banban1

Mięta

Polecane posty

banban1    0

Witam zwracam sie w szczegulności do osób ktore uprawiają mięte. Chodzí mi głównie o opłacalność ,koszt uprawy maszyny i urządzenia potrzebne do zbioru i przetwarzania. Dawno temu mój ojciec sadził mięte i to sie opłacało ale zbiur był reczny i przetwarzało sie tak zwaną szerokomłotką. Dzieki za odp. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk141    0

Witam w mojej okolicy jest gospodarz który sadzi w granicach 10 ha mięty. I jest bardzo zadowolony odnośnie zysków z jednego pokosu a jest ich 2 lub 3 w zależności od warunków pogodowych. Jeśli chodzi o maszyny to ma dwa JD 3040(chyba) fakt wiekowe i jedną kosiarkę dyskową a zbiór jest ręczny na specjalne kozły. A posiada jeszcze do młócenia damfe, jak widać nie potrzeba do produkcji mięty na taką skale nowych i drogich maszyn. Jest problem ze sprzedażą bo herbapol za bardzo nie chce podpisywać umów z takimi małymi producentami i trzeba szukać innych odbiorców. Ogólnie zyski są o wiele większe od produkcji roślinnej ale wymaga dużego nakładu pracy ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banban1    0

a nie wiesz może ile bieze za 100kg. No ja też bym gdzieś tyle tego sadził. I z kąd jestes Patryk?

Edytowano przez banban1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Cena waha się około 6zł/kg. Z tymi 10ha to chyba nie wiesz co mówisz. Ja mam 1 ha i jest co robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banban1    0

nie wątpie że jest co robić. Ale żeby z tego sie utrzymać to tyle by było trzeba sadzić. A i jeszcze jedno z kąd wytrzasnąć kożenie(sadzonki) miety?

Edytowano przez banban1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

No właśnie nie wiem skąd wziąść na 10ha. Dobrze mówisz że z tego by się utrzymał tylko przy tym jest bardzo dużo ręcznej roboty, trzeba by mieć z 10 osób do pomocy. Korzenie tylko kupić od kogoś innej opcji nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk141    0

Musze przyznać że jest to produkcja wymagająca czasu i pracy ale się przy dobrym odbiorcy opłaca. Odnośnie sadzonek to oni sami przerzedzają i wybierają z własnego pola sadzonki. Średnio na 2-3 lata się sadzi to jest pozytywne. A cena nie wiem? jak bede się widział to zapytam;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axjon    0

ja uprawiam około 10 hektarów różnych ziół, kilka lat prowadziłem skup i chociaż nie mam obecnie mięty to w okolicy dużo ludzi uprawia i mogę coś powiedzieć, cena około 4 złotych za kilogram, ok kilku lat na stałym poziomie, bynajmniej w moich okolicach tak płacą, zbiera się nawet do 4 skosów na rok jak dobrze nawozisz i w drugim , trzecim roku uprawy, jeśli idzie o początek, to najlepiej kupić sadzonek na kilkanaście arów a po roku je wyrywasz i ci starczy już na kilka nawet hektarów jeśli dobrze się rozwiną przez rok, tak najlepiej, chyba że ci zależy szybko, ale dwa problemy, na 10 hektarów to chyba cud będzie jak dostaniesz taką ilość sadzonek i druga sprawa to cena takiej ilości. Jeśli idzie o uprawę, u mnie się sadzi normalnie pod kultywator, tylko ten z grubymi zębami, jak robisz głęboko nim to masz takie rowki, tam wrzucasz sadzonkę i ją zagrzebujesz, potem warto zawałować żeby nie traciło wilgoci, w pierwszym roku można kopać to gracką, w następnym trzeba już pielić bo się to rozrośnie, oczywiście można opryskać ale itak wtedy dodatkowo trzeba pielić. W pierwszym roku wyjdzie tak z 2 skosy, w następnych więcej, nawet do 4. Jeśli idzie o sprzęt to to co do normalnej uprawy, traktor, kultywator na sadzenie, coś do opryskania i oczywiście kosiarka, dobrze sie kosi rotacyjną bo od razu na pokos leci i łatwiej zbierać, po dyskowej to całe pole trzeba będzie przegrabiać. I bardzo ważne, jak kosisz to sie zrzuca na kozły, takie z drewna, na 10 hektarów to trzeba co chociaż ich z 400 sztuk jak będziesz na przemian kosił, spory koszt ich, plus folia na nie bo po ułożeniu trzeba przykrywać. Do omłotu najlepiej warmianką, niektórzy też kombajnem ale on gorzej odczyści liście od słomy. I bardzo ważne, mięta na byle czym nie wyrośnie, najlepiej 4 klasa ziemi i lepiej, na 5 to ci sadzonki zaginą jak nie będziesz ostro nawoził. Co do pracy, na 10 hektarów to przez okres wakacji z 2 ludzi cały czas by musiało pracować, po pierwsze plenie, następnie skos i omłot. Koszty spore na start, ale sie opłaca, 4 zł nawet za kilogram ale robisz 4 skosy to będzie sporo. Pomyśl tylko czy aż tak ostro chcesz zaczynać, bo 10 hektarów to na same sadzonki potem 2 lata będziesz odrabiać, pomyśl o tym co wyżej pisałem, najpierw mały kawałek i potem sie sadzonki rozrosną i masz w następnym roku na więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barry666    0

Kolega Axjon ma racje kup sadzonki na kilka arow a w nastempnym roku spokojnie wystarczy na kilka hektarów, mięta szybko i dobrze sie rozrasta.

Co do ceny na poczatku tego roku sprzedalem mięte po 6,5zł prosto od kombajnu i maszyny nie oczyszczona.Mięte sie zbiera standardowo 2 razy w sezonie, pierwszoroczna scina sie raz, jesli pogoda pozwoli i sie dobrze podsypie nawozami i podleje woda(mięta lubi wilgoć) to mozna zaliczyc i 3 zbiory w sezonie ale zeby ktos zebral 4 razy to jeszcze nie slyszalem... Co do kozłów to potrzeba około 50-60sztuk/ha

Pytanko mam czym pryskacie od wielolisciennych?? Bo niestety ale nie wszystkim mozna:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

No koledzy napiszcie gdzie to sprzedajecie? Herbapol skupuje czy juz sobie odpuściłw tym roku bo ma pełne magazyny? Przy 10 ha to roboty od groma i z pola nie schodzisz bo trzeba pielić mimo wszytsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

witam

no i jak zielarze w tym roku? cena u was dopisała? powiedzcie czy badyl też sprzedaliście czy nie? jeśli tak to w jakich cenach u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Skąd ta cena? U mnie po 5zł netto i jeszcze nie mam komu sprzedać a badyl wywiozłem na pole bo jakieś grosze mi powiedzieli. Załatw mi kupca to ci jakiś  % odpale...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popis111    0

nikt nie piszę, to ja się pochwalę - sprzedałem mięte po 9 zł a badyl po 0,80 zł.

Witam. Mógłbyś podać jakieś namiary gdzie skupują mięte w takiej cenie. Siostra uprawia sprzedała w tym roku po 6,50/kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

hej

no niestety ale nie mogę podać namiarów. sam się nachodziłem i rozmawiałem wiele razy z panią dyrektor zanim uzgodniliśmy cenę. ale np w tym roku udało mi się sprzedać całą z badylem, nie młóconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Może ktoś z was uprawiał mięte i rwał liść ręcznie? Mam hektar mięty i chciałbym własnie spróbować rwać ją ręcznie...ale trochę ciekawi mnie technika...czy ludzie rwą każdy listek oddzielnie czy raczej ściąga się liście z większości dolnej części łodygi ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Jaką wysokość ma wasza mięta na ten moment? Niby wszystko ładnie u mnie ale jednak wydaje się niska....gdzieś 25-30cm....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Mięta - zdjęcie robione tydzień temu u kolesia na polu.post-18192-0-78209100-1498126241_thumb.jpg

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Żadna dobra ziemia, nie nie była nawadniania - tak pan twierdzi.  A przynajmniej ja nie zauważyłem żadnych węży, śladów czy czegokolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

No to ładna mięta. Tam dookoła las jest? 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj