Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grzegorz508    3

Jeden akumulator powinno się ładować napięciem 6V, prądem o natężeniu 19.5A przez ok 10h. Z resztą po odkręceniu korków będziesz widział czy elektrolit intensywnie gazuje, jeśli tak to jest naładowany. Proponowałbym kupić takie cudo zwane areometrem, możesz tym zmierzyć gęstość elektrolitu w każdej celi.

 

Przez dziesięć godzin nie da się całkowicie naładować akumulatora prądem dziesięciogodzinnym z uwagi na współczynnik ładowania wynoszący 1,4. Tak więc całkowicie wyładowany akumulator naładuje się do pełnej pojemności w ciągu 14 godzin.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmkam    0

O ile dobrze pamiętam ze szkoły to taki sposób ładowania nazywa sie dziesieciogodzinnym, dzieli sie pojemnosc przez 10 i wychodzi natezenie jakie musimy ustawic i ładowanie przez 10h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawo10    1

Akumulator 6V powinno się ładować napięciem max. 7.2V.

 

A pomiar gęstości elektrolitu dla miarodajnego wyniku należy robić jakiś czas po zakończeniu ładowania.

 

Jeśli masz 2x6V to ładujesz je razem w połączeniu szeregowym, czyli tak jak masz w ciągniku.

Ładujesz w tedy prostownikiem 12V.

Edytowano przez sawo10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawo10    1

Tak można.

Czas ładowania zależny jest od stanu akumulatora, jego rozładowania.

Dla właściwego ładowania trzeba mieć oko na kilka parametrów, prąd ładowania, napięcie, temperaturę elektrolitu.

Prąd ładowania zależny od pojemności akumulatora czyli ładujemy go prądem Q10(akumulator 45Ah ładujemy 4,5). Można ładować prądem mniejszym nie zaszkodzi.

Napięcie ładowania 2,4V na ogniwo (aku. 6V napięciem 7,2V, 12V - 14,4V). Ładowanie akumulatora 12V powinno się zakończyć przy napięciu ładowania 14,5V.

Temperatura akumulatora nie powinna przekraczać 50°C.

Dużo zależy jakiego prostownika używamy, bo te elektroniczne same będą regulować lub utrzymywać napięcie aby nie przekroczyć max, wyłącza po osiągnięciu pełnego naladowania.

Zwykłe prostowniki jeśli się ich nie wyłączy w czas mogą spowodować wiece złego niż było zamierzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek8111    0

masz na myśli areometr wkładasz d celi naciskasz na tą gruszke musi pobrać elektro;it mniej więcej połowe areometru i póżniej odczytujesz na wskażniku wartość najlepiej jak 1,28 wykaże wtedy jest napewno ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawo10    1

Odkręcasz korki na akumulatorze i zasysasz areometrem elektrolit z jednej celi (zaciskając i zwalniając tę gruszkę na końcu). Pływak powinien się unieść i wskazywać gęstość elektrolitu. Na nim jest podziałka. Jeżeli akumulator naładowany elektrolit ma gęstość 1,28. Czasem ten pływak ma jednocześnie oznaczenie kolorem np. biały-rozładowany, żółty-pół, zielony-naładowany.

Trzeba taki test przeprowadzić w każdej celi. Wskazania powinny być podobne.

Jeśli mając akumulatory 2x6V i pomiary w nich będą się różnic należy ładować je oddzielnie bądź doładować słabszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szbigniew    0

Ok!

Jutro będe testował

 

 

 

Jest już temat jak prawidłowo ładować akumulator. Poza tym koleżanka @sawo10 wszystko szczegółowo wyjaśniła. Temat przeniosłem do właściwego działu i zamykam.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Camry
      Mam małe pytanko czy taki prostownik z rozruchem będzie dobry np. do rozruchu bizona czy też większego ciągnika . Jeśli macie lepsze propozycje to podsuncie. Wiem tematów było już dość dużo ale jakoś chodzi mi po głowie ten model a nigdzie tu na forum nie bylo o nim wzmianki. Dzięki 
      https://erli.pl/produkt/prostownik-z-rozruchem-class-750-lcd-rozruch-700a,166480992?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwnv-vBhBdEiwABCYQAxkx6XIYDalvfXO3ZVaR2kdU2vq10NvAl9YBT0uqTsAOZf32j7LRChoCQ80QAvD_BwE
       
    • Przez ma123
      Witam planuje zakup prostownika z rozruchem z tego co czytałem to dobrze by było gdyby miał chociaż 500ah podczas rozruchu głównie miał by służyć do odpalania c360 c330 zimą oba posiadają akumulator 120 ah jakie polecacie prostowniki z rozruchem 
    • Przez lysyrolnik
      Witam
       
      No i stalo sie w moim MTZ 82TS padly baterie, i tu nasuwa sie moje pytanie- Jakie polecacie akumulatory?
      dodam ze w moim MTZ-cie sia aku... 2x 6v
    • Przez Fugeo
      Cześć Jaki polecicie mi nowy prostownik 12 V i 6 V do 200 zł do ładowania głównie akumulatorów w ciągnikach. Pojemność największego w claasie to jak się nie mylę ok 160-170 Ah. I czy warto szukać prostownika z funkcją rozruchu?
    • Przez Rolnik4056
      Witam.
      Zmieniam akumlatory w c330 z 2x 6 v na 1 12V.
      I pisze z pytaniem czy akumlator o parametrach 12V 120Ah 1000A wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj