Skocz do zawartości

Polecane posty

Tworkowiak    103

Zastanawiam się nad zakupem brony talerzowej do uprawy przedsiewnej oraz uprawy pożniwnej. Ciągnik ma 90KM, ziemie lekkie, piaszczyste i mozaikowate. Pytania są takie:
Czy zaryzykować i kupić 3 metry czy lepiej 2,7 m? Skłaniam się ku mniejszej, ale wole zapytać jakie macie zdanie.
Jak np w bronie Tolmet Simply (bo głównie o takiej myślę) zachowa się talerz jak wpadnie na kamień? U mnie ziemie zakamienione i boje się że będzie problem, np uszkodzę talerz albo co innego :huh: 
Czy po bronie talerzowej będę miał większy problem z perzem? Jest taka opinia że talerz rozcina perz i ten perz jeszcze gorzej zachwaszcza pole  <_< 
Czy brona talerzowa nada się do płytkiej  uprawy łąki w celu przesiania jej na nowo? Kiedyś w łąkę wdał się robak i przesieliśmy trawę po uprawie jedynie agregatem uprawowym Bomet. Czy talerzówka w takim przypadku zda egzamin?

Edytowano przez Tworkowiak

akmaly    179

Z tym perzem to trochę mit. Kwestia jak dbasz tak masz. Jeśli uprawiasz tradycyjnie, tzn. z pługiem to staranna orka plus raz na jakiś czas oprysk i nie ma się co martwić perzem.

Jak masz dużo kamieni to szukaj innej brony bo ten Tolmet słabe zabezpieczenie w postać wałeczków gumowych, dużo lepsze są różnego typu sprężyny ( Lemken Rubin - ale to duża kasa lub np. Batyra Gepard)

Co do szerokości to lepiej mniej ponieważ tu potrzeba prędkości aby ładnie uprawić, a agregaty tego typu 3m to zalecana moc powyżej 100KM.

Co do tej łąki to masz zamiar ją przeorać i uprawiać? Jeśli tak to jak najbardziej. Jeśli tylko po wierzchu to są inne maszyny co pasowo uprawiają ale nie mam zielonego pojęcia jak to się sprawdza więc nie wiem.

Wiadomość z agroFakt.pl

Tworkowiak    103

Co do łąki to miałem na myśli uprawę bez orki, czy by się sprawdziło ale to i tak mało ważne.
Ważniejsze jakiej marki bronę wybrać jeśli stać by mnie było jedynie na coś z tej samej półki co Tolmet i ma wytrzymywać uderzenia w kamienie. ...Skoro te gumowe wałki się nie sprawdzą...? Niby tych kamieni nie ma strasznie dużo i talerzówką uprawia się płycej ale widząc jak "pracują" resory w Kvernelandzie podczas orki mam obawy co do uszkodzenia talerzy...  Henryk Batyra jest na Podlasiu (a przynajmniej w moich stronach) nieznany. Nawet nie wiem gdzie mógłbym kupić Geparda :huh: 
pawelec zadowolony jesteś z zakupu i jakości uprawy? Trafiłeś kiedyś w jakiś większy kamień?

akmaly    179

Gepard to tylko przykład, a producentem jest firma z Lublina.

Nie ma co porównywać pracy zabezpieczeń pługa do brony talerzowej, jak nie ma ich za dużo to nic wielkiego się jej nie powinno stać. Guma też zamortyzuje ale nie ma co porównywać ze sprężyną.

pawelec    85

jestem zadowolony z uprawy. 

trzeba troszke pobawic sie w regulacje zeby nie bylo widać bruzd po przejazdach. W astacie jest, w simply nie ma takich regulacji. 

simply będzie lżejszy o jakieś 300kg na tej szerokości.

Mam talerze 560 i takie polecam minimum.

Talerze w czystej mokrej ziemi zalepiają się.

Wał ciężki strunowy robi fajną robote.

Nie mam kamieni.

Na moich różnych ziemiach i pagórkach (lublin), 90KM to minimum do szer 2.7m.

withanight    244

Potrzebuje opinii na temat talerzówki Famarolu słupsk układ X 4x 7 talerzy. 

Jest okazja kupić a nie wiem czy się opłaci , czy nie będzie więcej nerwów jak roboty biggrin.png

Konkretnie chodzi mi czy stare typy talerzówek zapychają się się w kukurydzy gdy jest mokro? 

prawdopodobnie przerobiona wieżyczka, jednak pewny nie jestem , chyba że to nie famarol .

Każda informacja bardzo pomocna , dane techniczne również bo nie było tabliczki.

post-51066-0-79824600-1479847621_thumb.jpg

daron64    103

Ja mam tak(podobna). To już staroć, ale jak się ja dociąży odpowiednio to robi wystarczajaca robotę (powiedzialbym nawet ze nadspodziewanie dobra). U mnie z zetorkiem 7011 na 3 biegu bez problemu, dość mocno dociazona, tylko ciagana nie zawieszana. Kukurydzy nie mialem okazji nią robić, po zbożu nie zapychaka mi sie

shrek    1

witam wszystkich mam pytanie odnośnie agregatu talerzowego - wiem wiem ze to o bronach talerzowych ale nie będę nie potrzebnie zakładał nowego tematu a wierzę że ludzie to piszący znają sie też na agregatach talerzowych :)) czy ktoś użytkował albo posiada agregat talerzowy z Akpila Bizon ?? mnie interesuje akurat 3m

( współpracował by z NH 6050 koło 130 Km - więc raczej większy nie potrzebny i pewnie jak by sie sprawdzał to około 50 ha w sezonie. ) ale chodzi mi o opinie o wykonaniu i jakości maszyny ( niby teraz sie chwalą że sporo sprzedają na Francję i niby to rynek bardzo wymagający ) ale czy będzie on lepszy na przykład od mandamu agregatu talerzowego gal albo tal ??  chodzi mi głównie o wykonanie, jakość pracy na polu i tym podobne rzeczy ( jakoś lakieru, czy np. przy bardziej agresywnie ustawionych talerzach w akpilu szybciej nie siadają łożyska albo piasty ?? ). z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.    

p.s. czemu akurat akpil bizon 3m bo mam dobrą  ofertę na niego w promocji świątecznej poniżej 20  tys. netto  -  no chyba że to jednak zła  oferta :((

zuber    3

Witam.ja chcę zapytać o nową talerzówkę od burego kobalt strong co wniej poprawili . Zaznzczę że jestem zainteresowany tylko bronami o zabezpieczeniu na spręrzynie . Jak będzie spisywać się w gorczycy i po kukurydzy na ziarno

rein    0

Też mam dylemat z zakupem brony talerzowej w tej chwili najbardziej skłaniam się do mandamu gal-c 4m wał t-ring  piasty bezobsługowe i nierozbieralne 5lat gwarancji(inne polskie firmy łącznie z unią pod względem ich awaryjności daleko w tyle).Rozmawiałem ze znajomym z branży handlu maszynami rolniczymi i ponoć rok czy dwa  podpisali ogromny kontrakt na export maszyn na zachód warunek bezobsługowe nie awaryjne piasty, dopracowali je ponoć idealnie,trochę mnie to zachęca miałem kbt burego i z piastami było nie najlepiej.A o sprężynach nie wspomnę powiem tylko tyle nigdy więcej sprężyn.

zuber    3

Możesz napisać jak długo pracowałeś kbt ile zrobileś ha . Ja miałem pożyczoną unię na gumach i kbt to gumy naprzeciwko spręzyn wypadały blado . widać inną pracę talerzy .

rein    0

Bronę kbt 4m miałem i jeszcze mam 10lat 30ha z tym że ok 10 ha to trawy kośne to tam trochę rzadziej pracowała moja ma talerze 510 a to za małe 560 optymalne sama praca to masz rację równo pracuje na całej szerokości w nierównościach pola jednak przy suszy i na zwięzłej glebie za mało się zagłębia myślę że talerze 510 to też przyczyna w optymalnych warunkach dobrze miesza i przykrywa słomę.Ale od jakiś 2-3lat to pożal się boże wyrobiła się na sworzniach sprężyn i otworach ustawiania kąta talerzy i teraz to dopiero talerze drgają każdy idzie swoją drogą a włąściwie to tylne wchodzą w tor przednich i wychodzą pasy nieobrobione.wymieniłem do tej pory 10 sprężyn i 4 łożyska w piastach.Ostatni rok 5 sprężynek. Nie wiem co jeszcze byś chciał wiedzieć jak coś pisz.

shrek    1

Co to znaczy piasta nierozbieralna?? Jak sie popsuja łożyska a moze sie zdarzyc w tych bez obsługowych tak to co calosc na złom i trzeba nowa piasta i lozyska ?? Odnośnie 5 lat gwarancji ale jakis czas temu slyszalem ze piasty robi pare firm i niby tej najlepszej firmy sa takie same w mandamie, akpilu i uni. Czy ktos cos słyszał, prawda czy tylko gadanie ??

rein    0
Napisano (edytowany)

Nie jest to ze słyszenia tak jest, takie same w akpilu,uni bzdury-mandam produkuje własne piasty na miejscu,5lat gwarancji na łożyska i piasty(podaj przykład innej polskiej firmy tak długiej gwarancji)dzisiaj oglądałem na placu kilka różnych bron mandamu,staltechu,agro-maszu,bometu. Powiem że wizualnie widać lepsze wykonanie mandamu większa średnica piasty i łożysk,ale niestety za tym idzie też cena.Co do wymiany całości to masz rację w katalogu mandamu piasta wraz z łożyskami uszczelnieniem słupicą (to co przykręcamy do amortyzatorów) figuruje jako całość-koszt całości 460zł. Ale ma to chodzić praktycznie dożywotnio w takim jak moim gospodarstwie.Każdy może wybrać co uważa sam się zastanawiam mandam od np staltechu też na piastach bezobsługowych jest droższy o 8tyś ale już staltech na piastach skf jest minimalnie tańszy.

Edytowano przez rein

zuber    3

Bury z przed dziesięciu lat to też inna maszyna . zastanawiam sie czy zmiany w modelu kobalt strong pszły w dobrą stronę i na ile są skuteczne .Zaznaczam że nikogo nie namawiam do tej firmy czy brony poprostu dobrze mi się nią robiło . Zmiany w wersji strong to talerze 560 mocniejsze sprężyny i piasty . Najlepiej gdyby wypowiedział się urzytkownik i to taki który miałby jakieś porównanie.

rolnik31    1

Witam,

Panowie szukam już od dłuższego czasu brony talerzowej do swojego ciągnika 80 konnego. Mam już mętlik w głowie. Jaką szerokość polecacie do takiej mocy i jakiej firmy? Brona miałby pracować przy likwidowaniu ściernisk czy poplonów. Tereny na,  których gospodarze raczej płaskie, a gleba to mozajka miejscami jest glina. Wiadomo też nie chciałbym szaleć z ceną :)

Tworkowiak    103

Na AF widać, że popularna jest brona Tolmet Simply 2,7m właśnie do ciągnika o mocy mniej więcej 80KM. Poszukaj zdjęć, poczytaj opinie. Z tego co ja czytałem każdy ją sobie chwali za solidne wykonanie, przystępną cenę i dobrze wykonaną robotę w polu. Sam się nad taką zastanawiam, tylko Ojca raczej nie przekonam :P

rein    0

Wykonanie piast talerzy i ich mocowanie(według mnie to serce talerzówki) każdy może wybrać co uważa,bo cena za maszyny również jest różna.

Więcej kasy spokojna robota (dłuższa gwarancja)

Mniej kasy Częste dokręcanie śrubek tolmet ma typowe piasty samochodowe-- lub zbieranie talerzy na polu.

Ja już mam dość opcji drugiej dlatego wybrałem pierwszą --czy słusznie czas pokaże.

post-9361-0-09497600-1484855165_thumb.jpg

post-9361-0-18587900-1484855175_thumb.jpg

post-9361-0-78850300-1484855496.jpg

rolnik31    1

Dzięki za szybką odpowiedź. Poszukam na AF opini na temat tej talerzówki. Jestem jeszcze ciekaw czy moj ciagniczek dal by sb rade z tą szerokością, jak bym konkretnie dociążył talerzówke.

DawidK321    0

Witam. Chciałbym zapytac jaką bronę talerzową 3 metrową wybrac do 26 000zł. Dokładnie chodzi mi jaki wał dobrać. Proszę wszystkich o doradzenie. Z góry dzięki.

hardkor113    19

Jesli masz czym podniesc to bierz bez wachania gumowy.
Pracowalem maszynami z walem rurowym,strunowym,gumowym,packera i jak da mnie gumowy najlepszy.

rein    0

Popieram przedmówcę gumowy jest dobry ale też jeden z cięższych i droższych a może t-ring lub c-ring lub daszkowy dwa pierwsze doskonale kruszą i glebę i ściernisko.

post-9361-0-44586700-1484916930_thumb.jpg

post-9361-0-74867700-1484916947_thumb.jpg

post-9361-0-82034200-1484916956_thumb.jpg

kot1984    0

Witam mam pytanie chce kupić talerzówkę 4 metry do ciągnika 150 km. Rozglądalem się i stwierdziłem że zachodnie sprzęty są za drogie i stwierdziłem będzie to polska talerzówka i wybrałem dwie firmy mndamu na sprężynach oraz burego. Dlatego proszę o poradę i jakieś sugestię. 

Ps. szczególnie chodzi mi o opinię o burym jak to chodzi

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się