rkuban

jaka tarcza do krajzegii

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rkuban    15

Witam.

Jestem w trakcie budowy krajzegi. Będzie to mała lekka maszyna na 3-faz. silniku 1.1 kW.

koła pasowe na wałku fi 60 a na silniku fi 95, silnik ma 1120 obrotów, to przełożenie powinno je trochę zwiększyć. Wszystko wygląda bardzo ładnie, ale mam problem z doborem tarczy. Jest ich tyle na rynku że zawrót głowy. Celuje w tarczę o średnicy Fi350 ta była by dla mnie optymalna, pytanie czy silnik da radę i jeszcze który rodzaj widia czy bez. Zębów mniejszych a więcej czy większych a mniej. Która lepiej tnie drewno na opał mniej rzuca i nie męczy silnika. Jaka będzie najbardziej efektywna w tym zestawie. Jeśli ma ktoś jakąkolwiek wiedzę na ten temat to proszę o pomoc. Z góry dziękuje i jestem wdzięczny za każdą sugestię.

 

Do moderatora. Przepraszam nie wiem jak to się stało ale ten temat znalazł się nie w tym dziale co powinien. za późno się spostrzegłem a teraz nie potrafię tego zmienić. bardzo proszę o wyrozumiałość.

Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam.

Edytowano przez rkuban

Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

Myśle ze fi 350 to będzie troche mało. Proponuje fi 500 bo jak będziesz miał grubszy kawałek drzewa to będzie problem z przecięciem. Jeżeli chodzi o rodzaj to zdecydowanie z widią! Robiłem zwykłą i z widią nawet nie ma co porównywać, widia dużo lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

Wydaje mi się, że ten silnik to za mały taki z 5kW byłby ok z zapasem ;) Tarcza do cięcia na opał z małymi zębami, z dużymi jest do cięcia wzdłuż włókien np. wyżynanie desek itp.


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

Taką na 5.5 kW mam, niestety jest za duża i za ciężka. Nie lubię bałaganu i mam zwyczaj wszystko po skończonej robocie sprzątać, a jak potrzebuje coś przyciąć to z taką landarą się za długo schodzi.

Maszyna jest potężna napędzana pasem transmisyjnym więc żeby ją ustawić potrzebuje dodatkowej pary rąk a to już jest poważny problem.


Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

1,1 kW mają teraz młynki do kawy i słabe odkurzacze ;) Silnik zdecydowanie za mały, tarcza 350 będzie dla niego wyzwaniem.

EDIT

Nie ma silników 1120 obr/min, 2 biegunowe mają ok 1450, wersje o zwiększonym poślizgu 1400. 3 biegunowe mają ok 950 obr/min.

Edytowano przez Mariusz x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

Myśle ze fi 350 to będzie troche mało. Proponuje fi 500 bo jak będziesz miał grubszy kawałek drzewa to będzie problem z przecięciem. Jeżeli chodzi o rodzaj to zdecydowanie z widią! Robiłem zwykłą i z widią nawet nie ma co porównywać, widia dużo lepsza.

 

No dobra ale czy 500 mi przy tym silniku nie będzie stawać. chodzi mi raczej o coś takiego małego lekkiego do pocięcia patyków jakichś gałęzi czasami przyciąć jakąś deskę i to tak na szybko bez wyciągania wspomnianej już wcześniej landary.


Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

na silnik 1,1 fi 35 o dużo za dużo-chyba że listewki będziesz ciąć bo grubszego kawałka silnik nie podoła.

widia owszem ale na czyste drewno,jak zabrudzone piachem lepiej zwykła-to się pilnikiem poprawi.

dla bezpieczeństwa lepsze drobniejsze zęby na te obroty co proponujesz,tarcze pił z dużym zębem są na niskie obroty,również im większa tarcza tym niższe obroty,no i drgania drewna ciętego są mniejsze.

na taką tarczę 350 mm to silnik 3 kW nie jest za duży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Jeśli chcesz ciąć w poprzek drewno, to piła z dużą ilością zębów. Najlepiej ze spiekami (widia jak to nazywacie) tylko trzeba uważać, bo jak trafisz na metal to spieki zaraz wyletą i po pile ale da się zregenerować jeśli nie jest krzywa. 1,1kW do drobnego cięcia starczy ale szkoda że niema więcej obrotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

1,1 kW mają teraz młynki do kawy i słabe odkurzacze ;) Silnik zdecydowanie za mały, tarcza 350 będzie dla niego wyzwaniem.

silnik jest z trzy sekcyjnej duńskiej pompy do wody 14 lat pompowała z 14 metrów wode do hydroforu teraz mam wodociąg i pompa stała się zbędna więc silnik postanowiłem jakoś wykorzystać.

 

Jeśli chcesz ciąć w poprzek drewno, to piła z dużą ilością zębów. Najlepiej ze spiekami (widia jak to nazywacie) tylko trzeba uważać, bo jak trafisz na metal to spieki zaraz wyletą i po pile ale da się zregenerować jeśli nie jest krzywa. 1,1kW do drobnego cięcia starczy ale szkoda że niema więcej obrotów.

A pro po obrotów twierdzisz że to przełożenie 60/95 będzie za małe? Wydawało mi się że ono do tych 1120 z silnika trochę dorzuci. A z drugiej strony jeśli dał bym większe to ten silnik i tak nie za mocny mógł by nie poradzić.


Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

powinno wystarczyć, ale czy mu mocy nie zabraknie. Załóż ten silnik i prubój najwyżej jak będzie za mały to zmienisz na większy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

1,1 kW mają teraz młynki do kawy i słabe odkurzacze ;) Silnik zdecydowanie za mały, tarcza 350 będzie dla niego wyzwaniem.

EDIT

Nie ma silników 1120 obr/min, 2 biegunowe mają ok 1450, wersje o zwiększonym poślizgu 1400. 3 biegunowe mają ok 950 obr/min.

no wygląda na to że jednak są, chyba że tabliczka znamionowa kłamie.

dodam że silnik jak na swoją moc ma dość pokaźne gabaryty i jest na moje oko dużo cięższy od innych tego typu.

Edytowano przez rkuban

Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jest trzecia opcja, silnik pochodzi ze statku, a tam są instalacje 60 Hz, co przy 3 biegunach daje prędkość synchroniczną 1200, z poślizgiem moze wyjść własnie 1120. Na tabliczce powinna być napisana częstotliwość znamionowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

Jest trzecia opcja, silnik pochodzi ze statku, a tam są instalacje 60 Hz, co przy 3 biegunach daje prędkość synchroniczną 1200, z poślizgiem moze wyjść własnie 1120. Na tabliczce powinna być napisana częstotliwość znamionowa.

zgadza się jest 60Hz, co prawda silnik jest pochodzenia duńskiego ale napędzał pompę, z tym że przyznać trzeba że pompa a statek mają jedną wspólną cechę - woda. być może pompa +Dania = statek + woda nie mam pojęcia jak ta pompa znalazła się u mnie w piwnicy bo to jeszcze mój dziadek w tym czasie inwestował w tą chydrofornie ale na tabliczce jest opis w języku dla mnie niezrozumiałym a w jednym z okienek jest właśnie coś takiego 50/60 Hz.


Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czyli po podłączeniu do sieci będziesz miał ok 950 obr/min i moc trochę mniejszą niż 1,1 kW. Chyba nic z tego nie będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

Czyli po podłączeniu do sieci będziesz miał ok 950 obr/min i moc trochę mniejszą niż 1,1 kW. Chyba nic z tego nie będzie...

No zobaczymy. Mam nadzieje że jednak podoła, w końcu pompa pracowała bez zarzutu.\

 

Sumując wszystkie sugestie przyjmuję tarcze jednak bez widi bo ciął będę różny drobny ale jednak szuwaks,zęba dożo i małego żeby nie szarpało i nie rzucało, średnice do 350 mm.

Tematu nie zamykam, zrobię to jak już złoże to wszystko do kupy, a zostało mi jeszcze wspawać mocowanie silnika z jakimś naciągiem dokupić odpowiednie paski no i oczywiście tarcze. tak więc. gdy wszystko to mi zagra to oczywiście się podzielę doświadczeniami być może komuś ten temat okaże się pomocny.

Dziękuje wszystkim za pomoc i cenne uwagi

pozdrawiam rkuban

 

ok. więc tak przełożenie jak wyżej 95mm na silniku 60mm na wałku

tarcza 320mm 46 zębów jednak z widią

maszyna chodzi jak złoto zdążyłem ją już porządnie przetestować.

fachowiec stwierdził że mniejsza liczba zęba to mniejsze opory i łatwiejsze cięcie i rzeczywiście bo pożyczyłem 350 z 98 zębami i zdarzało się że stawała sporadycznie ale jednak dlatego kupiłem 320 na 46 i jest super.

Koszty:

wałek 76zł

paski 22 zł

tarcza 50zł

włącznik 3f/16A 38zł

mufa 14zł

kabel 4*2,5 4m za 26zł

dokupiłem profila 3*4 8m za 64zł

resztę materjałów miałem: silnik ,stal, blacha aluminiowa 3 na blat, farba tlenkowa (minia), jakieś śruby i pare innych dupereli.

Suma poniesionych kosztów łącznie z duperelami których nie wymieniłem to 330zł. Jestem zadowolony ,koszty wcale nie takie duże a silnik jest praktycznie wykorzystany i nie gnije gdzieś w kącie, a do tego jaka satysfakcja.

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt smacznego jajka i mokrego dyngusa rkuban

Edytowano przez rkuban

Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kakus19
      witam chcialbym kupic klucz udarowy na baterie i mam pytanie do uzytkowników jaka moc musi miec taki klucz zeby odkrecic np. dluta od pluga czy elementy robocze od grubera?
      https://domitech.pl/product-pol-20466-Klucz-udarowy-DeWALT-DCF892P2T.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlZXS05rMhAMVF6hoCR16sgcOEAQYBCABEgK9tvD_BwE
      czy takie cos jest za duze/za male?
    • Przez Ziemas
      Jakie buty ocieplane polecacie do pracy w gospodarstwie. Chodzi mi o buty do pracy w zimie i w oborze. któe wg was są nacieplejsze. mam problem z krążeniem i marzną mi stopy.
    • Przez kingway
      Witam , w racji tego , że mam parę rzeczy pordzewiałych maszyn i wypadało by  je odświeżyć wpadłem na pomysł , żeby je wypiaskować . I tutaj właśnie myślę czy nie zaopatrzyć się właśnie w takie urządzenie albo coś takiego zrobić . Nie  mam o tym pojęcia żadnego także liczę na wasze odpowiedzi . Jedyne co posiadam to sprężarka Van - kompresor i ciekawe czy ciśnienie nie będzie za mało do piaskowania jak coś ? . Widzę , że można kupić sam pistolet do sprężarki , ale czy warto ?  Mam też karchera na zimną wodę , ciśnienie 230 bar. - może dokupić pistolet do tego ?   Dzięki za odpowiedzi .
    • Przez majes
      Witam
      Jak rozebrać lewarek hydrauliczny ze zdjęcia (skamet 16T)? Odkręciłem 6 śrub od odołu ale podstawa nie chce zejść coś ją jeszcze trzyma.


    • Przez Nikkallo
      Jaki polecacie KLUCZ dynamometryczny 1/4" i 1/2"
      do amatorskiego mechanikowania, czasem jakiś rozrząd itp.
      Coś żeby działało i nie zabiło ceną...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj