Skocz do zawartości
Dawid12345

Jałówka wysoko cielna na krzywe wymię co robić ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dawid12345    0

no ale już miałem taką jałówkę no i teraz ma też krzywe wymię a już dwa miesiące temu się ocieliła ! wiem że stało się to przez to że któraś musiała ją ssać jak była mniejsza,więc nie wiem co teraz zrobić :mellow:

Wiadomość z agroFakt.pl

suniva    0

To ja też mam pytanie w sprawie jałówki.

Jałowka termin wyciełenia wielkanoc ,z tylnych ćwiartek leci jej samoistni mleko,wymie miękie bez oznak zapalenia ani opuchlizny.

Narazie opserwuje przy jakichkolwiek zmianach będe zdająć. Czy miał ktoś podobny przypadek?

yahooo777    698

Dawid, wymie jest opuchnięte, w zależności od tego jak ona sie położy to krzywizna zmieniać sie będzie więc Ty sie niczym nie przejmuj:) chyba że tak jak kolega wyżej wspomniał-coś ją wydoiło. @suniva u mnie krowy mleko wyduszają sobie podczas leżenia ale nigdy jałówka, chyba że już na wycieleniu jest to zdarzy sie jak ma duży wymie

Indiana    7

Tak jak @yahooo777 mówi- leży i wymię się odkształca....chyba, że przez długi czas ma np. mniejszą którąś z ćwiartek albo dwie- wówczas albo w nich gruczoły mleka nie produkują, albo "cosik" ją poddaja. Jednak stawiał na to, że wymię zmienia kształt w zależności jak jałówka się położy.

Dawid12345    0

No ale raz już miałem taką jałówkę no i do dzisiaj ma takie wymię a mleka licho co daje , na jeden udój może 10,góra 12 litrów :( :huh: więc nie wiem co z nią robić :( Może jakąś tubkę jej podać ? sam już nie wiem ! :(

yahooo777    698

10-12 litrów z udoju to nie jest jeszcze tragedia wg mnie, może ona po prostu tyle ma dawać

pawel85    0

też miałem sytuacje jak kolega wyżej napisał że mleko leciało jałówkom nie zacielonym.

mora    14

Może też doić się sama.Bywają takie historie.Pomaluj jej tego strzyka np. tuszem lub atramentem i zobacz potem,czy ktoś nie ma brudnego pyska :)))

atomik    145

najwieksza głupota zdoić jałówkę lub krowę przed wycieleniem ! a co do kształtu wymienia to tak samo jak Ci się w majtkach ułoży albo kobiecie w biustonoszu:)

hugolina009    4

macie jakiś sposób żeby zmusić krowę do kładzenia na drugą stronę?jałówka cięgle leży na jednej stronie, nabiera teraz wymienia i jej się zniekształciło, prawe ćwiartki ma dużo większe od lewych. Można ją nauczyć żeby leżała raz na jednej raz na drugiej stronie?

ChudyxD    16

najwieksza głupota zdoić jałówkę lub krowę przed wycieleniem ! a co do kształtu wymienia to tak samo jak Ci się w majtkach ułoży albo kobiecie w biustonoszu:)

Nie koniecznie kolego, u mnie miała zapalenie na jedna ćwiartkę, zdoiłem do pusta, wpuściłem antybiotyk. Po ocieleniu mleko jak ta lala, krowa uratowana a tak to mogło inaczej się po toczyć ;)

hugolina009    4

nie, nie stoi przy ścianie. Przewiązałam jej łańcuch, tak żeby musiała się położyć na drugą, postała tak jeden dzień i się nauczyła:)za tydzień się cieli, trzymajcie kciuki:)

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

hugolina009    4

oczywiście, że tak... tylko normalnie krowa kładzie sie raz na jedną raz na drugą i równomiernie "wypycha" wymię. Miałam rok temu przypadek ze starą krową, która przed wycieleniem kładła się na jedną stronę tylko, może tak jej było wygodnie ze względu na płód, nie ważne. Skończyło się to tak, że do teraz ma krzywe wymię, co strasznie utrudnia dój. Nie chciałabym zmarnować jałówki przez takie coś. Teraz jest już ok:)

ja nie wiem, mi tam się nic nie zniekształca jak leże:P

zetorr6441    25

Jeśli chodzi o krowę to tak jest ale co do jałówki to się z wami nie zgodzę bo już kilka razy miałem przypadek , że jałówkę np w 8 miesiącu cielności bierze zapalenie i jeżeli w czas dostanie trafny antybiotyk to będzie dobrze a jedna przegapiłem i teraz ma z tyłu tylko jedną ćwiartkę ;/

Mati10    8

U mnie krowy, które jako jałówki przed ocieleniem i po ocieleniu stały przy ścianie to od strony ściany dają mniej mleka i prawie zawsze kładą się wymieniem w stronę innych krów, a plecami do ściany i myślę, że to też ma jakiś wpływ. Nierówne ćwiartki gromadzą nierówną ilość mleka co utrudnia dosyć udój.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
    • Przez KARGO
      Chyba każdy kto hoduje bydło mleczne i jest pod oceną powinien zainteresować ten temat. Ostatnio w prasie rolniczej pojawiła się seria artykułów o chorej sytuacji w strukturach PFHBIPM.
      http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/polskie-mleko/potrzebne-zmiany-personalne-w-zarzadzie-pfhbipm/

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/polskie-mleko/odwolac-banacha-z-zarzadu/

Co myślicie o tej sytuacji i jakie macie pomysły aby to uzdrowić???

LISTA ASÓW Z PFHBIPM KASUJACYCH KILKANAŚCIE TYSIECY ZŁOTYCH MIESIECZNIE ZA ZASIADAMIE..

MAMY TU RÓWNIEŻ ASA Z NASZEGO POWIATU WYSOKIE MAZOWIECKIE PREZESA KOLA KRZYSZTOFA POGORZELSKIEGO KTORY NA KAZDYM SPOTKANIU PRZYPOMINA IŻ NIE OTRZYMUJE ŻADNEGO WYNAGRODZENIA.

POLSKA FEDERACJA SP Z O O
      REGON: 141596839
      NIP: 7010149440
      KRS: 0000313969

Członkowie reprezentacji:
      Nazwisko i imię Funkcja lub stanowisko

Dymarski Ireneusz Członek Rady Nadzorczej

Beneš, Edgar Członek Rady Nadzorczej

Wyrębski Franciszek Stanisław Członek Rady Nadzorczej

Pogorzelski Krzysztof Zdzisław Członek Rady Nadzorczej

Burzyński Dariusz Członek Rady Nadzorczej

Banach, Krzysztof Józef Członek Rady Nadzorczej

Mierzejewski Sylwester Członek Rady Nadzorczej

Kautz Stanisław Włodzimierz Prezes Zarządu

Polska Federacja sp. z . została powołana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w 2008 roku i jest jej właścicielem w 100%. Przede wszystkim trudne do racjonalnego uzasadnienia są wysokie koszty zarządu ogólnego, opiewające na sumę 1 759 281,55 zł. Po pierwsze, w przychodzie netto za rok 2015 o łącznej sumie 4 685 126,18 zł mamy jedynie 83 089,90 zysku (czyli około 1,8%) i 0 zł dywidendy. W tej sumie kosztów zarządu ogólnego jest utrzymanie biura i wynagrodzenie dla 8 pracowników i 8 osób zarządu Polskiej Federacji sp. z . Dodam, że z tej sumy 1 450 000 zł idzie na wynagrodzenia dla zarządu i pracowników. Niepokojący jest fakt, że ogólne koszty zarządu spółki w ciągu 4 lat wzrosły o około 250% z 566 685,23 zł w 2011 roku, do prawie 1 800 000 zł w roku 2015.
    • Przez zetor7745
      Zakladam temat o problemach z krowami (choroby itd)

Napisze tu od siebie na 4 przypadki ostatnie przezylo mi 2 cielaki ( w tym jedna krowa miala blizniaki) 2 krowy poronily w 8 miesiacy, jedna sie szczesliwie ocielila ale teraz cos sie z nia dzieje nie je ( napewno ketoza) a wczoraj ocielila sie jedna miala blizniaki jedno przezylo a drugie nie (napilo sie plynow w srodku) a dzisiaj zachodze o 6 do obory zaczac odpasac patrze a ona zdechla szok po prostu dostala przed snem wapna i byl weterynarz a rano kip ;/ musiala dostac porazeniapoporodowego jak z tym walczyc co jest zle pasza?? skladniki??
    • Przez thomas015
      Witam, ile dziennie słomy dajecie na ścielenie dla jednej krowy (system uwięziowy) ? tak mniej więcej 
    • Przez wladek
      Dwa tygodnie temu ocieliła mi się krowa - Simental - doi się najlepiej spośród wszystkich jakie posiadam w swoim stadzie (to jej już 5 laktacja, do tej pory miała same byczki) i teraz ma jałóweczkę.

I teraz mam pytanie: Jałóweczka na pierwszy rzut oka rasy SM - krowa zaskoczyła mi dopiero za 4 razem, nazwy byka po jakim została cielna nie mam bo inseminator daje tylko kwit za pierwszym razem a powtórki to pisze tylko datę długopisem na pierwszej kartce. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jałóweczka jest rasy mlecznej? Jak sprawdzić czy opłaca mi się ją trzymać 24 miesiące.

Kiedyś od innej krowy wychowałem sobie jałóweczkę z nadzieją, że też będę miał z niej pociechę a tu okazało się ze zupełnie nie poszła w ślady matki i dawała max 6-7 litrów na udój i nawet nic nie poprawiło się w drugiej laktacji.