Skocz do zawartości

Polecane posty

Chciałbym się dowiedzieć jaką talerzówkę dobrać do 75KM ciagnika z napedem 4x4. W zasadzie jestem zdecydowany na Tolmet Simply 2,7m. Model waży 950kg, wg producenta zapotrzebanie mocy 70KM. O ile ze zrywaniem ścierniska nie powinno być problemów to chciałbym wiedzieć jak taki zestaw zachowa się podczas uprawy ziemi. Teren dosyć równinny, ale ziemia ciężka. Prosze bardzo o podpowiedź czy taki zestaw poradzi sobie?

Artis    14

szukam talerzówki pod 80-90km

-niszczenie ścierni kukurydzanej 2x po tym siew pszenicy

-niszczenie ścierni rzepaczanej 2x po tym siew pszenicy

-niszczenie poplonów

mam dwie do wyboru albo mandam 2,5m gal-c lub agromasza bt27

Wiadomość z agroFakt.pl

Ja mam agregat talerzowy  z agro-liftu 2,5m wał daszkowy talerze na zębie 560 współpracuje z zetorem 7745 uprawa po ściernisku jak i pod siew bardzo dobrze miesza a wał super rozgniata i zagęszcza pod siew.  jak za te pieniądze naprawdę robi dobrą robotę i z czystym sumieniem mogę polecić.

Nie polecam brać dużych szerokości na granicy mocy ciągnika lepiej mieć mały zapas i jechać z większa prędkością uzyskując lepszy efekt niż mieć szerszą maszynę o 20cm kosztem prędkości 

Kos_pl    11
Napisano (edytowany)

Też mam dylemat z zakupem brony talerzowej w tej chwili najbardziej skłaniam się do mandamu gal-c 4m wał t-ring  piasty bezobsługowe i nierozbieralne 5lat gwarancji(inne polskie firmy łącznie z unią pod względem ich awaryjności daleko w tyle).Rozmawiałem ze znajomym z branży handlu maszynami rolniczymi i ponoć rok czy dwa  podpisali ogromny kontrakt na export maszyn na zachód warunek bezobsługowe nie awaryjne piasty, dopracowali je ponoć idealnie,trochę mnie to zachęca miałem kbt burego i z piastami było nie najlepiej.A o sprężynach nie wspomnę powiem tylko tyle nigdy więcej sprężyn.

[...]

Nie jest to ze słyszenia tak jest, takie same w akpilu,uni bzdury-mandam produkuje własne piasty na miejscu,5lat gwarancji na łożyska i piasty(podaj przykład innej polskiej firmy tak długiej gwarancji)dzisiaj oglądałem na placu kilka różnych bron mandamu,staltechu,agro-maszu,bometu. Powiem że wizualnie widać lepsze wykonanie mandamu większa średnica piasty i łożysk,ale niestety za tym idzie też cena.Co do wymiany całości to masz rację w katalogu mandamu piasta wraz z łożyskami uszczelnieniem słupicą (to co przykręcamy do amortyzatorów) figuruje jako całość-koszt całości 460zł. Ale ma to chodzić praktycznie dożywotnio w takim jak moim gospodarstwie.Każdy może wybrać co uważa sam się zastanawiam mandam od np staltechu też na piastach bezobsługowych jest droższy o 8tyś ale już staltech na piastach skf jest minimalnie tańszy.

Szczerze mówiąc takie rozwiązanie to porażka, szkoda że jeszcze do kompletu talerza niewymienialnego nie dołożyli. Byłoby jeszcze bardziej postępowo, pro zachodnio. Kiedy chciałbyś wymienić zużyty lub uszkodzony talerz, to od razu profilaktycznie wymieniałbyś jeszcze łożysko, piastę i słupicę... masakra. Można by było jeszcze jakiś odgórny przepis może zrobić - że niby ze względów bezpieczeństwa pracy. ;)

Jakieś łożysko w końcu zacznie zacząć dawać ciała a Ty będziesz się bił z myślami czy już je wymienić (tzn. całość: łożysko - piasta - słupica) czy może jeszcze poczekać - niech jeszcze pochodzi, jeszcze niby się kręci - bo na słupicy jeszcze nawet farba nie zeszła.

Brałem na poważnie ofertę Mandam-a (bronę talerzową/agregat Gal-C), ale po tym co napisałeś, to na 90% zrezygnuję.

Gwarancja dożywotnia to nie jest taka jak myślisz/jak by się mogło wydawać - że np. do końca życia produktu. Gwarancja dożywotnia oznacza u wielu producentów gwarancję tylko do końca produkcji danej rzeczy. Jeżeli udziela się x lat gwarancji to zwykle w okresie 2x dłuższym prawdopodobieństwo wystąpienia awarii będzie już znacznie większe i wraz z wydłużającym się dalej okresem eksploatacji będzie dążyć do pewności - po gwarancji to już im szybciej prawdopodobieństwo awarii będzie dożyć do pewności, tym dla producenta lepiej, bo więcej można zarobić na sprzedaży części zamiennych. Wiesz co dla producenta może oznaczać idealne dopracowanie? Aby coś się zepsuło zaraz po upływie gwarancji... przysłowiowy dzień, miesiąc, dwa po jej upływie (w zależności czy jeszcze udziela tzw. "gestów handlowych"), ale tylko nie przed jej upływem.

I np. 20x460 zł = 9200 zł, po 10 czy kilkunastu latach eksploatacji pewnie taką bronę będzie lepiej oddać na złom niż naprawiać, ta jak i niestety większość obecnych maszyn, urządzeń... jak jakieś plastikowe zabawki. Nie zapowiada to dobrych cen dla sprzedających na rynku wtórnym.

Edytowano przez Kos_pl

witam. czy brona talerzowa( tolmet simply 2.7m) nadaje się do uprawy przedsiewnej na słabej ziemie 4-6 kl? talerze nie będą za mocno wpadać w ziemie? Pracowała by na 15 ha z pronarem 82a i służyła by do uprawy przedsiewnej później ścierniska i czasem jakiś poplon. czy jednak do uprawy lepszy jest zwykły agregat? kupno tej brony było by najbardziej ekonomiczne jak na te hektary. Maszyna do wszystkiego :) 

Tworkowiak    103

Ja tak pomyślałem, namówiłem Ojca i kupiliśmy z wałem strunowym. Do uprawy przedsiewnej opuściłem wał prawie do końca, żeby zbyt głęboko nią nie pracować. Na totalnym piachu ciągnik ma odrobinę ciężej bo trudniej piach przewalić talerzami, ale poza tym uprawa jest bardzo zadowalająca. Moje 90KM radzi sobie bardzo dobrze. Polecam.

dzięki za odpowiedz. chyba sie zdecyduje na ta brone. mam jeszcze jedna pytanie do ciebie. rozumiem ze masz taka brona lub podobna. Nadaje się to do siewu bezorkowego na tych najgorszych stanowiskach żeby nie przerzucać tego piachu pługiem? raz zrobić ściernisko po żniwach i później przed siewem jeszcze raz przejechać ta brona. będzie wystarczająco doprawiona ta ziemia? talerze 510 nie są za małe? 

Tworkowiak    103

Moja to jest dokładnie Tolmet Simply 2,70 m. O to czy się nadaje do uprawy uproszczonej to musisz popytać fachowców w tej dziedzinie np. na forum profesjonalnych jeśli masz tam konto. Myślałem też o tym, bo też mam piachy takie, że szkoda tam pługa, ale Tata rządzi i po jego myśli działamy. Puki co myślę, poplon zasiać po talerzówce po żniwach a w poważne zasiewy bez orki pewnie na razie się nie zabawię.

thomas015    1

Witam, planuję zakupić bronę talerzową Unia CUT L 3.9 i mam pytanko czy moja Renia 133.54 da radę z nią pracować. Mam około 40ha głównie gleby lekkie (nie piaszczyste)  

eddi87    0

Czy brona 1.8m, 2x8 przy 60stce kryje za calym ciagnikiem czy trzeba jechać kołem po talerzowanym? 

rafal4610    54

ledwo ale kryje :P Ciąłem taką tytoń, tyle że moim Fordem i ledwo go kryła czyli 60-tke powinno skryc. 

Fendt19    0
witam co możecie powiedzieć na temat brony talerzowej Kuhn discover xm 48 bo takowa mnie interesuje . jakie zapotrzebowanie mocy i ewentualnie orientacyjnie cena ??

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się