CzeStraM

Obora wolnostanowiskowa na rusztach

Polecane posty

CzeStraM    0

Właśnie - widzę, że te odstępy czasu pomiędzy kolejnymi mieszaniami to chyba będzie sprawa kluczowa w dalszym projektowaniu... :mellow:

Jeśli też można wiedzieć - jak wpływają na jakość gnojowicy dodatki (chyba biologiczne) dolewane do niej. Wiem, że wiążą azot i niwelują zapach ale jak to wygląda w praktyce (i w portfelu) ???? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja u siebie mam 2 obiegi ale np znam taka bardzo fajna oborę gdzie jest slalom

zarówno my jak i tamten rolnik jest zadowolony

 

co do dodatków uzdatniających to jest kilka rodzajów

EM - myślę ze najtańszy sposób o ile nie stosuje sie do wg zalecanych dawek, wg mnie wystarcza już 0,1 litra na m3 pod warunkiem ze jest odpowiednio wcześnie i prawidłowo zaaplikowany

co on robi - powoduje wyrównanie struktury "zżera kozuch", wiąże wolny amoniak przez co zmniejsza straty podczas rozlewania i wydłuża jego działanie, sterylizuje gnojowice, poprawia jej przyswajalność,

 

kolejnym sposobem sa preparaty typu PRP FIX, oparte na węglu i zawierając odpowiednie substancje wspomagające drobnoustroje (można łączyć je z em) tu cena jest dość wysoka jeden kg to około 3 zł a potrzeba około 3 kg na m3

Alternatywa choć nie do końca może być miał z węgla brunatnego, poprawi stosunek c;n przez co stworzy warunki dla bakterii

 

generalnie chodzi o to aby gnojowica zaczęła fermentować w sposób kontrolowany tak by wytworzyły się kwasy próchniczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Czytam i czytam i dochodzę do wniosku że niektórzy pisząc że obora na ściółce jest lepsza chyba mają dobrych rodziców lub oborowego do pościełania. Ja mam oborę wolnostanowiskową na 120 DJP uruchomiona X.2000r. Decyzja zapadła na delty bo taniej i szybciej można wybudować. Więc po 4 latach odchodzimy od ścielenia ponieważ są dwa podstawowe problemy.

1) co zrobić z ogromną ilością obornika, chętnych sąsiadów nie brakuje do wzięcia. Jednak to nie o to chodzi by okolica nawoziła swoje pola moimi nawozami naturalnymi. Obornika od maja do pażdziernika nie dam na łąkę. PRAWDA !

2) skąd brać słome? W okolicy powstało kilka brykieciarni co zawyżają cenę za słomę, a płacić za gotową bele ze sterty po 30-35 zł i gnój oddawać to bezsens.

3) duża pracochłonność

4) problem to kładzenie się krów na korytarzach gnojowych, pomimo że na legowiskach są maty artjenowskie.

Więc przestaliśmy ścielić. Delty zgarniały pulpę gnojową. Gnojownia została zamurowana i powstał zbiornik o pojemności ponad 1400 metrów sześciennych. Gnojowice zużywam całą w moim gospodarstwie i nie muszę jej nikomu oddawać. Ci co piszą że co z nią zrobić to nie wiedzą co mówią. Przy byde są łąki głodne gnojowicy zwłaszcza te torfowe, a i pozostałe nie pogardzą. Ja gnojowicę z okresu zimowego wylewam pod kukurydzę na wiosnę, nastepnie co uzbieram wylewam na trawy po każdym pokosie. No chyba że ktoś ma ziemi sporo to inna sprawa i ma swoją słomę. Dodatkowo wywóz gnojowicy jest mniej pracochłony i bardziej czysty. Dziś po prawie 11 latach użytkowania obory zdecydowanie bym budował na kratach. Przy Hodowli bydła mięsnego może i głęboka ściółka będzie lepsza, jednak to system dla obszarników ziemskich. Wynik analizy gnojowicy załanczam poniżej. Gnojowica składowana na zewnątrz, rozcieńczona deszczówką z dachu oraz śniegiem co nawiany był do zbiornika

 

Wada mojego obecnego systemu jest syndrom mokrej racicy. Tzn, racica staje się mięka i pęka często skura w okolicy pięki z racji środowiska mokrego. Pomimo że delty chodzą po 5 razy na dobę. Dlatego krata i tylko krata przy krowach mlecznych.

;)

post-22783-0-79340500-1301837575_thumb.jpg


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

a stosujesz kąpiel racic, na syndrom szybko pomaga siarczyn miedzi 6 w twoim przypadku proponuje 1,5 kg na 100 litrów wody

 

lub nie wiem czy słyszałeś o firmie Chrisal PIP oni mają takie specjalne płyny do kapieli oparte na pożytecznych drobnoustrojowych, tu masz link to dystrybutora ich produktów, jak do niego napiszesz prześle ci więcej informacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ceeenha    1

ja mam pytanie do rolstudenta mam u siebie pod kratami kozuch gdzies z 50-60 cm jakim dobrym srodkiem moge go rozwalic ?? stosowalem kiedys aktywator z tego co pamietam nazywal sie "AMU 2000" ale nic to nie dało

i gdzie mozna kupic ?

Edytowano przez ceeenha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Kompiel racic stosuje od 3 lat siarczanem miedzi i w różne cudowne środki nie wierzę. Bo sporo ich wypróbowałem, drobnoustrojów nie próbowałem. Najtańszy sposób to kompiel w siarczanie, ostatnio kupowałem go po 242zł/25kg brutto. I nie jak piszesz 1,5kg /100L wody tylko 5kg/100 l lub w przypadkach ciężkiej i dużej liczby kulawizn stosujemy 10% roztwór przez 3 dni co dwa tygodnie. Następnie powracamy do normalnego stężenia 5%.


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

u mnie w oborze wystarcza 1,5 kg przez 4 udoje i to tak raz na 3 tygodnie racice twarde truskawek nie ma

 

 

co do kozucha to ja używam EM nie zniknie on do końca ale zostanie około 10 cm

jeśli masz z nim wielki problem to ostatnio na uczelni wymyśliłem ze można by go posypywać miałem z węgla kamiennego lub brunatnego (lepiej) co poprawi stosunek węgla do azotu, trzeba tylko wyliczyc ile go wsypac aby wyniusł 20:1 ( taki stosunek zapewnia szybką i korzystną dla nas fermentację)

 

jest to podobny efekt jak przy stosowaniu mocznika na słomę, tu tez poprawia się stosunek c;n który w słomie wynosi 50-150 do 1 wiec jest za mało azotu optimum to 30 do 1 dla szybkiej fermentacji

a dla kozystnej dla nas to 20 do 1 ( dlatego obornik fermentuje szybciej jak sama gnojowica lub sama słoma)

 

uprzedzam jeszcze nie testowałem tego sposobu ale mam zamiar spróbować łącząc miał węglowy z EM,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ceeenha    1

jak ten srodek sie stosuje ? rozpuszcza sie w wodzie ?ile go sie stosuje na m3

wystarczy wlac przez kraty czy trzeba wymieszac ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

obecnie kupuje się go w bańkach 20 litrów

 

ja wlewam go w ten sposób ze biorę rurę plastikową calową wbijam ją pod kozuch i wlewam EM rozcieńczony do 1-2 i później 20 litrów wody im częściej zrobisz takie nakłucia tym lepiej, staraj się nakłuwać tam gdzie ten kozuch jest najgrubszy, oczywiście jest to trochę pracochłonne, a później możesz wymieszać szambo przez 20 - 30 minut 2-3 miesiące i po kozuch powinno nie zostać śladu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mondek11    0

Witam. Pracuję na farmie krów w Holandii i tam używam Formaldehyd do kąpieli racic. Wlewam około 40 litrów do kanału długości około 15m, głębokość 20-35 cm reszta oczywiście woda. A co do ruszt betonowych, to do teraz 400 krów jest na takich rusztach i faktycznie mocno im dolegają racice, ale właśnie kończymy oborę na następne 420 krów i tam są zastosowane ruszta betonowe z wkładkami gumowymi. Nie mam pojęcia jakie są ceny w Polsce, ale tam zwykłe ruszta kosztują 40 E za m2, natomiast z wkładkami 150 E więc różnica ogromna. Kanały pod całą oborą, dodatkowo zbiornik na gnojowicę. Jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę się postarać o jakieś projekty po powrocie z Polski.

Wesołych Świąt życzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

hmm ciekawi mnie jak taka obora na tyle sztuk jest zaprojektowana wiec chętnie obejrzę tak projekt, to juz jest sporawy obiekt ciekawe jak podzielili stado na grupy gdzie jest hala,

 

a z tym Formaldehyd to ciekawe nigdy bym nie pomyślał ze formalinę czy inaczej aldehyd mrówkowy zastosować do kąpieli racic, muszę to kiedyś przetestować u siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

witam serdecznie

co prawda temat jest o oborach na rowy mleczne ale się podepnę z moja obora wolnostanowiskowa bezściółkowa na bukaty.

mianowicie chce postawić oborę na rusztach dla bukatów. chce aby zbiornik był zlokalizowany pod obora. w galerii jest taka obora ale znajduje się daleko. możne ma ktoś z was trzyma bukaty na rusztach trochę bliżej. jestem z lubelskiego. zbieram opinie i rady doświadczonych gospodarzy potem będę wszystko sumował i wedle wszystkich faktów cos zaprojektuje a potem wybuduje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj