stajniaomega

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić?

Polecane posty

stajniaomega    11

Witam. Mam problem z pszenicą, mianowicie 23 i 24 lutego siałem saletrę puławską 34% w dawce 300kg na ha, przy -7 stopniach, na polu było około 3 cm śniegu. Dziś byłem na polu i pszenica wygląda jak poparzona. Co wy na to?? Czy zrobiłem coś źle?? Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

moze dlatego ze był snieg ktory rozpuscil sie wraz z saletra.

jesli robi sie oprysk z saletry to jest po nim wszytko spalone wiec moze u ciebie wyszło tak samo


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak się robi oprysk z saletry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miturskir    4

kolego przesadzileś kto sieje w lutym 300 kg 100marzec 100kwiecień100maj i jest efekt

 

25 kg saletry na 300 litrów wody i nie ma sytuacji żeby była poparzona nawet sad kiedy kwitnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz328    2

Może częściej dodaje się do oprysku mocznik niż saletrę ale to tak na marginesie. Koledze wyżej chodziło pewnie o to że jak śnieg się rozpuszczał to wraz z nim rozpuściła się saletra. Wtenczas zamiast saletry to się zrobił roztwór o dużej zawartości azotu, który poraził pszenice. Dlatego jak jest rosa to się nie podsiewa azotem roślin bo może się przykleić do liści i poparzy roślinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

tak Mariusz328, oto mi chodziło..


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

kolego przesadzileś kto sieje w lutym 300 kg 100marzec 100kwiecień100maj i jest efekt

 

25 kg saletry na 300 litrów wody i nie ma sytuacji żeby była poparzona nawet sad kiedy kwitnie

ile masz lat tak się zapytam tylko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

miturskir pomylił chyba mocznik z saletra

wiem z wlasnego doswiadczenia ze dawka na ha 5kg pali komose a 8 kg ziemniaki

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Saletra przecież tania jak barszcz, więc po co oszczędzać :lol:

Lepiej zamiast kupować 300 kg saletry na ha i wysiać a raz w takim terminie to lepiej kupić 100 i dać 2 tygodnie później, prawdopodobnie będzie dużo lepszy efekt.

Dasz rade uratować tą pszenicę? Ile hektarów tak załatwiłeś?

 

No i odpowiadam na pytanie:

Bardzo zła dawka i bardzo zły termin :P

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Kto przy zdrowych zmysłach sieje nawozy w takim terminie, jest tyle stron z prognozą pogody, na tej podstawie mozna określić co bedzie, moim zdaniem juz nic nie pomoże, bo teraz bedzie jeszcze ochłodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0

niedość że sama saletra wysypana na śnieg mogła się przykleić do rośliny i ją przypalic to jeszcze mróz póżniej nie był mały to zrobił co potrafi bez pokrywy śnieżnej i są efekty :(

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damix    2

Niedość,że w lutym przy -7 to jeszcze na dodatek w śniegu :lol: ... mi by się nie chciało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Co Wy tak pojezdzacie koledze :P Chcial zrobic dobrze dla pszenicy, ale mu sie nie udalo i tyle...W takich warunkach nie sieje sie saletry i napewno tak sie stalo jak napisal kolega @przemol87.No ale coz, jak sie czlowiek spieszy to takie sa tego efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15354

Toż w lutym jeszcze zboża śpią. Nic na siłę- w tydzień i tak nie urośnie. U mnie jeszcze śnieg leży. Siać to można plemniki o tej porze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

W moich okolicach zarządca jednego dużego właścicela ziemskiego zapowiadał,że nawozy będzie siał w połowie lutego. Nie wiem czy tak zrobił. Ja posiałem Saletrosan na 3cm śnieg.Na razie nie widać efektów ubocznych. Nawóz wraz z topniejącym śniegiem ładnie się rozłożył i poszedł w ziemię. Zobaczymy jakie będą tego efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajniaomega    11

Ale ja prosiłem o pomoc, nie prosiłem nikogo o takie słowa krytyki .... Nie znacie powodów tak wczesnego siewy nawozów a napierdalacie na mnie że strach. Zastanawiam się po co to napisałem. Wieśniaki mają ubaw po pachy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Nic już raczej nie pomoże, zależy w jakim stopniu jest poparzona.

To jaki jest powód tak wczesnego siewu saletry i do tego w takiej ilości?

Może i mają ubaw, ale człowiek uczy się na błędach.

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj