Skocz do zawartości
leszan

Odśnieżanie dróg przez rolników - wasze doświadczenia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Odśnieżanie
leszan    0

Witam. Czy ktoś wie jak wyglądają przepisy odnośnie zatrudnienia przez np. urząd gminy do odśnieżania dróg Czy trzeba zakładać normalną firmę usługową, czy można to zrobić jakoś w ramach gospodarstwa. Urząd gminy życzy sobie oczywiście fakturę za odśnieżanie, aby mógł za to zapłacić. Może ktoś wie ile można na tym zarobić??

karol012011    1

Umnie z tego co wiem to biorą 150zł/za MTG ,moim zdaniem to bardzo dużo.A odśnieżają tak ,że ... ;[ .Dla sąsiada jeden odśnieżył droge do podwórka ,i na podwórku napchał zaspe 5x5m i ani wyjechać ani wjechać <_<

maks95    5

Staruszek kiedyś odśnieżał dla gminy ale oszukali nas i zapłacili tylko 130 zł za godzinę i już nie odśnieżamy

Edytowano przez maks95

Wiadomość z agroFakt.pl

wojtal24    173

Musisz mieć działalność gospodarcza i wygrać przetarg na roboty publiczne

ZetorPower    0

podłacze sie do wojtala z tym ze u mnie przetargu akurat nie było na cała gmine sa 3 ciagniki i ustalili mniej wiecej taka stawke zeby kazdy był zadowolony zalezna od wielkosci ciagnika ogolnie to cos tam zawsze zostanie oczywiscie płacone mamy na godzine zegarowa

Edytowano przez ZetorPower

ChiquitaB    50

ta mój kolega podpisał z gminą że będzie tylko do pomocy jak coś a i tak musiał zasuwać codziennie a stawka taka że jak mu wąż od hydrauliki pękł bo o coś zahaczył bo ktoś sobie koło drogi na jesieni coś postawił i nie było tego widać to tylko na straty wyszedł nie licząc dwóch lamp błyskowych które stracił a ciągnik jak po d*pie dostaje. zapewne każdy wie jak niektóre drogi są zasypane

hubertuss    492

U nas są przetargi, trzeba mieć działalność gospodarczą. Generalnie co do odśnieżania dróg ciągnikami to według mnie chałtura jest. Koleś robi równarką to aż się chce jechać. A po ciągniku raz, że wąsko dwa że lekki pług i tylko po wierzchu co nieco zbierze.

Nikita_Bennet    100

i tu jest problem.

U nas latały:

- trupiasta 12stka - kiepsko robiła, bajzel na drodze i dojeżdzała tylko do skrzyżowania za wsią a miała większy obszar.

- zts 16245 - różnie - parę razy widziałem gościa z pługiem 10cm nad warstwą śniegu (tzw "strzała).

- Fastrak - ładnie, szybko i równo i znał teren na którym pracował.

- case jx - nawet ładnie ale niestety pług tzw "strzała" i efekt taki sobie.

- U1634 - też "strzała" i tez średnio to wyglądało.

Ogólnie problemem było tej zimy że leciał ciągnik z pługiem typu "strzała". Powinna być strzała a za nim do poprawki skośny (rowów u nas jest pełno gdzie śnieg można było garnąć).

Drogowcy oczywiście zaskoczeni jak co roku zimą ale też się opierniczali bo widziałem ich kilka razy stojący i palących fajeczki.

Po solidnym opi*****niu przyjechała w dwa miejsca koparka i sprzątała śnieg - 1,8 metra było bo wyżej niż mam wzrostu.

Wracając do tematu - jeżeli ktoś chce sie bawić to wg mnie:

- 2 ciągniki z czego minimum jeden z pługiem skośnym,

- drugi kierowca,

- dużo samozaparcia,

- pługi zamocowane tak jak tur czyli rama do tylnej osi,

- przemyślenie amortyzacji (czy TUZa jeżeli pług na TUZie czy samego pługa jeżeli przykręcony do konstrukcji ciągnika).

ZetorPower    0

ja odsniezam t 150k mam pług dziobaty jego całkowita waga to około 450kg i jak narazie nikt nie narzekał rowno zgarnia a sprzet to nie wszystko trzeba troche pomyslunku i checi kierowcy zeby ładnie zrobic a nie tylko zeby godzina wpadła i do kasy w koncu robicie to tez dla siebie

ChiquitaB    50

u nas kolega JD7830 :) a pozostałe to jakieś mniejsze JD fendt i koparko ładowarki dwie. Kolega ma tą strzałkę na przód to idzie jak burza:) całą drogę na raz bierze ponad maskę mu sięga

Nikita_Bennet    100

@ZetorPower

Czyli masz strzałę.

Dasz nią radę rozepchać drogę o szerokości 5-6 metrów? Najlepiej za max dwoma przejazdami?

Tego T150K masz dociążonego z tyłu?

Edytowano przez Nikita_Bennet

ZetorPower    0

tak stzałe mam, tak na 2 przejazdy ok 5 metorw rozpycham , tak docazyłem go z tyłu ok 350 kg lepiej ciagnie i do tego mam tylna łyzke tez ok 350 kg

leszan    0

moim zdaniem chyba skośny pług lepszą robotę robi, tyle że trzeba na każdej drodze po 2 przejazdy robić. Czy jak myślicie??

Nikita_Bennet    100

IMHO najlepsze połącznie to strzała na pierwszym a na drugim skośny.

Skośnym się nie zawsze przebijesz, sciąga jak jest lodowisko pod spodem (u nas nie każdy ciągnik z pługiem miał łańcuchy).

Sam skośny też nie jest najlepszy bo przebić się przebije ale co z tego jak wszystkiego nie wybierze i po to potrzebny jest za nim pług skośny.

krzych2007    0

Ja odsnieżam MTZ-em 82, pług zrobiłem hydraulicznie skosowany (prawo, lewo, strzała) na działalności gospodarczej mam 60 zł Brutto za 1 godzine pracy. Lichwa, ale to bardziej w ramach pomocy społecznej robie niż zarobku.

ZetorPower    0

moim zdaniem chyba skośny pług lepszą robotę robi, tyle że trzeba na każdej drodze po 2 przejazdy robić. Czy jak myślicie??

to zalezy gdzie odsniezasz jak tylko droge to jest dobry ale jak jakies waskie wawoziki gdzie jest wiecej sniegu nawiane to nic tym nie zrobisz chodzbys sie meczył 2 dni wtedy tylko strzała bo odrzuca na dwie strony maszyna ma troche lzej i rowno idzie nie sciaga jej. Nikito moim zdaniem na normalna szose wystarczy jeden skosny pług 2 razy przeleci i zrobione bo jak puscisz najpierw strzała ktora jedzie srodkiem a za nim skosny to gdy pozniej beda wracac strzała bedzie robiła druga strone ulicy i jest czysto a wtedy skosny za nim nie ma co robic wiem z praktyki ze nie zawsze sie sprawdzaja takie połaczenia. na odsniezanie przynajmniej mi szkoda mi byłoby innych ciagnikow niz ten ktorym robie bo naprawde w odsniezaniu prawdziwym odsniezaniu ciagnik dostaje w d**e

Sadek    449

ja odsniezam t 150k mam pług dziobaty jego całkowita waga to około 450kg i jak narazie nikt nie narzekał rowno zgarnia a sprzet to nie wszystko trzeba troche pomyslunku i checi kierowcy zeby ładnie zrobic a nie tylko zeby godzina wpadła i do kasy w koncu robicie to tez dla siebie

Zgadza się liczy się pomyślunek zawsze trzeba rozgarniać na max jak się da, bo jak się rozgarnie że wraca się tym samym śladem to po kilku dniach się klinujemy i wtedy jest problem.

Spych nie rusza zmarzniętej skarpy, a do gospodarstwa dojeżdża tylko listonosz bo auto ciężarowe nie mieści się na zakrętach (wtedy TUR itp w ruch i trzeba się ratować).

ZetorPower    0

dokładnie, najszerzej jak sie da przy kolejnym odsniezaniu jest gdzie wieksza ilosc sniegu upchnac

Panowie u nas w gminie miał być przetarg ale oczywiście wygrał dobry znajomy naszego wójta, a mój sprzęt odśnieża tylko drogę do mnie:) Wcześniej trochę jeździłem na drogach gminy i płacili wtedy 150zł/godz, teraz powinni podnieść ta stawkę przy obecnych cenach paliwa. Tu link jakby ktoś chciał zobaczyć http://tnij.org/owk9

andrejus    157

To ja teraz zastanawiam się jak moja renia radziłaby sobie gdyby spadło tyle śniegu co rok temu.

Chyba musze kombinować jakieś łańcuchy na tył i przód. Tylko jak je tam wcisnąć? Między oponą a błotnikiem około 20 cm luzu.

Co do wagi pługa to chyba można poratować się przez dociśnięcie go do podłoża, wtedy będzie brał wszystko :)

darek1972    45

Dociskając pług do podłoża tracisz sterowność więc zastosowanie tego może być tylko chwilowe a przy skośnym nie ujedziesz prosto nawet chwili ;)

Pietras892    192

moim zdaniem śmiało pójdzie bez problemu....dla pewności dałbym jakiś balast żeby tył dociążyć...

widze że temat kwitnie, a zimy nie widać:rolleyes:

darek1972    45
Dlaczego nie pojadę prosto? Renia wąży 8.5 tony plus łańcuchy na 4 koła.

Spróbuj a się przekonasz

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 

Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 

Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 

Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  

dzięki!
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Aries
      Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

====================================================
      4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

*   *   *
      1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
      W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
      http://www.informacj...ug-nowych-zasad

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez Arni
      Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
      Jak to było u was?

Pozdro Arni