Brukarz

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcelo305    0

A oprócz czerwonych liści pojawiają się u ciebie też żółte liście lub robi się blady jak tak to może być to choroba kozłka wynikająca z częstych deszczów i ciepłych nocy powyżej 10 stopni i trzeba popryskać od zarazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
novy82    0
Napisano (edytowany)

Brak fosforu i potasu,być może nawóz P,K dolistnie coć zaradzi.

Edytowano przez novy82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piter72    0

Też mi się wydaje że to brak fosforu. Był siany przed sadzeniem ale pewnie za mało. Dam dolistnie może zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukany    0

Witam,wszystkich ziołowców.

Jestem pierwszy raz na tym forum tzn pierwszy raz piszę, czytelnikiem i obserwatorem jestem od dłuższego czasu.

Posiadam małą plantacje arcydzięgla tj. jakieś 70 arów (tak na próbę) posadzoną z rozsad Edwina.

Tutaj reklama: wszystko się przyjeło i zj...biście rośnie, łodygi są grube ogólnie roślina jest silna.

Posadziłem to wszystko we wrześniu ubiegłego roku, jestem prawiczkiem w uprawie tej rośliny więc dopiero wszystkiego się uczę i jestem na etapie pielenia ręcznego. Przede mną za kilka miesięcy pierwszy zbiór, oraz próba sprzedaży. Pdkreślam że moje zainteresowanie uprawą wynika z chęci wykorzystania ziemi leżącej odłogiem i próbą zarobienia dodatkowych pieniędzy, wypełniając wolny czas. Nie potrzeba mi z tego tytułu wyżyć( przynajmniej narazie).

Jestem z okolic Piotrkowa Tryb. w woj. łódzkim. Może ktoś w moim okręgu również uprawia jakiś korzeń i podzieli się wiedzą co do dalszego wykopania zbioru ewentualnego suszenia- czym jak do jakiej egzystencji a moż poprostu sprzedać to w postaci surowej? Pozdrawiam i proszę o jakąś odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

@Karol12345 Jak masz niedużo to naginasz ręcznie ;) jak więcej to jak teofilek pisał kombajn lub snopowiązałka ;) Kombajnem mniejszy plon i wieksza ilość niekiełkujących nasion. Potem ludziew się dziwią czemu tak sałbo wschodzi ;)

 

@lukany sieszę się że Ci dobrze rośnie ;) mam nadzieję że plon będzie spory ;)

 

@teofilek jak ktoś chce mieć większy plon i większe pieniądze za jakościowo lepszy towar to piele, każdy sprzedaje gdzie indziej i kazdy robi pod swojego klienta


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukii    0

lukany , jak masz jakieś pytania to pisz na priv , ja jestem z okolic Piotrkowa co prawda uprawiam kozłek i też od niedawna ale jak będę mógł w czymś Ci pomóc to chętnie służę pomocą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukii    0

Mam pytanie do osób stosujących preparat Devrinol , stosujecie go przed posadzeniem rozsady i potem mieszacie z glebą czy po posadzeniu, w jakich dawkach stosujecie ? Powiem szczerze , że ja zastosowałem go i jakoś nie widziałem różnicy w ilości chwastów , być może coś nie tak zrobiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUBCZYK    0

Roundup ładnie chwasty likwiduje czysto jest potem przez pół roku,i taka metalowa haczka też się super sprawdza,ewentualnie dać na msze żeby chwastynie rosły,lub litr wody święconej na 300 litrów wody zwykłej opryskiwać plantację rano lub wieczorem.A pod zioła to się hemi nie leję ekologiczne mają być!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Was

 

Przeczytałem cały wątek odnośnie kozłka na tym forum, i muszę przyznać, że mam chyba jedno z większych doświadczeń w uprawie Kozłka Lekarskiego w Polsce. W najlepszym roku (2011) miałem ok. 36 haktarów pod tą rośliną. Produkcję osiągnąłem tamtego roku na poziomie ok. 150 ton. By przerobić tak wielką ilość musiałem przez lata zaprojektować i zbudować ogromne suszarnie podłogowe, ogromne linie technologiczne do rozdrabniania,mycia i segregacji kozłka od zanieczyszczeń oraz wiele, wiele, innych maszyn. Teraz ( a dokładniej, ostatnich kilka lat) jestem na etapie segregacji i selekcji, dzięki którym udało mi się stworzyć nowy podgatunek Valeriana officinalis Mazuria. Cech*je się znacznie lepszymi parametrami kwasów (ok 0,23-0,30) oraz olejków (ok. 6-8 ml ). Właśnie zaczynam ruszać export na Europę po w Polsce rynek padł. I raczej się nie podniesie z uwagi na fakty, o których nie wiecie. Jeżeli będziecie robić jakąś grupę producencką to i tak niewiele to zmieni chyba, że będziecie mieć export.

 

I jeszcze jedno, zapraszam na moją stronę internetową: http://ballau.com/

Edytowano przez RafaKrzysztofMitek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rabarbar125    0

Witam doświadczonych kolegów!

Rozmawiałem z pewnym rolnikiem na temat uprawy kozłka od nasiona i poradził mi następująco:

-nasiona zasiać około połowy lipca, albo nawet teraz, bo jest ciepło i sucho

-jeśli nie będzie deszczu, kozłek w mateczniku podlewać codziennie

-jeśłi nie chcę żmudnego pielenia, to zastosować herbicydy przed sianiem i sadzeniem, oraz nawozy z YARY

- po zasianiu położyć włókninę i codziennie podlewamy, aż do kiełkowania, po czym ją zdejmujemy i stosujemy środki stymulujące wzrost

 

Co sądzicie o tym sposobie na uprawę, jakie błędy widzicie i co radzilibyście poprawić?

Z góry bardzo dziękuję i czekam na odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3

Panowie czy suszarnia podłogowa poradzi sobie z wysuszeniem kozłka ok 60 cm grubości. mam dwie ale trochę inne, a muszę postawić jeszcze jedną i zastanawiam się nad podłogową ok 30 m2, jaki piec zastosować. Wielkość uprawy to 7 ha a może macie inne rozwiązania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

60 cm to już dużo. Jak ja usypuję u siebie (60cm) po 2 dobach mam w niektórych miejscach pleśń. Polecam mniejsze grubości 30-40 cm

Edytowano przez RafaKrzysztofMitek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3

W tych dwóch suszarniach co mam to sypię ok 110 cm i nic się nie dzieje z tym że są to suszarnie kontenerowe na turbinie i z 17 m2 podłogi(jedna suszarnia) wyciągam ok 1700 kg suchego kozłka. A co do pleśni to musi być dobre odprowadzenie pary wodnej to nie powinno nic się dziać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek226    0

Witam uprawą kozłka zajmuje się juz sporo lat ale mam takie pytanie czy jak zasieje kozłek na sadzonki i przykryje go agrowłókniną to wszystko bedzie ok .Zawsze przykrywałem słomą ale to nie zbyt spełnia swoje działanie jak jest bardzo gorąco.A i czy na każde podlewanie trzeba ściagac tą włókninę .Proszę o porade bo nie chce zepsuc nasion.Z góry dzieki za porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3

Włóknina ci wystarczy i nic nie zepsujesz a do podlewania to nie trzeba jej ściągać bo woda przesiąka przez nią.

 

Włóknina ci wystarczy i nic nie zepsujesz a do podlewania to nie trzeba jej ściągać bo woda przesiąka przez nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate690    0

Witam,

jakie opryski na chwasty stosujecie do kozłka lekarskiego ?

 

z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj