Gibus

Żywienie na mokro czy na sucho?

Polecane posty

No, że codziennie podaje inną ilość składników pokarmowych, dostosowaną do wagi i wieku.

 

Właśnie no tym polega żywienie synchroniczne, że jedna dawka się miesza, a druga jest już podawana. A jak to jest z tymi rurami pod ziemią? Jest to dobry pomysł, bo wystarczy 1 paszarnia na całe gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

rury pod ziemią mogą byc przeprowadzone ale na odpowiednia głębokość i najlepiej owinąć je watą lub czyms zeby nie zamarzły wraz z glebą, trzeba pamiętac zeby nie było ostrych kolan rury bo pasza moze sie zawieszac i komputer zwariuje, a pasza nam bedzie plesniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

Jak zakopiesz wystarczająco głęboko nie trzeba ocieplać ale należy pamiętać o kablu sterującym i przewodzie z powietrzem żeby nie uszkodzić

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

zawory są elektro - pneumatyczne, kablem sterującym idzie prąd uruchamiający zawór elektromagnetyczny w konkretnym zaworze karmiącym i w ten sposób spuszcza powietrze znad membrany pasza pchana przez pompę paszową unosi membranę i pasza wpada do koryta, po wlaniu porcji zawór elektromagnetyczny przełącza się i powietrze pod ciśnieniem ok 5 bar dociska membranę zamykając zawór i przewód z powietrzem jest po to właśnie potrzebny żeby dostarczyć powietrze ze sprężarki do każdego z zaworów tak to działa we wszystkich systemach żywienia na mokro

 

A stosuje ktoś z was te żywienie np. przy systemie głębokiej ściółki?

Tak się zastanawiam czy można zamontować koryto na szerokości korytarz (4,5-5m), które byłoby napełniane zaraz jak tylko świnie je opróżnią?

 

przy żywieniu na mokro tylko i wyłącznie ruszt z głęboką ściółką ogromne problemy chyba że dasz 2 m2 na tucznika, przy krótkim korycie (z sensorami) jest więcej wilgoci i idzie więcej słomy w chlewie trudno utrzymać ilość ściółki od wstawienia do sprzedaży chyba że jak powiedziałem wcześniej dasz 2m2 na tucznika ale zdaje się nie oto chodzi przy intensywnej produkcji więc albo żywienie na mokro albo głęboka ściółka oto jest pytanie

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

@Bigboar mylisz się mozna zastosowac zywienie na mokro na głebokiej sciółce! tylko na podwyzszeniu gdzie bedzie koryto musi byz kanał i ruszt min 0,5m i wtedy pasza ktora rozleja moze zleciec a wilgotnosc mozna zmniejszyc poprzez wentylację. tak doradzał mi dzis przedstawiciel Big dutschmana. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

Szanmowny Kolego, F-ma Big Dutchman wyposażyła chlewnię na 1000 stanowisk na głęboką ściółkę w żywienie płynne w 2005-2006 roku. Od Big Dutchmana było żywienie i wentylacja Farmer przez rok walczył z tym układem i w końcu zrezygnował z żywienia na mokro - czujesz- o problemach o których pisałem w poprzednich postach wiem od tego farmera. Wiem również o chlewni gdzie jest sprzęt Howemy (również głęboka ściółka i żywienie płynne) i też nie działa. Nie ma opcji, tanio można produkować świnie tylko na ruszcie. Kto twierdzi inaczej łże jak pies albo nie zna się zupełnie na temacie.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

dopiero zaczynam zabawe z zywieniem na mokro... bd miał 3 chlewnie po 600 na ruszcie i jedna na 1000 na głebokiej sciółce + metrowy ruszt. sie zobaczy jak to wyjdzie... a jak nie zadziała to robimy spady i rury i ruszt :) tylko bd musiał poł wybetonowanego podworka przekuc:P

 

 

 

a co powiecie o Pellonie?

Edytowano przez Gibus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0
Napisano (edytowany)

Wg mnie super. Widziałem kilka ich instalacji, wszędzie gdzie się da kwasówa, kuchnia jest zbudowana prosto i przejrzyście, a baniak spawany a nie skręcany.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

wiem właśnie i podobno lepiej miesza tylko drogi bo 2x więcej zaworów i dłuższe koryta a to za 1m 350zł...,

a krebeck? ???

był u mnie przedstawiciel ZOOtech i również zrobi wycenę szwajcarskiego systemu, który jeszcze w Polsce nie zawitał:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

BigBoar mógłbyś opisać dokładniej z czym były te problemy??

Była bardzo duża wilgoć w chlewie bo pasza była cały czas w korytach,(zimą nie dało się zrobić wentylacji na full żeby usunąć nadmiar wilgoci) nie mógł utrzymać ściółki od wstawienia warchlaków do sprzedania tuczników (trzeba było w międzyczasie usuwać obornik),pasza w korycie po jakimś czasie się rozwarstwiała gęste było na dnie a na wierzchu sama woda, nie każda świnia nauczyła się sięgać ryjem do dna. Sensory czasami dawały fałszywy obraz sytuacji pasza była a sygnalizował że nie ma albo odwrotnie (jak świnia narobiła pod sensor albo jak się bardzo ubrudził paszą )Pod koniec wyłączył sensory i próbował karmić w krótkich odstępach czasu na to samo koryto z nadzieją że silniejsze najedzą się wcześniej i zwolnią miejsce słabszym ale wtedy w kojcach robiła się jedna wielka wojna (Mało miejsca przy korycie). Stąd uważam że krótkie koryto zwłaszcza w połączeniu z głęboką ściółką to porażka, tym bardziej że widziałem kilka ferm w Polsce z długim korytem na ruszcie i funkcjonuje to bardzo fajnie. Przy długim korycie bardzo łatwo jest prowadzić kontrolę - w momencie karmienia wszystkie zdrowe stają przy korycie a jak któryś nie idzie do jedzenia to znaczy że podejrzany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

kolego poczytaj regulamin, nie cytuje się poprzedniego postu ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

wiem właśnie i podobno lepiej miesza tylko drogi bo 2x więcej zaworów i dłuższe koryta a to za 1m 350zł...,

a krebeck? ???

był u mnie przedstawiciel ZOOtech i również zrobi wycenę szwajcarskiego systemu, który jeszcze w Polsce nie zawitał:D

Z tego co wiem to Krebeck proponuje krótkie koryta - dla mnie odpada z powodów o których pisałem. Sam sprzęt wygląda nieźle. Jeśli chodzi o Zootech to w ostatniej "trzodzie" jest wzmianka o tym szwajcarskim systemie, jeśli do polski jeszcze nie zawitał to pytanie na ile ci którzy go oferują mają pojęcie jak go złożyć i serwisować? Jeśli chodzi o ceny to tak naprawdę w perspektywie że sprzęt użytkujesz 10-15 - 20 lat i wykarmiasz nim ileś świń w ciągu tego czasu koszt do jednego świniaka jet znikomy ważniejsze żeby sprzęt i serwis działał niezawodnie, to tak jak z traktorem, Pronar tańszy ale każdy kto może woli kupić johnego albo fendta albo deutza albo coś innego z tej półki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

A do długiego koryta to zadaje się pasze automatycznie np. z 3 razy dziennie czy jak?

Edytowano przez FarmerPawlos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to trzeba zadawać takie ilości, żeby wyżerały?

 

Wiesz co, lepiej opisz całą technologie zadawania do dł. koryta. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

długie koryto znaczy w momencie karmienia wszystkie stoją przy korycie i jedzą, karmienie trzy - cztery razy na dobę najlepiej w równych odstępach czasu co 6-8 godzin, koryto po ok. pół godziny po karmieni powinno być opróżnione

jedzą razem razem rosną - mniejsze zróżnicowanie bardzo łatwa kontrola zdrowotności bo jak któryś nie podchodzi do koryta to najprawdopodobniej zaczyna chorować łatwo ograniczyć ilość paszy na koniec tuczu jeśli masz rasę otłuszczającą się bo czy jedzą mniej czy więcej każden zjada mniej więcej tyle samo, przy żywieniu do woli (krótkie koryto)jak przykręcisz kurek to i tak najsilniejsze zjedzą do syta a słabsze będą dodatkowo poszkodowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w długim korycie nigdy nie najedzą się do syta. A w ogóle jak dobrać ilość zadawanej paszy do wieku? To zależy od obserwacji stada, czy np. program komputerowy to jakoś określa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca11    0

Witam

W połowie roku - czyli za miesiąc -rozpoczynamy(ja i mój brat) budowę tuczarni na 1800 szt(za rok druga taka sama).

Będzie na rusztach i żywienie na mokro.

Rozmawialiśmy z wieloma użytkownikami płynnych systemów (różnych firm)

Po przeanalizowaniu zdobytych informacji od w/w farmerów wybraliśmy długie koryto i system karmmienia paszą płynną "wstępnie sfermentowaną"( chyba tak się to pisze ;) )

Moim zdaniem nie ma innego sposobu na obniżenie kosztów produkcji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBoar    0

jeśli dobrze ustawić krzywą żywienia to powinny zjadać nawet więcej niż jak mają do woli bo przed każdym karmieniem zdążą przegłodnieć i z większym apetytem "zasiadać do stolu"- czyli jak masz młode świenie to pakujesz paszy tyle ile dadzą radę zjeść żeby szybko rosły a pod koniec tuczu jeśli mają tendencje do otłuszczania można im zastopować ale jeśli nie mają tendencji to nie ma potrzeby. wszystkie programy bazują na krzywej żywienia wyliczanej albo w oparciu o ilość energii potrzebnej dla świni albo kg paszy na dany dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

Wybór dokonany. Tata-inwestor uparł się na sensor i firma Krebeck już kompletuje części w Niemczech :) przeróbka chlewni ściółkowych na ruszta rozpoczęta :D Pellon to bardzo dobra firma ale koszty są zbyt duze, a oglądałem kilka sensorowych ferm i nie ma zroznicowania wagowego (jak piszą wyżej) i jest to tanszy o wiele system. BigDutschman odpadł ponieważ oni robią jedną główna petle i odnogi po chlewniach i jesli mamy rozne stadia tuczu w poszczególnych budynkach to następuje mieszanie paszy (grower&finiszer) a krebeck zrobi mi osobną nitkę na każdy budynek i pozostała niewykarmiona pasza będzie zaczynem dla tej samej grupy żywieniowej. pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

Big mi projekt robi juz ponad poł roku a tu przyjechali wymierzyli i zrobili wycene. tak kuchnia paszowa bedzie jedna a rury beda w ziemi.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj