Skocz do zawartości

Polecane posty

michal17    0

Witam

jestem zainteresowany kupnem talerzówki używanej. Mam ciągnik Foton 604 (60 KM) i myślałem o talerzówce ciąganej ok 2,5 metra szerokości. Jeśli miał by ktoś taką maszyne w zachodniopomorskim lub okolicy to proszę o kontakt

kat181    5

Witam,

Panowie zastanawiam się na broną talerzową.

Wiem że chcę 3,5m półzawieszaną w układzie X, składaną do transportu.

Gleby klasy od 3a do 4b, praca głównie po ścierniskach oraz kilka hektarów po kukurydzy.

Pytania:

Jaki wał wybrać?

Jakie są lepsze talerze? (Zastanawiam się żeby były i z przodu i z tyłu zębate)

Czy lepiej mieć cięższą talerzówkę i jechać nieco wolniej czy lżejszą i za***rdalać? (osobiście nie jestem zwolennikiem przerzucania ziemi na znaczne odległości np: orka powyżej 8km/h już mi się nie podoba za bardzo)

Załóżmy że do 30tyś brutto, jaką bronę/markę byście polecili?

Ogólnie chciałem kupić agregat podorywkowy taki jak np kos ale max byłby wtedy 3m i raczej po kukurydzy bym nie wjechał, przy bronie chyba też mniejsze spalanie wyjdzie na ha...

pawelec    85

talerze tylko zębate, chyba że talerzowka bedzie bardzo ciezka wtedy gładkie dadzą sobie rade.

Talerze jak najwieksze, od 560 w góre, wtedy nic sie nie zapcha i glebokosc robocza tez bedzie odpowiednia.

Nie wiem czy ci producenci robią w ukladzie X, ale spojrzalbym na oferte Burego, Mandama. Akpil robi fajne serie talerzowek X - http://www.akpil.pl/pl/kategoria/40 wbrew uprzedzeniom, jest fajny efekt, masa bdb i jakosc tez ok.

Wiadomość z agroFakt.pl

kat181    5

Mandam robi tylko kompakty i albo 3 albo 4 metry, z Akpila jest CX ale się nie składa i jest ANIOŁEK ale chyba kosztuje grubo ponad te 30tyś.

W Burego muszę się zorientować.

Bury nawet nie ma w ofercie klasycznych bron półzawieszanych.

Edytowano przez kat181

Tomek90    190

Mamy brone z Akpilu 3.15 V i powiem ze efekt po ściernisku jest słaby a po kukurydzy to juz wogole tylko by skrobała. Ja tam wole podorywkowy bo czy sucho czy mokro zawsze swoją robote zrobi, a brona jak sucho to juz bieda. Prawda szerokość robocza bedzie mniejsza i spalanie wieksze przy podorywkowym. Co do wagi talerzówki to bierz cięższą bo ona nie potrzebuje predkość tak jak ścierniskowiec zeby dobrze mieszać.

hadler    0

to muszę Ci kolego powiedzieć, że jak jest dobra talerzówka to czy sucho czy mokro daje radę, bo sąsiad ma "quivogne" czy jakos tak i zawsze wchodzi ;D

zetor 16145 przy niej stęka, a jak podniesie koła do góry to stoi w miejscu xD

kat181    5

Mamy brone z Akpilu 3.15 V i powiem ze efekt po ściernisku jest słaby a po kukurydzy to juz wogole tylko by skrobała. Ja tam wole podorywkowy bo czy sucho czy mokro zawsze swoją robote zrobi, a brona jak sucho to juz bieda. Prawda szerokość robocza bedzie mniejsza i spalanie wieksze przy podorywkowym. Co do wagi talerzówki to bierz cięższą bo ona nie potrzebuje predkość tak jak ścierniskowiec zeby dobrze mieszać.

Ale agregatem podorywkowym raczej po kukurydzy nie wjedziesz bo sie będzie strasznie zapychał.

a czemu nie chcesz kompaktowej półzawieszanej?

Właśnie w sobotę wymłuciłem 1.5ha kukurydzy i znajomy użyczył mi kompaktową bronę z wałem packera, szerokość 3m waga ok 1200kg.

W sumie jeszcze jakaś wilgoć w ziemi była, przejechałem 2 razy i efekt był nawet niezły.

Więc kompaktowa mogła by być ale musialaby być cięższa i chyba byłyby lepsze większe tależe o profilu zembatym.

Jeśli chodzi o obciążenie to w porównaniu do na przykład grubera 3m to w tym samym paliwie tą broną można sobie przejechać 2x.

pawelec    85

bierz na hydropaku, zawiesisz 500kg jakiejs bomby i masz ciezka talerzówke :) a gdyby była potrzeba to siewnik i masz zestaw upr-siew.

slajders25    11

Witam. Mam takie pytanie. W tym roku kupiłem ze STALTECHU bronę talerzową (mniejsze talerze) z wałem rurowym 3m (z hydropakiem). Pytanie jest do tych co użytkują coś podobnego. Czy na wiosnę gdy ziemia jest mocno wilgotna to talerze nie będą się zapychać podczas siewu. Ostatnio właśnie znajomy mnie postraszył że właśnie na wiosnę będę miał z tym problem i mało tego to wał się też zapcha. Ponoć lepszy byłby wał Packera. Mam trochę lekkich ziem i dlatego zdecydowałem się na wał rurowy a tu znajomy mnie straszy. W tym roku jak siałem to brona spisywała się znakomicie. Chociaż gdy podłączyłem do brony siewnik FAMAROLU i zasypałem 200kg to na uwrociach lekko przód mi odrywało ( ciągnik MF 6180 z kompletem odważników) Jeśli ktoś może się podzielić doświadczeniem to byłbym wdzięczny.

Edytowano przez slajders25

Lukasz48    1

Jaki wał będzie najlepszy do brony talerzowej 3m?

- packer Ø 500mm

- crosskill Ø 400mm

- pierścieniowy (sprężynowy) Ø 500mm

- gumowy Ø 500mm

Brona będzie służyć do zrywania scierniska po zbożach i kukurydzy.

kgbck    6

A ja wlasnie mam do sprzedania brone talerzowa w ksztalcie x z walem strunowym szerokosci 4.60 malo uzywana ale juz 10 rok stoi duza moc do niej potrzebna jak ktos bedzie zainteresowany szukac mnie na prive jak dlamnie stan bardzodobry .przezucilem sie na agregat a ten chcem sie pozbyc 145konny HN sobie nieradzil i klient oddal i nadal stoi u mnie|:) ciagana byla 1934 w pozniejszym terminie 6495 MF

gregorian    0

Witam :)

Co sądzicie o bronie talerzowej firmie STRUMYK ?

Interesuje mnie owa firma Strumyk o której nie wiele pisze w necie :)

Brona która mnie interesuje to 2,7 m - 3,15 do Belarusa 952 - 90KM z którą by dał radę ? gleby lekkie, piaszczyste.

Aham i jak wygląda jakość maszyn i ich trwałość, Strumyka ? Trzeba przyznać jedno, że ceny są atrakcyjne do innych firm rodzimych typu Akpil, Bomet itp

Jakby ktoś był skory do odpisu będę wielce wdzięczny :) pozdrawiam

Edytowano przez gregorian

pawelec    85

bierz akpila 2.7 z wałem rurowym, talerze zębate i bedziesz zadowolony. to i tak jest najtanszy sprzęt z tych jako takich.

Meg5    342

W moim gospodarstwie była niedawno zakupiona brona talerzowa strumyk 2,4 m plus wałek strunowy . Ogólnie brona dość masywna ,ładnie robi natomiast wałek do niej mógłby być szerszy tak z 2,5-2,6 m ponieważ nie zagarnia ładnie (po brzegach są taki rowki po bronie i wałek tego nie sięga ) .Tak jak kolega wyżej napisał wałek rurowy byłby na pewno lepszy ,ale z tego co się orientuje nie ma do tego modelu . Sama brona godna polecenia ,i cenowo też lepiej wychodzi jak akpil czy bomet ,a to też ma znaczenie...

Edytowano przez Meg5

gregorian    0

Mamy nie zniszczalną talerzówkę Famarol 1,6m do C-360 ale w ostatnim czasie się obszar gospodarstwa powiększył tak samo jak i trochę zainwestowało się w sprzęt więc interesuje nas na ten czas coś tańszego żeby tylko pracowała i była pewność, że pochodzi po komentarzu kto ma Strumyka chyba nie ma się co bać tego sprzętu :) Ogólnie chodzą u nas takie słuchy, że te nie firmowe rzemieślnicze talerzówki są marnej jakości nie warte za wiele tylko pytanie jakie są te rzemieślnicze ? Posiedziałem trochę w necie i niby te tanie są firmowe lecz nie znane np właśnie Strumyk.

A można wiedzieć ta talerzówka do jakiej mocy ciągnika jest pod haczona ?

Rolnik1973    1247

Patrz na talerze z jakiego materiału. Ja w żniwa kupiłem bometa, tam są super talerze, jak stukniesz w niego to echo jak z dzwona, bo te rzemieślnicze to blaszaki, a talerz jest najważniejszy. Strumyka ma jedną zaletę bo przewala na prawo, a bometa na lewo i tak trochę to nie zręki operować.

Meg5    342

Mamy nie zniszczalną talerzówkę Famarol 1,6m do C-360 ale w ostatnim czasie się obszar gospodarstwa powiększył tak samo jak i trochę zainwestowało się w sprzęt więc interesuje nas na ten czas coś tańszego żeby tylko pracowała i była pewność, że pochodzi po komentarzu kto ma Strumyka chyba nie ma się co bać tego sprzętu :) Ogólnie chodzą u nas takie słuchy, że te nie firmowe rzemieślnicze talerzówki są marnej jakości nie warte za wiele tylko pytanie jakie są te rzemieślnicze ? Posiedziałem trochę w necie i niby te tanie są firmowe lecz nie znane np właśnie Strumyk.

A można wiedzieć ta talerzówka do jakiej mocy ciągnika jest pod haczona ?

U mnie strumyk 2.4 m współpracuje z 75 konnym ciągnikiem .

gregorian    0

A Strumyka talerze są dobrej jakości ? :) Bomet jednak droższy coś w granicach z wałem 10tyś plus minus zapewne :) Najlepiej będzie się przejechać i dotknąć ręką :)

Meg5    342

Czy strumyk ma dobre talerze ,jeszcze tego nie mogę ocenić bo mamy ją zbyt krótko . Ale jutro popukam w nie zobaczę czy dzwonią jak dzwon :lol:

pawelec    85

bomet jak i akpil i wielu innych producentów jak staltech rolmako itd, korzysta z talerzy włoskiego producenta OFAS. kazdy talerz ma wybite oznaczenie ofas na sobie.

gregorian    0

Dostałem odpis na skrzynkę od jednego użytkownika i mówi, że śmiga Strumykiem 3 rok i nic się nie dzieje a talerze trzymają :P więc wniosek taki, że jak wpłyną dopłaty to się najprawdopodobniej zdecyduję :)

kissmy...    57

Jaki wał będzie najlepszy do brony talerzowej 3m?

- packer Ø 500mm

- crosskill Ø 400mm

- pierścieniowy (sprężynowy) Ø 500mm

- gumowy Ø 500mm

Brona będzie służyć do zrywania scierniska po zbożach i kukurydzy.

wszystko zależy od tego jakie masz gleby, ja mam rolmako z wałem gumowym i z tego co obserwuję dużo pojawia się talerzówek na gumowych wałach, ale na moich mozaikach przy większej prędkości 15-18km/h wał na lżejszej glebie zaczyna działać jak włóka, stąd przy wale gumowym konieczna jest hydrauliczna regulacja głębokości pracy, no i oczywiście należy zwracać uwagę na masę i długość maszyny, bo przy ciężkich wałach i dużych talerzach jest już co dźwigać

Lukasz48    1

Właśnie w mojej okolicy również coraz więcej jest z wałem gumowym i wszyscy sobie je chwalą, więc raczej na taki wał się zdecyduje. Co prawda nie mam zamiaru kupować Amazone Catros'a jak wszyscy w okolicy, bo podejrzewam, że polski sprzęt też zrobi to samo a kosztuje 1/3 Amazone.

Jest jeszcze jedna kwestia przy wyborze brony a właściwie talerzy do mniej. Im większe tym lepiej, to wiem, ale pozostaje jeszcze kwestia ich rodzaju, czyli: gładkie czy ząbate?

Znajomy w Catrosie ma gładkie i twierdzi, że są lepsze od zębatych gdyż można bardzo płytko robić uprawę pożniwna a i z kukurydzą daje rade. Inni za to preferują ząbkowane twierdząc, że gładkie nie nadają się do kukurydzy. Problem też jest taki że w polskich bronach są praktycznie tylko ząbkowane talerze a ja póki co skłaniam się ku gładkim.

Jakie są lepsze Waszym zdaniem, gładkie czy zębate?

pawelec    85

wał gumowy jest dobry ze względu na swoją masę. Np. w aresie XL 3,0m waży prawie 500kg, dlatego fajnie zagęszcza ziemię.

Co do talerzy to catros waży tyle że nie musi mieć zębatych talerzy. U rodzimych producentów z masą jest zazwyczaj cienko stąd posiłkowanie się innym rodzajem talerzy, aby efekt uprawy i mieszania był zadowalający.

Nie wiem jak fachowo nazywają się te talerze, ale w kompaktówkach Unii i Agromasz są wlasnie talerze 'prawie' proste i 'prawie' gładkie. Nie wiem też jak to wpływa na uprawę.

zdjęcie przykładowe:

http://www.traktorpo...=800&quality=80

http://www.agrofoto....7_227_14303.jpg

Edytowano przez pawelec

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się