kpiotr

Dochody rolników wzrosły o ponad połowę

Polecane posty

Indiana    32

@farmermf otóż może "trzepać" jak to mówisz ;)

 

Wuj ma gospodarstwo, uprawa zbóż, i nie ma żadnych własnych maszyn. Ani jednej. Z budynków jedynie dom, i garaż na auto. Resztę załatwiają mu usługi. A więc swoją drogą, zbędne są mu patenty kombajnisty, kursy na opryskiwacz, itd., itp..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko ile ten twoj wujo ma ha ze oplaca mu sie takie cos? 200? 300? a moze wiecej? bo realnie patrzac sredniego gospodarstwa w Polsce nie stac na to zeby wszystko zalatwic usługami. Mając 20-30ha kup zboze, nawoz i opryski, niech ktos ci zaorze i przygotuje pole, zasieje, opryska, skosi i sprzedaj zboze, zobaczymy jak na tym wyjdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Dlaczego ma nie wyjść? Na zachodzie usługi są bardzo popularne bo lepiej jest czasami coś wynająć niż samemu kupować dany sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No bez przesady. W żniwa jak z pola sprzeda to nawet dopłaty nie pokryją kosztów i usług. Podejżewam że ten wujo to obrabia tak w ten sposób 5ha. Po za tym jak bierze onw to i tak musi mieć rejestr zabiegów w którym wskaże usługodawce zabiegów ,a kontrola może go ścigać o papier na opryskiwacz i uprawnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie "coś wynająć" a nie wynająć wszystko. Jak będziesz jechał tylko na usługach to spróbuj sam, dołożysz do tego interesu i nic ci nie zostanie. Po co inwestujecie w nowe sprzęty jak usługa jest lepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Po pierwsze nie wiemy ile płaci za daną usługę a to jest w tym najważniejsze. Mógł się jakoś dogadać z sąsiadem czy z kimś innym. Oczywiście że jakby wszystko wynajmować to opłacalność jest prawie zerowa lub zerowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tamtej wypowiedzi wynika ze ten jego wuj sam nic nie robi bo nie ma sprzętu a wszystko robia usługi, wiec niech nie wciska kitu że usługi wszystko załatwią bo tak jak mówie przeciętne gospodarstwo w Polsce na takich warunkach nie da rady istnieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Szkoda właśnie że w Polsce nie ma jeszcze firm które specjalizują się tylko w usługach dla rolnictwa. Byłoby trochę taniej niż teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Prosty rachunek.

Gruber na sciernisko 150zł

Orka 220-250zł/ha

Siew nawozów 40zł/ha

Siew agregatem 150-170zł/ha

Oprysk 5*40zł/ha=200zł/ha

Azot 3 razy rozsiew =120zł/ha

Kombajn 300-350zł/ha

transport 100-150zł/godz

W sumie koszt usługi to 1310-1460zł/ha. Jak ktoś taniej robi to jest jeleń i tyle albo na tatusia ropie robi. Dodać do tego nawozy, chemie podatek itp. to trzeba dołozyć do interesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ciekawe ile by wyszło jeśli kupić nowe maszyny, dodać do tego koszty eksploatacji, amortyzację i koszty operatora. Ktoś chętny policzyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a czy ktoś z was wie że przeciętna płaca od 2004 roku wzrosła o ok 47%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Niepotrzebnie to qazi pisałeś. Zaraz rozpęta się wojna że "mieszcuchy" nic nie robią i zarabiają kokosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

dochody wzrosły o 50% :lol: tylko nikt nie zauważył że wydatki wzrosły o 100% <_< :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł to śmiech na sali, bezsens i nie prawda ostatnio na jednym z portalów widziałem info o rolnikach było tam napisane że dostają 1,500 zł dopłat do 1 ha użytków. Niestety tak jest i będzie że niektórzy ludzie z miasta mają takie podejście do pracy rolnika. Ostatnio od znajomej z Wawy usłyszałem tekst że na Wsi to samochód nie potrzebny jest :blink:


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

co sie martwicie dochody nam wzrosly o 50 %

ale w miescie srednia placa wynosi 30000zł , emerytura 1600 zł

wiec w miescie tez nie jest zle :lol:

a ja tez przeczytalem pod jednym z takich tematow ze doplaty powinny sie nalezec mieszkancom miast ktorzy robia zakupy i powinno sie rachunki ze sklepu przedstawiac i wtedy dostali by czesc zwrotu kosztow .

ja takich tematow nie czytam a szczegolnie komentarzy bo szkoda sie denerwowac .

acha a niektorzy sa obuzeni ze coraz wiecej rolnikow sie wypowiada co znaczy ze nam sie bardzo dobrze powodzi bo stac nas na internet :lol:

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

a samochód w mieście jest bardzo potrzebny?chyba po to że jak wsiowi przyjadą to żeby nie mieli gdzie zaparkować(na 4 miejscach słabo 3 osobówki się mieszczą),no i jeszcze na komunikację narzekają,bo co 10 minut to za długo-dajcie spokój,to są chorzy ludzie(umysłowo)

co do tematu to dochód mam na stałym poziomie od kilku lat,nie zauważyłem żeby mi w kieszeni więcej zostawało.

dopłaty w rzeczywistości są dla firm co handlują lub produkują środki do produkcji,rolnik je tylko rozdziela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się coś kupuje to trzeba znaleźć dwóch fachowych dealerów i między nimi kursować aż któryś stanie, wtedy wiadomo że jest oferowana dobra cena.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ja im się nie dziwie. Piszą to co widzą w mediach, na wsiach u kuzynów lub przejazdem. Nowe maszyny, olbrzymie dotacje, dopłaty z Unii, niskie składki na KRUS, nie płacenie PIT-ów, CIT-ów itp. Do tego coraz bardziej drożejąca żywność, rekordowe ceny zbóż, rzepaku, cukru itp. To wszystko składa się na obraz polskiej wsi jaką widzi taki mieszczuch z Warszawy, Poznania czy innej miejscowości. Rolnicy mają podobny obraz o mieszczuchach. Idą do pracy, porobią 8h dziennie przez 5 dni w tygodniu, jeżdżą na wczasy, mają urlopy, po pracy nic nie robią itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Stasieks , nie zmienia to faktu że komentarze są żałosne, czasem myślę że takie artykułu to są specjalnie zamieszczane by podburzyć miasto do wsi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj