Polecane posty

pasiu66    18

Witam, może temat nie do końca na to forum ale w końcu większość z nas mieszka w domach i ogrzewa je kotłami na paliwa stałe. Od jakiegoś czasu się zastanawiam nad wyborem kotła i im więcej czytam tym bardziej nie wiem jaki mam wybrać. Interesuje mnie kocioł zasypowy, do którego nie będe musiał zbyt często chodzić powiedzmy, że maksymalnie 3 razy dziennie. Cena do 5 tysięcy. Głównymi faworytami są: Warmet Ceramik, HEF, Viadrus - może ktoś z was ma taki kocioł albo macie jakiś inny który możecie polecić. Kocioł ma być jak najniższy ze względu na dosyć niską kotłownie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Viadrusa a dokladnie wersje U22 grzeje bodajze 6 sezon i zero problemow jedynie teraz musze wymienic uszczelke w drzwiach bo nie utrzymuje zadanej temperatury ,lapie lewe powietrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@pasiu66 zwróć uwagę na grubość blachy wewnątrz kotła; po drugie lepszy jest płaszczowy- więcej wchodzi do niego wody, i ma większą powierzchnię grzewczą. Myśmy zmieniali piec OC rok temu- DEFRO, cena coś ok. 3tys. zł.. Pojemny zasobnik, wchodzą szczapy drzewa długości 50cm.

 

Poza tym jest jeszcze aspekt dostosowania kW pieca do metrażu domu- budulca i techniki jego ocieplenia.

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Andrzej masz ten kocioł z nadmuchem czy z miarkownikiem ciągu?

Dom mam ok.230m, nieocieplony,okna plastyki, myśle że moc będzie potrzebna ok 25kW.

Edytowano przez pasiu66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Inaczej dom parterowy, inaczej piętrowy- ciepłe powietrze ucieka zawsze do góry. Tak samo dużo zależy od samych grzejników- jeśli piec będzie duży, a powierzchnia oddawania ciepła na dom (grzejnki) mała, to i tak w domu będzie "chłodno", a w piecu woda będzie się gotowała.

 

Nadmuch jest dobry przy paleniu mokrym drzewem, bądź przy złej pogodzie.

Jeśli masz dużą powierzchnie to warto zainwestować w wymuszony obieg wody- czyli pompę. Wówczas grzejniki będą miały te samą temperaturę na dole i na górze, będą oddawały na dom więcej ciepła. Pompa przydatna jest zwłaszcza przy domach więcej niż jednopoziomowych.

 

Na tym DEFRO temp. 60, ciąg ustawiany ręcznie- praktycznie zostawiona mała szczelina, i w domu jest ciepło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Oczywiście, że będzie pompa to podstawa, chyba nie do końca jest, że nadmuch jest porzebny tylko przy paleniu mokrym drzewem i w zła pogodę. Będzie też założony zawór mieszający i wkład kominowy. Defro mi nie pasuje bo jest za duży, nie wejdzie mi do kotłowni. Poza tym defro jest na rynku tylko pięć lat, przed tem produkowali betoniarki- jakoś to do mnie nie przemawia. Ładnie wyglądają to fakt, ale czy to się przekłada na pracę kotła nie wiem. Coraz bardziej się zastanawiam nad tym Viadrusem, teraz mam też piec żeliwny z 1980 i jeszcze jest na chodzie. Wygląda na prosty piec bo im więcej tych kanałów tym trudniejszy jest w czyszczeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Mi praca Defro po 2 zimach bardzo odpowiada; z czyszczeniem też nie ma problemu- każdą półkę wodną jak i rusz bez problemu można wyczyścić.

 

Nadmuch jest potrzebny jeśli są problemy z ciągiem; w Defro który mam dostęp do powietrza jest rozwiązany przez unoszoną klapkę na poziomie popielnika. Wystarczy uchylenie na 1cm, gdyby otworzyć całą to ogień lawiruje pomiędzy półkami (są chyba 3), aż do komina. Tylko to jest nieekonomiczne. Ważne jest by w pomieszczeniu, w którym jest piec był dopływ świeżego powietrza, wówczas nie powinno być problemu z ciągiem.

To tylko taka sugestia ;)

 

PS. Piec nie jest aż tak wysoki- kot z podłogi bez problemu wskakuje na niego :D

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Ja na zimę wymieniłem piec na sas. Wszyscy sprzedawcy mi tłumaczyli że tylko sas i defro reszta to już druga liga. Obydwie firmy stosują najgrubsze blachy na rynku co się da to wyginają a nie spawają co przedłuża żywotność pieca. Po sezonie mogę śmiało powiedzieć że ten piec od starego jest sporo sprawniejszy, a co za tym idzie mniej opału

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Ja się nawet sprzedawców nie pytam bo oni polecają to co chcą sprzedać :) Sas u znajomego wytrzymał 4 lata. Indiana jaki masz dokładnie model tego kotła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Taki temat już był-w myśl zasady "każda pliszka swój ogonek chwali" mogę pochwalić swój nabytek-piec Webermana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Nie pamiętam modelu, jutro może będę w domu to sprawdzę i podam dokładnie.

 

Szukałem pieca kilka miesięcy, nic na gwałt. Rozmowa ze sprzedawcą to ostateczność. Przez kilka miesięcy wertowałem strony www związane z budownictwem, fora o tej tematyce, i porównywałem produkty. Wszak pieca nie kupuje się na rok czy dwa, a na lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Wiem, nie chce nic na siłe, tym bardziej że mój nadal działa, mam w sumie troche czasu do zimy. Też wertuje strony o tej tematyce ale jak kolega wyżej piszę, większość chwali to co ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Z tym iż ten mój (nawet obiektywnie rzecz biorąc :D ) jest bardzo ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saherb    36

Tutaj nie chodzi, którego producenta kocioł wybrać, ale który model. Model kotła dobiera się do powierzchni, którą ma ogrzewać, najlepiej z lekką nadwyżką. Cena kotła tutaj powinna być najmniej istotnym kryterium. Na rynku jest wielu producentów i każdy oferuje wiele modeli kotłów. Są na węgiel jak również na biomasę lub paliwa mieszane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

A dlaczego nie producenta ?-gdy ja szukałem swojego to okazało się że różnice w wykonaniu pomiędzy poszczególnymi producentami są KOLOSALNE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@saherb mówiłem już o tym w tym temacie. Tylko, że poza stosunkiem kW do powierzchni są jeszcze takie aspekty jak:

 

- trwałość kotła

- zużycie paliwa na uzyskanie tych kW

- pojemność zasobnika.

 

Jaki jest sens biegać co godzinę do pieca, bo zasobnik jest mały, albo energia uzyskana z paliwa ucieka przez komin- czytaj: "paliwo" wypala się błyskawicznie.

Piec powinien mieć jak największą powierzchnię płaszcza wodnego wewnątrz, wówczas największy procent energii przekazywany jest wodzie. Najlepszy jest z półkami zamiast rur. Wówczas i mniej paliwa zużywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Ja mam defro 20kw, właśnie 5 sezon mija i nawet farba z drzwiczek i czopucha nie zmieniła barwy. Dlamnie idealny.

 

Pasiu to na kolanach będziesz chodził w kotłowni że defro duży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj