Zaloguj się, aby obserwować  
savas

Badanie jakości pasz

Polecane posty

savas    3

Ostatnio zrobilem badania składu kiszonek, była to kukurydza pryzma i trawy(bele z zakupu 3 pokos), wrzucam wyniki i zachecam do komentowania jezeli ktos sie zna, tymczasem czekam na zywieniowca.

sianokiszonka;

ADF 21,2

ADF w s.m. 37,5 g/100g

Białko ogólne 8,6 g/100g

Białko ogólne w s.m. 15,1 g/100g

NDF 31,6 g/100g

NDF w s.m. 55,8 g/100g

pH 5,8

Popiół surowy 6,5 g/100g

Popiół surowy w s.m. 11,6 g/100g

Sucha masa 56,6 g/100g

Tłuszcz surowy 1,9 g/100g

Tłuszcz surowy w s.m 3,4 g/100g

Włókno surowe 16,3 g/100g

Włókno surowe w s.m. 28,8 g/100g

 

kukurydza

ADF 6,8

ADF w s.m.19,6 g/100g

Białko ogólne 2,8 g/100g

Białko ogólne w s.m. 8,1 g/100g

NDF 11,5 g/100g

NDF w s.m. 33,3 g/100g

pH 3,9

Popiół surowy 1,4 g/100g

Popiół surowy w s.m. 4,0 g/100g

Skrobia 13,1 g/100g

Skrobia w s.m. 38,1 g/100g

Sucha masa 34,5 g/100g

Tłuszcz surowy 1,4 g/100g

Tłuszcz surowy w s.m 4,1 g/100g

Włókno surowe 5,1 g/100g

Włókno surowe w s.m.

14,8 g/100g

Edytowano przez savas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

w siaonkiszonce białko strawne bardzo ładne natomiast w kiszonce z kukurydzy trochę małe. Dlaczego nie masz oznaczonej EM ? I właściwie do czego służy ADF i NDF bo to są tylko miary włókna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

Witam.

 

Aby prawidłowo opisać wyniki należe brać pod uwagę tylko te w S.M.

 

Sianokiszonka:

SM - 56 - ok.

NDF / ADF - ok. stosunek prawidłowy

Białko - 15,1 średnio, mogło by być więcej np. 18.

Włókno - 28 - ok.

pH - 5,8. Jak było trochę niżej ok. 5,0 to będzie Ci się lepiej przechowywać. No ale masz SM 56% więc nic się nie da zrobić.

Generalnie jest dobrze. Choć brakuje energii netto laktacji w MJ / NEL wg. DLG lub jak kto woli JPM jednostek produkcji mleka wg. INRAtion.

Powinna być na poziomie ok. 6.2 - 6,3 MJ NEL w SM. Przydała by się pozycja cukry/węglowodany ... aby wnioskować o energii. No ale za to podano NDF i ADF.

 

Kiszonka z kukurydzy:

Skrobia 38 w SM !!! pięknie. Mimo że nie ma energii to można wywnioskować że przy włóknie 14% wartość ta jest bardzo duża ok. 6,7 MJ NEL w SM (to tak na oko mając w głowie podobne wyniki). Czyli w kiszonce jest mnóstwo kolb, była zebrana późno i mała masa liści, łodyg itp. daje jej takiej wartości. Przy okazji widać poniżej że duża ilość cukru spowodowała świetne zakiszenie i niskie pH.

SM - 34 % OK.

NDF/ADF - OK. stosunek prawidłowy.

pH - 3,9 !!! super tak trzymaj

białko - 8,1 - wiadomo więcej nie wyciągniesz no +1% max. KK to energia, a jak widać jest jej dużo. Widziałem max 9,5% w S.M.

Jak będzie więcej białka to będzie oznaką szybszego zbioru, dużej ilości wody, niskiej wartości energetycznej mało węglowoda, dużej zawartości włókna i zaburzonemu stosunkowi NDF do ADF. Będzie też słabo się kisić i pH będzie wysokie ..

 

Proponuje żeby ktoś jeszcze się wypowiedział bo mogłem coś pominąć i niedointerpretować.

 

Analizy wykonują uczelnie rolnicze, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Olsztyn, Bydgoszcz, oraz PODR Stare Pole i inne, wiele firm związanych z żywieniem na aparatach NIRR oraz lab. firmy sprzedającej ziarno kukurydzy. Trzeba poszukać. Koszt badania ok. 80 - 120 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

zootechnik dziekuje za rzeczową analizę i juz wyjasniam niektore watki. Otóz baloty byly zbierane pozno, przesuszone na pokosie co pewnie spowodowalo tak wysokie ph i wysoka S.M, ogolnie z tym nie ma rewelacji co tez widac jak sie ta trawe rozmiesza.

Co do kk to byly to mieszance z KWSu FAO ok 220 zbierane byly w pazdzierniku. Tutaj tak niskie Ph i ogolnie dobra jakosc mialo tez wpływ przykrycie, gdyz kiszonka byla zrobiona w silosie nastepnie przykryta folia transparentna, folia czarna i siatka ochronna, dzieki temu byly idealne warunki do zakiszania co mozna wnioskowac po porownaniu z silosem okrytym tradycyjnie.

Zootechnik co bys ulozyl z tymi paszami na 25 l mleka korwa ok600 kg, zywione w wozie glowna dawka reszta z reki. do dyspozycji mamy jeszcze taka pasze: BB 437 http://www.provimi.pl/page,19122789631342585846,1,produkty.html do tego moge przeznaczyc ok 2 kg CCMu śruta rzepakowa, sojowa mocznik, zastanawiam sie na młotem(?), do wozu idzie zawsze mineralna ok 100g i kwasny weglan tez 100g na szt. Zootechnik da sie cos z tego ciekawego zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubski    0

Włókno obojętno-detergentowe (NDF)

 

Jak pokazano na rysunku, NDF składa się z celulozy, hemicelulozy i ligniny. W praktycznym żywieniu zawartość NDF w paszy jest ściśle związana z ilością pobranej suchej masy. Jeśli jednak większość NDF pochodzi z młodej zielonki lub przemysłowych produktów odpadkowych wówczas współzależność ta maleje.

 

Włókno kwaśno-detergentowe (ADF)

 

Frakcja ADF zawiera celulozę oraz ligninę. Poziom ligniny w paszy może być miarą jej strawności. Słoma charakteryzuje się wysoką wartością ADF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasibrzuch    0

Witam. Chciałbym, aby ktoś mi powiedział czy wyniki analizy pasz uwzględniają np: w systemie INRA wartość energetyczną JPM czy białkową BTJN i BTJE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

W systemie INRA wartość energetyczna wyrażona jest w JPM w kg s.m. oraz ilość białka w BTJ oraz BTJN i BTJE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasibrzuch    0

Wiem mniej więcej na czym polega system INRA. I hipotetycznie mówiąc np,chciałbym sobie sam bilansować dawkę pokarmową, tylko na podstawie analizy weendeńskiej dla mnie jako laika trudno obliczyć samemu JPM i BTJ. I pytam Was czy po takiej analizie wszystkie dane będę miał podane na "tacy" aby dalej bilansować dawkę czy jeszcze trzeba ponieść dodatkowe koszty aby ocenić wartość energetyczną i białkową pasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasibrzuch    0

witam ,niedawno robiłem analizę kukurydzy odmiany opoka i piorun co o niej powiecie:

http://www.fotosik.p...132dd8cebb.html

Z tego co porównałem z tablicami to ta kiszonka ma prawie takie same wartości jak w normach DLG dla suchej masy 32%. Według mnie eleganckie parametry. Dobrze kisisz... he he

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

.....hipotetycznie mówiąc np,chciałbym sobie sam bilansować dawkę ...... czy jeszcze trzeba ponieść dodatkowe koszty aby ocenić wartość energetyczną i białkową pasz?

Proponuje przesłać do Laboratorium a jest ich parę w kraju kiszonkę. Koszt, paczka + analiza ok. 80 zł (Stare Pole k./Malborka, Kraków) i podajesz e-maila i Ci przesyłają info... Będziesz miał kompletną analizę. Poza tym jak już nie chcesz wydać tych 100 zł, to poproś przedstawiciel jakiejś firmy paszowej np. DeHeus oni mają NIR-a w zakładzie, Polmass, Josera itp..... Ci mają NIR-y przenośne i Ci zrobią analizę na miejscu. Zakup od nich np. jakiś produkt i poproś by przyjechał doradca i dobilansował resztę i wykonał analizę. Inne mieszalnie i producenci korzystają z lab. tradycyjnych ale jak sądzę NIR wystarczy, mimo że 10 lat temu mocno dyskutowałem z jednym z bardzo, bardzo znanych profesorów zajmujących się żyw.bydła z Krakowa ;-) że jakoby wynik jest OK, a on twierdził że ma duży, duży błąd. Dwa lata temu sam prof. z UJ napisał na łamach HzG Bydło że NIR jest OK i wychwalał go wraz z jeszcze jednym dr. z OHZ w centralnej Polsce .... jego zalety itp.... Wiedza jest niezmienna a zmieniają się tylko przekonania ;-) ...

 

P.S.

Gdybyś wysyłam do Lab. UWM w Olsztynie to napisz żeby wynik Ci podali z Suchej Masie. Bo jest to jedyna lab. w kraju które robi po staremu i podaje wynik w masie powietrznie suchej.

Ale jak masz ołówek i kalkulator możesz to wyliczyć, tylko po co ... jak zapłaciłeś za robotę a ktoś jej nie dokończył. Jednak ich, ja już nie mam cierpliwości i po kilku rozmowach z prof. kierownikami katedr itp... informuje o tego typu praktyce... Stara szkoła...niestety ....

 

Według mnie eleganckie parametry. Dobrze kisisz... he he

To prawda, wynik bardzo dobry. pH 4,6 bardzo ładnie zakiszona. Skrobi masz 30% to jest bardzo ładny wynik, czyli masz duży udział kolb w kiszonce i z tego widać energię prawie 6,4 MJ. SM 32% ... i reszta OK.

Będzie z tej kukurydzy mleka na 100% !!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj