Gibus

Żywienie na mokro czy na sucho?

Polecane posty

Gibus    1

Które lepsze? odliczając pracochłonność! jakie przyrosty? jakie produkty do zywienia na mokro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Sformuuj bardzie twoje pytnie. jaką rase hodujesz? nie bardzo rozumiem twojego pytania na sucho czy na mokro a co ty chcesz srute wodą zalewać swiniom to tak.

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

rasa PIC, chodzi o to ze mam paszę zadawana w tzw. tubomatach a przy obecnej cenie surowcow nie jest to zbyt opłacalne i zastanawiam sie czym mozna karmic swinie na tzw. papke zeby zuzyc mniej zboz i koncentratow...

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Chcesz czymś innym zastąpić zboża w żywieniu czy tylko ograniczyć straty z powodu żywienia suchymi paszami stosując na mokro?

Edytowano przez StasiekS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sformuuj bardzie twoje pytnie. jaką rase hodujesz? nie bardzo rozumiem twojego pytania na sucho czy na mokro a co ty chcesz srute wodą zalewać swinią to tak.

 

 

Ja nie bardzo rozumiem Twoje pytanie. Co ma rasa świń do systemu żywienia?? Jezeli nie wiesz czym się różni żywienie na mokro od żywienia na sucho to po co się udzielasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

Chcesz czymś innym zastąpić zboża w żywieniu czy tylko ograniczyć straty z powodu żywienia suchymi paszami stosując na mokro?

 

w zasadzie to zastapic ale nie całkowicie. a ma ktos u siebie "miksery" do mieszania pasz? jak sie sprawuje?http://www.bigdutchman.de/fileadmin/products/Hydromix_pol.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

kolego nie wiem ile masz na to kasy ale dla przykładu u mnie wycena żywienia na mokro w cyklu zamkniętym dla stada 50 macior wyniosła jak to powiedzieli od 160 tyś zł. System żywienia Pellon. Powiem ci szczerze naet jakby przyrosty były większe to taka instalacja bedzie zwracać się baaaardzo długo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

taaa, znajomy trzyma trzodę ma założone na tuczarni nowo postawionej (połowa 2010) system na mokro to jak ładuje im serwatkę. Świnia rośnie lepie bo lepiej trawi (co i ja to nie wiem na czym to lepiej polega bo sie na tym nie znam) i zużycie paszy spadło o 1kg paszy na 1kg mięcha, także obstawiam że jak świniak ma te 120kg to 120kg zboża jak mniej pójdzie to obecnie 120 zł prawie no niech będzie 100 to przy 1000 sztuk ma 100 koła 3 rzuty i mu się zwróci ;) także nie wiem jak to wyliczyłeś że się nie zwraca.

Nie wiem jak się układa dawki pokarmowe dla świń bo nie interesuje mnie to także zamiast 100 zł może być 50 lub 200 nie wiem, ale raczej nie bez powodu zakupił już na drugą tuczarnię taki system :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

lukaczmarek@ nie masz racji. Żywienie na mokro przy obecnych cenach zbóż zwróci się szybko. Suchą paszę świnie wywalaja z koryk nawet w 40%, przy żywieniu na mokro jest to znacznie mniej.

 

Pellon nie ma za dobrej opini, lepiej zapłacić za lepszą jakościowo WEDĘ z świetnym serwisem.

 

160tys zł za 50 macior ?? Nam Weda na tuczarnie 1200 tucznika oraz Chlewnie na 540macior zaśpiewała 320 tys netto PLN

Edytowano przez HubertOjdana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A według was lepsza jest weda czy bigdutchman?

 

Na fakt, że żywienie na mokro zwraca się dużo szybciej, ma wpływ niska cena substratów zastępczych do produkcji pasz. Są to np. ccm (bo nie potrzebne jest suszenie, a to także jest duży koszt), wilgotne zboże, odpady mleczarskie, odpady z browarów i przetwórstwa ziemniaczanego.

 

Nie wiem dokładnie ale można stosować wysłodki buraczane w żywieniu trzody?

 

Prawdą jest, że sucha pasza jest "marnowana" prze świnie, ale można to ograniczyć prze zamontowanie w karmikach albo tubomatach smoczków z wodą.

 

Tu macie link o żywieniu trzody na mokro:

http://www.portalhodowcy.pl/hodowca-trzody-chlewnej/94-numer-22009/756-zalety-stosowania-systemu-zywienia-swin-na-mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

HubertOjdana@ niezrozumiałem gibusa i myślałem ze hoduje bydło i pyta się czy lepiej dawać srute na mokro czy sucho. I ja nic takiego nie muwiłem że rasa świn ma wpływ na system żywienia. Także nie wiem po co te nerwy no i sorry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nerwy ? Ależ skad? Nie rozumiem po prostu po co pytac o rase świń ? Nie chcesz nie odpowiadaj...

 

FarmerPawlos@ Bardzo dobrze sprawdza się mieszanie pasz z serwatką. 1t serwatki jest równoważna 4t paszy. Jak dla mnie, ojca i naszych obserwacji WEDA jest solidną firmą z solidnymi fundamentami. System serwisowy jeden z lepszych jaki funkcjonuje. Komputer główny podpiety jest pod internet i serwisanci z Niemiec widzą całą machinę u siebie w kraju, oni pierwsi wiedzą jesli coś nawali - system sam wysyla bledy i usterki. Dla mnie serwis rewelacja.

Jakoś wykonania poszczegolnych elementów, zbiorników, wykończen super.

 

Wszystko co napisałem odnoszę sie do obserwacji - jak się sprawdzi w rzeczywistosci napiszę pod koniec tego roku. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj ich stronę internetową jak mają, bo nie mogę znaleźć. :huh:

 

No o serwatce to wiem. A wy ją stosujecie? Jak się sprawdza? Ile kosztuje 1t serwatki?

 

Tylko mi chodzi o to czy np. można CCM zastąpić wysłodkami buraczanymi, bo to także pasza energetyczna, ale objętościowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ogólnie świnie nie lubią paszy objętościowej. My raz w tygodniu lochom luźnym dajemy kiszonke z qq + ccm + maczka 80% / 15% / 5% nie zabardzo to jedzą ale jedzą. Bardzo tania pasza!

 

Serwatka obecnie 1l kosztuje 1gr... za serwatką świnki przepadają, piją ją jak szalone, przyrosty są porównywalnie lepsze. Stosujemy ją od 2 miesiecy. Przywozimy z mleczarni beczką Zunhammera i przez zewnetrzna pompę pompujemy do koryt.

 

 

 

http://weda.de/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym Zunhammerem co wozicie gnojowicę :lol:

 

No o kiszonce z qq bym nie pomyślał, ale dawać jej chociaż trochę to już zastąpi ile paszy. Ale to do kiszonki musisz mieć żywienie na mokro, bo na sucho to jak? Znajomy, tzn. jego ojciec w latach już 70 miał w chlewie zamontowane żywienie na mokro. A z tą wedą to jest tak, że ty nie wiesz, że ci się co zepsuło, a oni zajeżdżają na podwórze i się pytasz co się dzieje? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Hubert mówiłem o 50 maciorach w cyklu zamkniętym czyli do tego dochodzą prosiaki i tuczniki :)

Z tą opłacalnością to zalezy od ilości wiadomo im większa chlewnia tym niższy jednostkowy koszt inwestycji. Przy mojej skali to nie wiem czy bym w to zainwestował.

A powiedz mi wy macie zainstalowaną Wede? Czy jak dajecie tą serwatke?

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jest może ktoś jeszcze kto stosuje żywienie na mokro???

 

Macie może ustalone dawki żywieniowe pasz dla świń z serwatką, ccm i zbożem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W tym Zunhammerem co wozicie gnojowicę :lol:

 

No o kiszonce z qq bym nie pomyślał, ale dawać jej chociaż trochę to już zastąpi ile paszy. Ale to do kiszonki musisz mieć żywienie na mokro, bo na sucho to jak? Znajomy, tzn. jego ojciec w latach już 70 miał w chlewie zamontowane żywienie na mokro. A z tą wedą to jest tak, że ty nie wiesz, że ci się co zepsuło, a oni zajeżdżają na podwórze i się pytasz co się dzieje? :P

 

Odpowiem po kolei.

Tak w tym Zunhamerze co gnojowice wozimy, jest dokładnie czyszczona.

Pasza z kiszonką z qq robimy i podajemy w taki sposob. W mieszalniku mieszamy tak jak wczesniej napisałem, wyżucamy z mieszalnika w paszarni na beton, pozniej pracownicy nabieraja do worków to i wozimy do chlewni. Nie moze stać w workach dłużej niz 3 dni bo zaczyna się grzać.

 

Co do Wedy to troche inaczej. Jeśli wystąpi jakaś awaria to oni dowiadują się w takim samym momencie jak ja, z tym że nie musza tracić czasu na przyjazd i diagnozowanie problemu. Jadą z niezbednymi czesciami do usuniecia usterki.

 

Hubert mówiłem o 50 maciorach w cyklu zamkniętym czyli do tego dochodzą prosiaki i tuczniki :)

Z tą opłacalnością to zalezy od ilości wiadomo im większa chlewnia tym niższy jednostkowy koszt inwestycji. Przy mojej skali to nie wiem czy bym w to zainwestował.

A powiedz mi wy macie zainstalowaną Wede? Czy jak dajecie tą serwatke?

 

Weda będzie instalowana od maja bodajże.

Serwatkę obecnie podajemy w nastepujacy sposob.

 

Jadę co wtorek Zunhamerem do mleczarni, biorę 17,000L co starcza przeważnie na 1 tydzień, od wtorku do wtorku

Podjezdzam z boku chlewni, mneij wiecej na jej środek. Chłopaki z chlewni przynoszą zwykłą pompę, przewodem podłączamy ja do zunhamerra, dokladnie do otworów spustowych (otwory służa do spuszczania resztek na zimę) i pompujemy do koryt. W chlewni pan A. lata ze szlałkiem i nalewa do koryt. Cała operacja nalewania dla 1000 tuczników trwa ok. pół godz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przyrost jest zauważalnie lepszy.

Łukasz pracochłonne czy nie pracownicy i tak mają lekko. Dodatkowe zajęcie nie przyswarza im jakoś dużo pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

ja mam zbiornik z serwatką na zewnatrz i pod spadkiem plastikowe rury zamocowane i leci do koryt tylko mam koryta ze sie 2-3 szt napiją a reszta moze sie tylko oblizac... i chcę zmienic na zywienie na mokro bo podobno ekonomiczniej...

@hubertOjdana srutujesz czy gnieciesz QQ i jak ją przechowujesz? bo słyszałem ze jest jakis preparat do pryskania qq i jest cały czas mokra w silosie i nie ma grzybów i bakterii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Gibus to ty masz na myśli preparaty do zakiszania qq, które podajesz np. podczas zakiszania ziarna na ccm lub taki baniak jest podłączony do sieczkarni i leci prosto z qq na przyczepę( ale to w przypadku kiszonki z qq).

 

Ale tydzień czasu @Hubert może ci wytrzyma w zimę, ale jak przyjdzie już ciepło to będzie ci się serwatka psuła. A pracownikom nie zaszkodzi znaleźć nowego zajęcia i tak czasem nie mają co robić a jak za dużo mają przerw to im głupie pomysły przychodzą do głowy. Zagrzewanie kiszonek mógłbyś spowolnić poprzez magazynowanie ich w chłodny miejscu.

 

A posiadając mieszalnik do pasz płynnych to serwatkę podaje się jako część płynna zamiast wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj