patryk141

Jakie kwalfikacje musze posiadać abym mógł przejąć gospodarstwo?

Polecane posty

patryk141    0

Witam uczę sie Liceum ogólnokształcącym (klasa maturalna) i planuje iść na studia nie związane z rolnictwem. Po przemyśleniu nie chcę iść na studia rolnicze, wole wybrać kierunek z innej branży dzięki któremu bede mógł dostać pracę nie tylko w rolnictwie bo jak sami wiecie w tej branży różnie bywa... raz górka ale częściej dołek;/ Ale po mimo tego bym przejął gospodarstwo i musze mieć jakieś wykształcenie w tym kierunku. Czy są jakieś kursy, czy trzeba ukończyć jakąś szkołę (np. "zawodówkę" )?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denison    1

Poszukaj zaocznej szkoły kształczacej o profilu ,,technik rolnik,,


" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "


Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Możesz poprosić rodziców, żeby wpisali cię w KRUS-ie jako domownika i opłacali za ciebie składki. Po 3 latach będziesz miał wystarczający staż pracy w gospodarstwie, żeby je przejąć.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotras    2

Panowie mam pytanko a jeżeli jego rodzice opłacali b za niego krus to czy może się starać w późniejszym czasie o premie dla młodego rolnika ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Nie jestem na 100% pewien, ale raczej tak, ponieważ bycie domownikiem nie jest prowadzeniem gospodarstwa, a jedynie pracą w nim. Według KRUS rolnik ma obowiązek zgłosić każdego domownika, który pracuje w gospodarstwie i nie uczy się. Może też zgłosić uczącego się, ale nie można wykazać (takie małe niewinne kłamstewko :P) np. że jest na studiach dziennych, ponieważ jest warunek, że domownik musi stale pracować w gospodarstwie.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk141    0

Możesz poprosić rodziców, żeby wpisali cię w KRUS-ie jako domownika i opłacali za ciebie składki. Po 3 latach będziesz miał wystarczający staż pracy w gospodarstwie, żeby je przejąć.

 

Hmm o tym jeszcze nie słyszałem? Po 3 latach mam prawo do przejęcia gospodarstwa? a czy przy takiej formie jest możliwość z korzystania z programów unijnych, jeśli będą po 2013?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Cytat z http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/186/186%20A/MR_podst_infor_dhj.pdf

 

KWALIFIKACJE ZAWODOWE

Ubiegający się o pomoc powinien następujące kwalifikacje wynikające z wykształcenia

2

i stażu pracy w rolnictwie:

1) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub

2) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie

przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni staż pracy

w rolnictwie, lub

3) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy

w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia

podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie

inne niż rolnicze i co najmniej 3– letni staż pracy w rolnictwie, lub

4) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż

rolnicze i co najmniej 5 – letni staż pracy w rolnictwie, lub

5) kwalifikacje rolnicze wymagane przy udzielaniu pomocy młodym rolnikom

w państwie, którego obywatelstwo posiada, w ramach analogicznego działania

współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju

Obszarów Wiejskich (EFRROW) - jeżeli nie posiada obywatelstwa polskiego.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk141    0

Czyli w moim przypadku będąc na studiach zaczne opłacać składki Krusu i upływie trzech lat mogę zgodnie z prawem przejąć gospodarstwo oraz korzystać z dofinansowań;)

Edytowano przez patryk141

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Tylko nie możesz przyznać się w krusie, że studiujesz dziennie.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo18    1

tak a jak skonczy studia powiedzmy po 3 latach to przeciez bd mial date ukonczenia studiow na dyplomie i jestem pewny ze krus do tego dojdzie wiec ja bym nie kombinowal :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Zawsze można powiedzieć, że na zajęcia się dojeżdżało z domu. Krus nie powinien moim zdaniem dochodzić tego po fakcie. Ja na przykład jestem na piątym roku teraz i dopisałem się ostatnio jako domownik, żeby w razie naboru wniosków na różnicowanie móc złożyć wniosek.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk141    0

Dzięki;) doszedłem do wniosku że jednak nie zaszkodzi mi abym chociaż technikum zaoczne zrobił;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czita    0

Chcę przejąć gospodarstwo i skorzystać z premii dla młodego rolnika. Nie wiem czy moje wykształcenie wystarcz skończyłem Liceum Agrobiznesu. I drugie pytanie jeżeli rodziców zgłoszę jako domowników to po osiągnięciu odpowiedniego wieku dostaną emeryturę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że że Liceum to za mało do uzyskania premii dla młodego rolnika.

Jak rodzice będą mieli wypracowane lata jakie są potrzebne do pobierania emerytury to pewnie że dostaną.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czita    0

Ale to był kierunek rolniczy.Tylko specjalizacja dziwna nie pasująca bo rachunkowość spółek prawa handlowego.A przedmioty miałem związane z rolnictwem i z ekonomią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Myślę że że Liceum to za mało do uzyskania premii dla młodego rolnika.

Jak rodzice będą mieli wypracowane lata jakie są potrzebne do pobierania emerytury to pewnie że dostaną.

 

Hmm czemu by za mało? Średnie ma tylko kierunek czy im będzie panom od kwitów odpowiadał.


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Podobno aby kierunek był uznany za rolniczy to w ciągu nauczania musi być przeprowadzone co najmniej 120 godzin zajęć o tematyce rolniczej.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie czy moege skaldac wniosek i skorzystac z premi dla mlodego rolnika gdyz skonczylem szkole gastronomiczna z matura i oplacane mam skladki krusowskie juz 4 lata prosilbym o szybka odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Możesz składać na Premię na Młodego rolnika tylko trzeba minimum 3 lata w Krus po tym okresie musisz przejąć gospodarstwo . Bo się pytałem takiego pana co w tym siedzi i tak mi mówił . Tylko się zapytaj tam gdzie trzeba i będziesz mógł składać papiery :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

pozwole sie podpiac pod temat

 

To przypadkiem nie jest tak, że gospodarstwo moze przejąć każdy kto skończył 18 lat (bez względu na wykształcenie) i po przejęciu gospodarstwa może pobierać dopłaty, ale jeśli chce korzystać z dofinansowań (MR, PROW itp.) musi posiadać wykształcenie rolnicze?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

no ale ten staż musi byc w jakis sposób udokumentowany prawda?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj