CzeStraM

Obora wolnostanowiskowa na rusztach

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
JoHnyD    3

Nie rób kilku systemów utrzymania! Chyba, że masz za dużo czasu. System usuwania odchodów im bardziej jednolity i bezobsługowy - tym lepszy. Zrób na całości ruszta, nie będziesz musiał się martwić tym że obornik trzeba załadować, wozić...tak wszystko beczką wywieziesz na pole i spokój, słomy też nie będzie trzeba zbierać. Widzisz jakieś plusy rozwiązania o którym mówisz? Ja nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ty, to widzę Dżony pchasz się w najdroższe rozwiązanie jakie tylko są na tynku ;) tylko jedno pytanie kto je spłaci? :D Piszesz o rusztach że ściółka przy nich to samo zło, Ojciec jak stawiał oborę to ruszta postawił przy stole paszowym tylko z jednego powodu gnojówka nie nadaje, a obornik trzeba rozpuszczać z wodą żeby zaczął fermentować dlatego ruszta inaczej była by głęboka w całej oborze, fakt mamy opasy ale co z tego, znajomy z wioski ma mleczne Szwedzkie Bydło Czerwone miał HF i wymienił wszystkie na Szwedki zadowolony z nich co nie miara, twierdzi że pal licho ten 1 tyś wydajności rocznie od sztuki ale ile spokoju jest z nimi ile mniej roboty :). Piszesz w innym temacie że tylko ruszta i robot, wydajność min 10 tyś powyżej tej granicy to czysty zysk :lol: znajdź mi na forum osobę która ma wydajność stada ponad 10 tyś? Jaki jest nakład aby taką krowę utrzymać, ile idzie pasz treściwych, taniej dać 10kg pasz objętościowych niż 1kg treściwej. Ja widzę pozytywy rozwiązania z podziałem obory na dwie części znajomy też zauważył dlatego druga obora stoi na głębokiej ściółce, pierwsza jest na rusztach, po środku postawił halę pobudował korytarze przepędowe i karuzela na 30 sztuk, mówił że jezcze jedną oborę by taką samą postawił i ty ta hala obsłużyła a z robotami co? trzeba kupować kolejne i pchać się w wielkie koszty, jaki jest koszt zadaszonego korytarza o długości 30m? kilknaście tysi a koszt robota większość zna ;) dobre 100 tyś €.

 

Farmer jak masz słomę to zrób tak jak zrobił mój Ojciec, od ścian korytarze przepędowe następnie legowiska tyle że u nas na głębokiej, ruszta i stół paszowy. Ścielisz od ściany i ruszta masz czyste, żeby się nie brudziły ruszta dajesz belka drewnianego pomiędzy dwoma częściami u nas z głębokiej jest jeszcze rampa bo różnica poziomów pomiędzy posadzką w głębokiej i rusztami a przy płytkiej może być na równo, jak coś krowa przeniesie na racicach to szufla i po chwili masz czysto.

Przy oborniku to może roboty trochę więcej ale jak nie mamy gdzie wywieść obornika to damy na pryzmę i niech leży a gnojowica co? też pryzmę zrobisz? :lol: trzeba stawiać cholernie drogie zbiorniki. Nie chcę namotać ale chyba obornik ma lepsze właściwości odżywcze dla gleby niż gnojowica.

Także rób jak uważasz


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

każdy chwali swoje ja mam pełen ruszt i jak dala mnie to najlepsze, najmniej pracochłonne.

Ale jak ktoś widzi plusy w innych rozwiązaniach to czemu mamy my to odradzać, pózniej bedzie nazekał ze za drogę,

ja powiem tak koszt utrzymania roczny wyjdzie zbliżony tylko w jednym przypadku narobisz się więcej w innym mniej

 

jak chcecie porównywać to proszę o przedstawienie konkretnych kosztów budowy

dla ułatwiania niech to będzie w przeliczaniu na 100 sztuk wraz z kosztami utrzymania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

koszty zna tylko Ojciec, ja tylko "sprzątam" ;) także nie odpowiem Ci na to pytanie


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Łukasz czy takie najdroższe? Może i sam koszt budowy owszem wynosi sporo. Ale to jednorazowa inwestycja, a później w użytkowaniu okazuje się być często sporo tańsza. Miałem już sąsiada który mówił, nie ma jak to obornik. I pobudował oborę na głębokiej ściółce z korytarzem na rusztach przy stole paszowym. Efekt był taki, że dziennie szły mu 4 baloty słomy do ścielenia. Co dwa lata musiał kupować nową prasę do słomy. Przez miesiąc wyrywał obornik z obory, drugi miesiąc go wywoził na pole. W dodatku cały czas nierówno w części ścielonej, miękko i miał przez to ogromne problemy z nogami i racicami u bydła. Nie mówiąc już o tym jakie krowy brudne cały czas były. W tym roku przerabia całą oborę na ruszta. Także jak to mówi star przysłowie - chytry dwa razy traci..

Z obornikiem i jego jak to mówisz "odżywczością", hmm ja nie widzę wielkiej różnicy czy słoma przeleży przez rok na pryzmie wymieszana z odchodami, czy po żniwach gnojowica trafi na pole na tą samą słomę. A nie, widzę jedną różnicę - nie musieliśmy zbierać słomy, ścielić jej a potem z powrotem wywozić. I też kwestia tego - czy ma słomę czy nie ma, bo coraz częściej uprawy są podzielone tylko na kukurydzę i zielonki. A kupić jeszcze słomę...to masz następną oszczędność.

 

Co do wyboru bydła...każdy ma swój gust, jak nie radzi sobie z hf-em niech postawi monty albo krzyżówkę trójrasową. Ale nie mów, że nie ma stad w których wydajność stada sięga powyżej 10tys i jakoś sobie radzą i nadal jest ekonomicznie. Każde rozwiązanie ma swoje plusy, ale ma też minusy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Lukasz1987- to po co mówisz ze tańsza jak nie znasz cyferek

 

a co do czystości krów proszę popatrzeć na zdjęcia w mojej galerii

nikt u mnie nie myje krów nie strzyże wymion one sa tak naturalnie czyste

A ja widziałem krowy u mojego kumpla rok temu.... masakra... a ile czasu zajmowało mu mycie wymion

no cóż miał taniej w budowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

A jaki jest odsetek stad z wydajnością powyżej 10 tyś? ;) ile takich stad jest na af? 8-9 tyś to taka średnia na AF wśród osób mające czyste HF a ogólnie to pewnie koło 6-7 tyś wyjdzie. Szwedki dają mu 7,5 tyś jak z mim ostatnio rozmawiałem ale parametry mleka są lepsze niż HF i z tego co stwierdził że prawie na to samo wychodzi a dużo mniej wymagające. Inwestować trzeba umiejętnie i nie zawsze najbardziej oklepane HF wychodzą najlepiej, czy sobie nie poradził, hmm raczej przeszedł na bydło mniej wymagające które zapewni ten sam zysk co HF :)

Edit:

Ojciec twierdzi że wyszło taniej w tym systemie

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Montifan    0

Plan na ten rok w moim gospodarstwie- obora 120 djp 24x48. mam jedno pytanie czy calosc robic na rusztach czy tez jedna strone dla mlodziezy i krów zas zrobic na glebokiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Łukasz to nie temat o bydle ;) Osobiście, jeśli miałbym wyrzec się hfów ;) to najszybciej skłoniłbym się w kierunku krzyżówek trójrasowych. Amerykanie są z nich zadooleni, aczkolwiek również mają wydajności koło 12tys! I hf owszem są problemowe, ale - dopiero przy wydajnościach powyżej 10 tys.

 

@Montifan przeczytaj mojego posta powyżej jeśli bierzesz pod uwagę głęboką ściółkę. Najbardziej pracochłonne - i koszto w sumie również, jeśli brać pod uwagę użytkowanie - rozwiązanie. W budowie owszem, tanio i szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

w 24x48 ciężko będziesz miał wcisnąć 120djp no chyba ze hala udojowa pomieszczenia socjalne i zbiornik znajdą się za oborą,

ja mam 24x60 i ona była projektowana na 120 djp choć teraz jest może trochę więcej bo samych krów jest 110

ogólnie dla jałówek polecam ruszta jak nauczą się po nich chodzić to później jako krowy nie mają problemów

po za tym łatwiej ci będzie rozwiązać problem kanałów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Troszkę wąsko. Przydałoby się 10m to cały budynek miałby łącznie około 18 metrów. Chociaż z drugiej strony jak warunki nie pozwalają to wyrzuciłbym ruszt i miałbyś te 10 metrów tylko głębokiej ściółki. Dobre rozwiązanie jak ogranicza Cie działka.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Montifan    0

chodzi mi bardziej o mlodziez czy lepiej jest ja utrzymywac poczatkowo na glebokiej czy tez odrazu na rusztach gdyz spotykam sie z roznymi opiniami na ten temat. patrzac po projektach to kolo ma obore 24x55 i ma w niej 140 stanowisk hala 2x6 socjalka i reszta takze w oboze. moja byla by o 1 przeslo krotsza czyli odleci jakies 20 stanowisk. rolstudent napisz gdzie leza twoje wlosci to chetnie wpadne zobaczyc oborke bo tez jestem z mazur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam 7m szerokości u siebie w oborze i spoko, poprostu mniejsza obsada wchodzi bądź masz większe zagęszczenie krów co wymaga częstego ścielenia. I lepiej rusztów nie wyrzucać bo będziesz musiał cały czas obornik wybierać spod stołu.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@Kargo ja widziałem głęboką oborę bez rusztu na podlasiu i obornik był tam wyrzucany co 3-4 miesiące więc chyba nie trzeba wyrzucać tego obornika spod stołu paszowego.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie wiem jak tam jest to zrobione, bo po 3-4 miesiacach krowy nastoją 40-50cm obornika. Może stół paszowy jest tak wysoko????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Z tego co pamietam to była mowa że nawet troszkę więcej. Krowy ledwo dotykały stołu paszowego po wybraniu obornika.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klos    0

jak dla mnie to obora na rusztach jest kiepskim rozwiazaniem, sasiad od dwoch lat uzytkuje taka i mowi ze ostatnia zima to droga przez mękę, pozamarzała mu gnojowica na rusztach i wszystko zostawało na wierzchu, poza tym nie ma paszowozu wiec krowy wciagaja sianokiszonke pod siebie i trzeba to wszystko wybierac!! tak jak ktos mowil jesli chodzi o legowiska to dla krow najlepsza jest sloma albo piasek a na rusztowej i jedno i drugie raczej odpada (po kilku latach na dnie kanalu moze uzbierac sie naprawde niezla jego ilosc - jak to pozniej wybrac?). I nikt mi nie powie ze ruszta sa zdrowe dla krow!! troche sie obor w zyciu naogladalem i gdybym mial wybierac to napewno wolalbym na plytkiej/glebokiej sciolce, niby jest wiecej pracy ale faktem jest ze obornik jest lepszy od gnojowicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się skończy już się robi coraz gorzej ze słomą trzeba będzie bulić bo Ci co brykiet wytwarzają płacą i trzeba im będzie dorównać. Warto czasami pomyśleć o przyszłości żeby nie mieć problemu jak na własnym polu brakuje słomy.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bynio    0

cześć panowie. na początku muszę przyznać AF to bardzo fajna i przydatna sprawa. Wiele ciekawych porad tu jest. Jeżeli chodzi o obore wolnostanowiskowa to jestem jak najbardziej za rusztami. ja co prawda jestem jeszcze w fazie projektu ale chce ruszta. zastanawiam sie tylko nad głeboką po drugiej stronie stołu paszowego, jednak argument o jałówkach które przechodza potem z głebokiej na ruszt daje mi wiele do myslenia i skłonny jestem chyba po raz kolejny robic zmiany w projekcie. co do kanałów to pomysł by zrobic je również pod legowiskami bardzo mi sie podoba. wymysliłem juz nawet jak mieszać gnojowicę. Prosił bym jednak Rolstudenta by podzielił się ze mną swoim pomysłem z rozmieszczeniem kanałów i mieszaniem gnojowicy. jesli inni maja takie rozwiązania to tez prosze o pomoc. Mozna wysłać schemat na bynio171@wp.pl będę wdzięczny za każda pomoc.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

kanału to standard w zależności od systemu mieszania, musisz podpatrzyć gotowe rozwiązania

ja mam dwa obwody

jeden do okoła stołu paszowego

drugi legowiska i ruszt miedzy legowiskami u krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bynio    0

ok. ja chce zrobić jeden obieg dokoła podwójnych legowisk a drugi pod tymi właśnie legowiskami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CzeStraM    0

Witam. Widzę że znów temat się ruszył :D Ja dalej kombinuję nad różnymi rozwiązaniami, mielą się papiery w sprawie "raportu środowiskowego"....

Ogólnie to rozkminiam opcję 6 kanałów (licząc od ściany): pod legowiskami przyściennymi, gnojowy, 2 pod legowiskami podwójnymi, gnojowy przy paszowym i ostatni po drugiej stronie paszowego. Chciałbym jeden obieg (slalomowy) ale nie widziałem "na żywca" takiego rozwiązania i nie wiem jak to zdaje egzamin (na zachodzie to działa ponoć). Turbina do rozbujania tego musi być niezła.. :lol: No i co ile trzeba by to mieszać ? bo już kilka obór zwiedziłem i każdy mówił co innego: jeden włączał raz dziennie na pół godziny, drugi co 2-3 dni, inny raz w tygodniu, jeszcze inny raz na miesiąc.... No i knif dodatkowy: kanały wychodzą o różnych szerokościach (ale przecież prędkości wodospadu tam chyba nie będzie.. ;) więc nie wiem jak to się będzie mieszało....

Taki jest plan ale ilości betonu mnie przerażają - zobaczymy po wstępnym kosztorysie...

Jeśli ktoś może się podzielić doświadczeniem to byłbym (albo bylibyśmy) wdzięczny B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bynio    0

ja chce zrobić dwa mniejsze obiegi. moim zdaniem przy jednym dużym faktycznie trzeba by co dzień mieszać( tak mówił mi facet od wyposażania obór) a żeby miszec co dzień trzeba mieć automatyczne mieszadło by co dzień nie podpinac ciągnika. takie mieszadło kosztuje ok 30 tys( mozna pokąbinować i zrobić sobie oczywiście...) a tak to co trzy tygodnie "rozbujać" gnojowice i już. takie jest moje zdanie. jeżeli ktoś uważa inaczej i ma to sprawdzone w praktyce proszę ( prosimy :)) o rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj