lukasz150

Obora wolnostanowiskowa ?

Polecane posty

lukasz150    10

Witam. Chciałbym się was poradzić. Jak myślicie warto jest w dzisiejszych czasach budować nową oborę wolnostanowiskową? Aktualnie mamy 25 szt dojnych + młodzież. Planujemy postawić oborę wolnostanowiskową zastanawiamy się jednak nad wielkością. Tak gdzieś na 40szt. dojnych. Co o tym sądzicie ? Obora ma być na rusztach. Z góry dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz150    10

Ale jak wszyscy zrezygnują z mleka i przejdą na bydło mięsne to po jakimś czasie też będzie nieopłacalne. ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gruber56    0

NO KOLEGO MASZ RACJE ALE NI INWESTUJ W MLEKO KUP SOBIE 50 CIELAKUW I CHOWAJ I KASE NA TYM ZROBISZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

A nie da się dobudować do obecnego budynku?To by obniżyło koszty.Teraz jest b.dobra cena za mleko,ale za jakiś czas nie wiadomo co będzie.Policz sobie czy będziesz w stanie spłacać raty kredytu(pewnie bez niego się nie obejdzie) i wyżyć+ standardowe opłaty przy cenie 0.9zł lub 0.75(tak też morze być) za 1litr mleka.Prawdopodobnie sporą część maszyn potrzebnych do produkcji masz, to bardzo ułatwia sprawę,ale dobrze się zastanów czy warto bo MGR pewnie już nie będzie więc zostaje ci tylko "kredyt na niski procent" i 15 lat spłaty.Jeżeli masz jałówki na początku można się obejść bez dokupowania ich,choć świeża bardziej wydajna krew pewnie by się przydała.Jeżeli masz wystarczająco dużo pola na wykarmienie takiej ilości zwierząt(40 krów+przychówek)to zastanów się nad taką inwestycją.Teraz cena do tego zachęca,ale ty musisz podjąć tą decyzję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebau1212    21

NO KOLEGO MASZ RACJE ALE NI INWESTUJ W MLEKO KUP SOBIE 50 CIELAKUW I CHOWAJ I KASE NA TYM ZROBISZ

 

Haha :) To nie jest takie proste jak się wydaje , ale teraz z tą ceną mleko to opłaca się trzymać krowy mleczne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz150    10

Kolego PLis87 o to chodzi że nie da się dobudować do obecnej obory ;/ Aktualnie mam wszystkiego bydła 46 szt wraz z młodzieżą. I stoi to w 2 chlewach i stodole ;/ I obora ma być jednostronna tylko dla krów mlecznych a starą oborę przerobilibysmy dla młodzieży itp. bo nie ma sensu budować wielkiej a tą zostawić pustą.

 

Masz rację bez kredytu by się nie obeszło niestety ; / I tu jest właśnie pytanie co będzie za 10 lat z ceną mleka i czy w ogóle będą jeszcze odbierać.

 

Jeżeli chodzi o maszyny to wszystko co potrzebne to posiadamy nawet wóz paszowy.

 

Co do jałówek to z 15 musielibyśmy dokupić, aby odrazu uzupełnić oborę. Bo jeżeli będzie stała w połowie zapełniona to kredyt będzie ciężko spłacać.

 

A co do ziemi to myślę że by wystarczyło. Tylko musielibyśmy wydzierżawić jeszcze trochę aby zasiać więcj kukurydzy.

Edytowano przez lukasz150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

Jeżeli masz nawet paszowóz to sytuacja zaczyna się klarować ;). Jeżeli miałbyś możliwość podpisać umowę dzierżawy na kilkanaście lat(tyle co spłata kredytu)tak by mieć pewność na 100% że będziesz miał czym te krowy karmić to też na +. Co do jałówek,to jak się zdecydujesz(raczej w tym roku nie ruszysz z budową) to możesz pokryć swoje krowy jakimś dobrym nasieniem i za 3 lata masz swoje krowy,lub po wybudowaniu nowej obory zamiast kupować jałówki(to loteria, płacąc po 6000zł/szt po wycieleniu jeżeli będzie miała defekt wymienia trzeba będzie ją zbyć za 1000zł jeżeli nie da się jej wyleczyć),do starej wstawić trochę byczków by być "kutym na 4 łapy" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto na dodatek jesteś z Podlasia to dobrą cenę za mleko i zbyt masz gwarantowany. Musisz się dobrze zastanowić nad tym czy naprawdę chcesz to robić bo kredyt będzie na kilka lat i będzie go trzeba spłacić i nie warto kłaść kasy w to co by miało stać kiedyś puste.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Kolego jeśli masz chęci produkować mleko to inwestuj ja kiedyś pracowałem w firmie z wyposażeniem obór i bardzo często z rolnikami rozmawiałem na te tematy. Pamiętaj o tum że produkcja mleka w UE spada więc cena mleka będzie stabilna. Na pewno zdarzą się wahania cen ok. 20gr. ale to normalne. Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj żeby zapewnić sobie bazę paszową i od początku wstawił co najmniej 90% obsady. Dobrym rozwiązaniem jest kupno cieliczek za 500-700 zł (20szt) i odchowanie ich a jak wybudujesz oborę to będzie jak znalazł. Moim zdaniem buduj oborę ojca namówiłem do tego 5 lat temu i jest z tego zadowolony. A jak odstawiasz do Piątnicy mleko to się nawet nie zastanawiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

To Ktoś kto oddaje do Piątnicy jeszcze się może zastanawiać nad rozwojem?? Jak bym miał 1,5zł za litr to chyba na 300 sztuk bym stawiał:D Aby paszy było gdzie kupić:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Mam taki sam dylemat jak kolega łukasz, z tym że ja chce zaczyać wszystko od początku, jedyne co mam to jakieś doświadczenie z produkcją mleka z przed 7 lat, bo wtedy w mojej rodzinie zakończyliśmy temat krów u na rzecz warzyw, ale zastanawiam się nad powrotem. Również i mi się wydaje że przyszłośc mleka raczej klaruje się w ciepłych barwach, jeśli chodzi o spożycie jak i podaż białego surowca w Europie, gorzej jest z naszymi decydentami, im to nigdy nie wiadomo co strzeli do głowy i moga wymyślić jakieś mega nieżyciowe przepisy

 

Ja u siebie mam oborę uwięziową na 25 krów dojnych + młodzież, z tym że wymaga ona w tej chwili wkładu finansowego, praktycznie wszystko trzeba by robić od nowa, i tak myślę że ze 250 tyś trzeba szykować najmniej (dojarka przewodowa, zbiornik, nowe wygrodzenia, zgarniacze obornika, nowy dach itp.). Dodatkowo zakup stada 25 sztuk, myślę ze 100 tyś. Jak myślicie realne koszty sobie przyjmuje.

Muszę wam napisać że trochę tęsknię za tą robotą :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

@tomek1980 a na ilu ha gospodarujesz? miałbyś inwestować z kredytu czy masz już odłożone środki? Dlaczego zrezygnowaliście wcześniej z hodowli? Na 25 sztuk mówisz? Jak na start może by wystarczyło, ale od razu odpowiedz sobie na pytanie jakie masz szanse rozwoju, baza paszowa? możliwości rozbudowy budynków? Odważne by to było, ale nie mówię że nie do zrealizowania. Ciężka praca ogólnie, wymaga dużo zaangażowania i chyba jeszcze więcej doświadczenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Swoich własnych mam 30 ha plus 10 ha dzierżawy długoterminowej, także jeśli chodzi o wyżywienie całoroczne to spokojnie wystarczy, Dodatkowo mam możliwość dodzierżawienia 10 ha łąk trwałych na torfach, ale przez ostatnie dwa lata to zrobiło się bagno.

Możliwości rozbudowy też mam nie kiepskie, sąsiedzi mi nie zawadzają do najbliższego mam 50 metrów, w zasadzie mogę iść w każdą stronę.

Widzisz zrezygnować było łatwo, tak naprawdę to zrezygnował mój ojciec bo nie widział następców, ja w tym okresie pracowałem w Anglii. Jak wróciłem to zająłem się warzywami, były też gęsi, pieczarki. Od dwóch lat bije się z myślami powrotu do produkcji mleka, przyglądam się cały czas rynkowi mleka, analizuję i wychodzi mi, że powinno być dobrze. Znam tą pracę, bo od zawsze u nas były krowy.

Najbardziej boję się sytuacji ogólnoświatowej bo ta w dzisiejdszych czasach nie wygląda najlepiej, ale w tym roku chyba przystąpię do realizacji planów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. Co jak co ale w mojej okolicy jeszcze mleczarze nie zbankrutowali a inwestują konkretnie, czyli chyba nie jest tak źle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj