Skocz do zawartości
karol012011

Czy opłaca siać 50 arów kuku na kiszonke

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
kuku
karol012011    1

Czy opłaca się zasiąć 50 arów kuku na kiszonke ,miał bym zamiar okarmić nią 5 byczków od małego do 300kg.I czy wogóle jest sens siania ,jakie koszty by wyniosły ;nasiona,nawozy itp.(oprócz koszrnia i wożenia).I ile ton bym uzyskał?Starczyło by na 10mc dla 5 BYKÓW??

hoodoowca    4

0,5 ha to taka minimalna ilość możesz przy dobrym plonie uzyskać 20-25 ton kiszonki,tylko musisz zrobić kopiec wąski a długi żeby kiszonka nie zdążyła się zagrzewać.

Koszt nasion ok.130zł,siew 50,nawóz np mocznik 100kg-130zł ,ew.wieloskładnikowy chyba że dasz dużo obornika,oprysk chwastobójczy 100zł,to taka wersja skrócona.

Można jeszcze np.na spód dać skoszoną trawę,tak u nas robią mniejsi rolnicy.

Wiadomość z agroFakt.pl

tomban    0

Zasiać możesz sam normalnym siewnikiem i tez urośnie.

A czy z 0,5 ha kukurydzy będzie tyle samo paszy co z 0,5 buraków pastewnych?

piotrek6211    12

ja pierwszy raz ok 7 lat temu też 0.5 ha siałem to mi nawet nie mała pryzma wyszła. myślę że się opłaca bo zawsze krowom coś nowego warto dać aby żołądek zapchały he :D

a może warto zasiać trochę więcej kukurydzy a mniej zboża. Kuku jednak jest dla bydła według mnie najlepsza pasza.

TheCinek    3

Tylko pytanie kto ci będzie chciał jechać na 50 arów?? myślę ze marne szanse ;)

TheCinek    3

Mi bardziej chodziło o koszenie.. Ale jak sieczkaria u sąsiada bedzie to dla rozrywki i u ciebie zetnie ;)

na taka ilość to najlepsza sieczkarnia za ciągnikiem. A jak jeszcze krótkie pole to kombajnem dłużej będzie trwało zawracanie niż koszenie. przez co drożej. A tak samemu wolniej ale o wiele taniej. A na takiej ilości ma to znaczenie

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez marcincinekk
      Witajcie.
      Mam problem z sianem, otóż bydło nie chce go jeść. Nie ważne czy są to krowy, jałówki czy cielęta.
      Siano jest w belach. Drugi pokos. Mocno zbite. Suszone 3 dni w upały.
      Po rozwinięciu jest trochę wyblakłe, prawie bez zapachu i delikatnie, miejscami posklejane. Nie czuć stęchlizny, lub innych nieprzyjemnych zapachów.
      Jakiś czas po zrolowaniu były ciepłe w środku.
      Tydzień później zbierałem z reszty pola resztę siana i wyszło dobre, pachnące i chętnie jest zjadane. Różnica jest taka, że jest luźniej zrolowane.
      Czy przez to że było zbyt mocno ubite mogło się zagrzać i przez to nie chcą jeść?
      Czy jest jakiś sposób by zachęcić do zjadania tego siana? Słyszałem że można polać słoną wodą. Może jakoś wymieszać z dobrym sianem lub sianokiszonką?
    • Przez marekfarmer
      Z jakich zbóż robicie pasze treściwa dla byczków. Jakie proporcje ustalacie. Ja stosuje:
      Śruta jęczmienna 40% Śruta Pszenżytnia 40% i 20% Koncentratu Farmer.
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?