszkodę wałek ten się "skręca" w spiralę, przez co dyski się rozsynchronizowują. Wystarczy zahaczyć o mały pieniek ostatnim dyskiem i zaraz jest przestawiony o 20-30 stopni. Nie było by to problemem jak by uw wałek kosztował normalne pieniądze i był dostępny. W serwisie powiedzieli że będzie kosztował ok 800-900zł i trzeba czekać ok miesiąca. Poradziłem sobie stosując pręt kwadratowy 12mm ze stali c45 (zwykły pręt stalowy jest za miękki i ukręca sie po kilku godzinach koszenia), ogólnie ciężka sprawa taki dostać, ciężka sprawa też go wymienić, gdyż jak stary jest poskręcany to nie idzie wysunąć z niego poszczególnych elementów listwy tnącej, trzeba rozsunąć ile się da i przecinać pręt, następnie wybijać te kawałki które nie chcą wyjść. Strasznie czasochłonne rozwiązanie, a producent jeszcze to zachwala jako skuteczne zabezpieczenie dysków i łatwą wymianę dzięki modularnej budowie listwy. Ja dziękuję płacić 800zł za każdą "przygodę" z pniakiem czy dużym kamieniem. Kolejna sprawa to przekładnia główna w miejscu gdzie przenoszony jest napęd na listwę. Na wale napędzającym poszczególne dyski zamontowany jest bardzo małe koło zębate, małe ze względu na to że nie ma miejsca. Jest ono napędzane innym ze dwa razy większym, przeciążenia w tym miejscu są olbrzymie. Małe koło zębate zużywa się przez to dość szybko, szybko zużywają się też łożyska na nim, dość kiepskie rozwiązanie, mało trwałe i kłopotliwe, tym bardziej im większa szerokość robocza bo to rozwiązanie jest jednakowe we wszystkich bocznie zawieszanych. Jeszcze jedna wada w tym punkcie to wyrabiające się to małe koło zębate w środku, na ten wałek kwadratowy 12mm i już nie dużo brakuje żeby się zaczął swobodnie obracać, a ja mam otwór kwadrat, podejrzewam że 6-cio kąt wyrobi się jeszcze szybciej. Samo koło zębate jest dostępne, tylko w wersji na wałek 6-cio kąty, a do starszej wersji to trzeba zamawiać i czekać, o ile tylko gdzieś będzie.

Kolejna wada to kondycjoner, nie idzie dostać palców plastikowych a jak są to cena kosmiczna, wchodzi ich tam dużo (dokładnie nie pamiętam) a dość szybko się wycierają. Regeneracja jest droga i nieopłacalna. Z nowszej wersji nie pasują.

Z innych mankamentów to ślizgi, kiepsko się sprawdzają,potrafią się zapychać, ale ponoć w nowszych są poprawione. Z powodu konstrukcji napędu dysków listwa tnąca jest bardzo wysoka, przez co bywają problemy z niższą trawą, dodatkowo spora jej wysokość wymusza duży kąt dysków do podłoża, zwłaszcza jak chcemy kosić nieco krócej, przez co zauważyłem ze zanieczyszczenie ziemią jest większe niż w innych kosiarkach, ale fakt że mam bardzo nierówne łąki.

Mocowanie nożyków w starszym modelu zabezpieczane na śruby, skuteczne i proste ale zużywają się mocowania które są dość drogie i niedostępne. Za to w nowym modelu widziałem że jest to na zasadzie sworznia i zabezpieczenia z blaszki sprężynującej. Podejrzewam że trzeba mieć zawsze w zapasie tych blaszek bo po dłuższym użytkowaniu zaczną się gubić. Druga sprawa jak ktoś mało kosi i nie będzie regularnie wybijał tych bolców to mogą się zapiec (są to moje przypuszczenia, ale oparte na doświadczeniu z maszynami, ) A znów jak ktoś dużo kosi to będą dostawać luzów i oprócz samych sworzni do wymiany z czasem całe mocowania. Jak dla mnie zbyt kłopotliwe rozwiązanie, za dużo elementów a i czasu więcej schodzi niż w innych rozwiązaniach szybkiej wymiany.

Podsumowując, nie jest to sprzęt idealny i uważam osobiście że nie wart ceny jaką za nią każą płacić. Być może nowsze wersje są bardziej dopracowane pod niektórymi względami ale jest to zbyt przekombinowana konstrukcja. A na zarzuty że kupiłem używaną. W powyższych postach piszą niektórzy że by kupić zachodni sprzęt to będzie na dłużej, no a wcale to nie jest takie oczywiste. Cena nowej dość wysoka, kłopotliwe rozwiązania, kondycjoner może i dobry ale dopóki nowy, po kilku latach się wytrze i stanie nie wydajny a komplet palców to spory wydatek. A najważniejsza kwestia, co z tego że wytrzyma dłużej jak teraz części do niej nie dostanę, a jak są to ceny z nóg zwalają. Każdy producent co parę lat zmienia konstrukcję aby części nie pasowały do starszych modeli i nie ma co się nastawiać na długoletnie użytkowanie. Trzeba kupić taki sprzęt żeby go "zużyć" w te max 10 lat i kupić następny a nie zamrażać pieniądze. Wszyscy piszą bierz Kuhn-a, pottingera, claasa. A mało kto pyta ile będzie koszone rocznie bo wydaje mi się ze te 100ha rocznie to polskimi spokojnie bezawaryjnie wykosi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shogun    54

Co rozumiesz pod pojęciem "lipny model". Jest to praktycznie to samo co Lely Splendimo Classic, 90%części jest tych samych, jedynie drobiazgi pozmieniane, wiem bo mam katalogi części do obu modeli. Przedstawiam tylko informacje jak sprawuje się sprzęt po latach. Ty chwalisz tylko swoje, ja nie chwalę, ja świadomie wybieram sprzęt, i zawsze szukam rzetelnych informacji. Model z serii Classic odradzam wszystkim, a zwłaszcza 280 i 320. Ja nie twierdzę że one się nagle zepsują, one są dość dobre, do momentu gdy padną łożyska na kole zębatym wałka napędzającego dyski. Być może modele centralnie zawieszane są lepiej rozwiązane ale pozostaje kwestia braku zabezpieczeń i skręcającego się wałka, jak ma ktoś kamienie, lub kosi na zaniedbanych łąkach to tym bardziej odradzam. Udzielam opinii na temat sprzętu który użytkuję by uświadomić potencjalnych "jeleni" co ich czeka. Zwłaszcza kupując używane kosiarki, na 90% będą miały już problemy z przekładnią. Nie są warte swojej ceny już jako nowe, choć zdaję sobie sprawę ze na moim areale by taka nowa może pochodziła ze 20 i więcej lat, to co z tego jak podstawowych części nie idzie dostać, do niedawna nawet nożyków do tego modelu org. nie było nigdzie. Dobrze że pasują od innych zachodnich.

Co do problemów z rocznym przebiegiem 100ha w polskich kosiarkach, to wole opierać się na opiniach użytkowników którzy tyle koszą, a i nie rzadko więcej. Co to jest 100ha? Jak bym kosił moje obecne 15ha 4 razy to by już było 60ha rocznie. Ludzie tyle koszą starymi rotacyjnymi.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

no ja koszę swoją około 200  a Ci co mieli polskie sprzedali jak tylko mogli bo to jest chyba siekierą robione nie mówiąc już o komforcie pracy i koszeniu z prędkością 15km 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sunday
      Witam. Mam kosiarkę Pottinger dyskową i zastanawia mnie kwestia noży, czy one powinny być mocno dociskane przez trzymaki??,bo u mnie są tak że praktycznie nie da się obrócić nożem. Pytam ze względu na to że z tego co kojarzę to w większości kosiarek noże obracają się luźno. Jeśli ktoś wie czy tak jest prawidłowo proszę o jakieś info.
    • Przez luki21kosiarka
      Witam. Mam pytanie czy wie ktoś jak zdjac kolo pasowe jezeli jest tuleja  zaciskowa ?
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, staje przed wyborem przedniej kosiarki czołowej dwóch renomowanych firm. Zastanawiam się nad claas disco 3200f activefloat lub krone easycut f320 również z hydrauliczny dociskiem. Proszę o wasze opinie.
    • Przez Marecki2922
      Przedni TUZ  zrobić w ciągniku to właściwie niewielki problem , trudniej jest z przednim WOM który w moim przypadku najbardziej przydałby się do kosiarki czołowej i tu mój pomysł ażeby zamontować na takiej kosiarce odpowiedni silnik spalinowy do jej napędzania .
      Co o tym myślicie , jakieś sugestie a może już gdzieś widzieliście takie rozwiązanie ?
    • Przez wieslawa_olo
      Witam. Tak jak w temacie kupię przyczepe 6, 8 do 10 ton. Pronar, warfama, D55 lub inną. Wywrot koniecznie na 3 strony. Zarejestrowaną. Do 16000zł. Najlepiej łódzkie lub mazowieckie. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj